Ελαφρωμα Βολαν

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Ελάφρωμα Βολάν

Αγορα aftermarket
28
56%
Ελαφρωμα του δικου μας
14
28%
Αγορα μεταχειρισμενου κ ελαφρωμα αυτου
8
16%
 
Σύνολο ψήφων: 50

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Τρί Απρ 24, 2007 3:20 pm

CRAB is back... στη χειροτερη ειναι κοπιες.Εμενα δε μου εχει κατσει ποτε κανενας με 106-Saxo(φιλτρο-εξατμηση).Μολις με βλεπουν, τραγουδαν αλλου!!(Δε μιλαω για τουμπανιασμενα αμαξια, ετσι?Και σιγουρα το 1,6 16V μοτερ του γκρουπ PSA, φτιαχνετε ποιο ευκολα και ποιο φτηνα).Και μην πεις τιποτα αλλο, γιατι τη Τεταρτη θα στις βρεξω!!!χαχαχαχα!!


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Απρ 24, 2007 3:23 pm

CRAB is back... έγραψε:
hammersword έγραψε:
CRAB is back... έγραψε: 4 καροτσακια στα σιγουρα!!!(400μ)δεν λεμε γεφυρα 1,5++κολωνα!!!

οποιοδηποτε αλλο αποτελεσμα απλα κουλος ο οδηγος του saxoralloy!!!
Βγηκες σωστος.....
Οντως αυτα ηταν τα αποτελεσματα...

Αλλα ηταν απο τα πατηματα που μου αρεσαν....

Απο ρολαριστες 2ρες μου εκανε 1 αμαξι μονο στη δευτερα....
επειδη διαβασα πως εγινε το πατημα στις κοντρες να ξερεις οτι δεν ειναι αντικειμενικο πληρως...εκατσες πολυ καλα!!!

υπο αλλες συνθηκες θα ετρωγες κολωνα στα 400...

μπραβο παντως που πατησες και παραδεχτηκες την ηττα σου!!! :cool:
δεν ξερω ρε αλεξανδρε... Πατησα με 2 GT κ ειχα ακριβως τα ιδια αποτελεσματα κ θυμασαι ποτε ηταν η ημερομηνια? πολυ πριν τα χριστουγεννα νομιζω, δεν ειχα προγραμμα τοτε ουτε χταποδι. το χταποδι μπηκε μετα τα χριστουγενα κ το προγραμμα μπηκε το καρναβαλι! ημουν με Bost It, αυτο με εσωσε!

Αλλα τι να πω... τωρα πλεον θελω παλι 400ρι για να δω τι γινεται με το βολαν, Πλεον η δευτερα μου μου μενει ολη κατω απο αλλαγη 1τη-2ρα!

αλλα αν υπαρχει καποιο GT χωρις προγραμμα κ με μαμισια τουρμινα παταω για διαφορες... αλλα τι ψαχνω ε? ψιλο στ' αχυρα
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 3:23 pm

Orange έγραψε:CRAB is back... στη χειροτερη ειναι κοπιες.Εμενα δε μου εχει κατσει ποτε κανενας με 106-Saxo(φιλτρο-εξατμηση).Μολις με βλεπουν, τραγουδαν αλλου!!(Δε μιλαω για τουμπανιασμενα αμαξια, ετσι?Και σιγουρα το 1,6 16V μοτερ του γκρουπ PSA, φτιαχνετε ποιο ευκολα και ποιο φτηνα).Και μην πεις τιποτα αλλο, γιατι τη Τεταρτη θα στις βρεξω!!!χαχαχαχα!!
δυστυχως δεν υπαρχει ευκαιρο να στο φερω αλλα θυμησου τι εκανε του strati του αδελφου του polatov....η μονη διαφορα οτι ηταν ελαφρωμενο...θυμασε τι πατηματα ειχε κανει....???

106 σκουπα εξατμιση σε τεμαχιζει.....ειμαι βεβαιος οτι δεν εχεις ανοιξει ποτε κανονισμενα!!!
8) 8) 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Απρ 24, 2007 3:25 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Στην εξοδο των 400μ ποσα χλμ εχεις hammersword
νομιζω 150.... αν θυμαμαι καλα.... δεν ειμαι σιγουρος... θα μετρησω αποψε να σ πω με το βολαν τι βγαζω....
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 3:33 pm

hammersword έγραψε:
CRAB is back... έγραψε:
hammersword έγραψε: Βγηκες σωστος.....
Οντως αυτα ηταν τα αποτελεσματα...

