Βελτίωση σασμάν

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του κινητήρα, καθώς και της μετάδοσης .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
TaRaNTuLa
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1439
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2004 1:38 am
Τοποθεσία: Πολύ πιο μπροστά...!!

Βελτίωση σασμάν

Δημοσίευση από TaRaNTuLa » Σάβ Σεπ 29, 2007 3:36 am

Έστω πως έχουμε ένα 5άρι σασμάν... Τι θα μπορούσε να γίνει προκειμένου να ενισχυθεί, να είναι πιο ανθεκτικό και να μην τρώει φρίκη με το πρώτο ζόρισμα;

Σε ένα 1.2 μοτέρ, από πιο άλλο μοντέλο Fiat θα μπορούσε να μπει σασμάν;


Αντίο Γιάννη...Θα ζεις ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ μέσα στις καρδιές μας...

Γιατί αποτρέπεις κάποια πράγματα, ενώ τελικά δεν πρέπει... Εγκυκλοπαίδεια!

Ν&Ν

Άβαταρ μέλους
BLUE SCORPION
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 17, 2006 2:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από BLUE SCORPION » Σάβ Σεπ 29, 2007 3:59 am

εσυ κατι ετοιμαζεις
νομιζω (δεν το λεω με σιγουρια ) οτι μπαινει το σασμαν απο μκ2β ή και του 1.4
και οπως θα περνω τις στροφες με 130 χωρις λαστιχα και αντιστρεπτικες εσυ αν θελεις κοιταζε με
"esy eisai o monos an8rwpos ston kosmo pou exeis mprostokinhto kai kaneis kalyteres pantes apo piswkinhto"cool_pipis
http://www.youtube.com/watch?v=A2CQ3YE4 ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=SsDY0nbZtSI
http://www.youtube.com/watch?v=SBKOpFVggr8

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Σάβ Σεπ 29, 2007 10:59 am

Ναι μπαίνει απο 1.4 και απο αντοχή είναι τα ιδια χαλια με του 1.2...
Αν θες να το ενισχύσεις ή βαζεις διαφορα αντιτριβηκά πρόσθετα οπως militec και motor kote ή το πας για κρυογενικη επεξεργασια. Προσωπικά αν ηθελα να ενισχύσω το σασμαν οσο παει θα έκανα και τα 2.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
siiiii
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2005 7:39 am

Δημοσίευση από siiiii » Σάβ Σεπ 29, 2007 11:48 am

εγω στο δικο μου εβαλα γραναζια απο gt περιτο να σας πω πως παει......
εχω και punto παμε μια βολτα?

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Σάβ Σεπ 29, 2007 12:45 pm

Παιδια νομιζω οτι ημαστε λιγο off σε ολο το θεμα!Αυτο που την "ακουει" πρωτα με την αυξηση ιπποδυναμης-αν μιλαμε για αυτο, εξου κι η απορια-ειναι ο συμπλεκτης-δισκος πλατο.Μετα εξισου, κιβωτιο διαφορικο.Δεν φτιαχνεις "ντουρο" το κιβωτιο δηλ. και αφηνεις τ' αλλα στην τυχη τους.Μεγαλυτερη βλαβη παθαινει το κιβωτιο απο κακη χρηση, παρα απο αυξηση στην ιπποδυναμη 10~20 ιππων πχ.Οταν εννοεις TaRaNTuLa "... Τι θα μπορούσε να γίνει προκειμένου να ενισχυθεί, να είναι πιο ανθεκτικό και να μην τρώει φρίκη με το πρώτο ζόρισμα;" για ποιες περιπτωσεις μιλας??Απλα για να "πλακωθεις" στα ανοιγματα, η για αυξηση ιπποδυναμης??Στην πρωτη περιπτωση δεν θες τιποτα(ισως ποιο ελαφρυ χερι...χαχαχαχα!!)Στην δευτερη, εξαρτατε ποσο ψηλα θες να το φτασεις.Για 10~20 hp, οπως ειπα δεν αξιζει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Σάβ Σεπ 29, 2007 2:25 pm

Για 10-20 αλογα αλλαζεις δισκο και εισαι περίπου ok και λέω περίπου γιατί αν το λιώνεις ολη την ώρα σε εκκινησεις πάνω από 60000-70000 χιλιόμετρα δύσκολα βγάζει...το σασμαν... Για να εχει σκοπο παντως να το ενισχύσει δεν νομίζω να μιλαει για 10-20 αλογα :P
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Σάβ Σεπ 29, 2007 5:02 pm

....Και απαντηση απο Αμπελοζαρνταν.....ακομα δεν εχουμε!!!Φου-φου....ενα-δυο, ενα-δυο.....τεστ τεστ....TaRaNTuLa ακουει???Over!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
BLUE SCORPION
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 17, 2006 2:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από BLUE SCORPION » Κυρ Σεπ 30, 2007 11:36 am

Orange έγραψε:....Και απαντηση απο Αμπελοζαρνταν.....ακομα δεν εχουμε!!!Φου-φου....ενα-δυο, ενα-δυο.....τεστ τεστ....TaRaNTuLa ακουει???Over!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
και οπως θα περνω τις στροφες με 130 χωρις λαστιχα και αντιστρεπτικες εσυ αν θελεις κοιταζε με
"esy eisai o monos an8rwpos ston kosmo pou exeis mprostokinhto kai kaneis kalyteres pantes apo piswkinhto"cool_pipis
http://www.youtube.com/watch?v=A2CQ3YE4 ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=SsDY0nbZtSI
http://www.youtube.com/watch?v=SBKOpFVggr8

Άβαταρ μέλους
TaRaNTuLa
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1439
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2004 1:38 am
Τοποθεσία: Πολύ πιο μπροστά...!!

