christos-mk2a

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Παρ Φεβ 21, 2014 8:31 pm

Χαιρετω το club fiat.Αν και μηχανοβιος στο αιμα λογω γαμου (και παιδιου)ασχοληθηκα λιγο με τους τεσσερις τροχους.Ετσι πηρα ενα punto mk2α sporting απο εναν γνωστο για να μην το χαρισει σε μαντρα το λυπηθηκα και το τσιμπησα.Σε μια βδομαδα κλεινει χρονο στην κατοχη μου και προσπαθησα να ριξω σε χρημα τα απαραιτητα.
Μηχανικα εχει αλλαχτει φλατζα κεφαλης(τι αλλο) απο τον προηγουμενο οποτε δεν ξερω τι πλανισματα κλπ εχουν γινει.Κανονακι τελικο επεσε τακα τακα,σπιραλ και πισω αλλαγη σωληνων κ μεσαιο μικροτερο επισης.Προγραμμα μπηκε πριν κανα μηνα.Μπουζοκαλωδια magnecor μπηκαν προσφατα επισης φιλτρο αερος jr στο φιλτροκουτι το οποιο βγηκε και προσαρμοζω φιλτροχοανη της green.Αυτα απο μηχανικα.Αναρτησεις και φρενα επειδη εχουν ψωμι εμειναν ως εχουν.Ηχοσυστημα ως εχει αλλα τουιτερ αργοπεθαινουν οποτε θα αλλαχτουν καποια στιγμη μαζι με τα μπροστινα.Επισης μεμβρανες μπηκαν με το καλημερα της awf νομιζω.Και μπηκε μπακετ οδηγου γιατι το παλιο ξαναπαρεδωσε μετα την επισκευη.Το αμαξι το πηρα με 192.000κλμ.και χωρις προγραμμα αφου το περιποιηθηκα με τα φιλτρακια κλπ εδειξε 78,7αλογακια.Οχι και ασχημα,αν σκεφτουμε οτι τοσο εβγαιναν απο το εργοστασιο απο την φιατ.Εγω να πω τη αληθεια επαθα και λιγο πλακα.Με το προγραμμα πηγε 88,2 χωρις να εχω πανω τα μπουζοκαλωδια και την φιλτροχοανη.Η οποια δειχνει να δουλευει πολυ καλα ειδικα στις 3.000-3.500.Παραπανω δεν προλαβα να ανοιξω,αλλα εχει μπαμ πλεον και το αμαξι εχει αυτο που του ελειπε.Τα υπολοιπα εν καιρω....



Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 22, 2014 12:38 am

Κανενα μκ2 1.2 16ν δε δυναμομετρηθηκε ποτε πανω απο 80!!! Αν συνυπολογισεις οτι το μοτερακι σου εχει 190κ χιλιομετρα ειναι πολυυυυυυ καλα!!!! Να το χαιρεσαι το κτηνος σου βαδιζεις σε καλο μονοπατι χεχεχε

Αν εισαι απο αθηνα σε περιμενουμε!!!

Επομενο βημα σωστη αναρτησουλα με ελατηρια χαμηλωματος για να δειξουν ολα οσα εκανες!!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Φεβ 22, 2014 1:34 am

Κωστα εχω και μπομπο να βαλω μεσα.Βεβαια το προτζεκτ ειναι να το εχω για δευτερο οποτε ολα ανοιχτα.Ευχαριστω.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Φεβ 22, 2014 1:41 am

[quote="christos300"]Κωστα εχω και μπομπο να βαλω μεσα.Βεβαια το προτζεκτ ειναι να το εχω για δευτερο https://imageshack.com/i/e96eihj ολα ανοιχτα.Ευχαριστω ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 22, 2014 4:36 am

γνωμη μου παντως επειδη ειδα τις φωτο σου στο imageshack οτι ετσι οπως εχει τη χοανη λειτουργει μεχρι να ζεσταθει το μοτερ.. μετα ρουφας ζεστο αερα αρα μικροτερη πυκνοτητα οξυγονου!!!
οσο για τον σωληνα που ενωνεται στο μαμα στομιο... απο εκει δε περναει τιποτα... μονο για το εφφε ειναι!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Φεβ 22, 2014 9:48 am

Το ξερω,το καλοκαιρι σκεφτομαι τι θα γινει.Παντως κοιταξα στο site της κ&n και το κιτ το εχει εκει,επισης και η green.η jetex το τραβαει μεχρι τον αεραγωγο.Λαγκαρισματα κλπ που εχω διαβασει απο αλλους δεν εχω δει ακομα.το κιτ ειναι για το 8v και το προσαρμοσα γιατι οι μπουφοι οι αγγλοι ουτε σωστη παραγγελια δεν μπορουν να στειλουν.

