Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Δευ Σεπ 22, 2014 8:31 am

Περάσαμε το crash test των 700 χιλιομέτρων μονοκόμματα. Κανένα θέμα. Η τελική μετάδοση πρέπει να ναι ίδια. Ίδια τελική και αν θυμάμαι καλά γιατί είχα καιρό να το βγάλω εθνική τόσα χιλιόμετρα πρέπει να τα είχα στις ίδιες στροφές με 6η.



Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Σεπ 22, 2014 8:49 am

Αποκλειεται PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Δευ Σεπ 22, 2014 1:02 pm

Ποιο πράγμα αποκλείεται; Να περασε το crash test? Για την ιστορία 9.2/100 με 1200 αμάξι. Δε θέλω να ξέρω με κανένα 2λιτρο. Εκτός πόλης η μέτρηση

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Σεπ 22, 2014 1:27 pm

bananahop έγραψε: τόσα χιλιόμετρα πρέπει να τα είχα στις ίδιες στροφές με 6η.
no :!:
PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από arpas » Δευ Σεπ 22, 2014 6:19 pm

Συμφωνώ απόλυτα με padrc μιας και έκανα ακριβώς την ανάποδη τράμπα από 5αρι σε 6αρι... Ίδια τελική ναι, αλλά έρχεται σίγουρα πιο γρήγορα με 6αρι (όχι με 6η προφανώς), ενώ εξασφαλίζεις μεγαλύτερη οικονομία εκτός πόλης λόγω 6ης.

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Δευ Σεπ 22, 2014 7:15 pm

Πάντως στο δικό μου ταξίδι ομολογώ ότι η 5η ως τελευταία ήταν μακράν καλύτερη από την 6η πριν. Έκοβα 20-30 χιλιόμετρα όσο έπαιζα φώτα σε κάποιες περιπτώσεις και μετά ξαναπατουσα την 5η. Πράγμα που στην 6η απλά δεν έπαιζε. Τουλάχιστον στο δικό μου πουντο, γιατί ανά περιόδους ακούω τρελά από άλλους κατόχους. Έχω φίλο που μου λέει κατεβάζω 200αρες και Κατεβαίνει κιαλλο με υπομονή. Εγώ 200 δεν έχω δει ακόμα ούτε σε γκρεμό. Κοντά Στα 200 ναι, αλλά 200 και πόσο μάλλον παραπάνω ΠΟΤΕ. Και το καημένο μου έχει σκαρτες 80.000

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Δευ Σεπ 22, 2014 7:17 pm

Πάντως έκανα Λάρισα Αθήνα 3 ώρες παρά 10 λεπτά με το πουντο! Πουνταρα ρεεεεεεεεε χαχαχαχα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 23, 2014 9:20 am

Παντος για να καψεις 9.2/100 πρεπει να πηγαινες τεζα παντου.Φαντασου οτι το δικο μου απο Αθηνα-Καστορια σε 4ωρες και εκαψε..........8 και κατι (πες 8.5). :mrgreen:
Οσο για τα 12αρι με 6αρι σασμαν 200 ΔΕΝ βλεπουν ΜΑΜΑ.Εμενα ειχε φαει ηδη 1ο σταδιο οταν η βελονα πατησε τα 200 και φυσικα με την 5η σκασμενη.
(τωρα τα πιανει και με 6η για χαβαλε αλλα δεν ειναι πλεον 1.2 μαμα..........)
Το 6αρι ειναι πιο κοντο μεν αλλα η 6η του ειναι ατελειωτη.Ειναι κατι σαν 5η + κατι ακομα.Δεν ειναι οβερ αλλα δεν ειναι και επιλογη που να μπορεις να την κρατησεις αν θελεις να εχεις αμμεση αποκριση στο γκαζι.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Σεπ 23, 2014 10:26 am

