Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Σεπ 16, 2014 10:10 am

Καλημέρα, αφού πέρασα από το θέμα γνωριμίας θα ήθελα να θέσω 1 βασικό ερώτημα για συμβατότητα ανταλλακτικών μεταξύ των εκάστοτε punto.
Ο λόγος στην προκειμένη γίνεται για punto μκ2α 6τάχυτο σπόρτινγκ στο οποίο ανακοινώνω μετά χαράς ότι διέλυσε σασμάν από... αστοχία; κατασκευαστικό; κάτι τέλος πάντων μη προβλεπόμενο και εντελώς αφύσικο. Εδώ να πω ότι δεν είμαι κανένας ψείρας απλώς προσέχω για να έχω με ότι αυτό συνεπάγεται. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε από ανάγκη και σιγά σιγά έγινε μέρος της καθημερινότητας. Τα χιλιόμετρα του λίγο λιγότερα απο 80.000. Γενικά την ψάχνω τη δουλειά και μπορώ να πω ότι έχω μια αντήληψη για το μηχάνημα που καβαλάω κάθε φορά. Χωρίς λοιπόν να έχω αντιληφθεί κάτι περίεργο (κυλίδες, περίεργους θορύβους, περίεργη συμπεριφορά) ή οτιδήποτε μη φυσιολογικό ένα πρωί βάζοντας το μπροστά ακούγεται ρουλεμάν. Μιλάμε όμως ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ όχι μαλακίες. Στην πορεία αφού ζεστάθηκε δεν ήταν τόσο έντονο. Τότε το μυαλό μου πήγε στο ρουλεμάν δίσκου που αλλάχθηκε μαζί με τα συναφή πριν κάτι λιγότερο απο 10.000. Λέω τελικά αυτά που λέγονται για τα ρουλεμάν βαλέο ισχύουν. Βέβαια το θέμα ζεστάματος δεν υφίσταται στο συγκεκριμένο ρουλεμάν. Για να μην χρονοτριβώ άλλο, κατεβάσαμε σασμάν σε ένα κατάλληλο..... πεζοδρόμιο και η διάγνωση τραγική. Μία από τις αλενόβιδες που συγκρατούν το πλακάκι στήριξης 5ης 6ης που βρίσκονται έξω από το σασμάν μέσα σε ένα ψευτοκάπακο είχε πάει βόλτα ξεφεύγοντας από το ψευτοκάπακο και δημιουργώντας του μια τρύπα ΝΑ και ένα ράγισμα 5-6-7 εκατοστά. Το σασμάν δούλευε στεγνά. Η ζημιά πρέπει να έγινε εν κινήσει και η πλειοψηφία βαλβολίνης να έφυγε στο δρόμο διαφορετικά κάθε φορά που κάνω ανεπαίσθητα ένα οπτικό έλεγχο προτού φύγω θα είχα αντιληφθεί κάτι. Πλέον δεν εμπιστεύομαι να ξαναμοντάρω το ίδιο σασμάν επάνω με τα γρανάζια να έχουν ανάψει τόσες φορές αφού δούλευαν έξω από το περιβάλλον τους. Μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς μπορώ να πω ότι όποιος έχει 6τάχυτο σασμάν ψάχνει να χτίσει σπίτι με αυτό και οι τιμές των 350-400 ευρώ για εμένα είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ και απορριπτέες. Αφού λοιπόν η όλη διαδικασία δεν πρόκεται να κοστίσει λιγότερο από 350 και με 500 ευρώ μπορώ να πάρω ολόκληρο τρακαρισμένο αυτοκίνητο λέω να δαγκώσω τη σφαίρα και να πάρω ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Η απορία μου είναι τι κοινό έχουν μκ2α με μκ2β μιας και το ένα είναι 1200 και το άλλο 1400. Και ας αφήσουμε το μοτέρ. Σασμάν διαφορικό; Παίζουν μπάλα;



