Βελτιώσεις για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Βελτιώσεις για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Παρ Μάιος 23, 2014 3:37 pm

Καλησπέρα παιδιά σε περίπου 2 με 3 εβδομάδες θα αποκτήσω ένα fiat punto 1200 κυβικά, 2005 μοντέλο και θέλω να κάνω κάποιες βελτίωσης αλλά επειδή δεν γνωρίζω πάρα πολα είπα να ρωτήσω εδώ.
Για αρχή σκεφτόμουν να βάλω μια εξάτμιση και μια φιλτροχωανη άλλα ένας γνωστός μου με είπε πως καλύτερα θα ήταν μαζί με την εξάτμιση και την φιλτροχωανη να βάλω και ένα προγραμα μήπως μπορεί να με βοηθηση κάποιος με το τη εξάτμιση και τη φιλτροχωανη πρέπει να βάλω και αν πρέπει να βάλω και προγραμα.



Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Μάιος 23, 2014 5:30 pm

Καταρχην περνα μια βολτα απο την ενοτητα γνωριμιας μελων

Κατα δευτερον ασε το αμαξι μαμα για αρχη να υο μαθεις και στη συνεχεια εδω ειμαστε

Για εξατμιση αθηνα εχουμε προσφορα απο τον παπαδοπουλο
Το καλυτερο φιλτρο για μκ2 εξναι η σκουπα

Τελος ο εγκεφαλος μας δε μπορει να κανει adjust με ολα αυτα επομενως θελει προγραμμα για να τα κανει να δουλεψουν στο 100%

Αν θες δες και στην ενοτητα παρουσιασης αυτοκινητων μελων και δες και εκει σε παρουσιασεις ;)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από polatov » Παρ Μάιος 23, 2014 5:34 pm

arg έγραψε:Καλησπέρα παιδιά σε περίπου 2 με 3 εβδομάδες θα αποκτήσω ένα fiat punto 1200 κυβικά, 2005 μοντέλο και θέλω να κάνω κάποιες βελτίωσης αλλά επειδή δεν γνωρίζω πάρα πολα είπα να ρωτήσω εδώ.
Για αρχή σκεφτόμουν να βάλω μια εξάτμιση και μια φιλτροχωανη άλλα ένας γνωστός μου με είπε πως καλύτερα θα ήταν μαζί με την εξάτμιση και την φιλτροχωανη να βάλω και ένα προγραμα μήπως μπορεί να με βοηθηση κάποιος με το τη εξάτμιση και τη φιλτροχωανη πρέπει να βάλω και αν πρέπει να βάλω και προγραμα.
γνωμη μου να μην κανεις τιποτα..πολυ θορυβος για το απολυτο τιποτα!
αντε το μονο που θα σου προτεινα ειναι ενα διακριτικο φιλτρο μεσα στον παπα και ενα καλο προγραμμα.
εξατμιση σκουπα κλπ περισσοτερο θορυβο παρα ουσια..
φιλικα.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Παρ Μάιος 23, 2014 6:04 pm

Ευχαριστώ για της απάντησής δεν είχα σκοπό να τα κάνω όλα αυτά αμέσως όσο για την εξάτμιση έχω λίγο τρελά με αυτά λόγο και ηλικίας όταν ειναι να κάνω κάτι θα ξανά ρωτήσω για να μου πείτε γνώμες μια ερώτηση άμα βάλω εξάτμιση φιλτροχωανη και προγραμα πρώτον θα χρειαστεί να βάλω και τίποτα άλλο μηχανικά δεύτερο πόσο περίπου θα κοστίσουν χωρίς τα εργατικά ξέρω πως ακριβής τιμή δεν μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά αλλά στο περίπου και κάτι τελευταίο από βάση απόδοσης του αυτοκίνητου με ένα καλό πρόγραμμα ποσά περίπου άλογα θα ανεβεί και πόση διαφορά θα δω στην απόδοση

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Μάιος 23, 2014 6:43 pm

προγραμμα 250 απο RevLimit
εξατμιση εξαρταται του τι θες? μεσσαιο και τελικο? υπολογιζε ενα 150αρι απο παπαδοπουλο
ολοσωμη? γυρω στο 500αρι

