PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

puntograleAbarth
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2013 1:39 am
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από puntograleAbarth » Τρί Μαρ 19, 2013 3:35 pm

Λοιπόν μιας και έχω πει 2 λόγια για μένα θα σας κάνω και μια μικρή παρουσίαση της Πουντάρας μετά από την απαίτηση του λάου (λέμε τώρα :P) Ξεκινάμε ..Το αμάξι το πηρά πρόσφατα (1μηνα) και το πηρά δεύτερο χέρι ήταν παρατημένο 1.5 χρόνο σχεδόν γιατί αυτός που το είχε έχει ένα Bravo 1.9diesel(150) και ένα 500αρακι και αυτό diesel...
(Μηχανικά)
Το μοτέρ είναι ένα 1200αρι 8βαλβιδο με τα 75(στα χαρτιά πλέον) άλογα ..φοραει μόνο ένα φίλτρο ελευθέρας και τίποτα άλλο ..το καντράν για μοτέρ και καρότσα γράφει 337.000 χλμ(19χρονων)
(Ανάρτηση-Φρένα)
Από ανάρτηση ξέρω τι φοραει επιφανειακά ελατήρια χαμηλώματος αγνώστων πόντων μωβ ΗΡ και αμορτισέρ τέρμα σκληρά την κονι( φαίνονται σε κάποιες Φώτο όποιος γνωρίζει ;) ) Από φρένα τώρα φοραει πίσω άξονα κομπλέ από GT με τις μανισιες δαγκάνες-δίσκους όπως και μπροστά δίσκοι-δαγκάνες από GT και εδω άγνωστης προέλευσης τακάκια!!!
(Εσωτερική-Εξωτερική εμφάνιση)
Μέσα έχει ξύλινη επένδυση σε τιμόνι και κονσόλα καθίσματα ημιμπάκετ (μανισια) ..Εξωτερικά τώρα φοραει πίσω σποιλερ και πλαϊνά από Abarth Αεροτομή (σπασμένη) της ίδιας εταιρίας υπάρχει και εμπρός προφυλακτήρας της Abarth (ένας σπασμένος που φορούσε και ένας ολοκαίνουριος άβαφος) Φοραει στα πλαϊνά ψαροτικες γραμμές από GT :D φιμε τζάμια (λόγο κτεο πλέον μόνο πίσω) αερογραφια στην τάπα της βενζίνης ένα διακοσμητικό μπουράκι στο μανισιο τελικό κοτσαδουρα (Έχω βγάλει την μπίλια :P ) έλλειψη βερνικιού και σκουριά σε μερικά σημεία (λόγο ηλικίας/έκθεση σε όλα τα καιρικά φαινόμενα) Ζάντες 15αρες πολυακτινες (Abarth??? Ξέρει κανείς?) και λάστιχα 195/45/15 maxxis MA Z1!!!
(Ηχοσυστημα)
Από θέμα οπτικοακουστικής κατάστασης φοραει αρκετά πράγματα η Φιαταρα και πάμε ...Οθόνη 1din στην κονσόλα της Alpine(iva d300) οθόνες της ίδιας εταιρίας στα προσκέφαλα ασύρματα ακουστικά/δεκτής και αυτά Alpine μπροστά τα εργοστασιακά ηχεία έχουν αντικατασταθεί με ιδία διάμετρο ηχεία της ultimate με +1 tweeter σε κάθε πόρτα πίσω στην εταζέρα έχει δεθεί μια ξύλινη κατασκευή με 2 γαϊδούρια ηχεία 3 δρόμων της Kenwood με tweeter της bose και μια πατέντα πυρηνικοφυσικου επιστήμονα φοραει έναν πυκνωτή αγνώστων φαραντ της Soundstream και έναν 4καναλο ενισχυτή ???RMS της Kenwood


http://s1169.photobucket.com/user/makoulas/library/



puntograleAbarth
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2013 1:39 am
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από puntograleAbarth » Τρί Μαρ 19, 2013 3:42 pm