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 16, 2014 2:00 pm

Αλεξ.............πολλες αποροιες λιγες απαντησεις.
Το 6αρι σασμαν........ποναει γενικα.Συνηθως σκορπανε τα διαφορικα τους.(κοβει βιδες και ανοιγει σαν.........(αντε μην το πω).Εσενα απλα σκορπισε για αλλον λογο.Το αποτελεσμα........ιδιο.Η τιμες που βρησκεις για τα σασμαν ειναι λιγο τσιμπιμενες μεν ΑΛΛΑ τοσο πανε.(Δεν κυκλοφορουν και πολλα πολλα 6αρια στις μερες μας και αυτα τα ψαχνουν)
Υπαρχει μια φθηνη λυση.Να βαλεις 5αρι.Παταει κανονικοτατα.Και θα γινει οπως η εκδοση μκ2α 1.2 16V HLX (προσοχη οχι HGT 1.8 16V) που ηταν με 80 αλογα μεν,οχι σπορτινγκ,με αλκανταρα καθισματα κλπ εχτρα "ανεσης" και οχι σπορ χαρακτηρα.(ηταν και λιιιγο ποιο ακριβο απο το sporting).
Τωρα οπου δεις 1.2 16V σε μκ2 α ή β ειναι συμβατα.Το μκ2β ομως σε σπορτιγκ ειναι 1.4.Εκει θα παρεις μοτερ σασμαν (χωρις πλεξουδες κλπ) και θα το βαλεις πανω στο δικο σου και θα εχεις 1 14αρι με μαμα ηλεκτρικα.(καλο θα ηταν να το κανεις και ενα προγραμμα μετα για να ερθει στα ισα του απο μιεγματα)
Πια πολλα θα σε πω πιο μετα και με περισσοτερες λεπτομεριες.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Σεπ 16, 2014 5:00 pm

Θα πάρω ολόκληρο 14αρι κομμένο. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι μοτέρ είναι και σε τι κατάσταση. Όμως, αξίζει τον κόπο; Από κτεο και τα συναφή; Το 14 σασμάν στο 12αρι μου δεν είναι συμβατά; Το 14αρι μοτέρ σασμάν μπαίνουν bolt on στο αυτοκίνητο μου με υπάρχοντα άκρα, ημιαξονια βάσεις και τα συναφή; Τα όργανα μου θα δουλεύουν; Από λάμδα πως θα ναι με 14αρι μοτέρ; Και όλα τα γύρω γύρω γενικά θα συνάδουν με το αμάξι; Λειτουργικό αμάξι θέλω όχι βολταδικο μια Κυριακή βόλτα 3 μαστορέματα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Σεπ 16, 2014 5:02 pm

Τα πες ολα,την διαφορα στην βαση δεν ειπες ,εκει που πιανει η χελωνα και που δεν την εχουν τα 1.4!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Σεπ 16, 2014 5:11 pm

Κάτω από τη μπαταρία εννοείς η τη ρακέτα;

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Σεπ 16, 2014 5:37 pm

Οχι.Οι κανονικες βασεις ειναι ιδιες και οι 3.Απλα στα μκ2 υπαρχει ενα Π(?) μεταξυ μπλοκ-σασμαν που δεν υπαρχει στα 14αρια.Το παντρεμα ομως γινεται .
Τωρα,το αν θα παρεις ολοκληρο αμαξι γιατι το 6αρι ειναι ακριβο ειναι δικη σου υποθεση.Για εμενα ομως το 5αρι ειναι η καλυτερη λυση γιατι και πιο οικονομικο ειναι και χαληοτερη καταναλωση θα πετυχεις..Απο την αλλη αν βρεις sporting 14αρι ειναι χαζο να μην κανεις ολικο swap και να εχεις ηλεκτρικα απο 14αρι μαζι με το σαλονι,λευκα οργανα ,esp κτλ.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Σεπ 16, 2014 6:05 pm

Απλά οι εργατοωρες εκτοξεύονται στα ύψη από μια απλή αλλαγή σασμάν και αντε μαζί με μοτέρ από ολόκληρο αμάξι. Κοίτα στα 400 ζητάνε σασμάν, 500 θα πάρω ολόκληρο αυτοκίνητο. Γιατί όχι;

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Σεπ 16, 2014 9:35 pm

Καντο hgt να εχεις και δυναμη (1.8 16ν) :Ρ
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 16, 2014 10:38 pm

