Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Εδώ γράφουμε τά service και την προγραμματισμένη συντήρηση τών αυτοκινήτων μάς.

Συντονιστές: Orange, Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Σεπ 04, 2013 12:23 pm

To νωριτερο,το καλυτερο..Αντεχει η τσεπη σου?Αν οχι απλα βαλε στοχο τις 10.000 χλμ την πρωτη φορα με ενδιαμεσους ελεγχους εννοειται.Αν δεις οτι απο την οδηγηση σου τα μαυριζεις πολυ ή αποκτουν σαγραδα ,μειωσε τα χλμ σε 7500-8000 .Αν παλι δεις οτι αντεχουν δοκιμασε να αυξησεις τα χλμ.Καλο ειναι παντως να μην αυξησεις τους μηνες ,οποτε δες και ποσα χλμ κανεις ανα 12μηνο.


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από N0Religi0n » Τετ Σεπ 04, 2013 1:47 pm

P.A.D.R.C έγραψε:To νωριτερο,το καλυτερο..Αντεχει η τσεπη σου?Αν οχι απλα βαλε στοχο τις 10.000 χλμ την πρωτη φορα με ενδιαμεσους ελεγχους εννοειται.Αν δεις οτι απο την οδηγηση σου τα μαυριζεις πολυ ή αποκτουν σαγραδα ,μειωσε τα χλμ σε 7500-8000 .Αν παλι δεις οτι αντεχουν δοκιμασε να αυξησεις τα χλμ.Καλο ειναι παντως να μην αυξησεις τους μηνες ,οποτε δες και ποσα χλμ κανεις ανα 12μηνο.
Οκ ευχαριστώ! Δεν αντέχει και πολύ η τσέπη.. Θα τα τσεκάρω αν είναι. Για να δω αν μαυρίζουν το κοιτάω από το ματζαφλάρι με το οποίο ελέγχω την στάθμη έτσι?

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Σεπ 04, 2013 4:29 pm

Aπο εκει και τα βαζεις αναμεσα στα δαχτυλα σου(αντιχειρα-δεκτη).Βλεπεις χρωμα και κατα ποσο ΔΕΝ νιωθεις τα δακτυλικα σου αποτυπωματα.Αν τα νιωθεις(δλδ καταλαβαινεις την αγριαδα) ειναι σιγουρα για αλλαγη ;-) Επισης ,αν σου τσιμπαει λαδι να το συμληρωνεις το νωριτερο δυνατο και να μην περιμενεις να καψει πχ μισο λιτρο για το συμπληρωσεις .
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από N0Religi0n » Τετ Σεπ 04, 2013 4:36 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Aπο εκει και τα βαζεις αναμεσα στα δαχτυλα σου(αντιχειρα-δεκτη).Βλεπεις χρωμα και κατα ποσο ΔΕΝ νιωθεις τα δακτυλικα σου αποτυπωματα.Αν τα νιωθεις(δλδ καταλαβαινεις την αγριαδα) ειναι σιγουρα για αλλαγη ;-) Επισης ,αν σου τσιμπαει λαδι να το συμληρωνεις το νωριτερο δυνατο και να μην περιμενεις να καψει πχ μισο λιτρο για το συμπληρωσεις .
Οκ ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες!

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τετ Σεπ 04, 2013 6:27 pm

Εγώ θα σου πω πάντως από την εμπειρία μου με το πρώτο multiair turbo που είχα, με leasing. Μέχρι τις 62000 χλμ που το είχα, έκανα μία αλλαγή στις 20000 χλμ και 2η στις 30000 χλμ. Δεν ξέρω για τις λιπαντικές ιδιότητες του λαδιού, αλλά δεν είχε κάψει σταγόνα, με πολύ όμως στρωτή οδήγηση.
Το δεύτερο multiair turbo που έχει τώρα η γυναίκα μου (όχι leasing αυτό), κάναμε μία αλλαγή στο 12μηνο με 9000 χλμ, πάλι δεν έλλειπε σταγόνα. Η δεύτερη θα γίνει στο 24μηνο, που προβλέπω να έχει το αμάξι λιγότερο από 20000 χλμ.
Θεωρώ υπερβολές τα περί 7000 - 8000 χλμ αν το αμάξι οδηγείται στρωτά. Δε μπορεί ρε παιδιά ο κατασκευαστής να δίνει 30000 χλμ κι εμείς χωρίς στοιχεία να λέμε για ζωή τους στο 25%. Εξαρτάται αν σκίζεις το αμάξι και αν οδηγείται πάρα πολύ εντός πόλης, δηλαδή έχει λίγα χιλιόμετρα και πολλές ώρες λειτουργίας. Επίσης αλλαγή θέλουν αν τα έχεις πάρα πολύ καιρό μέσα, ασχέτως λειτουργίας.
Επίσης, άλλο ο κινητήρας του mk2 και άλλο ο multiair.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από N0Religi0n » Τετ Σεπ 04, 2013 7:49 pm