φιλτρο, εξαρταται του τι θες... απο 10 ως και 100ε
αλογα με φιλτρο προγραμμα (εξατμιση μεσσαιο και τελικο δε θα καταλαβεις ουσιωδη διαφορα) 88 αλογα
με ολοσωμη λιγο παραπανω
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Παρ Μάιος 23, 2014 6:56 pm

ok ας το πάρω πρώτα το αμάξι στα χεριά μου και μετά θα δω τι θα κάνω σιγά σιγά.
Το δικό σου ποσά άλογα βγάζει; το είδα στην παρουσίασης αυτοκίνητων μελών και έχεις κάνει πολύ καλή δουλεια

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Μάιος 23, 2014 8:19 pm

Αγνωστον... εχει 8500 χλμ πανω, θελω να παει καμια 10αρια να κανω δυναμομετρηση
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Σάβ Μάιος 24, 2014 10:25 am

ok. Μια ακόμα ερωτιση εγώ θέλω να το κάνω το δικό μου να βγάζει 100 με 110 άλογα γίνετε η δεν θα αντέξει ο κινητήρας που ειναι 1200 κυβικα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Μάιος 24, 2014 12:54 pm

Ε κανεις οτι ακριβως κι εγω... εκει μεσα με υπολογιζουν
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Μάιος 24, 2014 12:59 pm

Το μονο θεμα ειναι αν τα ελατηρια των πιστονιων σου θα κρατησουν συμπιεση η οχι οποτε και να αυξησεις με δουλεια στο καπακι ειναι δωρον αδωρον...

Και το ριμπιλντ να περασεις καινουροα μαζι με μεταλλακια στροφαλου, τσιμουχακια βαλβιδων, οδηγους βαλβιδων κλπ κλπ κλπ κοστιζουν
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μάιος 24, 2014 1:09 pm

Για να δεις 100 αλογα και μαλιστα ισως σκαρτα χρειαζεσαι 2ο σταδιο,δλδ φ.π.ε + εκκεντροφορους c&b (colombo&bariani) με ροϊκη εξελιξη .Μαζι μπορεις να βρεις και να τοποθετησεις την μεγαλυτερη πεταλουδα του 1.4 .Ηδη ομως εχεις ξεπερασει το 2χιλιαρο .Αν μαζι χρειαζεται να κανεις και αλλαγη μεταλλων γιατι ο κινητηρας σου εχει χλμ ,αντιλαμβανεσαι οτι κοστος ανεβαινει σε επιπεδα που θα ειχες αγορασει 1.4 t-jet..
Επομενως πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση καλο ειναι να την γραψεις στο χαρτι και να βαλεις τις απο διπλα ΜΑΖΙ με την εργασια και να δεις μεχρι που φτανεις . Ας μην ξεχναμε πως θα χρειαστεις αναρτησουλα και φρενακια σαν το 1.4 τουλαχιστον ..
PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από polatov » Σάβ Μάιος 24, 2014 4:23 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Για να δεις 100 αλογα και μαλιστα ισως σκαρτα χρειαζεσαι 2ο σταδιο,δλδ φ.π.ε + εκκεντροφορους c&b (colombo&bariani) με ροϊκη εξελιξη .Μαζι μπορεις να βρεις και να τοποθετησεις την μεγαλυτερη πεταλουδα του 1.4 .Ηδη ομως εχεις ξεπερασει το 2χιλιαρο .Αν μαζι χρειαζεται να κανεις και αλλαγη μεταλλων γιατι ο κινητηρας σου εχει χλμ ,αντιλαμβανεσαι οτι κοστος ανεβαινει σε επιπεδα που θα ειχες αγορασει 1.4 t-jet..
Επομενως πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση καλο ειναι να την γραψεις στο χαρτι και να βαλεις τις απο διπλα ΜΑΖΙ με την εργασια και να δεις μεχρι που φτανεις . Ας μην ξεχναμε πως θα χρειαστεις αναρτησουλα και φρενακια σαν το 1.4 τουλαχιστον ..
PDT_Armataz_01_01
+1
οποιος δει 110 στροφαλο χωρις πλανισμα στο θεο και χωρις colombo σε γνωστο δυναμομετρο γιατι εκει εξω παιζει πολυ παπατζιλικι εγω το δικο μου του το χαριζω παιδες...
ο μονος που εχει κανει τετοιες μετατροπες ειναι ο Φωτης στο 1,4 αλλα μιλαμε για πολυυυυυυ δουλεια..
πραγματικα εγω να οδηγησω παρα πολυ καιρο για πατημα...
εγω θελω να ανοιξω με τον Κωστα και ας φαω 3 κολωνες.θελω να το εχουμε στο κλαμπ ως στοιχειο..με video..
δεν εχω τετοια θεματα..ας φαω οσο ειναι να φαω..αλλα ολο λεμε λεμε και μεταξυ μας δεν εχουμε πατησει να δουμε τι παιρνουμε..
ειδικα στα μκ2 ολοι περναμε 15 αλογα πανω αλλαζαμε βημα και οι διαφορες ηταν στο μισο αμαξι..για οσους ελεγαν αληθεια τι φορανε
για κατι παλιες γελοιοτητες στα 1,4 οτι μονο σκουπα εδινε 1,5 αμαξι..ακομα γελαμε..
φιλε μου μην πεταξεις τα λεφτα σου στο ξαναλεω.ολοι περασαμε απο τη φαση σου..
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