Αλλα ηταν απο τα πατηματα που μου αρεσαν....

Απο ρολαριστες 2ρες μου εκανε 1 αμαξι μονο στη δευτερα....
επειδη διαβασα πως εγινε το πατημα στις κοντρες να ξερεις οτι δεν ειναι αντικειμενικο πληρως...εκατσες πολυ καλα!!!

υπο αλλες συνθηκες θα ετρωγες κολωνα στα 400...

μπραβο παντως που πατησες και παραδεχτηκες την ηττα σου!!! :cool:
δεν ξερω ρε αλεξανδρε... Πατησα με 2 GT κ ειχα ακριβως τα ιδια αποτελεσματα κ θυμασαι ποτε ηταν η ημερομηνια? πολυ πριν τα χριστουγεννα νομιζω, δεν ειχα προγραμμα τοτε ουτε χταποδι. το χταποδι μπηκε μετα τα χριστουγενα κ το προγραμμα μπηκε το καρναβαλι! ημουν με Bost It, αυτο με εσωσε!

Αλλα τι να πω... τωρα πλεον θελω παλι 400ρι για να δω τι γινεται με το βολαν, Πλεον η δευτερα μου μου μενει ολη κατω απο αλλαγη 1τη-2ρα!

αλλα αν υπαρχει καποιο GT χωρις προγραμμα κ με μαμισια τουρμινα παταω για διαφορες... αλλα τι ψαχνω ε? ψιλο στ' αχυρα
τα gt δεν ξεκινανε σε σχεση με 106-σαχο...
καμια επαφη....

gt με μαμα τουρμπινα χωρις προγραμμα ανοιξε πριν 15 μερες με τον tsioyfff ρολαριστα....ξερεις τι εγινε???

εφυγε πρωτα ο πανος εκανε 2 αυτοκινητα και μετα το gt τον καταπιε του εκανε και αλλα 2-3 και εκοψαν...

χλμ στο 400 δεν γινετε...forget it....!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 3:34 pm

150 χλμ στο 400 δεν γινετε . . .
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Απρ 24, 2007 3:40 pm

κ ομως τοσα βγαζω περιπου... θα σας δειξω σημερα κ με βιντεο
σκεψου οτι θελω 0-120 10,2
αποκλειεται να εχω 400αρι σε 10,2! σε 17 δευτερα μαλλον... δεν φτανουν 7 δευτερα για να παρω αλλα 25-30χλμ?

Επιπλεον με τα Gt βγαινω στα 400 μπροστα, στα 800 μετραω 2 κολωνες πισω....
Στην πατρα το ξερουν το αμαξι μου.... με εχουν δει ολοι κ ξερουν πως παει....
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Απρ 24, 2007 3:40 pm

μην νομιζεται οτι την εχω πιστεψει ή οτι νομιζω οτι εχω πυραυλο απλως ξερω οτι για 1400 παει καλα....
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Απρ 24, 2007 3:58 pm

CRAB is back... έγραψε:
Orange έγραψε:CRAB is back... στη χειροτερη ειναι κοπιες.Εμενα δε μου εχει κατσει ποτε κανενας με 106-Saxo(φιλτρο-εξατμηση).Μολις με βλεπουν, τραγουδαν αλλου!!(Δε μιλαω για τουμπανιασμενα αμαξια, ετσι?Και σιγουρα το 1,6 16V μοτερ του γκρουπ PSA, φτιαχνετε ποιο ευκολα και ποιο φτηνα).Και μην πεις τιποτα αλλο, γιατι τη Τεταρτη θα στις βρεξω!!!χαχαχαχα!!
δυστυχως δεν υπαρχει ευκαιρο να στο φερω αλλα θυμησου τι εκανε του strati του αδελφου του polatov....η μονη διαφορα οτι ηταν ελαφρωμενο...θυμασε τι πατηματα ειχε κανει....???