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 22, 2014 3:22 pm

kai επειδη το εχει εκει η kn? ειναι η ευκολη λυση εκει και τιποτα παραπανω!!!
παιζει να χασεις κι ολας... (περαν του θορυβου που ακους)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Φεβ 22, 2014 8:19 pm

Το μετεφερα μπροστα.μονο που το κρατανε τα ταιραπ.Πηρα μια γωνια απο την weber την εβαλα και βγαινει πανω απο το ψυγειο καθετα.Δειχνει καλα προς το παρον.Παντως ειδα και το παιδι απο αγγλια το συστημα της novitec εκει κοντα παει.

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Παρ Μαρ 21, 2014 9:52 pm

christos300 έγραψε:Χαιρετω το club fiat.Αν και μηχανοβιος στο αιμα λογω γαμου (και παιδιου)ασχοληθηκα λιγο με τους τεσσερις τροχους.Ετσι πηρα ενα punto mk2α sporting απο εναν γνωστο για να μην το χαρισει σε μαντρα το λυπηθηκα και το τσιμπησα.Σε μια βδομαδα κλεινει χρονο στην κατοχη μου και προσπαθησα να ριξω σε χρημα τα απαραιτητα.
Μηχανικα εχει αλλαχτει φλατζα κεφαλης(τι αλλο) απο τον προηγουμενο οποτε δεν ξερω τι πλανισματα κλπ εχουν γινει.Κανονακι τελικο επεσε τακα τακα,σπιραλ και πισω αλλαγη σωληνων κ μεσαιο μικροτερο επισης.Προγραμμα μπηκε πριν κανα μηνα.Μπουζοκαλωδια magnecor μπηκαν προσφατα επισης φιλτρο αερος jr στο φιλτροκουτι το οποιο βγηκε και προσαρμοζω φιλτροχοανη της green.Αυτα απο μηχανικα.Αναρτησεις και φρενα επειδη εχουν ψωμι εμειναν ως εχουν.Ηχοσυστημα ως εχει αλλα τουιτερ αργοπεθαινουν οποτε θα αλλαχτουν καποια στιγμη μαζι με τα μπροστινα.Επισης μεμβρανες μπηκαν με το καλημερα της awf νομιζω.Και μπηκε μπακετ οδηγου γιατι το παλιο ξαναπαρεδωσε μετα την επισκευη.Το αμαξι το πηρα με 192.000κλμ.και χωρις προγραμμα αφου το περιποιηθηκα με τα φιλτρακια κλπ εδειξε 78,7αλογακια.Οχι και ασχημα,αν σκεφτουμε οτι τοσο εβγαιναν απο το εργοστασιο απο την φιατ.Εγω να πω τη αληθεια επαθα και λιγο πλακα.Με το προγραμμα πηγε 88,2 χωρις να εχω πανω τα μπουζοκαλωδια και την φιλτροχοανη.Η οποια δειχνει να δουλευει πολυ καλα ειδικα στις 3.000-3.500.Παραπανω δεν προλαβα να ανοιξω,αλλα εχει μπαμ πλεον και το αμαξι εχει αυτο που του ελειπε.Τα υπολοιπα εν καιρω....
Εβαλα κ ενα χταποδακι4/2/1 κ καταλυτη 200cpsi.Θα το δουλεψω λιγο να δω πως παει.

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Μαρ 22, 2014 5:05 am

απο τον γνωστο εξατμισα που εχουμε τη προφορα αυτο?
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Μαρ 22, 2014 10:59 pm

kostas013 έγραψε:απο τον γνωστο εξατμισα που εχουμε τη προφορα αυτο?
Οχι.εκατσε μια προσφορα στα330 ολα μαζι κ τα εβαλα.Δεν εβαλα επωνυμα.

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Ιουν 14, 2014 1:12 pm

Μπηκαν κ οι δαγκανες απο το gt(μια χαρα εκατσαν οντως plug and play ηταν η εγκατασταση)

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Οκτ 03, 2015 11:25 pm


Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: christos-mk2a

Δημοσίευση από christos300 » Σάβ Οκτ 03, 2015 11:32 pm

Το μαζεψα τελικα,το βαρελακι σαν να εχασε ψηλά και γέμισε αρκετα μεσαίες.μαλλον για την χρηση που το θελω ισως ειναι ιδανικο.180-185 πήγε η εκτη βεβαια δεν γέμισα 5η πολυ(φορτωμενος απο διακοπες επιστροφη για αθηνα).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”