Ελαφρωμα Βολαν

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Ελάφρωμα Βολάν

Αγορα aftermarket
28
56%
Ελαφρωμα του δικου μας
14
28%
Αγορα μεταχειρισμενου κ ελαφρωμα αυτου
8
16%
 
Σύνολο ψήφων: 50

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Δευ Απρ 23, 2007 8:22 pm

παιδια το χουμε ξαναπει ...το χρονομετρο μια χαρα μετραγε..αλλα ειναι πολλα...εγω πιστευω οτι του φωτη εχει γυρω στο 9,7...-10 αποψη μου..


"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

brotherfiat128
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Απρ 06, 2006 12:33 pm

Δημοσίευση από brotherfiat128 » Δευ Απρ 23, 2007 8:23 pm

400αρι πιστευω οτι θα σου ρηξει 3-4 αυτοκινητα πιστευω εγω... αντε καμια πρωτη να τον κρατησεις λογο σαζμαν, αλλιος ειναι κ τοσο καλα καλοστημενα που μπορουν να βγαουν την δυναμη στο δρομο...! σου ευχομαι οτι καλητερο παντος!!! οσο για το hgt τα saxoralla τα ρηχνει κ η διαφορα φαινετε αισθητα μετα την 3η ταχυτητα...

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Απρ 24, 2007 12:04 am

εγω δεν θελω να δημιουργω αντιπαραθεσεις..
δεχομαι τι μετρησεις περνει ο καθενας , δεν ειναι θεμα προς αντικρουση αυτο, απο μεριας μου τουλαχιστον, αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως με 120 σου λεω εγω αλογα εχει 2 ολοκληρα sec τα 100 κατω απο μαμα μοντελο....
το 7,8 ειναι νουμερο που πολλα GT δυσκολευονται πολυ να δουνε , και επειδη εχει τυχει να δω sporting mk1 που ειναι και ποιο ελαφρυ και πολυ καλα φτιαγμενο με πολλα παραπανω πραγματα και ιπποδυναμη 131 ιππων και δεν παταγε GT (φιλτρο εξατμιση) ποτε...
δεν ειμαστε φρεσκοι στο χωρο και οπως καταλαβαινεται καποια πραγματα δυσκολα τα δεχεσαι παρα μονο αν στα δειξει κανα RWYB event η κανα VBOX.
παντος 7,8sec δεν εχω με το HGT μου...
και ειναι και αρκετα καλο σε δυναμη με φασμα 2000-7000 χωρις κομπιασματα και αλλα περιεργα...και αρκετα ποιο ελαφρυ...σε σχεση με μαμα HGT...
τι να πω ! !
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
tal1702
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 02, 2004 2:11 pm
Τοποθεσία: Αίγιο

Δημοσίευση από tal1702 » Τρί Απρ 24, 2007 7:04 am

Παιδια μην τρελένεστε!Οποιαδήποτε μέτρηση χρονου γίνεται από τον εμπλεκόμενο και σε μετρήσεις που έχει αξία το κάθε sec,και μάλιστα με το χέρι μέτρηση και όχι ηλεκτρονικά δεν μπορεί παρά να απέχει πολύ από την αλήθεια!Επειδη ασχολιόμουν κάποια χρόνια με το στίβο θα σας πώ απλά ότι στα 100μ για τον ίδιο αθλητή στην ίδια κουρσα η διαφορά ηλεκτρονικού χρονομέτρου και χρονομέτρου χεριου μπορει να φτασει και τα 0,7 του δευτερολέπτου(να δείχνει λιγότερο το χεριού φυσικα!)!Δεν γινεται με τίποτα να το κάνεις και σε αυτοκίνητο αυτο,ειδικά αν οδηγας!Η διαφορα χοντρικα της μετρησης από την πραγματικότητα θα ειναι 1+ sec στα σιγουρα,ανάλογα το χέρι και την αντίδραση του!Δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης των όσων λέει ο Φώτης,πιθανόν άλλος στη θέση του να έβγαζε 7,7 ή 8,2!Σε αυτοκίνητα στην συγκεκριμένη ταχύτητα-απόσταση ξέρουμε ότι το 0,1 sec ειναι απόσταση 1+ αυτοκινήτου!Οποιαδήποτε μέτρηση με το χέρι λοιπόν και ειδικα από αυτον που οδηγεί δεν είναι σίγουρα ασφαλές συμπέρασμα!’λλωστε δεν νομίζω και ο ίδιος ο Φώτης να είπε πουθενά ότι το πιστεύει!Είπε απλά τι είδε στο χρονόμετρο,δεν είπε περνάω εκείνο ή το άλλο!Μην πυροβολείτε τον "αθλητή"!! :D :D

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Απρ 24, 2007 10:28 am

συμφωνω παιδια προς θεου...
ειπαμε ειναι μια μετρηση οπως και να εχει..
παντος προσωπικα οσες μετρησεις εχω κανει με χειρος σε σχεση με κανονικα χρονομετρα σε πιστα , του χειρος εδειχνε παντα λιγο παραπανω....περιπου 0,4sec...
και την μετρηση την εκανε ατομο απο εξω σταθερα και ακινητος σε ιδιο σημειο παντα με δειγμα μια κολονα εμπρος σαν σημειο αναφορας.

