ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2012 1:05 am
Τοποθεσία: Αιγάλεω

ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 » Παρ Ιαν 04, 2013 4:57 pm

Είπα "ας ανοίξω και γω τον χώρο μου".
Προσεχώς θα βάλω φωτό (αφού αξιωθώ να το πλύνω)

Από τον τίτλο φαίνεται ποιό είναι το μοντέλο και θα προσθέσω ότι έχει επιπλέον ΑΒS.

Για αρχή θα αναφέρω την πρώτη αλλαγή που έκανα πριν 1 βδομάδα αφού έχω και φωτογραφικό υλικό για να την καλύψω.
Σε θέμα που είχα ανοίξει σχετικά με "Αλλαγή σε εργοστασιακό κασσετόφωνο με διατήρηση εργοστ. sub" είχα αναφέρει ότι επόμενη κίνηση θα ήταν η αλλαγή των εμπρός εργοστασιακών woofers. Μετά από σχετική έρευνα τοποθέτησα τα κάτωθι:

Εικόνα

Φαίνεται το κουτί τους, όπως επίσης και το σχισμένο εργοστασιακό...
Ακολουθούν μερικές φωτό ακόμα...

Εικόνα

Εικόνα

Η τοποθέτηση έγινε από εμένα.
Σαν παρατηρήσεις μπορώ να αναφέρω ότι ανοιξα 2 νέες οπές στο πλαστικό μέρος της πόρτας, για να βιδώσω τις 2 άνω βίδες, μιας και παρόλο που το ηχείο είχε αρκετές τρύπες δεν μπορούσαν να συμπέσουν με τις 3 εργοστασιακές. Ακόμα όπως μπορεί να παρατηρήσει κανείς, δεν έκοψα τα εργοστασιακά βίσματα αλλά προτίμησα να αφαιρέσω λίγη εργοστασιακή μόνωση από το καλώδιο.

Για συνέχεια ετοιμάζομαι να τοποθετήσω αισθητήρες παρκαρίσματος. Είναι κινέζικοι και μου τους έφερε (εννοώ παρήγγειλε, γιατί λόγω Κατσέλη δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πιστωτική) ένας συμφορουμίτης από το "VWCLUB".
Ξεκίνησα σήμερα με την δοκιμή λειτουργίας της κινεζιάς... Μην τρυπήσω και μετά διαπιστώσω ότι δεν δουλεύει!!!

Φωτό από την δοκιμή.

Εικόνα

Ελπίσω σύντομα να συνεχίσω την τοποθέτηση, αφού βρω χρόνο ανάμεσα σε αλλαγή πάνας και την παρασκευή γάλατος για τον 17 μηνών υιό!!


Πάρε turbo (Punto) να γουστάρεις!!!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Ιαν 04, 2013 7:44 pm

ωραιο λεωνιδα να το χαιρεσαι!!!!
ανεβασε και μερικες γενικες φωτογραφιες απ εξω το αμαξι!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2012 1:05 am
Τοποθεσία: Αιγάλεω

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 » Παρ Ιαν 04, 2013 10:42 pm

[quote="ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030"]Είπα "ας ανοίξω και γω τον χώρο μου".
Προσεχώς θα βάλω φωτό (αφού αξιωθώ να το πλύνω)
Πάρε turbo (Punto) να γουστάρεις!!!

Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2012 1:05 am
Τοποθεσία: Αιγάλεω

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 » Σάβ Ιαν 05, 2013 9:26 pm

... και για συνέχεια θα δείξω την κλασσική αλλαγή από εργοστασιακό ραδιοτιδήποτε... σε κάτι άλλο after market...

