arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Σάβ Ιούλ 20, 2013 8:56 pm

Ναι βασικά από τον προγραμματιστή μου (Revlimit) ή από κάποιον που έχει τον ίδιο προγραμματιστή και παρόμοια εμπειρία περιμένω να δω τι και πως.



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιούλ 21, 2013 11:07 am

arpas έγραψε:Συμπιεση εχω λογω ξυρισματος του καπακιου τις δυο φορες που εκαψα φλατζα κεφαλης.
Μπαμπη ισα ισα που το καλοκαιρι λογω της χρησης ac θα πρεπε να ειχα λογικα υψηλοτερη αντι για χαμηλοτερη καταναλωση
Οπα μισο κιλο γιατι καταλαβα λαθος.Νομιζα οτι το καλοκαιρι εχει αυτο το 1 λιτρο διαφορα.
Για το οτι το καλοκαιρι το αμαξι καιει λιγοτερο υπαρχει μια πολυ απλη λογικη.Τον χειμωνα αργει να φτασει σε θερμοκρασια κανονικης λειτουργειας ψεκασμου λογο του κρυου.Αυτο σημαινει οτι εχει πιο πολυ ωρα "πλουσια" μειγματα και πιο πολυ ωρα τους αισθητηρες λ "εκτος".Οποτε αν τον χειμωνα βαζεις μπρος και φευγεις (οπως κανουμε ολοι δλδ) για τα πρωτα χλμ το αμαξι ουσιαστικα παει με φουλ βενζινες.Αν κανεις δε και σχετικα μικρη διαδρομη τοτε μπορει να μην εχει προλαβει καν να μπει σε κανονικο mode.(ασχετα αν βλεπεις οτι το ρελαντι ειναι κατω απο 1000 στροφες)
Βαλε και την παραμετρο οτι με τον εκκεντροφορο εχεις και μεγαλυτερη διαρκεια + βιθυσμα οποτε φαντασου ποσο πιο πολυ καυσιμο-μειγμα μπαινει στους κυλυνδρους.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Κυρ Ιούλ 21, 2013 11:11 am

Δηλαδή βλέπεις κι εσύ τέτοια διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ χειμώνα και καλοκαιριού;

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιούλ 21, 2013 11:17 am

Ναι και οχι μονο στο Fiat αλλα και στα αλλα αμαξια που ειχα.Ακομα και σε καποιο που απο μηχανικα ηταν "μαμα" (ναι ειχα και τετοιο :mrgreen: )
Και επειδη το καλοκαιρι δεν κανω χρηση του A/C γιατι μου προκαλει εναν περιεργο πονοκεφαλο
η διαφορα μπορει να ειναι και λιγο πιο μεγαλη απο αυτην που βλεπεις.
Συγκεκριμενα εμενα το αμαξι για να ερθει σε κανονικο mode θελει περιπου 7 χλμ (μιας και δεν μπλεκω σε κινηση αλλα παω πορεια περιπου με 90)
Ολο τον χειμωνα το trip δειχνει περιπου στο 13.5χλμ/λιτρο ενω τωρα το καλοκαιρι ειναι περιπου στο 15χλμ/λιτρο.
Το Fabia δε που κανει μολις 1.5χλμ (αρα δεν προλαβενει ουτε θερμοστατη να ανοιξει )τον χειμωνα βγαζει μια καταναλωση κοντα στα 10λιτρα ενω τωρα περιπου στα 8.5.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
ISOBITHS
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2013 6:48 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: arpas Punto mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από ISOBITHS » Τετ Αύγ 14, 2013 6:16 pm

Πολυ ωραιο και προσεγμενο το αυτοκινητο σου..
Μπραβο για το μερακι σου και την υπομονη σου.. (Στα εχω ξαναπει,αλλα θα στα ξαναπω :P )


Ποσα αλογα πιστευεις εχεις φτασει το "μωρο σου" ?

arpas έγραψε:διακρινεται και η κονσολα-τεμπελης.. ;)

Ποσο σου στοιχισε ο "τεμπελης" φιλε ?
Αν καποια στιγμη η ταχυτητα με σκοτωσει εσυ μην κλαψεις,γιατι εγω εκεινη την στιγμη γελουσα...
-Paul Walker-

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Τετ Αύγ 14, 2013 6:29 pm

Να σαι καλά ξανά τότε :)
Ο τεμπέλης αν θυμάμαι καλά στοίχισε 100. Όσο για τα άλογα δεν ξέρω, μιας και δεν έχω πάει σε δυναμόμετρο (βέβαια και να πήγαινα σε ένα δυναμόμετρο το οποίο δε μπορεί να βγάλει +- το σφάλμα της μέτρησης, πάλι δε θα λυνόταν το θέμα), αλλά πιθανολογώ ότι είμαι στα 85+.

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Κυρ Νοέμ 03, 2013 3:08 pm

700-800 ml λάδι για 3000χμ περίπου (Σε διάσστημα 1 μήνα)... Τα περισσότερα από αυτά τα χμ βγήκαν με κανιβαλίστικη οδήγηση, αλλά η κατανάλωση είναι μάλλον υψηλή. Πάμε για άνοιγμα, τσιμουχάκια κτλ;;;
Επίσης στα ξεκινήματα, αρχίζει και ακούγεται ένα κρακ-κρακ... Υποπτεύομαι μπιλιοφόρο...

