Gazofonix 106 GTI mk2

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Αύγ 02, 2015 7:18 pm

καλα το tjet ειναι αμαξι ρε συ... βαζεις την οικογενεια σου μεσα μετακινεισαι με ασφαλεια κλπ..

αααααλλο επιπεδο απλα...


Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Αύγ 04, 2015 7:30 pm

Και αμα το T jet ειναι Bravo και εχει και 155 αλογακια.........ακομα καλυτερα. :mrgreen:
Εχει οσο γκαζι χρειαζετε για να σου δωσει μια "ωραια" αισθηση και απο χωρους ειναι σχετικα καλο.(και καλυτερο απο golf)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Πέμ Αύγ 06, 2015 8:37 pm

Συμφωνω απολτα σε οσα λετε για το tjet. Εχει γκαζι, ειδικα με τα 155.αλογα, αξιοπιστο, ρουφαει πολυ βεβαια, αλλα σαν το gt και το hit που σε οανουν να παιζεις μαζι τους, δεν εχει. Ειναι αμαξια που εγραψαν ιστορια στα στεκια της κοντρας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιωργος punto την Σάβ Αύγ 15, 2015 8:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από AKIS P » Παρ Αύγ 07, 2015 3:23 pm

forza italia έγραψε:Ενώ ο τενεκες ειναι για κάθε μερα ρε Μπάμπη?,και τα 2 για μένα δεν ειναι καθημερινά αυτοκίνητα,ίσως το gt λιγότερο γιατί δεν ειναι μαμά,αλλά όπως και να έχει η αίσθηση που σου δινει το gt ειναι ανώτερη,και μην μου πει κανένας τώρα για στροφιλικια και ιστορίες,μιλάω για μια νορμάλ καθημερινή χρήση όχι πίστας,εγω μπήκα και στα 2,τα οδήγησα και αυτό καταλαβα,χωρίς προκαταλιψεις φυσικα
συμφωνω απολυτα :cool:
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 01, 2015 2:54 pm

Gazofonix έγραψε:...........Οσο για το Gti......ουτε μπλοκε ουτε εκκεντρα ουτε τπτ.Ισως στο μελλον και βλεποντας.Προς το παρων........μονο σκουπα-εξατμιση που μπηκανε σημερα και φτανει.
H πιο πανω δημοσιευση ειναι απο τις 22/7.
Μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην λες.Κατι ηξερε οποιος το ειπε.
Αρχισε σιγα-σιγα η ερευνα για 14/60 διαφορικο,εκκεντρα 1ου σταδιου (μετα θελει μηχανικα ωστηρια κλπ παει μακρυα η βαλιτσα),200αρι καταλυτη,προγραμμα και αναρτηση (μαλλον KONI Srt-t)
Τελικα το μικροβιο δεν φευγει οσο και αν γερναω,οσο και αν εχουν ζορισει τα οικονομικα,οσο και αν δηλωνω πρεπει καποια στιγμη να σοβαρευτω. :mrgreen:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Σεπ 01, 2015 3:32 pm

Για τα πρακτικα παντος ας σημειωθει ενα καλο σερβις που εγινε στο αμαξι.Πεταμα ολα τα αναλωσημα,σετ συμπλεκτη,ιμαντα χρονισμου,αντλια νερου,θερμοστατης,μπαρακια ζυγαριας,τοπ-μαουντ και κανα 2-3 χαζα ψιλολογια ακομα.Συνολο.......κανα 300αρι PDT_Armataz_01_04
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από polatov » Τετ Σεπ 02, 2015 12:30 pm

Μπαμπη εγω σου ειπα να μην τα κανεις αυτα..δε θα το ευχασριστηθεις..απλα θα το πουλησεις ...
θα το δυναμωσεις πολυ με το μπλοκε θα γινει κουραστικο και πιο αγωνιαρικο..καμια φιλικοτητα..
απο την στιγμη που δεν ασχολεισαι με πιστα σου ειναι αχρηστα για τη χρηση που κανεις.
το gti μαμα το χρησημοποιεις και για αμαξι πολης.κατσε 2 ωρεςμεσα στην κινηση με ac και 40 βαθμους και θα καταλαβεις.αν το κανεις αυτο με gt ελα να μου πεις ποσο παραπανω θα καιει και ποσο περισσοτερο θα ταλαιπωρειται.
το 106 επισης ειναι πολυ πιο μαζεμενο και φυσικα εχεις μια εκπληκτικη κρεμαγιερα γρηγορη με λιγες στροφες..καμια σχεση με το χαλι του gt.
σασμαν επισης πολυ καλυτερο σε αισθηση και κλιμακωση αποτι σε ενα gt..
συνεπως εχεις ενα αμαξι πολης με το 106 που καιει λιγο για αυτο που προσφερει και σιγουρα λιγοτερο απο ενα gt..
το t jet εκτος συζητησης αλλα λεφτα και σιγουρα το μονο που σου προσφερει ειναι παθητικη ασφαλεια και ποιοτητα.το 120αρι ειναι ψιλοταφος αλλωστε..
μη βαλεις εκκεντρα ρεεεεεεεε!
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Σεπ 03, 2015 11:15 pm

