Ελαφρωμα Βολαν

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Ελάφρωμα Βολάν

Αγορα aftermarket
28
56%
Ελαφρωμα του δικου μας
14
28%
Αγορα μεταχειρισμενου κ ελαφρωμα αυτου
8
16%
 
Σύνολο ψήφων: 50

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 9:35 pm

_Nikos_ έγραψε:
CRAB is back... έγραψε:
Orange έγραψε:CRAB is back... στη χειροτερη ειναι κοπιες.Εμενα δε μου εχει κατσει ποτε κανενας με 106-Saxo(φιλτρο-εξατμηση).Μολις με βλεπουν, τραγουδαν αλλου!!(Δε μιλαω για τουμπανιασμενα αμαξια, ετσι?Και σιγουρα το 1,6 16V μοτερ του γκρουπ PSA, φτιαχνετε ποιο ευκολα και ποιο φτηνα).Και μην πεις τιποτα αλλο, γιατι τη Τεταρτη θα στις βρεξω!!!χαχαχαχα!!
δυστυχως δεν υπαρχει ευκαιρο να στο φερω αλλα θυμησου τι εκανε του strati του αδελφου του polatov....η μονη διαφορα οτι ηταν ελαφρωμενο...θυμασε τι πατηματα ειχε κανει....???

106 σκουπα εξατμιση σε τεμαχιζει.....ειμαι βεβαιος οτι δεν εχεις ανοιξει ποτε κανονισμενα!!!
8) 8) 8)

εχεις δει ομως τι εκανε του στρατη σε αλλα rallye? Το καθε αμαξι ειναι διαφορετικο. Εμενα ο στρατης μου ριχνε πολυ πραμα, κατι το οποιο δεν μου εχει τυχει με αλλο rallye.
αν εχεις στηθει μιλημενα με αλλα γαλλικα και ανοιξατε και ο οδηγος ηξερε τι του γινετε και ησουν μπροστα μπραβο σου...

δεν σου εχω πει ποτε μουφες και ουτε δεν ξερω τι μου γινετε.... :cool:


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Τρί Απρ 24, 2007 9:47 pm

Ρε συ CRAB is back... συνεχιζεις και μιλας και οχι τιποτα αλλο, μιλας για τουμπανιασμενα αυτοκινητακια του γκρουπ PSA!!!Ειπαμε καλα ειναι, αλλα νορμαλ το HGT τα παταει.Εσυ συνεχιζεις και μιλας για αμαξια πανω απο φιλτρο εξατμιση και βγαζεις και συμπερασματα.Μπορει ισως να μη γνωριζεις και να πιστευεις οτι ειδες μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, καθως και τα λογια των παιδιων που εχουν 106-Saxo δηθεν νορμαλ και εχουν πανω προγραμμα εκεντροφορους ροικη και φουλ εξατμιση και τα HGT που ειδες να τα αφηνουν πισω τεσσερις καροτσες, ηταν ενα φιλτρο και ενα τελικο-ετσι για να κανουν λιγο βρουμμ βρουμμ και οχι για ουσια.Προσεχε, η Τεταρτη ειναι πολυ κοντα ποια και δε λεει να κατεβεις στη Γλυφαδα με αδιαβροχο!!!χαχαχαχαχα!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τρί Απρ 24, 2007 9:50 pm

CRAB is back... έγραψε:
brotherfiat128 έγραψε:εχω δει κοντρα αναμεσα hgt k rally κ η διαφορα στο 400αρι ηταν σχεδον ενα αμαξι πισο το rally. οσο για το 400αρι με το rally εναντια του sporting, μονο που τον κρατησες 1η φανταζομαι πως θα πηγαινει πολυ καλα το αμαξι σου! κ ειδηκα για 1400αρι ατμοσφερα! με gps το 400αρι το βγαζω με 135κμ, κ ειμαι μονο 73 αλογα.. με αυτο θελω να πω οτι το καθε αυτοκινητο δινει διαφορετικα την δυναμη του στον δρομο...
γαι να κρατησει εστω και 1 το 106 σημαινει οτι δεν ξεκινησε καλα ο γαλλος...
ΤΕΛΟΣ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

