arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Δεκ 25, 2013 11:39 pm

Εμενα αυτοεπισκευαστηκε πριν 2 χρονια... για κανα μηνα ηταν ετσι στου συνοδηγου και απλα εφυιαξε μια μερα μονο του

Αγαπαμε φιατ


Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Πέμ Δεκ 26, 2013 3:14 pm

μαλλον πιανουν χωμα οι φυσες... και μολις ξανακανουν λιγο επαφη δουλευει οκ!! ;)
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Πέμ Δεκ 26, 2013 4:59 pm

Χώμα όχι, απλά εκεί που δουλεύω έχει υπερβολική υγρασία, η οποία μάλιστα παγώνει... Επιπλέον το αυτοκίνητο κινείται πλέον ελάχιστα λόγω χρήσης εταιρικού οχήματος. Πάντως ακόμα δεν αυτοϊάθηκε... Του δίνω διορία μέχρι το ΣΚ, οπότε και θα το σφάξω...

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Τετ Ιαν 01, 2014 4:45 pm

Καλή χρονιά σε όλους... Όσο για το puntaki, πριν λίγο διαπίστωσα ότι κόκκινο όχημα το οποίο οδηγούσε ανεγκέφαλος, άμπαλος αλλά κυρίως ανεύθυνος οδηγός, έσπασε τοπικά τον μπροστινό abarth λίγο κάτω από το φανάρι του οδηγού... Η ζημιά λογικά επισκευάζεται μιας και δε λείπει κομμάτι, αλλά πείτε μου τι χρωστάω να πληρώνω κερατιάτικα και ακόμα χειρότερα να στερούμαι το αυτοκίνητο... Αν δεν έχεις γκαράζ είναι θέμα τύης τελικά να μη βρίσκεις χτυπήματα κάθε μέρα...
Έχει να προτείνει κανείς κάποιο μαγαζί που αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές;

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Πέμ Ιαν 16, 2014 7:30 pm

Σχετικά με το θέμα της προειδοποίσης ανοικτής πόρτας και το φωτισμό όταν ανοίγει η πόρτα του οδηγού, βγήκε η ταπετσαρία, καθαρίστηκαν οι επαφές με σπρέυ, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι. Δοκίμασα να δω μήπως παίζοντας την πλεξούδα πέρα δώθε γινόταν κάτι, αλλά τίποτε. Μόνο κουμπώνοντας τη φύσα άναψε λίγο το φώς, χωρίς ένδειξη ανοικτής πόρτας στο καντράν και χωρίς να ανοίγει με το άνοιγμα της πόρτας... Καμιά ιδέα;

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Ιαν 16, 2014 8:06 pm

Πια φυσα πειραξες?Στην ενωση απο την πορτα-κολωνα ή την φυσα πανω στην κλειδαρια?
Αν ειναι αυτην στην κλειδαρια τοτε πας για κλειδαρια.
Απλα επειδη ειναι μανουρα να την αλλαξεις θα παρεις την καινουρια και απλα θα κουμπωσεις πανω της την φυσα.Δοκιμαζεις το ανοιγμα-κλεισιμο δλδ πριν κανεις ολη την αντ/ση. (κλεινεις με κατσαβιδι το μανταλο και ανοιγεις απο το λαμακι που πιανει το χερουλι)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Πέμ Ιαν 16, 2014 8:19 pm

Εφόσον ανέφερα ότι έβγαλα ταπετσαρία, έβγαλα αυτήν που κουμπώνει στην κλειδαριά. Κι εγώ το φοβόμουν αυτό Μπάμπη ότι πάω για κλειδαριά και όντως μου φάνηκε μανίκι η αντικατάσταση της. Έχεις κάποιες οδηγίες για το βάλε-βγάλε (εκτός προφανώς των τριών βιδών torx στην πόρτα); Το πολύ πολύ να το αφήσω όπως είναι...