ειναι μια εικονα παντα.
no more no less...
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τρί Απρ 24, 2007 1:52 pm

brotherfiat128 έγραψε: οσο για το hgt τα saxoralla τα ρηχνει κ η διαφορα φαινετε αισθητα μετα την 3η ταχυτητα...
σε βλεπω πολυ σιγουρο για το αποτελεσμα!!εχεις δει ΚΑΝΟΝΙΣΜΕΝΟ ΠΑΤΗΜΑ με τα παραπανω αμαξια?
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Απρ 24, 2007 1:56 pm

CRAB is back... έγραψε:
Orange έγραψε:hammersword με 0-100km σε 7,8sec, εχεις και Swift(φιλτρο, εξατμιση) και Saxo-Rally(φιλτρο, εξατμιση)!Καλη επιτυχια και μη μασας.Αν σε περασουν, εστω και μιση, ε τοτε δεν ειναι μονο φιλτρο εξατμιση και τα εχουν "γεματα" τελειως τα αμαξακια τους(κοινως σε κοροιδευουν)
4 καροτσακια στα σιγουρα!!!(400μ)δεν λεμε γεφυρα 1,5++κολωνα!!!

οποιοδηποτε αλλο αποτελεσμα απλα κουλος ο οδηγος του saxoralloy!!!
Βγηκες σωστος.....
Οντως αυτα ηταν τα αποτελεσματα...

Αλλα ηταν απο τα πατηματα που μου αρεσαν....

Απο ρολαριστες 2ρες μου εκανε 1 αμαξι μονο στη δευτερα....
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Απρ 24, 2007 2:03 pm

Οσο για το τι κανω με HGT ρωτηστε τον Tsioufff...

Πριν βαλω βολαν, απο σταση: 1τη μαζι, 2ρα του κανω 1 αποφυλακτηρα κ μεχρι τα 400 ημουν 2,5 αμαξια πισω...
Νομιζω καλο αποτελεσμα.... Τωρα με το βολαν ελπιζω να τα κανω 1,5 ή 1

Οσο με το GT εχω ξαναγραψει....
Εχω πατησει με 2 μαμισια, το ενα μονο ιτερκουλερ κ τελικο κ το αλλο μονο φιλτρο κ τελικο.... Στα 400 ημουν μπροστα 1 καπο.... Με ειδαν 100 ατομα κ στα δυο πατηματα εδω στην Πατρα!
Δυστυχως δεν εχω βιντεο, αλλα θα ξαναπατησω 400μ για να ανεβασω βιντεο.... απο σταση παντα
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
grhgorhsptol
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:52 pm

Δημοσίευση από grhgorhsptol » Τρί Απρ 24, 2007 2:32 pm

Πριν καμιά βδομάδα,εγώ με mk2b sporting vs clio 1.4 (το προηγούμενο μοντέλο) στον δρόμο Θεσσαλονίκη - Σέρρες,περίπου 30χλμ πριν τις Σέρρες σε δρόμο με συνεχόμενες στροφές με κίνηση,ψιλοκυνηγιόμασταν αλλά δεν με έφτανε.Όταν ξεκινήσαμε ήταν ένα αμάξι πίσω και τελειώσαμε με 4-5 αμάξια διαφορά.Από ότι κατάλαβα στις στροφές κώλωνε λίγο αυτός ένώ εγώ έμπαινα κομμάτι.
Με έφτασε όταν τελειώσαν οι στροφές επειδή έκοψα λόγω μπλόκου και σταματήσαμε μαζί σε κόκκινο φανάρι και είδα ότι ο τύπος το είχε χαμηλωμένο με λάστιχο 195/50/15 yokohama proxes4 κι εγώ είμαι μαμά...
Σκέφτηκα να δώ πως πάνε σε εκκινήσεις αλλά με το που πρασίνησε ο τύπος έστριψε κι εγώ έφυγα ευθεία.
Δεν ήταν και τπτ σπουδαίο αλλά ήταν από τα λίγα σκηνικά που μου άρεσαν πολύ και είπα να το μιραστώ μαζί σας.