Εικόνα

Εικόνα
Πάρε turbo (Punto) να γουστάρεις!!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Ιαν 05, 2013 10:13 pm

[quote="ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030".Ελπίσω σύντομα να συνεχίσω την τοποθέτηση, αφού βρω χρόνο ανάμεσα σε αλλαγή πάνας και την παρασκευή γάλατος για τον 17 μηνών υιό!![/quote]


Μπλα μπλα μπλα............αμαξι..........ωραιο.........μπλα μπλα......
Εγω αλλο κρατησα απο ολο το ποστ.Να σου ζησει φιλε γερος,δυνατος και καλοτυχος να ειναι ο μπομπιρας. PDT_Armataz_01_01
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2012 1:05 am
Τοποθεσία: Αιγάλεω

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 » Σάβ Φεβ 02, 2013 6:43 pm

Ευχαριστώ κατ'αρχάς Gazofonix για τις ευχές!!!
Στην συνέχεια θα δείτε φωτό από το punto...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και αφού πήρα φόρα ας παρουσιάσω και το δεύτερο αμάξι στο οποίο έχω καταθέσει πινακίδες για το 2013...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτά...
ΥΓ: Αν δεν σας αρέσουν οι ΤσεχοΓερμανοί να μου το πείτε για να τις αφαιρέσω...
Πάρε turbo (Punto) να γουστάρεις!!!

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από Pani_EVO » Σάβ Φεβ 02, 2013 8:56 pm

Ωραίο το Punto, αλλά το Superb - θα μου επιτρέψεις - έχει αρχοντιά. Για τα γούστα μου παραμένει αισθητικά αποδεκτό, σε αντίθεση με τα παλαιάς γενιάς Octavia, δηλαδή πριν το Octavia 5.
Κατά τα άλλα, από ότι βλέπω παρότι το Punto πρέπει να είναι μοντέλο 1999, από την πινακίδα, φαίνεται σε άριστη κατάσταση; Δεν έχει βαφτεί ποτέ όλο το αμάξι;
Μετά τα χρόνια που νομίζαμε ότι στην 5ετία το αμάξι είναι για πέταμα, μου αρέσει να βλέπει αμάξια 10 - 15 ετών σε άριστη κατάσταση. Ένα τέτοιο ήθελα να πάρω κι εγώ το 2000, πριν ακούσω τους γονείς μου (συγχρηματοδότες βέβαια) που με έπεισαν να πάρω το Marea που μου έβγαλε την πίστη από τα προβλήματα.
Πιο πολύ όμως από τα αμάξια, ως μπαμπάς κι εγώ, μου αρέσει να βλέπω οικογένειες με παιδάκια, γιατί έτσι όπως πάμε οικονομικά, ούτε ένα δε θα κάνουν.

ΥΓ: Σόρρυ, αλλά ειδικά σε hatchback, θεωρώ τους αισθητήρες στάθμευσης ως εντελώς άχρηστο gadget. Απλά θα το έβαζα ως gadget, αν είχε καμία ωραία οθονίτσα μέσα. PDT_Armataz_01_03
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
ManosKTM
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 8:14 pm

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ManosKTM » Κυρ Φεβ 03, 2013 1:14 am

Λεωνιδα να τις χαιρεσαι τις κουκλες σου!(Την κορακλα και την πουνταρα!)
Για τον τσεχογερμανοισπανο-και-οπου-γης-και-πατρις-groupvag δε σχολιαζω! :mrgreen:
Μια ζαντα στο πουντο και ειναι κουκλαρα!
Μια απορια..Μηπως εχεις περασει αλοιφη το punto ή το ξαναβαψες?Γυαλιζει απιστευτα λεμεε!!!
Μπραβο σου! :wink: :wink:
Skills don't come with money!!
Έχω εξάρτηση, στον καφέ στο τσιγάρο και στο wd40 .-

Άβαταρ μέλους
Kozanitis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 3:37 pm

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από Kozanitis » Κυρ Φεβ 03, 2013 9:25 am

Φτού σκόρδα !!!

Άβαταρ μέλους
Samcos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 03, 2013 5:58 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από Samcos » Κυρ Φεβ 03, 2013 7:08 pm

πολυ ωραιο φιλε μου..να το χαιρεσαι το εργαλειο!

