Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Δημοσίευση από Lefteriskou » Παρ Σεπ 12, 2014 8:37 am

Να σαι καλα Κώστα! Θα βαλω φωτό σύντομα και με την πρώτη ευκαιρία ελπιζω να τα πούμε και απο κοντά σε κάποια συνάντηση!


Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Δημοσίευση από Lefteriskou » Σάβ Νοέμ 29, 2014 4:26 pm

Δυστυχώς το έχω παραμελήσει το αμάξι το τελευταίο διάστημα μιας και δεν υπάρχει καθόλου χρόνος, αλλά χτες νωρίς το βραδάκι βρέθηκα στο δυναμόμετρο του DynoWorx με μια παρέα και είπα να κάνω 1-2 πατηματάκια να δούμε τι κάνει και στα ράουλα το Punto.
Οι φωτό από το dyno είναι από το κινητό οπότε ίσως να μη φαίνονται καλά.
Στο 1ο πάτημα το αμάξι έδειξε, 182 άλογα και 30,6 κιλά ροπής, ενώ στο δεύτερο 186 άλογα και 29,2 κιλά ροπής.
Αυτά βέβαια είναι απλά νούμερα οπότε πάμε στο ζητούμενο που είναι οι καμπύλες, στο 1ο κοντά στις 4200-4400rpm κάνει ένα μικρό σκαλοπατάκι προς τα κάτω, στο 2ο αντιθέτως θεωρώ ότι είναι άψογη!

Θυμίζω το set up του αμαξιού είναι, ihi VL36, φίλτρο ελεύθερο, cat-back 63.5mm, πρόγραμμα για χρήση 100άρας.

1o Dyno
Εικόνα

2o Dyno
Εικόνα
Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Νοέμ 30, 2014 10:42 am

Καλο ειναι Λευτερη.Και το setup που εχεις πανω στο αμαξι ακομα καλυτερο μιας και ειναι αυτο που "αξιζει τα λ7 του" ενω για οτι παραπανω θελεις αρκετο χρημα και μεγαλα ρισκα.
Αν σε αφηνει ικανοποιημενο και στον δρομο εχεις πετυχει αυτο που θελεις.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Δημοσίευση από Lefteriskou » Δευ Δεκ 01, 2014 3:11 pm

Στο δρόμο το αμάξι πάει ιδιαιτέρως ικανοποιητικά, και θεωρώ ότι με μερικές αλλαγούλες ακόμα μπορεί να δώσει κάτι έξτρα.
Τα νούμερα είναι καθαρά θέμα γοήτρου θεωρώ (και για να πω την αλήθεια μου, τα βλέπω λίγο αισιόδοξα).
Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Δεκ 01, 2014 11:53 pm

Για το γοητρο συμφωνο.Για το αισιοδοξα μην το λες.Καπου εκει ειναι το αποτελεσμα απο το setup που φορας.Απλα για καποιον λογο (πιθανον βαρος και κλιμακωση κιβωτιου) στον δρομο δεν ειναι αυτο που εχεις στο μυαλο σου οταν λες 180 αλογα.Πχ εν GT διπλα σου με 180 αλογα και καλα ρυθμισμενο δεν θα προλαβεις ουτε να το δεις.Ενα Saxorallo με 180 αλογα κανει χαβαλε με Audi A5 2.0TFSI.......(το εχουμε κανει το πειραμα εδω πανω πριν απο λιγο καιρο)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Δημοσίευση από Lefteriskou » Τρί Δεκ 02, 2014 2:07 am

Εννοείται αυτό, ένα "new age" αμάξι δεν μπορεί να συγκριθεί με κάποιο Gt/saxorallo, για διαφόρους λόφους (βάρος, πάτημα, μετάδοση κτλ.)
Πότε δεν είχα την ψευδαίσθηση ότι το GP θα γίνει κοντράμαξο ή ότι θα βάζει φωτιά στον δρόμο. Η βέλτιωση που κάνω στο αμάξι έχει απώτερο σκοπό ένα καλό σύνολο ανά πάσα ώρα και στιγμή μιας και είναι αμάξι καθημερινής χρήσης και όχι βόλτας 1-2 φορές την βδομάδα!
Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
yellow_power
Junior Moderator
Junior Moderator
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:39 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη, Ευοσμος

Re: Lefteriskou - grande Punto T-Jet

Δημοσίευση από yellow_power » Τρί Δεκ 02, 2014 2:37 am

καλοταξιδο μεγαλε...εγω εχω ενα πουντο οπωσ τησ φωτο με λιγεσ διαφορεσ...ειμαι ολντ σκουλ και με αρεσουν τ παλια .....το εχεισ πολυ ωραιο....σκεφτομαι και εγω σιγα σιγα ν το χαμηλωσω μεχρι 3 ποντουσ αλλα ακομη δν εχο καταληξει.επισησ αν καποιοσ 3ερει στην θεσσαλονικη ν παω ν ρωτησω για χαμηλωμα ασ μου πει...αμορτισερ και ελατηρια .και παλι καλοταξιδο
yellow_power

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”