106 σκουπα εξατμιση σε τεμαχιζει.....ειμαι βεβαιος οτι δεν εχεις ανοιξει ποτε κανονισμενα!!!
8) 8) 8)
ποσο σιγουρος εισαι ????
ξερεις ποσο ειναι η διαφορα ελαφρωμενο ???
60 πχ κιλα ξερεις πως μεταφραζονται σε πατημα απο σταση ??
Γιατι με το σκεπτικο που διαβαζω εδω μεσα βλεπω πολλα λογια στον αερα , δεν μπορει ολοι να πατανε με "σωστα" αμαξια και οταν και τα δυο αμαξια μετρηθουνε με απολυτα συστηματα χρονων κτλ...απο τον ιδιο οδηγο να βλεπεις εντελος διαφορετικες εικονες....

σε μια συναντηση παλιοτερα τα ιδια μου ελεγες και για C2 vts, με το οποιο και αν εχω κανει πατηματα και μου ελεγες οτι δεν τα βλεπω καν...
δεν ειναι ολα τα αμαξια το ιδιο , και ποτε δεν μπορει να εισαι απολυτος
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 4:04 pm

skinboy έγραψε:
CRAB is back... έγραψε:
Orange έγραψε:CRAB is back... στη χειροτερη ειναι κοπιες.Εμενα δε μου εχει κατσει ποτε κανενας με 106-Saxo(φιλτρο-εξατμηση).Μολις με βλεπουν, τραγουδαν αλλου!!(Δε μιλαω για τουμπανιασμενα αμαξια, ετσι?Και σιγουρα το 1,6 16V μοτερ του γκρουπ PSA, φτιαχνετε ποιο ευκολα και ποιο φτηνα).Και μην πεις τιποτα αλλο, γιατι τη Τεταρτη θα στις βρεξω!!!χαχαχαχα!!
δυστυχως δεν υπαρχει ευκαιρο να στο φερω αλλα θυμησου τι εκανε του strati του αδελφου του polatov....η μονη διαφορα οτι ηταν ελαφρωμενο...θυμασε τι πατηματα ειχε κανει....???

106 σκουπα εξατμιση σε τεμαχιζει.....ειμαι βεβαιος οτι δεν εχεις ανοιξει ποτε κανονισμενα!!!
8) 8) 8)
ποσο σιγουρος εισαι ????
ξερεις ποσο ειναι η διαφορα ελαφρωμενο ???
60 πχ κιλα ξερεις πως μεταφραζονται σε πατημα απο σταση ??
Γιατι με το σκεπτικο που διαβαζω εδω μεσα βλεπω πολλα λογια στον αερα , δεν μπορει ολοι να πατανε με "σωστα" αμαξια και οταν και τα δυο αμαξια μετρηθουνε με απολυτα συστηματα χρονων κτλ...απο τον ιδιο οδηγο να βλεπεις εντελος διαφορετικες εικονες....

σε μια συναντηση παλιοτερα τα ιδια μου ελεγες και για C2 vts, με το οποιο και αν εχω κανει πατηματα και μου ελεγες οτι δεν τα βλεπω καν...
δεν ειναι ολα τα αμαξια το ιδιο , και ποτε δεν μπορει να εισαι απολυτος
ξερω πολυ καλα τι σημαινει ελαφρωμα μιας και ειμαι απο τους λιγους που ξερουν πως ξηλωνετε το punto + οτι εχω ερθει ακομα και σε συναντηση σωβρακο....

c2vts και 106-σαχο καμια σχεση μην μπερδευεσε....τοτε στην συναντηση λεγαμε για c2vts σκουπατο με μαμα hgt οχι το δικο σου που εχει μπιχλιμπιδια!!!

οσο γαι το ξηλωμενο rallye του στρατη αν ξερεις τα πατηματα παταγε με φουλ πρωτο σταδιο gt ακομα και μετον joy ειχε πατησει με την 28....!!!
κανενα δεν προλαβε να μαζεψει στα 800+ μετρα της βαρκιζας.....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Απρ 24, 2007 4:05 pm

hammersword έγραψε:μην νομιζεται οτι την εχω πιστεψει ή οτι νομιζω οτι εχω πυραυλο απλως ξερω οτι για 1400 παει καλα....
φιλε μου καλα κανεις και λες οτι εχεις δει κ μετρησει καθως και με ποιον τροπο (βασικο)...
απλα βλεπω διαβαζω και ακουω αλλα νταλον γενικα και οσο να ναι , οταν ειδικα διαβαζεις κατι που εχεις δοκιμασει επι πολλακης και ειναι εντελος λαθος τοτε σε πιανει κατι...