α ρε crab μεσα στο μυαλο μου εισαι!!
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τρί Απρ 24, 2007 9:55 pm

Orange έγραψε:Ρε συ CRAB is back... συνεχιζεις και μιλας και οχι τιποτα αλλο, μιλας για τουμπανιασμενα αυτοκινητακια του γκρουπ PSA!!!Ειπαμε καλα ειναι, αλλα νορμαλ το HGT τα παταει.Εσυ συνεχιζεις και μιλας για αμαξια πανω απο φιλτρο εξατμιση και βγαζεις και συμπερασματα.Μπορει ισως να μη γνωριζεις και να πιστευεις οτι ειδες μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, καθως και τα λογια των παιδιων που εχουν 106-Saxo δηθεν νορμαλ και εχουν πανω προγραμμα εκεντροφορους ροικη και φουλ εξατμιση και τα HGT που ειδες να τα αφηνουν πισω τεσσερις καροτσες, ηταν ενα φιλτρο και ενα τελικο-ετσι για να κανουν λιγο βρουμμ βρουμμ και οχι για ουσια.Προσεχε, η Τεταρτη ειναι πολυ κοντα ποια και δε λεει να κατεβεις στη Γλυφαδα με αδιαβροχο!!!χαχαχαχαχα!!!


κοιταξε στην καβαλας μενουμε και δοξα το θεο και γω και ο αλεξανδρος ξερουμε καλα τι εστι σαξοραλλο...απλα να σου πω πως η παρεα εχει απο 4πεταλουδο ραλλυ+νιτρα(παρα πολλα) μεχρι τουρμπατο σαξο 300++ και σε καποιες περιπτωσεις και ενα ραλλυ που μαλλον ειναι το δυνατοτερο της ελλαδας(κοντευει τα 500...)!


δυστυχως τα σαξοραλλα της παρεας ειναι ολα πανω απο 170 αλογα ωστε να καναμε μια δοκιμη με ενα hgt...
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τρί Απρ 24, 2007 9:59 pm

hammersword έγραψε:μην νομιζεται οτι την εχω πιστεψει ή οτι νομιζω οτι εχω πυραυλο απλως ξερω οτι για 1400 παει καλα....

καλησπερα φωτη το αμαξι σου παει πολυ καλα και εχεις και αρκετα πραγματα επανω,αλλωστε αυτα τα εχουμε πει και απο κοντα....

απλα οπως ειδες κ δυ καποια αμαξια δεν τα πιανουμε ουτε με φουλ 1ο σταδιο αλλα ουτε με 2ο πολυ φοβαμαι...


αναφερθηκες πριν σε ενα ανοιγμα του με εna punto gt που πηγαινατε μαζι....


πες ομως και για το ανοιγμα που εκανες με τον ταπερακια που ηρθε με ενα μαμα punto gt με 150000 χιλ χωρις σερβις στην τουρμπινα....

μπραβο σου για το αποτελεσμα με τον γαλλο αλλα το γεγονος οτι τον κρατησες 1η δειχνει ή οτι πατησες 1ος ή οτι δεν το ξεκινησε καλα!!

και παλι μπραβο παντως γιατι σταθηκες αξιοπρεπεστατα!
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 10:47 pm

Orange έγραψε:Ρε συ CRAB is back... συνεχιζεις και μιλας και οχι τιποτα αλλο, μιλας για τουμπανιασμενα αυτοκινητακια του γκρουπ PSA!!!Ειπαμε καλα ειναι, αλλα νορμαλ το HGT τα παταει.Εσυ συνεχιζεις και μιλας για αμαξια πανω απο φιλτρο εξατμιση και βγαζεις και συμπερασματα.Μπορει ισως να μη γνωριζεις και να πιστευεις οτι ειδες μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, καθως και τα λογια των παιδιων που εχουν 106-Saxo δηθεν νορμαλ και εχουν πανω προγραμμα εκεντροφορους ροικη και φουλ εξατμιση και τα HGT που ειδες να τα αφηνουν πισω τεσσερις καροτσες, ηταν ενα φιλτρο και ενα τελικο-ετσι για να κανουν λιγο βρουμμ βρουμμ και οχι για ουσια.Προσεχε, η Τεταρτη ειναι πολυ κοντα ποια και δε λεει να κατεβεις στη Γλυφαδα με αδιαβροχο!!!χαχαχαχαχα!!!
λες να μην ξερω που πανε τα τεσσερα ρε πορτοκαλογλου???