Πανο συμφωνουμε.Το Gt ειναι αμαξι καθαρα για γουστο.Να το παρεις 1 βραδακι να βαλεις 30ε 100αρα και να το τεντωσεις.Και την επομενη μερα..........το GTi για σπιτι-δουλεια-σπιτι.Απο την αλλη βεβαια το Gti εχει ενα μικρο περιθωριο βελτιωσης για την καθημερινοτητα χωρις να χασει κατι απο την ηπια συμπεριφορα που εχει στην καθημερινη χρηση.Δεν θελω πολλα πολλα.145 αλογα να παει και να ειναι φρεσκα και ζωντανα.Για το σασμαν μπλοκε δεν βαζω.Ενα απλο 14/60 θα μπει.Οσο για τα εκκεντρα τα "μπουμπακια" 1ου σταδιου ειναι πιο χαλαρα απο τους μπαμπουλες που φορουσα στο Καναρινι.(και δεν το καταλαβενες ουτε στο ρελαντι).Βλεπεις οτι ακομα και για την αναρτηση του η επιλογη ειναι κατι πολυ light.Απλα κατι καλυτερο απο τα μαμα αλλα οχι το απολυτο της B6-Β8.Εχω βαλει και μια μπαρα θολων να βοηθαει λιγο οταν το στριβω σε κανα βουνο και μεχρι εκει.Αυτο που σιγουρα θα παρει τον μπουλο ειναι τα μπροστα καθισματα (μαζι με τους αεροσακους) γιατι ειναι σαν να καθεσε σε παγκακι.Ειναι οπως τα Saxo.ΜΟΝΟ το ραλλακι "βουλιαζε" οσο χρειζοτανε για να κουμπωσεις μεσα τους.Οποτε......με το καλο θα μπουνε τα Sparco πανω που τα εχω και καθοντε στο σπιτι. (Αμαρτια ειναι,αν και ο Forza επιμενει οτι πρεπει να συνεχισουν να ζουνε σε FIAT και να μπουνε στο GT)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από forza italia » Κυρ Σεπ 06, 2015 10:56 am

:sad: :sad:
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Σεπ 06, 2015 8:57 pm

Tι θες εσυ βρε?
(Εκτος απο το να τελειωσω με το Gtoσαυρο και να βαλω και τα sparco μεσα.) :lol:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από forza italia » Κυρ Σεπ 06, 2015 11:39 pm

Ρίξε και ένα Hitachi εγκέφαλο ρε ,μην πληρώνουμε γαμισιατικα σε προγράμματα,θα ζοριστει λίγο με την 28αρα,αλλά νομίζω μετά από Κανά 2 πατήματα θα καλιμπραριστει

Πλακιτσα κυριοι μην με φατε :lol: :spam
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Νοέμ 22, 2015 11:18 am

Νεα απο το μετωπο του Γαλλικου κουβα.
Ηρθαν οι βασεις για τα sparco (o Forza ακομα τα κλαιει τα μπακετ που δεν μπηκαν στο Gt),πουληθηκαν οι 16αρες Ultraleggera και θα μπουνε στην θεση του ιδιες 15αρες που ειναι σαφος καλυτερη επιλογη σε διαμετρο αλλα και με περισσοτερες επιλογες σε λαστιχα,το 14/60 ειναι ετοιμο (με μακρυα 5η απο Xsara) και ειμαι στην αναζητηση για ενα σετ εκκεντρα,κεφαλαρι απο 206 (μεγαλυτερες βαλβιδες) και στο τελος εναν μεταλλικο καταλυτη και προγραμμα.Στοχος περιπου τα 155-160 αλογα.Μεχρι εκει.Μετα δεν αξιζει τον κοπο και τα λεφτα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Νοέμ 23, 2015 10:40 am

μετα παμε να σου ριξω 2 κολωνες και να δουμε για ποτε το ανεβαζεις χαχαχαχα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GiannisMS
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 23, 2011 4:32 pm
Τοποθεσία: Μελίσσια Αττικής

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από GiannisMS » Τρί Νοέμ 24, 2015 9:25 am

Καλορίζικο κ καλοτάξιδο.
Η εξάτμιση που φτιάχτηκε???Είναι οπως κ η δικη μου ολο κουρμπες!!!φοβερη.
ABARTH PUNTO EVO BIANCO 1949 - ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΦΑΡΕΤΡΑ ΤΟΥ
Το γκάζι είναι γλυκό!Λες γι΄αυτό να πάχυνα??
03/06/11:http://imageshack.us/g/822/abarth1.jpg/

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Gazofonix 106 GTI mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Νοέμ 24, 2015 3:41 pm

kostas013 έγραψε:μετα παμε να σου ριξω 2 κολωνες και να δουμε για ποτε το ανεβαζεις χαχαχαχα
Oυ να μου χαθεις να χανεσε........Εμενα ρε που σε εκανα βολτα με το ηρωικο καναρινι στις 5 το πρωι και ειδες τον δρομο να ορμαει κατα πανω σου? Εμενα που δεν σε πατησα οταν ησουν μπροστα μου?(βασικα θα σε πατουσα αλλα δεν ηξερα που παμε........) :lol: :lol:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”