Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Εδώ γράφουμε τά service και την προγραμματισμένη συντήρηση τών αυτοκινήτων μάς.

Συντονιστές: Orange, Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Δευ Φεβ 29, 2016 4:37 pm

Τωρα 4 χρονια που εχω το αμαξι του βαζω αυστηρα αυτα εδω τα λαδια (τα παραγγελνω μεσω του ιντερνετ κιολας επειδη ειναι δυσκολο να τα βρω εδω) https://www.shop4parts.co.uk/?name=stor ... sku=264980 . Μετα απο συνομιλια με ενα φιλο μου μηχανικο ειναι να φερει(γενικος αντιπροσωπος) στο συνεργειο του αυτη εδω την εταιρεια και ενα απο τα λαδια http://www.fuchslubricants.com/titan-supersyn-sae-5w-40 μου λεει ειναι το ιδιο καλο και ισως καλυτερο απο το Selenia γιατι υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες που θελει η Φιατ συν οτι η εν λογο εταιρεια κουβαλαει φοβερη τεχνογνωσια στο λαδι. Σαν τιμη τα Fuchs μου λεει κανουν 12 ευρω το λιτρο ( και καλα λιγο ακριβα) αλλα ιδια τιμη βρισκω εγω και τα Selenia.. Ισχυουν ολα αυτα η ειναι παραμυθια εχει κανεις εμπειρια απο το εν λογο λαδι?



Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από iceman_n » Δευ Φεβ 29, 2016 5:48 pm

και τα 2 κανουν μονο για τηγανισμα...ακου εκει 12 ευρω το λιτρο για selenia και fuchs...

motul 8100 x-cess 5w-40 ή castrol magnatec 5w-40 και τα 2 100% συνθετικα και το castrol εχει 25 ευρω το 4λιτρο...το motul 37 ευρω το 4λιτρο


τωρα αυτα τα 12 ευρω το λιτρο που σας κοροιδευει η selenia δεν τα καταλαβαινω...το κακο ειναι οτι νομζεις οτι κανεις καλο βάζοντας τα λαδια που προτείνει ο κατασκευαστης , δυστυχώς δεν ειναι ετσι...

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Δευ Φεβ 29, 2016 6:23 pm

εγω παλι νομιζα οτι για να τα προτεινει ο κατασκευαστης ειναι καπως καλα τουλαχιστον δεν εινα τα χυμα τηγανολαδα απο τα βαρελια που δεν ξερεις τι ειναι στις αντιπροσωπιες, 1 2 ατομα που σκαμπαζουν αρκετα μου εχουν πει οτι για εργοστασιακα λαδια τα σελενια ειναι απο τα καλα..τωρα τι να πω δεν ξερω..επισης εχω ακουσει αποψεις οτι τα Castrol πλεον οπως και τα Aral ειναι για τα πανυγηρια! τι να πιστεψει κανεις...

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από iceman_n » Δευ Φεβ 29, 2016 8:19 pm

να πεις τοτε σε αυτους τους 1,2 να παρουν δειγμα απο τα καστρολ και τα σελενια και οποια αλλα θελουν και να τα στειλουν για αναλυση εδω : http://www.blackstone-labs.com/

με την προυποθεση οτι ολα τα δειγματα θα ειναι απο το ιδιο αυτοκινητο και με τα ιδια χιλιομετρα να εχει διανύσει το καθε λαδι

Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από the14captain » Δευ Φεβ 29, 2016 9:49 pm

Μην το ψάχνεις τόσο πολύ για το λάδι φίλε.Ο κατασκευαστής σου δίνει προδιαγραφές και κακώς για μένα σε οδηγεί σε μάρκα συγκεκριμένη.Βάλε κάτι επώνυμο και να είσαι ήσυχος.Castrol,motul,mobil ειναι μια χαρά λάδια.Δεν πιστευω οτι τα σελενια αξίζουν τετοιες τιμές προσωπικά.Αυτη τη στιγμή νούμερο 1 στην Γερμανία ειναι τα Liqui moly ας πούμε.Υπάρχουν βέβαια και top class λιπαντικά αλλά είναι πανάκριβα και εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς.Σίγουρα τα Titan δεν είναι απ' αυτά και μένα με είχαν πρήξει για αυτά αλλά όταν κάποιος με πρήζει κάτι δεν μ αρέσει..Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα πάθεις άμεσα ζημιά.Αν θες να το ψάξεις όπως λέει ο φίλος δείγμα στην blackstone,θα πάρεις τις απαντήσεις που θές!Αλλά επιμένω..βάλε κάτι επώνυμο και μην φοβάσαι!