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από polatov » Κυρ Νοέμ 03, 2013 4:39 pm

νομιζω οτι ειναι πολλα..τι λαδια εχεις μεσα αυτη τη στιγμη??
μπιλιοφορο??αποκλειεις κατι σε βαση ας πουμε?εμενα δε μου χει κανει κιχ τοσα χρονια..στα 112 ειμαι βεβαια αλλα του χω πιει το αιμα σε τετοια θεματα...
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Κυρ Νοέμ 03, 2013 5:20 pm

shell helix 10-40. Με selenia 20k ήταν που πρόσεξα πρώτη φορά αυξημένη κατανάλωση.
Όχι, δεν αποκλείω βάση, απλά το κρακ-κρακ σε συνδυασμό με την έλλειψη τραντάγματος με προσανατολίζει προς τα εκει.
Εγώ πλέον πατάω σε λίγο αισίως τα 160...

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Νοέμ 03, 2013 5:46 pm

Αμα ειναι να φτιαξεις την κεφαλη ,δωσε κατι παραπανω και αλλαξε τα κουζινετα των μπιελων και τα ελατηρια.Βεβαιως πριν προβεις σε οτιδηποτε κανε μια μετρηση συμπιεσης κρυο και ζεστο.Οσο γιακαταναλωση,εγω δεν μπορω να σε βοηθησω..τοσο εκαιγα σχεδον απο καινουργιο.Βεβαια πηγαινε ταπα.. PDT_006
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Κυρ Νοέμ 03, 2013 6:43 pm

Κωνσταντίνε κι εμένα υπό πίεση βγάζει τέτοια κατανάλωση, η οποία σε ένα μικρό βαθμό οφείλεται σε διαρροή από τη φλάτζα του ψευτοκάπακου. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει μεγάλη ευχέρεια ούτε να πάω για έλεγχο, ούτε ακόμα χειρότερα να μείνω χωρίς αμάξι για κάποιο χρονικό διάστημα. Ελπίζω να αντέξει μέχρι τα Χριστούγεννα ;)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Νοέμ 03, 2013 6:53 pm

Δεν βλεπω κανενα λογο ανησυχιας..Με το 5/40 ηθελα 500ml/1000km .Βεβαια το δικο μου το "ταπα" απεχει απο τα δικα σας.Θεσσαλονικη-Ξανθη 1.15 ,Ιωαννινα-Θεσσαλονικη 1.45 κτλ
Και βεβαια στα διοδια ακους το μοτερ να κροταλιζει.. PDT_007

Οσο για την επισκευη ,μια μερα δουλεια ειναι,ρωτα και τον Μπαμπη..Απλως μετα θελει ηπιο στρωσιμο για λιγα χλμ.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Κυρ Νοέμ 03, 2013 7:34 pm

Εγώ περισσότερο μιλάω για ταλιμπανιές σε ορεινούς δρόμους με κλειστές στροφές (πρωινά κυνηγητά με ανήσυχους τύπους κτλ) τα οποία γίνονται πλέον σχεδόν καθημερινά... Όχι τόσο σε ανοιχτούς δρόμους (αν και το τελευταίο διάστημα έκανα κάτι τουρνέ σε Πάτρα, Τρίκαλα, Λάρισα, Καβάλα).
Σε κάθε περίπτωση, μήπως ένα πιο χοντρό λάδι πχ 15-50 μήπως έσωζε την κατάσταση; Οι λόγοι ανησυχίας αφορούν πιο πολύ την κατάσταση του μοτέρ γενικότερα. Εφόσον το συμπληρώνω, λογικά δε θα σκορπίσει (...πολύ) ;)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Νοέμ 03, 2013 7:48 pm

Τα κυνηγητα δεν λενε κατι.Αλλο να πας τερμα μονιμα (αλλου 190,αλλου 200 και αλλου 215..) και αλλο να κυνηγας για 10-20 χλμ.Αυτα τα εκανα μικρος.
το 15/50 ειναι η επομενη λυση για αυτον που δεν τον ενδιαφερει η επισκευη.Βεβαιως το ξαναλεω πως με την περιγραφη σου δεν τρομαζω και βεβαιως δεν περιμενω να σκορπισει το μοτερ.Βεβαια μην το αφηνεις απο λαδι.Καθε 500-1000χλμ συμπληρωνε οσο χρειαζεται αντι να περιμενεις να δεις ποσο καις σε 2500-3000.Μην ξεχνας πως το λαδι οταν ειναι λιγο δεν φτανει απ πανω κατω οταν πας ταπα.Και στην καλυτερη μασας τον εκκεντροφορο..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Κυρ Νοέμ 03, 2013 8:26 pm

Απλά στα κυνηγητά στις στροφές πας για 10-20 χμ σχεδόν στους κόφτες... Σε εθνική σχεδόν πάντα πατάω τέρμα (οκ, εμένα δεν πιάνει 200 παρά μόνο σε κατηφόρα αλλά 180 πιάνει άνετα σε ευθεία)...
Το θέμα μου βέβαια είναι ότι το αμάξι πιέζεται και καίει αρκετό λάδι και δε μπορώ να είμαι σίγουρος αν αυτή η κατανάλωση είναι φυσιολογική ή πρέπει να του βάλω χέρι σώνει και καλά. Εφόσον εντοπίστηκε το πρόβλημα βεβαίως και θα ελέγχεται συχνότερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”