οντως οπως τα λες πας καλα για 1400cc , εως απιστευτα καλα θα ελεγα.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Απρ 24, 2007 4:21 pm

400αρι με 150 χλμ == βγαινεις μαζι με ολα τα 1800-2000 turbo sedan..Πραγμα που δεν κανει το gt.. Ειλικρινα μου φαινεται και εμενα πολυ παραξενο..Αλλα αν δεν το δω με τα ματια μου δεν μπορω να πω τιποτα παραπανω..Παντως αν εχεις αλλαξει λαστιχο σε 195/50 τα χλμ ειναι λιγοτερ απο αυτα που βλεπεις.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
_Nikos_
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2339
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2006 10:33 pm

Δημοσίευση από _Nikos_ » Τρί Απρ 24, 2007 7:59 pm

CRAB is back... έγραψε:
Orange έγραψε:CRAB is back... στη χειροτερη ειναι κοπιες.Εμενα δε μου εχει κατσει ποτε κανενας με 106-Saxo(φιλτρο-εξατμηση).Μολις με βλεπουν, τραγουδαν αλλου!!(Δε μιλαω για τουμπανιασμενα αμαξια, ετσι?Και σιγουρα το 1,6 16V μοτερ του γκρουπ PSA, φτιαχνετε ποιο ευκολα και ποιο φτηνα).Και μην πεις τιποτα αλλο, γιατι τη Τεταρτη θα στις βρεξω!!!χαχαχαχα!!
δυστυχως δεν υπαρχει ευκαιρο να στο φερω αλλα θυμησου τι εκανε του strati του αδελφου του polatov....η μονη διαφορα οτι ηταν ελαφρωμενο...θυμασε τι πατηματα ειχε κανει....???

106 σκουπα εξατμιση σε τεμαχιζει.....ειμαι βεβαιος οτι δεν εχεις ανοιξει ποτε κανονισμενα!!!
8) 8) 8)

εχεις δει ομως τι εκανε του στρατη σε αλλα rallye? Το καθε αμαξι ειναι διαφορετικο. Εμενα ο στρατης μου ριχνε πολυ πραμα, κατι το οποιο δεν μου εχει τυχει με αλλο rallye.
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

brotherfiat128
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Απρ 06, 2006 12:33 pm

Δημοσίευση από brotherfiat128 » Τρί Απρ 24, 2007 9:30 pm

εχω δει κοντρα αναμεσα hgt k rally κ η διαφορα στο 400αρι ηταν σχεδον ενα αμαξι πισο το rally. οσο για το 400αρι με το rally εναντια του sporting, μονο που τον κρατησες 1η φανταζομαι πως θα πηγαινει πολυ καλα το αμαξι σου! κ ειδηκα για 1400αρι ατμοσφερα! με gps το 400αρι το βγαζω με 135κμ, κ ειμαι μονο 73 αλογα.. με αυτο θελω να πω οτι το καθε αυτοκινητο δινει διαφορετικα την δυναμη του στον δρομο...

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Τρί Απρ 24, 2007 9:32 pm

brotherfiat128 έγραψε:εχω δει κοντρα αναμεσα hgt k rally κ η διαφορα στο 400αρι ηταν σχεδον ενα αμαξι πισο το rally. οσο για το 400αρι με το rally εναντια του sporting, μονο που τον κρατησες 1η φανταζομαι πως θα πηγαινει πολυ καλα το αμαξι σου! κ ειδηκα για 1400αρι ατμοσφερα! με gps το 400αρι το βγαζω με 135κμ, κ ειμαι μονο 73 αλογα.. με αυτο θελω να πω οτι το καθε αυτοκινητο δινει διαφορετικα την δυναμη του στον δρομο...
γαι να κρατησει εστω και 1 το 106 σημαινει οτι δεν ξεκινησε καλα ο γαλλος...
ΤΕΛΟΣ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”