καλο 106-saxo μονοπεταλουδο ατμο χωρις νιτρα δεν συγκρινετε με hgt περναει s2000 και s3 λες να σου ελεγα για κανα τετοιο....

μπορεις να μου πεις με τι 106-saxo εχεις πατησει τι βελτιωση ειχες,τι βελτιωση ειχε και τι αποτελεσμα εφερες???

αλλα συνεννοημενα μιλημενα....οχι τυχαιο πατημα...
Εικόνα

brotherfiat128
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Απρ 06, 2006 12:33 pm

Δημοσίευση από brotherfiat128 » Τρί Απρ 24, 2007 11:03 pm

crab σηγουρα αν κ οι 2 δεν ειναι κοθλοι το hgt ειναι μπροστα! 131 αλογα κ 1800cc... κ στην πραξη ειναι μπροστα το hgt. φιλικα παντα...

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Τρί Απρ 24, 2007 11:25 pm

CRAB is back... καλα το "βρεξιμο" σημερα το βραδυ δε το γλυτωσες!!!Κατεβα κατω αν σου κοταει-κοκοκοκ!!-και φορα και αδιαβροχο!!
Φιλε παρα πολλα "ανοιγματα", οχι μιλημενα αυτο ειναι αληθεια, αλλα ξερεις ποσους, ιδιος με 106 με φιλτρο εξατμιση εχω πατησει στη Βουλιαγμενης?Δηλαδη παντα φευγουν απ' το φαναρι σφαιρα και στην δευτερα μου-αφου πατησω και εγω κανονικα πλεον-τους περναω και μολις δουν το κο....κι απ' το Puntaκι μου, κοβουν κατω ολα, δεν ειναι ανοιγμα?Και το εχεις δει τ' αμαξι μου.Ενα φιλτρο και ενα τελικο, απλα για να κανει λιγο βρουμμμ, βρουμμμ και τιποτα παραπανω!!Νιτρα ποτε δε χρησιμοποιησα!Δεν μου αρεσουν κιολας.Μου καθετε η φασολαδα λιγο βαρια στο στομαχι μου πλεον!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Τρί Απρ 24, 2007 11:28 pm

θα σας αναφερω πχ που εχω δει με γνωστο μου. μαμα vts saxo 120 με μαμα gt. kontra filikh to 1999. to gt μετα τη τριτη εκανε μπαμ κ κρατησε διαφορα. δλδ μεχρι 130 ηταν 1 κ κατι ψιλο πισω το σαξο κ μετα οκ ανοιξε η διαφορα. τωρα μαλλοον το hgt δε πρεπει να καθεται διπλα σε αυτα τα saxoralla με ανεση. δυστηχως που το λεω αλλα εκει ποναμε οι συγχρονοι Ιταλοι. δεν ξερω κιολας πρεπει να σφαζονται αν οι οδηγοι ειναι αντιστοιχοι αλλα φοβαμαι οτι ο Ιταλος θα ναι για λιγο πολυ λιγο πισω. μιλαω για μαμα καταστασεις. γτ εκει κ αν ποναμε. τα Γαλλικα αρπαζουν με το παραμικρο κ τα δικα μας μια οι εγκεφαλοι μια το ενα μια το αλλο..που ειναι οι παλιες εποχες που εκανες 1 σταδιο κ οι Ιταλοι οργωναν..εεεε;;;;;τεσπα ξεφυγα παλυ. καλο βραδυ σε ολους