Επειδη εχω βαρεθει να διαβαζω αερολογιες ,σας ειπα νωριτερα πως αποκλειεται να εχετε στις ιδιες στροφες τα ιδια χλμ και μονο.Επισης αρκετες φορες εχω γραψει πως τα 5αρια ειναι πιο οικονομικα - >η ιδια η FIAT δινει οχι μονο μικροτερα νουμερα καταναλωσης αλλα και καποιες φορες βλεπουμε τα 6αρια να εχουν και ελαφρα μεγαλυτερη τελικη.Ολα αυτα οφειλονται στο σασμαν.Επισυναπτω τα γινομενα σχεσεωνΧτελικη μεταδοση για να βεβαιωθειτε πως ΔΕΝ γινετε να εχεις στα ιδια χλμ τις ιδιες στροφες στον κινητηρα(εξου και η μικροτερη καταναλωση).ΑΛΛΑ επειδη η 5η ειναι πιο μακρια (αναλογως της καταστασης του κινητηρα) μπορει με το 6αρι να δεις πιο ευκολο στροφαρισμα εκει που πλεον εχει τελικιασει το αυτοκινητο ,πλησιαζοντας πιο ευκολα τις στροφες της ιπποδυναμης(5800 για τα 1.4)
Εικόνα
Εικόνα

Οπως διαπιστωνετε με 13,126 εναντι του 15,543 στα μκ2 1.2 και αντιστοιχα στα μκ2β 1.2/1.4 (σημειωτεον το πετρελαιο ειναι στο 11...) απλα δεν γινετε. 5αρι= μακρυτερο και οικονομικοτερο.Κατα την FIAT και με ιδια τελικη.
Πρακτικα στις 3000 η διαφορα μπορει να αγγιζει ~8 χαω.(110-112 με 120).
Αν για καποιον λογο δεν μπορειτε να διαπιστωσετε τετοια αλλαγη στην συμπεριφορα ,καλο ειναι να ξεκινησετε με τον κωδικο του σασμαν.Δεν γνωριζω τις σχεσεις εχουν για παραδειγμα τα ceicento .
PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Σεπ 23, 2014 10:48 am

Το καθένα είναι πιο οικονομικό στο περιβάλλον του. Ένα κοντό σασμάν είναι οικονομικοτερο στις εντός πόλης μετακινήσεις όπως ένα μακρύτερο είναι οικονομικοτερο στις εκτός. Είχε πλάκα το 6αρι μιας και η πλειοψηφία των χιλιομέτρων ενός 1.2 αυτοκινήτου συνηθίζεται να γίνεται εντός πόλης όπου το κοντουλι του βήμα το έκανε να δείχνει πρόθυμο για ανηφοριες με 3η ας πούμε. Το οποίο όμως κουραζε σε μια ορεινή βόλτα όπου έπαιζες 2-4 ενώ τώρα παίζεις μόνο 3η και στα πολύ κλειστά πέταλα 2α. Όπως και σε ρυθμούς ταξιδιου το 5η 6η ήταν προφανώς πιο κουραστικό από ότι είναι τώρα το απλά 5η και πας

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Σεπ 23, 2014 11:13 am

Eπειδη τα εχω ξαναγραψει :
http://puntoclub.gr/viewtopic.php?f=13& ... 82#p329386
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Συμβατότητα μεταξύ punto και πουν' το;

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Σεπ 23, 2014 12:41 pm

Εμβαθυνουμε πολύ. Είτε από σασμάν είτε από διαφορικό το τελικό αποτέλεσμα αυτών των δύο μετράει μιας και πάνε πακέτο. Τώρα στο 5αρι 6αρι οι διαφορές που βλέπουμε αν προέρχονται από διαφορικό, από πρωτεύοντα η από δευτερεύοντα, όσους αλλάζουν ολόκληρο σασμάν (εμένα πχ) τους αφήνει αδιάφορους. Όσους έχουν σκοπό να κάνουν παντρεματα γραναζιων, σασμάν, αξόνων και διαφορικού τους απασχολεί από που προέρχεται τι ώστε να βγει αυτό που θέλουν στο δρόμο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”