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Μαρ 01, 2016 12:10 am

Συχνές αλλαγές είναι το καλύτερο που χεις να κάνεις. Καλύτερα κάθε 5.000 και ένα φτηνό (όχι τηγανολαδο αλλά ούτε και καστρολ) παρά ανά 10.000 ένα ακριβό

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Τρί Μαρ 01, 2016 1:06 am

the14captain έγραψε:Μην το ψάχνεις τόσο πολύ για το λάδι φίλε.Ο κατασκευαστής σου δίνει προδιαγραφές και κακώς για μένα σε οδηγεί σε μάρκα συγκεκριμένη.Βάλε κάτι επώνυμο και να είσαι ήσυχος.Castrol,motul,mobil ειναι μια χαρά λάδια.Δεν πιστευω οτι τα σελενια αξίζουν τετοιες τιμές προσωπικά.Αυτη τη στιγμή νούμερο 1 στην Γερμανία ειναι τα Liqui moly ας πούμε.Υπάρχουν βέβαια και top class λιπαντικά αλλά είναι πανάκριβα και εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς.Σίγουρα τα Titan δεν είναι απ' αυτά και μένα με είχαν πρήξει για αυτά αλλά όταν κάποιος με πρήζει κάτι δεν μ αρέσει..Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα πάθεις άμεσα ζημιά.Αν θες να το ψάξεις όπως λέει ο φίλος δείγμα στην blackstone,θα πάρεις τις απαντήσεις που θές!Αλλά επιμένω..βάλε κάτι επώνυμο και μην φοβάσαι!
τα Fuchs ειναι δλδ μαπα μαρκα?δεν θεωρειται επωνυμη?

Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από the14captain » Τρί Μαρ 01, 2016 9:57 am

Ασχολουμαι χρονια με μηχανοκινητα σπορ πρωτη φορα σε ένα κατάστημα τα ειδα!Και μάλιστα μου ειπαν για πολλα προσθετα καθαρισμου οτι εχει!Επωνυμο θεωρω κατι που το ξερει και η κουτση Μαρια!Επωνυμα λοιπον δεν είναι αλλά δεν έχεις τιποτα να χασεις αν δοκιμασεις!

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από iceman_n » Τρί Μαρ 01, 2016 2:38 pm

Mikeharitakis έγραψε:
the14captain έγραψε:Μην το ψάχνεις τόσο πολύ για το λάδι φίλε.Ο κατασκευαστής σου δίνει προδιαγραφές και κακώς για μένα σε οδηγεί σε μάρκα συγκεκριμένη.Βάλε κάτι επώνυμο και να είσαι ήσυχος.Castrol,motul,mobil ειναι μια χαρά λάδια.Δεν πιστευω οτι τα σελενια αξίζουν τετοιες τιμές προσωπικά.Αυτη τη στιγμή νούμερο 1 στην Γερμανία ειναι τα Liqui moly ας πούμε.Υπάρχουν βέβαια και top class λιπαντικά αλλά είναι πανάκριβα και εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς.Σίγουρα τα Titan δεν είναι απ' αυτά και μένα με είχαν πρήξει για αυτά αλλά όταν κάποιος με πρήζει κάτι δεν μ αρέσει..Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα πάθεις άμεσα ζημιά.Αν θες να το ψάξεις όπως λέει ο φίλος δείγμα στην blackstone,θα πάρεις τις απαντήσεις που θές!Αλλά επιμένω..βάλε κάτι επώνυμο και μην φοβάσαι!
τα Fuchs ειναι δλδ μαπα μαρκα?δεν θεωρειται επωνυμη?
δεν εχει σχεση αν ειναι επωνυμο ή οχι...αλλα το 12 ευρω το λιτρο για fuchs...αν ειναι δυνατον...κοροϊδεύουν τον κοσμο...αν θες την κορυφη μονο motul, αν θες πολυ καλο και φθηνο castrol...στα εγραψα παραπανω

