Βελτιώσεις για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Σάβ Μάιος 24, 2014 10:00 pm

Η όλη ιστορία πόσο θα κοστιση χωρίς τα εργατικά;
Όπως ανέφερα δεν γνωρίζω και πάρα πολα πράγματα για αυτό τον λόγω θέλω βοήθεια όσο για την σειρά και το κόστος δεν γίνετε να τα κάνω όλα μαζει το θέμα ειναι πως να αρχίσω.οσο για τα λευτα για μια καλη εξατμισει και μια καλη φιλτροχωανη πιστεύω θα κοστισουν γύρο στα 200 με 250 ευρω οσο μετα για το προγραμα δεν ξερω ποσο θα κοστισει οσο για το χταποδει που ανεφερε ο P.A.D.R.C το σκεφτόμουν για αργότερα.



Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από polatov » Κυρ Μάιος 25, 2014 1:17 am

φιλε εχεις ΠΜ
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Μάιος 25, 2014 8:23 pm

Πολατοφ δεν ειναι οπως το ηξερες το αμαξι ;) μπες μια στη πρωτη σελιδα της παρουσιασης, ;)

Ενδιαφερον πατημα.με εσενα θα ηταν με τον ρεβελο... το παλιο σεταπ μου φιλτρο προγραμμα εκκεντρα μκ1 ελατηρια μκ1 και εξατμιση απο σπιραλ και πισω,
Παλια αυτος 6ταχυτο και εγω πιο κοντο 5ταχυτο απο μαμα 1ες ρολλ ημουν ενα καπο μπροστα...
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Μάιος 25, 2014 8:25 pm

Σε λιγο καιρο θα δειτε και το δικο μου vs
1.4 σφυριλατο και πιο αγριους εκκεντροφοορους απο εμενα, οχι οτι εχω ελπιδα αλλα για να δω ποσους τκ θα φαω :Ρ
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από polatov » Κυρ Μάιος 25, 2014 10:12 pm

ε καλα οτι θελετε!!οτι και να χεις κανεις θα μεταφραζεται σε καποια διαφορα
καλα σταση δεν εχει νοημα..διαφορες θελουμε να δουμε οχι κοντρα..
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Δευ Μάιος 26, 2014 12:19 am

Παιδιά επιδη έκατσα και έψαξα λίγο για αυτά που θέλω να κάνω στο αμάξι και έχω πολες απορίες οποίος μπορεί ας απαντήσει.
1)Για αρχή έχω μπερδευτεί στο θέμα με την φιλτροχωανη δηλαδή αν ειναι καλύτερο το φίλτρο ελευθέρας η φιλτροχωανη και ποιες ειναι η διάφορες τους. και μια χαζή ερώτηση δεν έχω καταλάβει τι ειναι η σκούπα ειναι κατι ξεχωριστό από την φιλτροχωανη; η ειναι κάποιο είδος φιλτροχωανεις;
2) όσο αφορά την εξάτμιση θα ήθελα να μου πη κάποιος την διαφορά από μεσαίο τελικό και τελικό τι θα ήταν καλύτερο να βάλω την διάφορα που έχουν στην τιμή και ποιες μάρκες ειναι ποιο αξιόπιστες και κάτι ακόμα αν γίνετε να βάλω εξάτμιση με 2 μπουριά που να μην ειναι ολόσωμη και πόσο ποιο ακριβή ειναι;
3) όσο άφορα το πρόγραμμα δεν έχω καταλάβει τίποτα και δεν ξέρω που μπορώ να δω τιμές

4) τι άλλο θα χρειαστεί να βάλω άμα βάλω μόνο τα παραπάνω και επειδή δεν θα αρχίσω να τα βάζω όλα μαζει με ποια σειρά να ξεκινήσω να κάνω της αλαγες;

5) θα ήθελα να μου πείτε μερικές σελίδες ώστε να μπορώ να πάρω μια ιδέα στο πόσο θα κοστίσουν όλα αυτά

Τελος ξέρω πως η περισσότερες ερώτησης αν όχι όλες ειναι γελιες αλλά τώρα προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα όποιος μπορεί ας απαντήσει.

