Δυναμο για Grande Punto sporting 2006

Εδώ γράφουμε τά service και την προγραμματισμένη συντήρηση τών αυτοκινήτων μάς.

Συντονιστές: Orange, Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grandeBILL
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2006 10:42 pm
Επικοινωνία:

Δυναμο για Grande Punto sporting 2006

Δημοσίευση από grandeBILL » Δευ Μαρ 25, 2013 2:40 pm

Για να μην την πάθει και άλλος όπως κι εγώ...
Πριν περίπου ένα μηνα που εβρεξε τρομερα το puntaki βουτηξε στα νερα!! Δυναμο καπουτ!!
Το παω σε ενα ηλεκτρολογο εκει κοντα που εξεπνευσε το δυναμο στο φοβο μην μεινω μεσα στα νερα...Καινουργιο δυναμο
Δευτερα παω να παρω το αμαξι... Με το που το βγαζω εξω απο το συνεργειο και σταματαω στο φαναρι και στο ρελαντι αρχισε να αναβοσβηνει το λαμπακι της μπαταριας!! Αναστροφη και ξανα συνεργειο... Το ψαχνει απο εδω , απο εκει, τιποτα ολα νορμαλ. Μου λεει παρτο κυκλοφορήσετο μηπως εχει νερα κι αλλου και βλεπουμε... Μια εβδομαδα τα ιδια... Το παω πισω και του το αφηνω μια εβδομαδα... Με παιρνει τηλεφωνο και μου λεει εγκεφαλος... Το παιρνω πισω το αμαξι. και παω σε αλλο ηλεκτρολογο. Τα ιδια. Του δινω το παλιο δυναμο να μου το κανει ανακατασκευη και το βαζουμε! Κατα την τοποθετηση παρατηρω οτι ο κωδικος των δυναμο ειχαν διαφορετικο τελευταιο ψηφιο. Του το λεω το ψαχνει , αλλα βλεπει οτι ειναι εναλλακτα. Ελα ντε ομως που ηταν εναλλακτο για το punto απο 2007 και μετα!! Τελικα εβαλα πανω το ανακατασκευης και ολα καλα!!
Γι'αυτο προσοχη μην την πατησει και αλλος



SilverPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2005 10:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δυναμο για Grande Punto sporting 2006

Δημοσίευση από SilverPunto » Δευ Μαρ 25, 2013 9:47 pm

Βασιλη τη θα πει εναλλακτα?

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Δυναμο για Grande Punto sporting 2006

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μαρ 26, 2013 9:16 pm

Ειναι πο κωδικοι που δινει το εργοστασιο σε αντ/κα τα οποια αντικαθιστους παλαιωτερους κωδικους.Πχ μπορει ενα αμαξι (ιδιας χρονολογιας) να εχει 3 διαφορετικους κωδικους για μια κλειδαρια (ηλεκτρομαγνητικο).Καποια στιγμη βγαζει ενα αντ/κο το οποιο μπορει να καλυψει και τους 3 τυπους και δεν χρειαζετε να βρεις το ιδιο ακριβως κωδικο.
Τους αναφερουν και ως "κωδικοι αντικαταστασης"
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγραμματισμένη Συντήρηση καί Service”