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Μαρ 01, 2016 4:53 pm

ωστοσο δεν ειναι και λιγα τα αυτοκινητα που εχω ακουσει ιδιαιτερα σε πουντο που χτυπαγανε τα ωστηρια με τα καστρολ

τα φουκς ειναι σχετικα γνωστα, μια μετρια εταιρια της σειρας τα κατατασω μαζι με τα σελενια

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από iceman_n » Τρί Μαρ 01, 2016 5:31 pm

kostas013 έγραψε:ωστοσο δεν ειναι και λιγα τα αυτοκινητα που εχω ακουσει ιδιαιτερα σε πουντο που χτυπαγανε τα ωστηρια με τα καστρολ
ας μην γενικεύουμε και ας ειμαστε συγκεκριμενοι, castrol υπαρχουν απο 0w-30 εως 10w-60...οποτε αν δεν ξερουμε τι ιξωδες λαδιου εχει βαλει ο καθενας δεν θα ειμαστε αντικειμενικοι...σιγουρα παντως castrol 0w-40 edge που ειναι η κορυφαία σειρα της castrol χτυπανε οντως τα ωστηρια...λογο ιξωδες βεβαια και οχι επειδη ειναι castrol

για τον φιλο πιο πανω προτεινω motul μιας και εχουν δειξει οτι τα αγαπανε ιδιαιτερα οι ιταλικοι κινητηρες...

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από sotirisk » Τρί Μαρ 01, 2016 5:36 pm

Τα KPE πάντως είναι τίμια, απλά στα 20 ευρώ το δίλιτρο / 40 ευρώ η αλλαγή στο punto τα έδινες, τώρα που τα έχουν φτάσει 28-30 ευρώ το δίλιτρο ας τα βάλουν εκεί που ξέρουν.

Fuchs είναι μάπα καμία σχέση με τα KPE το δικό μου τα έκαιγε σαν οινόπνευμα.
Εγώ αγοράζω από ένα μαγαζί στην Κατεχάκη πλέον, και βάζω είτε Motul 8100 X-cess 5w-40 είτε Elf/total 5w-40.
Στο Stilo έβαλα τα Motul επειδή είναι πιο απαιτητικό το μοτέρ (θέλει 10w-60 αλλά φοβάμαι να του βάλω Αγγλία 10ρι με το κρύο και για χρήση πόλης και συμβιβάζομαι με την κατανάλωση των 5w-40) και στο Punto το γύρισα στα Elf/Total επειδή είναι πάμφθηνα και γενικά έχουν αποδεκτή ποιότητα (καλύτερα από τα Fuchs σίγουρα). 22 ευρώ το 4 λιτρο νομίζω πήρα τα Total.

Αγγλία αγόρασα 27 λίρες το 5λιτρο motul 8100 5w-40 από ebay την περασμένη βδομάδα νά 'χω να συμπληρώνω.
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Τρί Μαρ 01, 2016 8:13 pm

οποτε σαν γενικο συμπερασμα εχουμε 1)Motul 2)Castrol 3)Fuchs-Selenia ? παντα για 5-40 μιλαμε ετσι

Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από the14captain » Τρί Μαρ 01, 2016 8:59 pm

Μην προσπαθεις να βάλεις σειρα!Υπαρχουν απειρες μαρκες λιπαντικων..Αφου σου λένε τα παιδια για motul βαλε αυτα και αν κατι Δεν σ αρέσει εδώ ειμαστε...Μια συζητηση για λαδια δεν τελειωνει ποτε.Μπες στο site motul στο συμβουλο λιπανσης και θα σου πει το καταλληλο για το δικο σου μοντελο.

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διλημμα σε Αλλαγη Λαδιου

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Τρί Μαρ 01, 2016 10:27 pm

Εγώ είμαι της άποψης ότι λέει ο κατασκευαστης. Και ας τα αλλάζω κάθε 8-9 χιλιάδες χμ και όχι 15000 που λενε ότι αντέχουν (λέμε τώρα)
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγραμματισμένη Συντήρηση καί Service”