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μάιος 26, 2014 1:56 am

λοιπον επειδη εχεις μπερδευτει

1)φιλτροχοανη
Εικόνα

με το μειονεκτημα οτι ειναι χυμα στο μηχανοστασιο και ρουφαει ζεστο αερα
ζεστος αερας σημαινει μικροτερη πυκοτητα του αερα αλλα λιγοτερο οξυγονο πουθ χρειαζεται για να γινει η καυση
γενικα οσο πιο δροσερη εισαγωγη τοσο καλυτερα!!!
θετικα φιλτροχοανης ο ηχος, αρνητικα οτι θελει τοποθετηση σωστη να ρουφαει φρεσκο αερα

Εικόνα

κατω το μαμα πανω το ελευθερο
δεν ειναι απο πουντο αλλα το νοημα το επιασες, αρκετα πιο ελευθερο απο το μαμα χαρτινο
ΟΜΩΣ!!! στα ψηλα δεν εχει τη ροικοτητα μιας χοανης με αποτελεσμα στα ψηλα (αν η χοανη δουλευει) να εχεις μια απωλεια
αλλα εχεις ευκολια στη μετατροπη κλπ
αρνητικα ο ηχος (δεν ακουγεται)
αν αποφασισεις αυτο καλο θα ηταν να αφαιρεθει ο εσωτερικος πνιχτης αερα και επισης ο σωληνας εισαγωγης εχει αλλον εναν, να αντικατασταθει απο αλλον....

Εικόνα
βαρελακι
απλο, χοανη κλεισμενη μεσα σε κουτι και σωληνας μπροστα να ρουφαει κρυο αερα απο τη μετωπη μονο και οχι απο παντου!!!

Εικόνα
σκουπα, (συγκεκριμενα σε πουντο απο C2 VTS)
στο ισιο στελεχος ειναι η φιλτροχοανη (η κουανα που λενε και οι γυφτοι :P ) και η σκουπα οπως και το βαρελακι την εμποδιζει να ρουφηξει ζεστο αερα απο το χωρο της μηχανης, ωστοσο λογω της εκτασης της σκουπας και της μορφολογιας της μαζευει τον αερα απ εξω απο το μηχανοστασιο (μπροστα απο τις γρυλιες) και τη στελνει με πιεση στη φιλτροχοανη και στις ψηλες στροφες εχει ενα μικρο +
αρνητικο οτι "μπουκωνεις" με αερα σε υψηλες ταχυτητες (η ετσι λενε τουλαχιστον)
και επισης η πατεντα για να κουμπωσει θελει λιγη μελετη

για φιλτρα περισσοτερα εδω http://puntoclub.gr/viewtopic.php?f=9&t=4389&start=0 , http://puntoclub.gr/viewtopic.php?f=9&t=8429&start=0 ,
http://puntoclub.gr/viewtopic.php?f=9&t=16120&start=0 ,
http://puntoclub.gr/viewtopic.php?f=9&t=9983&start=0

2) Εικόνα

τελικο

Εικόνα
χταποδι

Εικόνα
μεσσαιο

πηγαινε σε χειροποιητο, στον παπαδοπουλο που εχουμε προσοφρα απο το κλαμπ, πες του τι ακριβως θελεις και ζητα του τιμη, οτι κι αν σου πουμε εμεις, αν δε ρωτησεις....

3) προγραμμα στο ξαναειπα 250ε
για να σου δωσω να καταλαβεις για να παει πιο γρηγορα το αμαξι σου θελει πιο καλες καυσεις, που σημαινει περισσοτερο μειγμα (αερας + βενζινη)
δινεις με την εισαγωγη περισσοτερο αερα
βγαζεις περισσοτερα απο το θαλαμο καυσης με την αλαλγμενη εξατμιση
καποιος πρεπει να δωσει περισσοτερο μαμ, περισσοτερη βενζινη
ε εκει αναλαμβανει ο προγραμματιστης να επεμβει στον εγκεφαλο και να στο φερει στα ισια του για να κανει τον πυραυλο να απογειωθει :P

4) δε χρειαζεσαι απαραιτητα κατι αλλο, μπορεις να βαλεις και εκκεντροφορους απο Punto mk1 Sporting 1,2 και θα σου δωσει μια παραπανω σπιρταδα, μη περιμενεις να βαλει φωτια στην ασφαλτο απλα λιγο καλυτερα απο τους μαμα
η σειρα?
φιλτρο εξατμιση και προγραμμα στο τελος

5) σαιτ οπως να βρεις τι τιμες?
στον εξατμισα τηλεφωνο, το προγραμμα στο ειπα, αποφασιζεις τι φιλτρο θες και εισαι ετοιμος!!!
και ο γοογλης ειναι πολυ χρησιμος ;)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Δευ Μάιος 26, 2014 2:21 am

