aaqsun - Punto GT3

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
aaqsun
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2011 12:11 am

aaqsun - Punto GT3

Δημοσίευση από aaqsun » Κυρ Απρ 03, 2011 12:46 am

Pουντο gt3
Mετατροπη?Ε,αμαρτια να μην ειχε κατι τις!
Το μοτερ εχει 9.000 χιλιομετρα απο γενικη επισκευη.
Φοραει φιλτρο ελευθερας στο φιλτροκουτι,καινουργια μαμα τουρμπινα με ρυθμιζομενη westgate στο 1.1,προγραμμα κονσερβα seb2,16αρι καπακι και κουτι αναθυμιασεων λαδιου,σκαστρα κλειστου τυπου,intercooler μπροστα 17χ54,τετραφτερο δισκο.Εξατμιση μεχρι τον "καταλυτη" 55 μετα 63.5!Καινουργιο μεσαιο και τελικο.Εκεντροφορο απο punto gt1.Δεν υπαρχει βαλβιδα πιεσης,το αμαξι εχει συμπιεση 10!Λαδια selena gold.
15αρες ζαντες πολυακτινες alesio με 195-50-15,πλαινα abarth.
Ραδιο-cd silver-crest με ανοιχτη ακροαση bluetooth,καρτα mmc και usb.
Αircontition,υδραυλικο,αεροσακος οδηγου.
H καταναλωση ειναι οικονομικοτατη μεχρι τα 130 χ/ω.
Εχει αποδειχθει πολυ τιμιο αμαξι 4 χρονια τωρα(2ο χερι)δεν με κρεμασε ποτε,και δεν βγαζει και προβληματα!



Άβαταρ μέλους
anastazio83
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 9:54 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από anastazio83 » Κυρ Απρ 03, 2011 3:27 am

Μακριά και έξω αποδω!!
seicento sporting- fiat bravo sx- grande punto t-jet sport-.............
και δωστου πολυστροφικοτητα!!!Εικόνα

aaqsun
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2011 12:11 am

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από aaqsun » Κυρ Απρ 03, 2011 8:15 pm

Δεν αντιλαμβανομαι την απαντηση,αλλα κατσε με την ασχημη μαουνα.Γουστα ειναι αυτα......

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από forza italia » Κυρ Απρ 03, 2011 8:27 pm

aaqsun έγραψε:Δεν αντιλαμβανομαι την απαντηση,αλλα κατσε με την ασχημη μαουνα.Γουστα ειναι αυτα......
προφανος φιλε μου η απαντηση του παιδιου ηταν για αυτο"δεν με κρεμασε ποτε,και δεν βγαζει και προβληματα"για τα προβληματα δηλαδη...

επειδη εισαι καινουργιος στο club να σε ενημερωσω οτι το puntoclub δεν ειναι σαν τα αλλα club τυπου dragster,δεν ειμαστε εδω για να μανουριαζουμε,ειμαστε εδω για να βοηθαμε οπως μπορουμε ο καθενας,λεγοντας την αποψη και την γνωμη μας με ομορφο και παντα μη προσβλητικο τροπο

ολα τα παραπανω στα λεω χωρις παρεξηγηση,και για να σε βαλω λιγο στο κλιμα και την φιλοσοφια του club



:mrgreen: :mrgreen: κατοχος ασχημης turboμαουνας :mrgreen: :mrgreen:
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από grigorosgeo » Κυρ Απρ 03, 2011 9:45 pm

να προσθεσω κατι ... η ασχημη τουρμπομαουνα ειναι καινουρια ομως και οχι 10ετιας! και εχει και ασφαλεια..
(χωρις παρεξηγηση) εννοειται γουστα ειναι αυτα και οσο για τα προβληματα παρολο που τα ιταλικα ειναι φημισμενα για τα ηλεκτρικα τους ουτε εμενα μου εχει παρουσιασει ποτε κανενα προβλημμα! και μακρυα απο εμας εννοειται..!
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από colin_d » Κυρ Απρ 03, 2011 10:07 pm

aaqsun να χαίρεσαι την πουντάρα σου. Δεν κρύβω ότι το "μακρυά και έξω από εδώ" που σαφώς αναφέρεται στα προβλήματα, στην αρχή το παρεξήγησα και εγώ γιατί δεν κατάλαβα ότι ο φίλος το λέει για τα προβλήματα!! Ανέβασα στροφές μετά και το έπιασα (σχεδόν βάρεσα κόφτες ένα πράμα)

Το έχεις δυναμομετρήσει? Επίσης όποτε μπορείς ανέβασε μερικές φωτογραφίες να καμαρώσουμε ;)
Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
anastazio83
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 9:54 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από anastazio83 » Δευ Απρ 04, 2011 12:58 am

Ρε σείς ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι μιλούσα για τα προβλήματα..τα GT έχουν μοιράσει πολύ πόνο! Αλλά ρε aaqsun χαλάρωσε γιατί εκτίθεσαι...
seicento sporting- fiat bravo sx- grande punto t-jet sport-.............
και δωστου πολυστροφικοτητα!!!Εικόνα

aaqsun
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2011 12:11 am

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από aaqsun » Παρ Απρ 08, 2011 12:02 am