bananahop έγραψε:Θα πάρω ολόκληρο 14αρι κομμένο. (κανα 1500ε δλδ)
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι μοτέρ είναι και σε τι κατάσταση.(ολα τα μτχ ειναι ρισκο αν θες το κανεις μια ανακατασκευη με κοστος περιπου 400-500ε για φλαντζες,ελατηρια,κουζινετα,κλπ)
Όμως, αξίζει τον κόπο;(εξαρτατε τι θελεις απο το αμαξι και ποσα μπορεις να δωσεις)
Από κτεο και τα συναφή;(το 1.2 με το 1.4 ειναι ολοιδια οπτικα.χτυπας νουμερα και εισαι αρχοντας)
Το 14 σασμάν στο 12αρι μου δεν είναι συμβατά;(Μπαινει μια χαρα.Κανενα προβλημα.)
Το 14αρι μοτέρ σασμάν μπαίνουν bolt on στο αυτοκίνητο μου με υπάρχοντα άκρα, ημιαξονια βάσεις και τα συναφή; Τα όργανα μου θα δουλεύουν;(βαζεις ΜΟΝΟ μοτερ και σασμαν ξερα.Αντε και την πόλλαπλη εισαγωγης Απο καλωδια δεν πειραζεις τιποτα.)
Από λάμδα πως θα ναι με 14αρι μοτέρ; (χαλια μαυρα.Θελει προγραμμα κατευθειαν γιατι θα δουλεψει στεγνα απο μειγματα) κανα 350ε περιπου
Και όλα τα γύρω γύρω γενικά θα συνάδουν με το αμάξι; Λειτουργικό αμάξι θέλω όχι βολταδικο μια Κυριακή βόλτα 3 μαστορέματα (Μια χαρα αμαξι θα ειναι.Το δικο μου ειναι με μοτερ 1.4 2ο σταδιατο full και μπορει να το οδηγισει μεχρι και η γυναικα μου )
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 16, 2014 10:45 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Οχι.Οι κανονικες βασεις ειναι ιδιες και οι 3.Απλα στα μκ2 υπαρχει ενα Π(?) μεταξυ μπλοκ-σασμαν που δεν υπαρχει στα 14αρια.Το παντρεμα ομως γινεται .
Τωρα,το αν θα παρεις ολοκληρο αμαξι γιατι το 6αρι ειναι ακριβο ειναι δικη σου υποθεση.Για εμενα ομως το 5αρι ειναι η καλυτερη λυση γιατι και πιο οικονομικο ειναι και χαληοτερη καταναλωση θα πετυχεις..Απο την αλλη αν βρεις sporting 14αρι ειναι χαζο να μην κανεις ολικο swap και να εχεις ηλεκτρικα απο 14αρι μαζι με το σαλονι,λευκα οργανα ,esp κτλ.
Το σασμαν ειναι ιδιο.Μονο οταν βαζεις το μοτερ απο το 1.4 και κρατας το σασμαν απο το 1.2 θελει να αλλαξεις το καρτερ για να μπορει να κουμπωσει εκεινο το Π και να κατσει πανω το σασμαν.Εκεινο το Π κανει ουσιαστικα 2 τρυπες για βιδες.
Αν αφησει το αλουμινενιο καρτερ αντε για 2 βιδες στην κατω πλευρα πιανει μονο η μια (στην μεση στο καρτερ) αλλα αφηνει μεγαλο κενο στο κομματι της λαμαρινας που καλυπτει το βολαν.(το 1.4 εχει 2 λαμακια το 1.2 εχει μια μονοκομματη που δεν μπορει να κατσει στο 1.4 μοτερ)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 16, 2014 10:51 pm

bananahop έγραψε:Απλά οι εργατοωρες εκτοξεύονται στα ύψη από μια απλή αλλαγή σασμάν και αντε μαζί με μοτέρ από ολόκληρο αμάξι. Κοίτα στα 400 ζητάνε σασμάν, 500 θα πάρω ολόκληρο αυτοκίνητο. Γιατί όχι;
400 θα σου βγει εργασια και σασμαν μαζι αν το ψαξεις λιγο η ακομα πιο φθηνα αν παρεις 1 5αρι το βαλεις πανω και κανεις δουλεια σου.Δεν ειναι και τοοοσο τραγικη η διαφορα μεταξυ των 2.Εξ αλλου ειπαμε οτι υπαρχει το HLX που ηταν 80αλογα.........5αρι σασμαν.
Η αλλη λυση...........κανα 2 χιλιαρικα. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 16, 2014 10:51 pm

kostas013 έγραψε:Καντο hgt να εχεις και δυναμη (1.8 16ν) :Ρ
Και να σε πατανε 2ο σταδιατα καναρινια........ :lol: :lol: :lol: :lol:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Σεπ 16, 2014 11:25 pm