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Τρί Φεβ 05, 2013 11:49 pm

σε αριστη κατασταση το punto... να το χαιρεσαι φιλε! την κορη φυσικα να την χαιρεσαι περισσοτερο!! ;)
σχετικα με το superb ειναι πολυ καλο αμαξι... απλα ως πρωην κατοχος skoda το εχω μισησει το group vag...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2012 1:05 am
Τοποθεσία: Αιγάλεω

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 » Κυρ Φεβ 17, 2013 10:28 pm

Pani_EVO έγραψε:Ωραίο το Punto, αλλά το Superb - θα μου επιτρέψεις - έχει αρχοντιά. Για τα γούστα μου παραμένει αισθητικά αποδεκτό, σε αντίθεση με τα παλαιάς γενιάς Octavia, δηλαδή πριν το Octavia 5.
Θα συμφωνήσω (γούστα είνια αυτά... Η γυναίκα μου σε γύγκριση με το νέο superb λέει ότι το νέο έινια σαν καρχαρίας ενώ το παλιό έχει κλασσική ομορφιά όπου και σε 30 χρόνια από τώρα θα βλέπεται..)
Κατά τα άλλα, από ότι βλέπω παρότι το Punto πρέπει να είναι μοντέλο 1999, από την πινακίδα, φαίνεται σε άριστη κατάσταση;
Το μάξι είνια μοντέλο 27-01-2000
Δεν έχει βαφτεί ποτέ όλο το αμάξι;
Το αμάξι το πήρα μεταχ στην κατάσταση που το βλέπεις στις φωτό. Αυτό που άλλαξα μετά από λίγο καιρό ήταν το βαμμένο εμπρός καπό γιατί είχε 2 λακουβίτσες και τρελενόταν η γυναίκα όταν τις έβλεπε... Σε αυτό στάθηκα τυχερός γιατί τότε βρήκα στις αγγελίες του κλάμπ ένα καπό από μέλος το οποίο ήταν σε άριστη κτάσταση και το ίδιο χρώμα!!! Το αγόρασα 80ε και πούλησα το δικό μου 65ε οπότε δεν μου κόστησε πολλά... Το αμάξι είναι ατρακάριστο αλλά είναι βαμμένο στις 2 πίσω πόρτες, στον ουρανό και στους προφυλακτήρες. Κοιτόντας τους προφυλακτήρες είδα την στάμπα που λέει ότι έινια κατασκευής 99. Παίδιά όπως και να το κάνουμε αμάξι που κυκλοφορεί εντώς των τοιχών είνια πολύ δύσκολο να έινια ακτύπητο. Το να βάψει κάποιος από ταλαιπωρία λόγω πολυετείας δεν το θεωρώ επιλήψιμο.
Μετά τα χρόνια που νομίζαμε ότι στην 5ετία το αμάξι είναι για πέταμα, μου αρέσει να βλέπει αμάξια 10 - 15 ετών σε άριστη κατάσταση.
Το Cinquecento στη φωτό είναι 19...
Ένα τέτοιο ήθελα να πάρω κι εγώ το 2000, πριν ακούσω τους γονείς μου (συγχρηματοδότες βέβαια) που με έπεισαν να πάρω το Marea που μου έβγαλε την πίστη από τα προβλήματα.
Πιο πολύ όμως από τα αμάξια, ως μπαμπάς κι εγώ, μου αρέσει να βλέπω οικογένειες με παιδάκια, γιατί έτσι όπως πάμε οικονομικά, ούτε ένα δε θα κάνουν.