Eγω δεν εκτιθομαι ποτε.Εσυ εκτεθηκες με την αγενεια σου.Βρεθικες με καποιο προβληματικο gt και τα χρεωνεις ολα. Εκτος και σανιδωνεις ολη την ωρα ακομα και καλοκαιρι με 40 βαθμους,και αμα κανει κρακ το αμαξι "αντε ρε με το παλιοσαραβαλο,ολο προβληματα".Τωρα αν δεν ειχες πουντο gt,τι να πω........Τι να κανουμε που ητανε και ειναι ο αριθμος 1 στην μετατροπη και σπαγανε τα μοτερ στα 300 αλογα,δεν τα κανει ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ αυτο ομως,αμα σκεφτουμε οτι μεγαλο μερο κυκλοφορει με 200-250 αλογα ακομα και σημερα μετα απο τοσα χρονια μαλλον κατι αλλο δειχνει.....
Και ποια προβληματα βγαζει το αμαξι?Το ειχε και ο αδελφος μου 6 χρονια(gt2) απο καινουργιο και α σταδιο και δεν εβγαλε ζημια 6 χρονια.
To ιδιο και εγω,2ο χερι ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ,να φτιαξω το μοτερ γιατι δεν ξερω ο προηγουμενος τι εκανε,ολοι μαμα τα πουλανε και καλα, για να το εχω πολλα χρονια.Δεν ειχε το παραμικρο προβλημα,και φυσικα δεν εχει.
Και μην ξεχνας οτι μιλαμε για ενα αμαξι που θες δεν θες εγραψε ιστορια που λιγα γραφουν.
Απο εμφανιση?αστο,δαχρονικοτατο,επιδοσεις,μαμα με 12-15 χρονια κινητηρα αντε πιαστο.
To αμαξι γενικα ειναι μεσο μεταφορας,η πληθωρα ιππων το κανει πιο ασφαλες (ενεργητικη ασφαλεια).Τωρα αν ο ενας θελει να δωσει 15.000 και ο αλλος 5.000 ειναι προσωπικες επιλογες.
Ναι εγω μπηκα να ανταλλαξω καμμια πληροφορια,και η υποδοχη ητανε "μακρια και εξω απο εδω",νομιζω η πλεον ευγενικη υποδοχη.
Δεν ξερω και δεν ασχολουμαι με την ιπποδυναμη,ολο το στησιμο ητανε προταση μηχανικου που τα φτιαχνει 15 χρονια.
Ολη η επισκευη,λυθικε το μοτερ μεχρι βιδας,η τουρμπινα σερβις,ιντερκουλερ,προγραμμα,φιλτρο,καπακι,εξατμιση, κτλ 1200 ευρω.
Τα νεα πουντο δεν ειναι ιδια με τα ΚΙΑ ceed?:-) τα μπερδευω συνεχεια.....

Άβαταρ μέλους
tashauna
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2010 7:40 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από tashauna » Παρ Απρ 08, 2011 1:34 am

Μερικοί δεν αντιλαμβάνονται τα γραπτά κάποιων, μου φαίνεται, και απεραντολογούν με κείμενα που ούτως ή άλλως χρήζουν αποδοχής από τα μέλη αφού βρίσκεσαι στο puntoclub !!!
Φυσικά και το παληκάρι το "μακριά και έξω από δω" που είπε αναφερόταν στα προβλήματα και ίσα ίσα σου έκανε ευχή να συνεχίσει να είναι απροβλημάτιστο, ενώ εσύ του προσέβαλες το αμάξι (λέγοντάς το άσχημη μαούνα) άμα το δούμε αντικειμενικά, ενώ στη συνέχεια του έκανες προσωπική επίθεση για τις επιλογές του ή γνώμες που ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ οτι εχει. Ο άνθρωπος ούτε σε κατηγόρησε ούτε εξέφρασε αντίθετη γνώμη.
Τι να πω, αν αυτό δεν θεωρείται υπέρμετρος εγωισμός και εχθρική συμπεριφορά τότε δεν ξέρω τι είναι...
Και σου μιλάω σαν τρίτο μάτι, αντικειμενικό που απλά διάβασε το συγκεκριμένο θέμα από την αρχή.
Τον anastazio83 τον αδίκησες και καλό θα ήταν να ζητήσεις συγνώμη και να επανέλθει το ευχάριστο και παρεΐστικο κλίμα στο forum. Πρέπει προτού τρέξουμε να απαντήσουμε να ζητάμε διευκρινίσεις. Αυτά από μένα...


Προς moderators : Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι σε λίγο θα πάρουν εμένα τα σκάγια και ότι τζάμπα προσπαθώ να νουθετήσω, οπότε ετοιμαστείτε για κλείδωμα του post(εγώ δεν πρόκειται να απαντήσω άμα γίνει και σε εμένα επίθεση)
Βρείτε μου τρόπο να αποκτήσω 106+ άλογα... (Fix It Again Tony) :P

Άβαταρ μέλους
anastazio83
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 9:54 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από anastazio83 » Παρ Απρ 08, 2011 12:01 pm

tashauna αστο!! Το παλικάρι κινείτε σε άλλα επίπεδα..Θα προσπαθήσω και γώ πάντως να μην ξαναπαντήσω
seicento sporting- fiat bravo sx- grande punto t-jet sport-.............
και δωστου πολυστροφικοτητα!!!Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: το αμαξι μου.....

Δημοσίευση από polatov » Παρ Απρ 08, 2011 2:54 pm

ειλικρινα απορρω με μερικους.
κατσε ρε φιλε ερχεσαι εδω εχεις κανει μολις 6 post και σου λεει καποιος κατι απολυτα λογικο.
ολοι καταλαβαμε το αυτονοητο."μακρια και εξω απο δω" ως συνεχεια στην τελυταια προταση σου.κοινως μακρια απο το club τα προβληματα στα punto.
Αντιθετα χωρις καν να ζητησεις διευκρινισεις επιτιθεσαι και λες για μαουνες και καραβια.
χαλαρωσε κατσε διαβασε τι γραψαμε δες τι εγραψες εσυ και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε!
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”