καλα κατσε να βγει και θα σου πω ;)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Σεπ 17, 2014 8:45 am

kostas013 έγραψε:Καντο hgt να εχεις και δυναμη (1.8 16ν) :Ρ
περα για περα εκτος τοπυ απαντηση :razz:
bananahop έγραψε:Απλά οι εργατοωρες εκτοξεύονται στα ύψη από μια απλή αλλαγή σασμάν και αντε μαζί με μοτέρ από ολόκληρο αμάξι. Κοίτα στα 400 ζητάνε σασμάν, 500 θα πάρω ολόκληρο αυτοκίνητο. Γιατί όχι;
Gazofonix έγραψε:
bananahop έγραψε:Θα πάρω ολόκληρο 14αρι κομμένο. (κανα 1500ε δλδ)
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι μοτέρ είναι και σε τι κατάσταση.(ολα τα μτχ ειναι ρισκο αν θες το κανεις μια ανακατασκευη με κοστος περιπου 400-500ε για φλαντζες,ελατηρια,κουζινετα,κλπ)
Όμως, αξίζει τον κόπο;(εξαρτατε τι θελεις απο το αμαξι και ποσα μπορεις να δωσεις)
Από κτεο και τα συναφή;(το 1.2 με το 1.4 ειναι ολοιδια οπτικα.χτυπας νουμερα και εισαι αρχοντας)
Το 14 σασμάν στο 12αρι μου δεν είναι συμβατά;(Μπαινει μια χαρα.Κανενα προβλημα.)
Το 14αρι μοτέρ σασμάν μπαίνουν bolt on στο αυτοκίνητο μου με υπάρχοντα άκρα, ημιαξονια βάσεις και τα συναφή; Τα όργανα μου θα δουλεύουν;(βαζεις ΜΟΝΟ μοτερ και σασμαν ξερα.Αντε και την πόλλαπλη εισαγωγης Απο καλωδια δεν πειραζεις τιποτα.)
Από λάμδα πως θα ναι με 14αρι μοτέρ; (χαλια μαυρα.Θελει προγραμμα κατευθειαν γιατι θα δουλεψει στεγνα απο μειγματα) κανα 350ε περιπου
Και όλα τα γύρω γύρω γενικά θα συνάδουν με το αμάξι; Λειτουργικό αμάξι θέλω όχι βολταδικο μια Κυριακή βόλτα 3 μαστορέματα (Μια χαρα αμαξι θα ειναι.Το δικο μου ειναι με μοτερ 1.4 2ο σταδιατο full και μπορει να το οδηγισει μεχρι και η γυναικα μου )
Αμα κρινω κιολας απο τον ηλεκτρολογο που συνδεσε τον νεο 18αρι(γιατι ειχε ηδη) στο kaddett μου πριν μερικα χρονια δεν σε δυμφερει η αλλαγη με βαση τα οικονομικα σου κριτηρια.ΓΙα αυτο οπως ειπα και πιο πανω ,τοποθετηση 5αριου απο αλλο 1,2 με χαμηλοτερο κοστος αγορας (με την διαφορα τους απο το 5αρι καλο ειναι να αλλαξεις το δισκο-πλατω αφου η εργασια θα παραμεινει ιδια ουσιαστικα) καθως και μεγαλυτερη αντοχη-εκ κατασκευςη το 6αρι ειναι για 16,5κιλα ενω το 5αρι περναει τα 20.Αυτο που σιγουρα δεν γνωριζεις ειναι πως επειδη τα 6αρια ειναι πιο ευαισθητα ,η πλειοψηφια(1.4) μας εχει ταλαιπωρημενη 3η ,οποτε και η επισκευη τους τους δεν σε συμφερει παρα μονο αν αγορασεις ενα ηδη επισκευασμενο(υπαρχει ανθρωπος-μηχανουργειο που τα δινει με εγγυηση στο car).
Τελος οπως σου ειπα και πιο πανω ,επειδη το 5αρι ειναι πιο μακρυ το αμαξι γινεται και πιο οικονομικο σε οδηγηση με ηπιο ρυθμο.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Τετ Σεπ 17, 2014 10:57 am

Κατατοπιστικοτατος. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα κινηθώ σε 5αρι με τον ίδιο δίσκο μιας και έχει ελάχιστα χιλιόμετρα ούτε 10000. Εργασία δεν πληρώνω, με φιλαράκι το λύσαμε με φιλαράκι θα το δέσουμε. 150 εγγυημένο το βρήκα και βλέπουμε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”