arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Δευ Ιουν 03, 2013 1:08 am

Gazofonix έγραψε:Τα 7-7,5 λιτρα που καις ειναι καλα Αργυρη για τα χλμ που εκανες και φυσικα τα 3 ατομα μεσα.
3 άτομα + αποσκευές μάλιστα...
Gazofonix έγραψε:Το καλο ειναι οτι σου αρεσε η διαφορα που κανει το 6αρι σασμαν.Και αυτο μετραει πιο πολυ απο ολα.
Την πρώτη φορά που κατέβηκα Αθήνα, όταν το αμάξι ήταν χωρίς μετατροπές θυμάμαι είχα αγανακτήσει και έκαιγε περισσότερο γιατί προφανώς ζοριζόταν(μέχρι να φτάσω χρειάστηκε να ξαναβάλω βενζίνη ενώ τώρα περίσσεψε για να κινηθώ και εντός Αθήνας). Όταν κατέβηκα με εκκεντροφόρο από 75άρι ήταν σίγουρα πιο άνετο το ταξίδι, αλλά πάλι οι μακρυές σχέσεις δε βοηθούσαν σε παρατεταμένες ανηφόρες. Τώρα με όλα τα καλούδια που φοράω επιπλέον + το 6άρι ήταν σαφώς πιο ξεκούραστο και σβέλτο το ταξίδι. Απλά περίμενα μια κατανάλωση κάτω από 7 λίτρα, την οποία θα πετύχαινα μόνο με μέγιστες ταχύτητες γύρω στα 120-130 και μια μέση τιμή 90-100 χ.α.ώ.



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Ιουν 04, 2013 12:06 am

Και οτι γλυτωνες απο τις βενζινες θα τα ειχες φαει στην ψυχαναλιση ή στα ναρκωτικα που θα αρχιζες αν πηγαινες με 90 στην Αθηνα.Αυτα ειναι για καποιον που θα το κανεις το ταξιδι 7 φορες τον μηνα και απο την οικονομια η μια φορα θα του βγει τζαμπα.Για μας που κανουμε τετοια χλμ μια στο τοσο.......θα χασουμε και 100-150ε τον χρονο στην χειροτερη..Δεν αξιζει να "χαλασεις" τον ρυθμο σου για κατι τετοιο.
Φαντασου οτι εγω με τα τοσα Θεσσαλονικη - Καστορια ή τωρα το αναποδο δεν πηγα ποτε με 120.Παντα πηγαινα και παω με 140-150.Καιω και 5ε παραπανω αλλα ταξιδευω σαν ανθρωπος και χωρις ψυχολογικα προβληαματα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Παρ Ιουν 21, 2013 3:11 pm

Η πλήρης ησυχία επέστρεψε στην καμπίνα, μιας και το σασμάν ξανακατέβηκε, λύθηκε, αντικαταστάθηκαν ΌΛΑ τα ρουλεμάν, πλύθηκε και ρυθμίστηκε από την αρχή. Μάλιστα ΌΛΑ, εκτός από 2, είχαν προχωρημένη φθορά, κάνοντάς με να πιστεύω ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του σασμάν δεν πρέπει να του άλλαξε ΠΟΤΕ βαλβολίνες εκτός του ότι ήταν κανίβαλος. Απορώ πως τελικά με αυτή τους την κατάσταση ακουγόταν μόνο τόσο όσο ακουγόταν.
Σίγουρα μετάνιωσα που δεν το άνοιξα για έλεγχο πριν το πρωτοβάλω, μιας και ειδικά στην τιμή που το πήρα φαινόταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά... Σε κάθε περίπτωση τέλος καλό, όλα καλά.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Ιουν 21, 2013 3:19 pm

Tελικα το αντιτριβικο δν σε εσωσε ,ετσι δν ειναι? Ποσο κοστισαν τα ρουλεμαν?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από polatov » Παρ Ιουν 21, 2013 5:12 pm

αντε τωρα μια χαραααα!!πιες του το αιμα αλλα σιγα σιγα!
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Παρ Ιουν 21, 2013 5:30 pm

Το αντιτριβικό Κωνσταντίνε έκανε μια μικρή διαφορά στο θόρυβο αλλά μέχρι εκεί. Επίσης το άλλο που έκανε ήταν να μαυρίσει τα πάντα μέσα στο σασμάν, σε βαθμό που ο μηχανικός έπαθε φρίκη. Τα ρουλεμάν σύνολο βγήκαν γύρω στα 200 ευρώ.
Γενικά πάντως ο θόρυβος ήταν λίγος σε σχέση με τη φθορά που είδα στα ρουλεμάν που αντικαταστάθηκαν.
Polatov, το αίμα θα του το πιω, αφού ξεπεράσω τα ψυχολογικά που μου άφησαν οι θόρυβοι.. Προς το παρόν ούτε μουσική δε βάζω για να χαίρομαι την ησυχία μέσα ;)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Ιουν 21, 2013 8:22 pm

Στο εχω πει 100000 φορες.Εχεις αδυνατο ηχοσυστημα.Αυτο ειναι το προβλημα οχι οι θορυβοι. :mrgreen: :mrgreen:

Αντε με το καλο να το χαρεις απο δω και περα. PDT_Armataz_01_01
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Παρ Ιουν 21, 2013 8:30 pm

Gazofonix έγραψε:Στο εχω πει 100000 φορες.Εχεις αδυνατο ηχοσυστημα.Αυτο ειναι το προβλημα οχι οι θορυβοι. :mrgreen: :mrgreen:

Αντε με το καλο να το χαρεις απο δω και περα. PDT_Armataz_01_01
Σ' ευχαριστώ ρε Μπάμπη. Αν ξεβαρεθώ μπορεί και να ανεβάσω φωτό από τα φθαρμένα ρουλεμάν.
Σκέφτηκα πολλούς τρόπους να καλύψω το θόρυβο (ολοκληρωμένη ηχομόνωση στο engine bay κτλ), αλλά την περίπτωση να βάλω τέρας γούφερ, ενισχυτή και τα λοιπά ψιψιψίνια δεν το σκέφτηκα για να είμαι ειλικρινής. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Σάβ Ιούλ 20, 2013 9:45 am

Μια κατανάλωση λαδιού της τάξης των 150ml ανά περίπου 2500 χμ δεν πιστεύω να είναι ανησυχητική για ένα μοτέρ με 150 χιλιάδες χμ και όχι μαμά, έτσι;
Επίσης, για άλλο ένα καλοκαίρι (από τότε που άλλαξα εκεντροφόρους, προγράμματα κτλ), παρατηρώ μια σημαντική διαφορά στην κατανάλωση (το αυτοκίνητο διανύει τις ίδιες διαδρομές με την ίδια συχνότητα χειμώνα-καλοκαίρι). Η διαφορά αυτή είναι περίπου 2 χμ/λίτρο ή 1 λ/100χμ (Το χειμώνα βλέπω μια μέση τιμή γύρω στα 13.2 χμ/λ και τώρα γύρω στα 15.2 χμ/λ).

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από polatov » Σάβ Ιούλ 20, 2013 12:58 pm

επειδη δε θυμαμαι..εχεις αλλαξει και συμιεση πλεον??
παντως για τοσα χλμ λογικο.εμενα μου καιει και οταν το οδηγω σαν ταριφας τελευταια χρονια και ειμαι στα 112...
απλα καλο ειναι πλεον να τριπλοτσεκαρεις για διαρροες..εμενα ενω ολα ηταν καλα αρχιζε και εχανε απο το φιλτρο αλλα δεν το χα παρει χαμπαρι
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Ιούλ 20, 2013 4:01 pm

Απο καταναλωση λαδιου εισαι μια χαρα.Δεν εχεις κανεναν λογο να κανεις κατι για περιπου μισο λιτρο λαδι ανα 10.000χλμ.
Οσο για την καταναλωση............μηπως ειναι θεμα χρησης A/C?
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Σάβ Ιούλ 20, 2013 4:59 pm

Συμπιεση εχω λογω ξυρισματος του καπακιου τις δυο φορες που εκαψα φλατζα κεφαλης.
Μπαμπη ισα ισα που το καλοκαιρι λογω της χρησης ac θα πρεπε να ειχα λογικα υψηλοτερη αντι για χαμηλοτερη καταναλωση

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από polatov » Σάβ Ιούλ 20, 2013 8:40 pm

τοτε μου φαινεται λογικη σιγουρα η καταναλωση σε βενζινη.και σε λαδι.υποθετω οτι εχεις standar λαδακι.εγω selenia 20 K
με την καταναλωση εγω εχω θεμα εντος πολης.το αμαξι μου καιει σταθερα 7,8 λιτρα τα 100 χλμ οσο οικονομικα και να πηγαινω.
χαζη ερωτηση..τωρα ομως με το 6αρι δεν ειναι δικαιολογημενο να δεις λιγοτερη καταναλωση?περυσι το καλοκαιρι ειχες το παλιο σαζμαν οποτε μπορει να ναι και λογικο ή να ετυχε
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Σάβ Ιούλ 20, 2013 8:47 pm

Σε ταξίδι σε ανοικτό δρόμο όπως είναι λογικό, βλέπω χαμηλότερη κατανάλωση. Αυτό το σκαμπανέβασμα στην κατανάλωση μεταξύ χειμώνα-καλοκαιριού το έβλεπα από τότε που έβαλα τον cb σε συνδυασμό με το πρόγραμμα...
Λάδια φοράει κάτι shell helix 10-40, τα οποία τα καίει πολύ λιγότερο από τα 20Κ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arpas την Κυρ Ιούλ 21, 2013 10:16 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Ιούλ 20, 2013 8:51 pm

Με αλλο προγραμμα λογικο ειναι να βλεπεις αλλη καταναλωση.Απο το σασμαν μονο του με συγκεκριμμενη ταχυτητα μονο θα μπορουσες αφου το 5αρι ειναι μακρυτερο.
Τωρα οσον αφορα το χειμωνα καλοκαιρι καλο ειναι να σου απαντησει ο προγραμματιστης τι παραμετρους θερμοκρασιας και πως χρησιμοποιει.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”