Λοιπόν τα κατάλαβα αυτά που μου είπες έχω μια απορία για την εξάτμιση άμα βάλω μεσαίο τελικό πρέπει να βάλω και χταπόδι;και όσο αφορά την τιμή ένας φίλος μου έβαλε τελικό και του κόστισε 100 ευρώ χωρίς τα εργατικά τώρα το μεσαίο τελικό πόσο ποιο πάνω θα βγει στην τιμή. Και όταν λες Παπαδόπουλο που ειναι γιατί εγώ μένω Θεσσαλονίκη α και για πρόγραμμα που ξαναρώτησα κύριος για την τιμή που έχει ρώτησα να μάθω.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Μάιος 26, 2014 7:42 am

Το τελικο απο μονο του ,ΜΟΝΟ πεταμενα λεφτα ειναι .Βεβαια αποκτας μουρη(η καλυτερα κωλο..) και σαφως βαβουρα. Ξεκινα απο τον χταποδοκαταλυτη.Πιο πολλα λεφτα?Σαφως,αλλα με μεγαλυτερο κερδος..
Τωρα αν ειναι να πεις τελικο η φιλτρο οπως σου ειπα και νωριτερα ,προσωπικα θα διαλεγα το 1ο.Ασχετως αν θα ηταν σκουπα,πανελ ή κατι αλλο.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

UncleJimbo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 1:24 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από UncleJimbo » Δευ Μάιος 26, 2014 9:15 am

Κώστα, το σχόλιο ήταν ενημερωτικότατο. Γενικά στο φίλο να πώ ότι οι Fire κινητήρες δεν βγάζουν εύκολα άλογα και ειδικά ο 1.2, θα χρειαστεί να χαλάσεις πολλά και δεν αξίζει. Καλύτερα να πάς σε κάτι άλλο αν έχεις τέτοιες ανησυχίες. Τώρα για τις αλλαγές που θα κάνεις, απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι όσο πιο πολύ ακούγεσαι, τόσο πιο πολύ θα σου κολλάει και ο κάθε πικραμένος-άσχετος στο δρόμο και επειδή δε θα μπορεί το punta-κι, σκέψου λίγο και την ψυχολογία σου. Πάντα φιλικά

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μάιος 26, 2014 10:07 am

80ε τοποθετημενο το τελικο οπως το θες εσυ :D
Και κατι λιγοτερο το μεσσαιο

Αθηνα ειναι δυστυχως
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Δευ Μάιος 26, 2014 12:49 pm

Παιδιά ευχαριστώ για της απάντησης καταρχάς δεν θέλω να ακούγετε υπερβολικά αλλά να βγάζει έναν ωραίο μπάσο ήχο τώρα θα κάτσω να ψάξω λίγο για φίλτρο και εξάτμιση αν και έχω καταλιξη να βάλω μεσαίο τελικό όσο για το χταπόδι θα ήθελα να το βάλω λίγο ποιο μετά για αυτό ρώτησα αν γίνετε να βάλω μεσαίο τελικό χωρίς να βάλω χταπόδι και για το πρόγραμμα που θα μπει στο τέλος ξαναρωτάω πόσο περίπου ειναι η τιμή του δεν θέλω να ξοδέψω υπερβολικά λευτα για ούτε να το ανεβάσω υπερβολικά άλογα.

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μάιος 26, 2014 3:46 pm

Βαλε σκουπα και μεσσαιο τελικο
Βαλε και το προγραμμα και εισαι ετοιμος
Για 3η φορα στο λεω 250ε απο revlimit
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Μάιος 26, 2014 4:21 pm

Αφου εισαι Θεσ/νικη ρωτα για προγραμμα στον Ρουμελιωτη.. ΟΜΩΣ προσωπικα θεωρω χαζο να πληρωσεις προγραμμα χωρις να εχεις ουσιαστικα εξατμιση ,αφου το χταποδι με τον καταλυτη ειναι αυτα που θα σου δωσουν το μεγαλυτερο μερος της δυναμης.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Δευ Μάιος 26, 2014 5:25 pm

P.A.D.R.C κοιτά έτσι πως το βλέπω φίλτρο, εξάτμιση και προγραμα θα βγουν γύρο στα 500 ευρώ για αυτό είπα να βάλω το χταπόδι αργότερα για να αναβαθμίσω και τα φρένα μαζί ούτως σι άλλος θα τα κάνω όλα βήμα βήμα δεν βιαζομε και ιδιαίτερα δηλαδή αφού βάλω το πρόγραμμα μετά από κάνα μηνά θα βάλω και χταπόδι γιατί το χταπόδι πρέπει λογικά να βγαίνει πάνω από 500 ευρώ χωρίς να ξέρω ακρικβως την τιμή

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”