Δημοσίευση από TaRaNTuLa » Κυρ Σεπ 30, 2007 1:38 pm

Sorry παίδες, αλλά για μια μερούλα δεν είχα μπει στο forum. Φου φου, ακούει... Σφυρί καλεί δρεπάνι, μ'ακούεις;;;

Βασικά, δεν αναφέρομαι σε δίσκο-πλατώ, καθώς αυτά είναι άλλο θέμα και υπάρχουν aftermarket λύσεις με πιο racing υλικά και πιο ανθεκτικά. Το θέμα της ψύξης με άζωτο για να μειωθούν οι όποιες ανοχές το έχω σκεφτεί (κόστος περί τα 400Ε είναι νομίζω)...

Και φυσικά δε μιλάμε για 10-20hp... Είναι πολλά τα σενάρια και ακόμη σκέφτομαι... Για αρχή θέλω να στήσω όλο το αυτοκίνητο καλά και μετά να επέμβω δυναμικά στο μηχανικό κομμάτι...
Αντίο Γιάννη...Θα ζεις ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ μέσα στις καρδιές μας...

Γιατί αποτρέπεις κάποια πράγματα, ενώ τελικά δεν πρέπει... Εγκυκλοπαίδεια!

Ν&Ν

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Κυρ Σεπ 30, 2007 4:49 pm

TaRaNTuLa έγραψε:Sorry παίδες, αλλά για μια μερούλα δεν είχα μπει στο forum. Φου φου, ακούει... Σφυρί καλεί δρεπάνι, μ'ακούεις;;;

Βασικά, δεν αναφέρομαι σε δίσκο-πλατώ, καθώς αυτά είναι άλλο θέμα και υπάρχουν aftermarket λύσεις με πιο racing υλικά και πιο ανθεκτικά. Το θέμα της ψύξης με άζωτο για να μειωθούν οι όποιες ανοχές το έχω σκεφτεί (κόστος περί τα 400Ε είναι νομίζω)...

Και φυσικά δε μιλάμε για 10-20hp... Είναι πολλά τα σενάρια και ακόμη σκέφτομαι... Για αρχή θέλω να στήσω όλο το αυτοκίνητο καλά και μετά να επέμβω δυναμικά στο μηχανικό κομμάτι...
Κανόνισε ρε να έρθεις την τετάρτη στη συνάντηση να τα πούμε κ απο κοντά!Με το σασμάν και εγω εχω πρόβλημα,τώρα φοράω το 3ο..
Η φτηνότερη λύση είναι να περιμένεις να ζεσταθεί καλά μέχρι να το σκίσεις και μετά δεν καταλαβαίνει...
Το 2ο σασμάν ηταν απο sporting mk1 5αρι κοντό και το αμάξι ηταν πολύ καλύτερο γενικά αλλά και αυτού η ποιότητα ηταν επιοικώς κακή.
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Δευ Οκτ 01, 2007 8:05 am

vdsracing έγραψε:
TaRaNTuLa έγραψε:Sorry παίδες, αλλά για μια μερούλα δεν είχα μπει στο forum. Φου φου, ακούει... Σφυρί καλεί δρεπάνι, μ'ακούεις;;;

Βασικά, δεν αναφέρομαι σε δίσκο-πλατώ, καθώς αυτά είναι άλλο θέμα και υπάρχουν aftermarket λύσεις με πιο racing υλικά και πιο ανθεκτικά. Το θέμα της ψύξης με άζωτο για να μειωθούν οι όποιες ανοχές το έχω σκεφτεί (κόστος περί τα 400Ε είναι νομίζω)...

Και φυσικά δε μιλάμε για 10-20hp... Είναι πολλά τα σενάρια και ακόμη σκέφτομαι... Για αρχή θέλω να στήσω όλο το αυτοκίνητο καλά και μετά να επέμβω δυναμικά στο μηχανικό κομμάτι...
Κανόνισε ρε να έρθεις την τετάρτη στη συνάντηση να τα πούμε κ απο κοντά!Με το σασμάν και εγω εχω πρόβλημα,τώρα φοράω το 3ο..
Η φτηνότερη λύση είναι να περιμένεις να ζεσταθεί καλά μέχρι να το σκίσεις και μετά δεν καταλαβαίνει...
Το 2ο σασμάν ηταν απο sporting mk1 5αρι κοντό και το αμάξι ηταν πολύ καλύτερο γενικά αλλά και αυτού η ποιότητα ηταν επιοικώς κακή.
Ρωτα τον μηχανικό σου ποσα θελει για να σου κατεβάσει και να σου λύσει το σασμαν. Αν αποφασίσεις να το πας για κρυογενικη τα πιο πολλά θα στα πάρει ο μαστορας σου για το λύσε-δεσε. Η χρέωση για την κρυογενικη παει συνήθως με το κιλό. Αυτά που έχουν πιο πολύ ανάγκη είναι τα κινουμενα τμηματα του σασμαν τα οποία δεν ζυγίζουν πολλά κιλα.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Οκτ 01, 2007 8:32 am