ΥΓ: Σόρρυ, αλλά ειδικά σε hatchback, θεωρώ τους αισθητήρες στάθμευσης ως εντελώς άχρηστο gadget. Απλά θα το έβαζα ως gadget, αν είχε καμία ωραία οθονίτσα μέσα. PDT_Armataz_01_03
έχει οθονίτσα και λέω να την βάλω πάνω στον καθρέπτη... Καμιά άλλη ιδέα ως προς την θέση;

Ευχαριστώ για τα σχόλια!!!
Θα παρουσιάσω και μερικές φωτό...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Η οθονίτσα την ώρα της πρώτης δοκιμής του σετ που ήρθε από Κίνα...
Εικόνα

Το Cinquecento έτοιμο να εκδράμει με την μπαγκαζιέρα και την σχάρα για το ποδήλατο...Στο αριστερό μέρος της φωτό φαίνεται ο Τσεχογερμανός...
Εικόνα
Πάρε turbo (Punto) να γουστάρεις!!!

Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2012 1:05 am
Τοποθεσία: Αιγάλεω

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 » Κυρ Φεβ 17, 2013 10:34 pm

ManosKTM έγραψε:Λεωνιδα να τις χαιρεσαι τις κουκλες σου!(Την κορακλα και την πουνταρα!)
Για τον τσεχογερμανοισπανο-και-οπου-γης-και-πατρις-groupvag δε σχολιαζω! :mrgreen:
Μια ζαντα στο πουντο και ειναι κουκλαρα!
Μια απορια..Μηπως εχεις περασει αλοιφη το punto ή το ξαναβαψες?Γυαλιζει απιστευτα λεμεε!!!
Μπραβο σου! :wink: :wink:
Ευχαριστώ!!!
Διάβασε το προηγούμενο post και θα καταλάβεις...
Πάντως στην φωτό είναι απλά φρεσκοπλυμένο. Όσον αφορά στη γυαλάδα, είναι και ζήτημα φωτισμού...
Πάρε turbo (Punto) να γουστάρεις!!!

Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2012 1:05 am
Τοποθεσία: Αιγάλεω

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 » Κυρ Φεβ 17, 2013 10:45 pm

Γιωργος punto έγραψε:σε αριστη κατασταση το punto... να το χαιρεσαι φιλε! την κορη φυσικα να την χαιρεσαι περισσοτερο!! ;)
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!!!
σχετικα με το superb ειναι πολυ καλο αμαξι...

Passat καραμπιναττο το Superb λοιπον με ολιγον απο Κινα:B5 Superb ( 2001- 2008 )
Characteristics
The modern Superb is a rebadged VW Passat Lingyu - a Passat with a longer wheelbase that was derived initially for the Chinese market under the name Passat Lingyu and rebadged ultimately under the Skoda brand for the European market.

Ανοίξτε να δείτε το Κινεζοpassat που έγινε superb όταν έδωσε η μαμά VW την καρότσα στην Skoda...


http://s2.mojalbum.com/4219952_10393030 ... 498455.jpg

http://s2.mojalbum.com/4219952_10393030 ... 498450.jpg

http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/3 ... assat1.jpg

http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/3 ... assat2.jpg


απλα ως πρωην κατοχος skoda το εχω μισησει το group vag...
κάτι θα σου πήγε πολύ στραβα...
Πάρε turbo (Punto) να γουστάρεις!!!

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 - mk2a 1,2cc 16v HLX 5d

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Τρί Φεβ 19, 2013 3:34 pm

ΛΕΩΝΙΔΑΣ3030 έγραψε:
Γιωργος punto έγραψε:σε αριστη κατασταση το punto... να το χαιρεσαι φιλε! την κορη φυσικα να την χαιρεσαι περισσοτερο!! ;)
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!!!
σχετικα με το superb ειναι πολυ καλο αμαξι...

απλα ως πρωην κατοχος skoda το εχω μισησει το group vag...
κάτι θα σου πήγε πολύ στραβα...
και τι δεν πηγε... ολο το αμαξι στραβο ηταν...
2 χρονια και συνεχεια ζημιες... τεσπα...
το μονο καλο που ειχε και το λεω συνεχεια, ηταν η πολυ καλη συναρμολογηση του ταμπλο! τιποτα αλλο!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”