Ακουω τις γνωμες σας και αποψεις!!Για αρχη θα τοποθετηθει στο αμαξι μπαρα θολων μπροστα για ενισχυση γιατι οι δρομοι της πτολεμαιδας ειναι ναματα με κεφαλαια Γραμματα..Φαναρια angel eyes μπροστα στα πίσω φανάρια ή ζελατίνα φιμέ ή βάψιμο θα μπει ενας πιο ελευθερος καταλύτης καθρεφτες τυπου Μ3 στα πισω τα τζαμια θα αλλαχτει το φιμε και απο μπλε σκουρο θα μπει ενα φωτεινο μαυρο :P θα κοληθει ο μπροστα προφυλακτηρας της abarth και θα τοποθετηθη εδω θα χρειαστω την βοηθεια σας..να το κανω με πολυεστερα η με κολλα για πλαστικα?? και θα το κανω και ενα ολικο εξωτερικο βαψιμο στο χρωμα μαυρο ματ...Σας ευχαριστω και οποιαδηποτε γνωμη-αποψη δεκτη!!

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από polatov » Τρί Μαρ 19, 2013 4:31 pm

μια ερωτηση εχω.ποσο το πληρωσες?
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

puntograleAbarth
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2013 1:39 am
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από puntograleAbarth » Τρί Μαρ 19, 2013 4:58 pm

Γυρω στα 1000-1200 ευρω!!!Αξια αυτοκινιτου 0..τελη κυκλοφοριας τελη μεταβιβασης ασφαλεια κτεο και κατι χαρτια για το κτεο 400€ γενικο σερβις με ιμαντες λαδια φιλτρα βαλβολινες νερα σπιραλ εξατμισης δισκοι μπροστα μηχανισμος παραθυρου οδηγου συνολο 700€...Τοσο το πηρα τον λογο των ανεφερα(παρατημενο) + οτι ηταν γνωστος !!!

Άβαταρ μέλους
Klimis18
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1574
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: MENIDI
Επικοινωνία:

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από Klimis18 » Τρί Μαρ 19, 2013 7:47 pm

Καλησπερα πατριδα!
Φιλε μου καλη αρχη ! Αλλα να ξερεις οτι θα χρειαστεις 1000 1500 ευρουλακια ακομα για βαψιμο και σενιαρισμα! αν καταλαβα καλα σου πηγε 1000 1200 ? Εμενα μου φαινονται! πολλα !
ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΤΩΧΟΠΑΙΔΑ ΜΕ ΑΚΡΙΒΑ ΓΟΥΣΤΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ !!!

ΕικόναΕικόναΕικόνα

puntograleAbarth
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2013 1:39 am
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από puntograleAbarth » Τρί Μαρ 19, 2013 8:40 pm

Κοιτα οσον αφορα το βαψιμο θα πεσει πολυ προσοπικη δουλεια..εργαλεια εχω εχω εναν αξιοσεβαστο χωρο που μπορεις να δουλεψεις με ανεση και τα μονα λεφτα που θα δοσω θα ειναι για τα υλικα....εχω βαψει πλαστικα απο μηχανακι το αμαξι του μπαμπα(Marea 1.6 96'(404000χλμ) και μπορω να πω πως παει το χερι !!Τωρα οσον αφορα για τα λεφτα σκεψου οτι το αμαξι δεν το αγορασα ουσιαστικα εγινε κατι σαν δωρεα...τα λεφτα που εδωσα ηταν 130 τελη 150 ασφαλεια 100 κτεο 120-140 χαρτια μεταβιβασης 20 χαρτι για τα φιμε..και περιπου 700 στο συνεργειο για δισκοπλακες μπροστα τακακια σωληνακια φιλτρα λαδιου βενζινης αερα (καμπινας) κανουργιες ντιζες χειροφρενου λαδια μπουζι φλατζα απο το καπακι(ψευτοκαπακο) της κεφαλης σωληνακια βενζινης ιμαντας δυναμο-χρονισμου σπιραλ εξατμισης φλατζα(στο χταποδι με το διχαλο 4σε2) οτιδιποτε αλλο εχει σχεση με υγρα(εκτος απο βενζινη :P) γρυλλος του παραθυρου του οδηγου και μετα τα εργατικα που κρατησε ο μαστορας!!Απο αυτα τα ποιο ακριβα ηταν οι δισκοπλακες στα 200-250(απο GT) και ο γρυλλος στα 140