arg
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2014 2:14 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από arg » Σάβ Μάιος 24, 2014 5:18 pm

Καταρχήν ευχαριστώ που με βοηθάτε σε αυτό το θέμα και συγνώμη να καταντάω κουραστικός με της ερώτησης αλλά και εγώ τώρα προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα.
Λοιπόν στο θέμα τώρα εγώ για αρχή θέλω να βάλω μια καλή εξάτμιση (όχι ολόσωμη γιατί ξεφεύγει στην τιμή) που θα βγάζει ένα κάλο ήχο και να υπολογίζω στα 100 με 200 ευρώ μια καλή φιλτροχωανη που να βγαίνει γύρο στα 50 ευρώ και τώρα το θέμα ειναι το πρόγραμμα ως το ποιο ειναι το ποιο κατάλληλο για να βάλω πόσο θα ειναι η τιμή και τη επιπλέον θα χρειαστεί να βάλω η να αλάξω μιας και δεν έχω ιδέα σε αυτό το θέμα ως προς την απόδοση από ότι κατάλαβα θα βγάζει γύρο στα 85 άλογα που ειναι καλά τώρα οποίος θέλει να απαντήσει να μου κάνει μια προτασει για να πάρω μια ιδέα ως προς την τιμή ποιες ειναι αξιόπιστες μάρκες και και γενικά την όλη δουλειά που θα χρειαστεί να κάνω.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μάιος 24, 2014 8:01 pm

Το χειροτερο που μπορειθς να κανεις ειναι να βαλεις τελικο και απλως να ακουγεσαι παραπανω .Μαζεψε μερικα ευρω και ξεκινα απο το χταποδι-καταλυτη ,για να πεις οτι κανεις κατι.Στο θεμα του φιλτρου η απλή χοανη ειναι πεταμενα λεφτα.Βεβαιως μεταξυ εξτμισης και φιλτρου προσωπικα θα διαλεγα το φιλτρο για να ακουγεται.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: Βελτίωσης για fiat punto 1200 κυβικά (2005)

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Μάιος 24, 2014 8:07 pm

Φιλτρο ελευθερο στο φιλτροκουτι τελικο κ μετα το προγραμμα.Φιλτροχοανη θελει ψαξιμο,η ιδια μπορει σε εναν να δουλεψει σε αλλον οχι αμα ειναι κοντα στην εισαγωγη θα παρεις χαμηλα θα χασεις στα ψηλα αν την τραβηξεις μακρυα αντιστροφα την σκουπα που εχουν βαλει αλλοι κ δουλευει θελει να ασχοληθεις στην εγκατασταση γιατι θελει πατεντα.Καντα ενα ενα γιατι δεν θα σταματησεις ποτε να χωνεις.Πρωτο μηνα φιλτρο αερος δευτερο μηνα τελικο τριτο προγραμμα.(ετσι πιστευω θα βλεπεις τις διαφορες κ θα ξερεις αν δουλευουν αυτα που βαζεις).Σκουπα η κιτ εισαγωγης αστο για κερασακι στην τουρτα. :razz:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”