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Απρ 24, 2007 2:34 pm

Bρε συ δεν αντιλεγω οτι ολα οσα λες δεν εχουνε γινει...
για το 7,8 μου φαινεται πολυ αισιοδοξο , απλα αυτο λεω , σαν νουμερο απλα.
καλα καλα δεν ξερω ουτε τι φοραει το αμαξι πληρος πανω, κουβεντα κανουμε...
και κρινω και απο τα ανοιγματα του δικου μου HGT , που ναι μεν δεν εχω πατησει με τον tsioufff , αλλα με αλλα που εχει πατησει ο tsioufff k ξερω τις διαφορες (με την απλη μεθοδο του ατοπου αποκλεισμου) και , με απλη σκεψη δεν εχω 7,8sec τα 100Km , εκτος και αν τα εχω ποιο κατω και δεν εχω παρει πρεφα...
δεν μετριεμαι ποτε μιας και κατι τετοιο δεν με ενδιαφερει , αλλα εχω μια απλη απορεια και περιεργια.
σε φιλικο κλιμα παντοτε.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
grhgorhsptol
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:52 pm

Δημοσίευση από grhgorhsptol » Τρί Απρ 24, 2007 2:36 pm

grhgorhsptol έγραψε:Πριν καμιά βδομάδα,εγώ με mk2b sporting vs clio 1.4 (το προηγούμενο μοντέλο) στον δρόμο Θεσσαλονίκη - Σέρρες,περίπου 30χλμ πριν τις Σέρρες σε δρόμο με συνεχόμενες στροφές με κίνηση,ψιλοκυνηγιόμασταν αλλά δεν με έφτανε.Όταν ξεκινήσαμε ήταν ένα αμάξι πίσω και τελειώσαμε με 4-5 αμάξια διαφορά.Από ότι κατάλαβα στις στροφές κώλωνε λίγο αυτός ένώ εγώ έμπαινα κομμάτι.
Με έφτασε όταν τελειώσαν οι στροφές επειδή έκοψα λόγω μπλόκου και σταματήσαμε μαζί σε κόκκινο φανάρι και είδα ότι ο τύπος το είχε χαμηλωμένο με λάστιχο 195/50/15 yokohama proxes4 κι εγώ είμαι μαμά...
Σκέφτηκα να δώ πως πάνε σε εκκινήσεις αλλά με το που πρασίνησε ο τύπος έστριψε κι εγώ έφυγα ευθεία.
Δεν ήταν και τπτ σπουδαίο αλλά ήταν από τα λίγα σκηνικά που μου άρεσαν πολύ και είπα να το μιραστώ μαζί σας.
Sorry μπέρδεψα τα θέματα,στο Κόντρες στους δρόμους ήθελα να το γράψω :???:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Απρ 24, 2007 2:46 pm

Στην εξοδο των 400μ ποσα χλμ εχεις hammersword
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Απρ 24, 2007 2:46 pm

?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 2:47 pm

hammersword έγραψε:
CRAB is back... έγραψε:
Orange έγραψε:hammersword με 0-100km σε 7,8sec, εχεις και Swift(φιλτρο, εξατμιση) και Saxo-Rally(φιλτρο, εξατμιση)!Καλη επιτυχια και μη μασας.Αν σε περασουν, εστω και μιση, ε τοτε δεν ειναι μονο φιλτρο εξατμιση και τα εχουν "γεματα" τελειως τα αμαξακια τους(κοινως σε κοροιδευουν)
4 καροτσακια στα σιγουρα!!!(400μ)δεν λεμε γεφυρα 1,5++κολωνα!!!

οποιοδηποτε αλλο αποτελεσμα απλα κουλος ο οδηγος του saxoralloy!!!
Βγηκες σωστος.....
Οντως αυτα ηταν τα αποτελεσματα...

Αλλα ηταν απο τα πατηματα που μου αρεσαν....

Απο ρολαριστες 2ρες μου εκανε 1 αμαξι μονο στη δευτερα....
επειδη διαβασα πως εγινε το πατημα στις κοντρες να ξερεις οτι δεν ειναι αντικειμενικο πληρως...εκατσες πολυ καλα!!!

υπο αλλες συνθηκες θα ετρωγες κολωνα στα 400...

μπραβο παντως που πατησες και παραδεχτηκες την ηττα σου!!! :cool:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 2:51 pm

andrew έγραψε:
brotherfiat128 έγραψε: οσο για το hgt τα saxoralla τα ρηχνει κ η διαφορα φαινετε αισθητα μετα την 3η ταχυτητα...
σε βλεπω πολυ σιγουρο για το αποτελεσμα!!εχεις δει ΚΑΝΟΝΙΣΜΕΝΟ ΠΑΤΗΜΑ με τα παραπανω αμαξια?
ονειρα και ονειρα που πηγανε χαμενα!!!

δεν υπαρχει αυτο που λες φιλαρακι...

μονο στα πολλα παιρνει κεφαλι το hgt λογο κυβικων αλλα μεχρι εκει δεν ειναι κοντρα ειναι ταξιδι στο εξοχικο!!! :lol: :lol: :lol:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”