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Τρί Απρ 24, 2007 11:31 pm

ρε πορτοκαλι μακαρι να ναι ετσι γτ μερικοι σαξοραλλακιδες εχουν το υφος του παταω κ φερραρι αμα λαχει...κ πουντακιδες...χιχιχιχι μεταξυ μας. αλλα ειναι ολοι τους ετσι μια φατσα ρε παιδια. καλα να ναι τα παλικαρια, αλλα εχουν αυτα διαολακια κ με μπριζονουν συνεχεια γτ δε τα φτανω ουτε αν ψεκασω...χοχοχοχο

brotherfiat128
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Απρ 06, 2006 12:33 pm

Δημοσίευση από brotherfiat128 » Τρί Απρ 24, 2007 11:32 pm

ετσι! επιτελους μιλησατε κ για τους παπουδες σας!:)

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Τετ Απρ 25, 2007 1:50 am

brotherfiat128 έγραψε:ετσι! επιτελους μιλησατε κ για τους παπουδες σας!:)
Τι θελει να πει ο ποιητης???
Εικόνα

brotherfiat128
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Απρ 06, 2006 12:33 pm

Δημοσίευση από brotherfiat128 » Τετ Απρ 25, 2007 7:36 am

που ειναι οι παλιες εποχες που εκανες 1 σταδιο κ οι Ιταλοι οργωναν..εεεε;;;;; θα ειμαι εντελως ΟFF TOPIC! οντος οι ιταλοι παλια εβγαζαν τερατα... τωρα πλεον ομως μενουμε με την αναμνιση.

Άβαταρ μέλους
_Nikos_
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2339
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2006 10:33 pm

Δημοσίευση από _Nikos_ » Τετ Απρ 25, 2007 9:11 am

ρε συ crab λες να σου λεω εγω μουφες??? εχω ενα απο τα 2 αμαξια που συζηταμε και πιστευω ξερω τι μου γινεται, δεν θα κατσω να αναλυσω τι εγινε σε καθε ανοιγμα που εχω κανει με rallye, θα τα πουμε απο κοντα καλυτερα. Απλα ποτε μα ποτε μην γενικευεις απο ενα αμαξι.
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Απρ 25, 2007 9:34 am

Παλι βλεπω να χανεται η μπαλα...
γιατι δεν προσπαθητε να βρειτε μια χρυση τομη και να μιλαμε επι συγκεκριμενου παραδειγματος... ???
και εγω εχω δει rallye να πηγαινει προφυλακτηρα Carrera...

τι σχεση εχει αυτο με το θεμα και με την απορεια ??
ναι το αμαξι μου εχει μπιχλιμπιδια και δεν μπορει να γινει συγκριση , το ξερω αυτο γιαυτο και δεν λεω να πατησω με καποιο να δουμε τι θα δουμε , αλλα μιλατε λες και εμεις δεν ειμαστε στην πιατσα τοσα χρονια και δεν ξερουμε τι γινετε...
να στο πω αλλιως.
Ξερεις κανα καλο HGT να πατησω μαζι του εγω σε φιλικο κλιμα και απο σταση παντα να δω διαφορες που θελω εγω ???
γιατι τι HGT δηλαδη σκανε στην Καβαλας , που ειναι καλα φτιαγμενα (για το σταδιο που ειναι το καθενα) και τρωνε ξυλο οπως λες απο saxoralla.
εγω εχω 4 χρονια τωρα το HGT Και τα μονα του Group PSA που με εχουνε περασει και οι οδηγοι τους δεν ητανε μαλακισμενα και μπορουσες να μιλησεις μαζι τους , φορουσανε 1 παντα πραγμα πανω απο εμενα...
Πανε πολυ καλα αναμφισβητητα , αλλα καπου υπαρχουνε και ορια...

ps: Οσο για το σωβρακο που λες αλεξη δεν νομιζω να πιστευεις οτι δεν ξερω τι θα πει σωβρακο στο Punto , ειτε διακριτικο θες να ειναι ειτε οχι...
και σαφος του strati το 106 ειναι καλο σε αποδοση , με απλες κινησεις....
ειπαμε ο καθενας διαλεγει και πρατει.
Punto HGT SC Evo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”