Αν επιτρεπεται(και χωρις να εκληφθει ως διαφημιση) :
http://www.cryogenics.gr/gr/motor.html
Υπαρχει τιμοκαταλογος..;-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Οκτ 01, 2007 8:43 am

εγω πιστευω οτι το ολο θεμα ξεκιναει :
1) απο τις Βαλβολινες σου
2) απο το δισκοπλατο
3) απο την βαση του μοτερ απο κατω που εχει πολυ τζογο.

αν ολα αυτα ειναι σε σωστες συνθηκες τοτε δεν εχεις προβλημα με τα αλογα που ερχεται το αμαξι απο μαμα εως +15 ανετα.

απο εκει και περα υπαρχουνε πολλες λυσεις αναλογες με το μεγεθος της τσεπης σου.

αλλα επειδη γενικα ακουω θεμα για σαζμαν πιστευω οτι βασικη αρχη των προβληματων σας ειναι οι βαλβολινες σας.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Δευ Οκτ 01, 2007 9:00 am

skinboy έγραψε:εγω πιστευω οτι το ολο θεμα ξεκιναει :
1) απο τις Βαλβολινες σου
2) απο το δισκοπλατο
3) απο την βαση του μοτερ απο κατω που εχει πολυ τζογο.

αν ολα αυτα ειναι σε σωστες συνθηκες τοτε δεν εχεις προβλημα με τα αλογα που ερχεται το αμαξι απο μαμα εως +15 ανετα.

απο εκει και περα υπαρχουνε πολλες λυσεις αναλογες με το μεγεθος της τσεπης σου.

αλλα επειδη γενικα ακουω θεμα για σαζμαν πιστευω οτι βασικη αρχη των προβληματων σας ειναι οι βαλβολινες σας.
Οι βαβλολινες παιζουν οντως μεγαλο ρολο αλλα μακάρι να ηταν τοσο απλο. Το πρόβλημα ξεκινάει απο τη χρηση του σασμαν και το σκοπο που έχει φιαχτει. To σασμαν αυτό απλα δεν είναι φτιαγμένο για σκησιμο και οταν λεω σκησιμο εννοω σχεδον καθε βραδυ να βγαινεις και του κανεις συνεχεια εκκινήσεις. Δεν μιλαμε για καρφωτες κλπ...εκει το εχεις χασει πολυ νωρις το παιχνιδι.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Οκτ 01, 2007 9:20 am

δεν νομιζω οτι φταιει το σαζμαν.
ξερω κοσμο που εχει αναφερει θεματα με το σαζμαν αλλα επισης ξερω οτι κανενα σαζμαν δεν ειναι φτιαγμενο για τετοια χρηση οποτε ολα καποια στιγμη τελειωνουνε.

αλλα πχ αμα κανεις τετοια αθληματα συνεχεια εε ειναι λογικο και στις 50.000κμ να το παρεις στο χερι , αυτο ειναι φισιολογικο.
εδω απο 1-2 λαθη σαζμαν απο πολυ ακριβα αμαξια και τελειωνουνε για πλακα.
επειδη θεωρω υπερβολη το ολο θεμα οπως αναφερεται , πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα ιδιοκτητη και λιπανσης, μετα ερχονται ολα τα αλλα.
ισα ισα που ειναι ενα σαζμαν το οποιο με την πρωτη καρφωτη δεν θα το παρεις με γερανο απο εκεινο το σημειο το αμαξι , σε εντιθετη περιπτωση σε αλλα αμαξια πολυ καλα και πολυ ακριβοττερα και φιταγμενα υποτηθεται για αγρια χρηση , μπορει η ταρζανια σου να σε κανει να γυρισεις εσυ με ταξι και το αμαξι με οδικη.

επισης αμα καποιος εχει κανει ενα τετοιο αμαξι με τετοιο σαζμαν 150 αλογα , ε τοτε αφου δεν εφτιαξε και την μεταδοση - σαζμαν θα πρεπει να τα υπομενει ολα αυτα , αν παλι θελει να μην εχει προβληματα υπαρχουνε ολοκληρα σαζμαν τα οποια ειναι Front endagement type και δεν μασανε περνεις και βαζεις, αλλιως δουλευεις σωστα το δικο σου και εισαι οκ.
οταν βελτιωνεις ενα μοτερ πρεπει να βελτιωνεις και ολα τα υπολοιπα μηχανικα κομματια αντιστοιχα για να συμβαδιζουνε , αλλιως καποια στιγμη καποιο απο ολα θα παραδωσει...
ειναι κανονας απαραβατος.
Punto HGT SC Evo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτίωση κινητήρα και μετάδοσης.”