Pani_EVO έγραψε:Εγώ θα σου πω πάντως από την εμπειρία μου με το πρώτο multiair turbo που είχα, με leasing. Μέχρι τις 62000 χλμ που το είχα, έκανα μία αλλαγή στις 20000 χλμ και 2η στις 30000 χλμ. Δεν ξέρω για τις λιπαντικές ιδιότητες του λαδιού, αλλά δεν είχε κάψει σταγόνα, με πολύ όμως στρωτή οδήγηση.
Το δεύτερο multiair turbo που έχει τώρα η γυναίκα μου (όχι leasing αυτό), κάναμε μία αλλαγή στο 12μηνο με 9000 χλμ, πάλι δεν έλλειπε σταγόνα. Η δεύτερη θα γίνει στο 24μηνο, που προβλέπω να έχει το αμάξι λιγότερο από 20000 χλμ.
Θεωρώ υπερβολές τα περί 7000 - 8000 χλμ αν το αμάξι οδηγείται στρωτά. Δε μπορεί ρε παιδιά ο κατασκευαστής να δίνει 30000 χλμ κι εμείς χωρίς στοιχεία να λέμε για ζωή τους στο 25%. Εξαρτάται αν σκίζεις το αμάξι και αν οδηγείται πάρα πολύ εντός πόλης, δηλαδή έχει λίγα χιλιόμετρα και πολλές ώρες λειτουργίας. Επίσης αλλαγή θέλουν αν τα έχεις πάρα πολύ καιρό μέσα, ασχέτως λειτουργίας.
Επίσης, άλλο ο κινητήρας του mk2 και άλλο ο multiair.
Ναι κοίτα και εγώ που τα κοιτάω δεν μου καίει τίποτα από λάδι. Τώρα για τα άλλα που λες θα τα λάβω υπόψιν μου! Το πατάω αλλά όχι συχνά λόγω της βενζίνης (μόλις βλέπω την κατανάλωση τρομάζω :grin: ) και το έχω στρώσει πολύ σωστά. Τώρα είμαι στα 18800χλμ. Καινούργιο ακόμα.

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Σεπ 04, 2013 7:52 pm

o κατασκευαστης πανι λεει 30.000 χλμ Η 1 χρονο!!! (ετσι λεει η μερτσεντα του πατερα μου)
το αιγκο λεει καθε 15.000
το χαιλουξ καθε 7.500
το σμαρτ οοοοοποτε κι αααααααααν το θυμηθει ο αδερφος μου ιιιιιιιισως το κανει χαχαχα
το πουντο καθε 7.500 γιατι ειμαι κανιβαλος και δε ξερω τι θα πει φρενο (177.000 χλμ)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από N0Religi0n » Τετ Οκτ 02, 2013 5:15 pm

Γεια και πάλι.
Ήρθε η ώρα για αλλαγή λαδιών σιγά σιγά και θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορεί κανείς (από προσωπική πείρα) λάδια για το punto evo multiair turbo. Δεν θέλω ακριβά απλά κάποια σχετικά καλά.
Ευχαριστώ.

ΥΣ: Σόρρυ αν δεν είμαι στο σωστό τόπικ.

Άβαταρ μέλους
GiannisMS
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 23, 2011 4:32 pm
Τοποθεσία: Μελίσσια Αττικής

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από GiannisMS » Πέμ Οκτ 03, 2013 7:30 am

Με τα μαμά είχες πρόβλημα?Αν όχι μείνε σε αυτά.
Από κει κ πέρα δες τα αντίστοιχα της castrol που είναι αξιόλογα λάδια.
ABARTH PUNTO EVO BIANCO 1949 - ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΦΑΡΕΤΡΑ ΤΟΥ
Το γκάζι είναι γλυκό!Λες γι΄αυτό να πάχυνα??
03/06/11:http://imageshack.us/g/822/abarth1.jpg/

Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από N0Religi0n » Πέμ Οκτ 03, 2013 9:51 am

GiannisMS έγραψε:Με τα μαμά είχες πρόβλημα?Αν όχι μείνε σε αυτά.
Από κει κ πέρα δες τα αντίστοιχα της castrol που είναι αξιόλογα λάδια.
Οκ ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από Pani_EVO » Παρ Απρ 18, 2014 10:52 am