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τρί Μαρ 19, 2013 9:53 pm

Φίλε μου μην ενθουσιάζεσαι και ρίχνεις πολλά λεφτά, ειδικά στο ταλαιπωρημένο μοτεράκι. Έχει πολλά χρόνια στην πλάτη του, γρήγορο δε μπορεί να γίνει με την προσδοκία να βγάλει όσα χιλιόμετρα του μένουν.
Να το βάψεις, αφού δεν είναι ωραίο να το κυκλοφορείς σε τέτοια κατάσταση.
Τη μπάρα θόλων μην τη θεωρείς ως πανάκεια. Ενίοτε κάνει τη μούρη πιο νευρική, ειδικά σε χάλια δρόμους και το αμάξι δεν προειδοποιεί.
A/C έχει;
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

puntograleAbarth
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2013 1:39 am
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από puntograleAbarth » Τρί Μαρ 19, 2013 11:31 pm

Οσον αφορα το μοτερ εαν εχω τα κεφια και τα λεφτα θα γινει μια επισκευη επειδη απο σεπτεμβριο ξεκιναω σχολη και θα γραφει αρκετα χλμ καθημερινα..το μοτερ αφου τελειωσω τα 6μηνα και μετα και το εκπαιδευτικο ταξιδι τοτε θα γινει αλλαγη του με κατι πιο δυνατο αλλα αυτο εικαζεται το 15' :D..οσον αφορα το χρωμα θελει γιατι πιστευω πονανε πολυ αν και πρωτη φορα εχω δει πουντο σε τετοια κατασταση αλλα εχω δει απειρα μαρεα με ξεθωριασμενους ουρανους και καπο...Τωρα οσον αφορα την μπαρα θόλων ξερω μεν οτι αλλαζη την ακαμψια του αμαξωματος αλλα απο οτι εχω ακουσει και διαβασει στο φορουμ ενισχυει και τους θολους σε λακουβες σαμαρια γενικα στους ελληνικους δρομους...Δεν μπορω να εχω μια ξεκαθαρη εικονα αλλα θα το δοκιμασω να δω την συμπεριφορα και μετα βλεποντας και κανοντας!!A/C οχι δεν εχει!!!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Μαρ 19, 2013 11:33 pm

μοτερ απο GT
αν δεν ειναι απο GT δεν αξιζει να ασχοληθεις να βαλεις το 1,2 16ν....
και του βαζεις και A/c που το καλοκαιρι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!!

οσο για την μπαρα μια μπροστα και μια πισω θα ηταν οτι πρεπει ;)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

puntograleAbarth
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2013 1:39 am
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από puntograleAbarth » Τρί Μαρ 19, 2013 11:59 pm

Προς το παρον θα μπει μονο μπροστα λογο προνομιακής τιμης που την βρηκα..για πισο εχω μια ερωτηση..χανεται ο χωρος μεσα στο πορτ μπαγαζ ναι ε?Ψαλιδομπαρα αξιζει να μπει?Η ειναι περισσοτερο για καθαρα πιστιαρικη χρηση??Μοτερ απο Gt δεν ξερω μπορει και να ειναι τετοιο αλλα προς το παρον η αλλαγη του μοτερ σε τετοιου ειδους διαβολιες ειναι απλα ονειρο..σωστη βελτιωση θα γινει το 15 εφοσον εχω γυρισει απο επαγγελματικο ταξιδι και λευτα θα ειναι ζεστα..προς το παρον 8βαλβιδο και μες το καλοκαιρακι κατι θα αναφερθει εδω μεσα..προς το παρον συμμαζεμα εχει!!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Μαρ 20, 2013 12:04 am