Το πρόγραμμα συντήρησης από πότε αρχίζει; Από την παραγωγή του αυτοκινήτου ή από την έκδοση αδείας;
Το EVO Turbo της γυναίκας μου το πήραμε 3/2012 με έκδοση 1ης αδείας 1/2012 (πινακιδωμένο από FIAT Hellas). Δηλαδή το παραλάβαμε με 0 χιλιόμετρα αν και "δεύτερο χέρι" τυπικά.
Επικοινώνησα με αντιπροσωπεία FIΑΤ να ρωτήσω πόσο κοστίζει το 2ο σέρβις, με το αμάξι χοντρικά στις 18000 χλμ. 293 ευρώ μου είπαν, αν δε θέλει τακάκια. Γιατί κοπελιά μου; Γιατί λέει το αμάξι είναι 4ετίας, βάση πλαισίου, και θέλει μπουζί, υγρά φρένων, αντιψυκτικό κλπ.
Προφανώς το αμάξι έχει παραχθεί το 2010 και γι αυτό το πινακίδωσε και η Fiat το 2012 για να το ταξινομήσει και να το ξεφορτωθεί (το πήρα με 5290 έκπτωση).
Από εκεί και πέρα, δικαιολογείται να θέλει μπουζί και υγρά στα 2 χρόνια και 18000 κυκλοφορίας;
Φυσικά και δεν το πήγα στη Fiat. Το πήγα σε ένα ανεξάρτητο συνεργείο και έδωσα 150 ευρώ για λάδια, φίλτρα λαδιού, αέρος και καμπίνας, τακάκια μπροστά και κάρτα καυσαερίων.
Εντάξει ρε παιδιά, καλή η σφραγίδα Fiat στο service book, αλλά πόσο να την πληρώσουμε;
Αν το πήγαινα στη Fiat, μαζί με τακάκια, με έβλεπα χαλαρά για το 350άρι. Υπερβολή για τόσο καινούργιο αμάξι με τόσα λίγα χλμ, ε;
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Απρ 18, 2014 1:07 pm

Μπουζι οχι αλλα τα υγρα μπορουσες να τα αλλαξεις..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Παρ Απρ 18, 2014 2:03 pm

Πάνο βάζεις γνήσια ανταλλακτικά και τα λάδια που προτείνει η fiat; εγώ στο Grande punto αυτο κάνω, έχω βρει και εξειδικευμένο φιατ συνεργείο που το έχει παιδί που δούλευε στην αντιπροσωπεία παλιά και όλα οκ.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από Pani_EVO » Παρ Απρ 18, 2014 4:20 pm

Εκτός από τα λάδια, τα λοιπά, τί εννοείς γνήσια; Ούτε φίλτρα, ούτε τακάκια παράγει η FIAT. Βάλαμε Magnetti Marelli φίλτρα και τακάκια και είναι μια χαρά.
Το φίλτρο αέρα κάποια στιγμή θα ασχοληθώ να το αντικαταστήσω με κάποιο ελεύθερο πάνελ, γιατί ειδικά τα turbo πρέπει να αναπνέουν καλύτερα και τα εργοστασιακά φιλτροκούτια είναι που είναι πνίχτες, αν έχεις και κλασσικό φίλτρο, του στερείς αέρα.
Πάντως επιμένω ότι είναι νωρίς για τα ζουμιά του.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Fiat Punto EVO 1.4 Multiair

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Απρ 19, 2014 7:12 pm

Πανο..........μια χαρα το ξηγηθηκες.Δλδ τα μπουζι τι θα παθουν?Ξυνιζουν?Ακομα και ΟΛΑ τα φιλτρα που εβαλες σε αμαξι που κανονικα κανει full service στις 30.000 ή 24 μηνες (και ανα 60.000 ή 48μηνες αλλαζει μπουζι) πρεπει να ηταν σε τουλαχιστον αποδεκτη κατασταση.
Για να σου πω την αληθεια αν ηταν δικο μου αμαξι και εκανε αυτα τα χλμ (ουτε 10.000 δλδ τον χρονο) θα το πηγαινα σε συντηρηση 2 λαδια φιλτρο (ανα 10.000) και ανα 30.000 service.Ο λογος ειναι για το φιλτρο λαδιου που επειδη ειναι χαρτινο εχει την ταση να σαπιζει.

Σ.σ..............εχω αμαξια στο πελατολογιο της αντ/πειας που τα εχω γυριζει σε αυτο το προγραμμα και ειναι απολυτα χαρουμενοι σαν πελατες λογο οικονομιας (λαδια 10/40 και οχι 5/40 που λεει η renault για αλλαγες καθες 15.000) φ λαδιου και εναν ελεγχο ολο το αμαξι.Οικονομικα και ομορφα πραγματα.Μονο σε κανα 3-4 που εχουν μικρα παιδια αλλαζουμε και το φ.A/C μαζι με μια απολυμανση.
Οσο για τα "γνησια" αντ/κα...............ειναι το μεγαλυτερο ψεμα που υπαρχει σερβιριστει ποτε στον τομεα after sales. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγραμματισμένη Συντήρηση καί Service”