οχι δεν θα χαθει ολο το πορτπαγκαζ σου....
τσεκαρε στην υπογραφη μου το θεμα με το αμαξι μου
ειναι μκ2 αλλα και στο μκ1 εκει στο ιδιο σημειο μπαινει
σε καποια σελιδα εχω φωτο της πισω μπαρας
ψαλιδομπαρα δεν αξιζει
δενει καλα αλλα βρισκεις συνεχεια κατω
εγω καααααααθε μερα θα βρω
μεχρι και πεζοδρομιακια των 4-5 εκατοστων βρισκει....
στο εξωχικο που εχω 100 μετρα χωματοδρομο βρισκω ΠΑΝΤΑ 3 φορες στα 100 μετρα!!! σε σημεια που λες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΔΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!! μικρες πετρουλες απο κατω παραμαζωμα κλπ χαχαχαχα

επειτγα φρεατια τα ξεχνας.. απ΄λα τα πατας μετα γιατι θα τα κανεις ολα @!((ντελο απο κατω...

αρα πας σε μπροστα πισω....
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τετ Μαρ 20, 2013 6:54 am

Αφού θα έχεις ζεστά λεφτά, δεν το αφήνεις να ξεψυχήσει το μοτεράκι και κατόπιν να ρίξεις τα λεφτά σε κάτι πιο σύγχρονο; Γιατί πωρώθηκες έτσι με αυτό το συγκεκριμένο Punto;
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Kozanitis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 3:37 pm

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από Kozanitis » Τετ Μαρ 20, 2013 11:54 am

Γείτονα πάτα του ένα βιολογικό καθαρισμό μέσα ρίξε του και ένα καλό βάψιμο (πιστεύω πάλι μαύρο), τη σίτα πίσω κάντην και αυτή ή μαύρη ή ασημί επίσης κάνε ενα καλό συμμάζεμα στα καλώδια από το ηχοσύστημα και τσέκαρετα μη τρέχεις μετά για καμία διαρροή και δε φτάνεις.

Οχι τίποτα άλλο αλλά θα έχει και παράσιτα ο πουταχίδης στο στέρεο.

Τέλος βρές ένα τροπέτο απο 1.2 16V κομπλέ πέτα το πάνω και ασε τα ρεκτιφιε και τα μαστρομπαμπης turbo engineering...

Αν πάλι έχεις λεφτά για βενζίνες βάλε από gt τη τσέπη σου ρώτα.

puntograleAbarth
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2013 1:39 am
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από puntograleAbarth » Τετ Μαρ 20, 2013 9:45 pm

@kostas013 Ωραιο το αμαξι σου τσιλικο η μπαρα σιδερενια ειναι ε??κατι σε χειροποιητο μπορει να γινει δεν θελει καμια τρελη επιστημη??
@Pani_EVO προς το παρον την βγαζω οχι μεγαλα ανοιγματα αλλα μικρα και σταθερα βηματα συχρονο λιγο δυσκολο και για τον παραπανω λογο αλλα και επειδη το αγαπω αυτο το αμαξι..
@Kozanitis Ελα ρε γειτονακι το πρωι στα μερη σου ημουνα..για καθαρισμο περιμενω να ανοιξει λιγο ο καιρος το βαψιμο οπου να ναι θα ξεκινηση η προετοιμασια ..αδερφε πανε παιξε κανα κινο-τζοκερ-λοττο...σημερα που πηγα να αλλαξω ημιαξονια και να κολληθει το σασμαν ειχα διαρροη απο την οθονη απο 2-8αμπερ τα παρασιτα τα καληβουν τα φιλτρα της alpine :) το μοτερακι προς το παρον θα μεινει μεχρι να γυρισω απο το εκπαιδευτικο ταξιδι!!!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: PuntograleAbarth mk1 1.2 8v

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Μαρ 20, 2013 9:47 pm

ναι σιδερενια ειναι η μπαρα χειροποιητη... δεν τιναι τιποτα ιδιαιτερο... 2 πλακακια εκει που κουμπωνουν τα καθισματα στις ιδιες τρυπες ειναι το πιο ζορικο
και το σημαντικο μπαινει μαζι με τα καθισματα η μπαρα ;)
η μπαρα αυτη δεν ειναι θολων αλλα σασι... αν σκυψεις απ εξω θα δεις οτι βιδωνει στο σασι πανω
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”