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Ιαν 16, 2014 8:27 pm

Σε ρωτησα για την φυσα σκεπτομενος οτι οπως το ειχες ανοιχτο μπορει να τσεκαρισες και μεσα πλευρα απο την πλεξουδα στο μπροστινο μερος.
Τωρα για την αλλαγη...........οτι και να σου πω λιγο θα ειναι.Εχει 2 αντικλεπτικα πλαστικα με πιρτσινια,μια ασφαλεια στον οφαλο της κλειδαριας 2 κουμπωματα για το ντιζακι που ανοιγεις την κλειδαρια κλπ.Μαλλον καλυτερα να το πας σε καναν λαμαρινα εκει κοντα σου.Και αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο βγαλε εσυ την ταπετσαρια και το εσωτερικο καλυμα,δοκιμασε την κλειδαρια και μετα το πας ανοιχτο και του λες μαστορα το αλλαζεις λιγο αυτο........και το ξανακλεινεις εσυ. :wink:
Δεν θυμηθηκα καθολου να κοιταξω και για κλειδαρια.Τι εκανες ενα τηλ πριν το ανοιξεις να την ειχες και την αλλη καβαντζα να δοκιμασεις επι τοπου......
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Πέμ Ιαν 16, 2014 8:42 pm

Ε ναι, δεν έχω όρεξη για τόσο παίδεμα, ούτε διάθεση να φάω μια μέρα για κάτι τέτοιο... Σ' ευχαριστώ ρε Μπάμπη.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Ιαν 16, 2014 8:46 pm

Εμενα γιατι μου φαινεται αστειο να βγει η κλειδαρια PDT_Armataz_01_03 ?Μιλαμε για 1 ωρα βγαλε βαλε..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Πέμ Ιαν 16, 2014 8:54 pm

Κωνσταντίνε δεν το δοκίμασα, απλά προτιμώ να μη ρισκάρω να χάσω πολύ χρόνο για την κλειδαριά αντί να ξεκουράζομαι στο ρεπό μου ;) Έχεις να προτείνεις κάποιον οδηγό-κόλπο;

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Ιαν 16, 2014 9:08 pm

Οδηγο οχι .Απλα το καλοκαιρι που το εκανα τελευταια φορα και στις 2 πορτες (βλεπεις ο τσακαλος δεν "καταφερε" την μια και δοκιμασε να ανοιξει και την δευτερη....) ηταν γρηγορη διαδικασια να φυγουν οι αφαλοι.Ο ιδιος τσακαλος ειχε δοκιμασει και ενα τριμηνο νωριτερα την μια και τοτε τα ειχα λυσει ολα ,για αυτο το λεω.Βεβαια χρειαζεται να εχεις πληρη εργαλειοθηκη και τουλχαιστον ενα επαναφορτιζομενο δραπανοκατσαβιδο(εκτος αν εχεις μπριζα κοντα).

Τωρα βεβαια το να μην θελει να το κανεις στο ρεπο σου το καταλαβαινω..Στην θεση σου ουτε που θα ασχολουμουνα... PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Ιαν 16, 2014 10:17 pm

Μωρε δυσκολο δεν ειναι.Και εγω οταν αλλαξα την πορτα τις ελυσα και τις 2 εσωτερικα και μετα το βαψιμο μονταρισα την μια.Απλα ειναι μανουρα.Καλυτερα δινεις 15-20ε σε εναν λαμαρινα και την αλλαζει.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Παρ Ιαν 17, 2014 3:46 pm

Δοκίμασα να καθαρίσω τις επαφές στη φυσούνα στην ένωση πόρτας-κολώνας, αλλά αποτέλεσμα ουδέν (εκτός ίσως της εντύπωσής μου ότι το παράθυρο ανοίγει πιο εύκολα). Δεν τη γλιτώνω την κλειδαριά, αλλά προς το παρόν δεν ασχολούμαι...

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: arpas - mk2 Dynamic 1.2 8V

Δημοσίευση από arpas » Δευ Ιουν 09, 2014 6:38 pm

Σταματημένος σε ένα από τα φανάρια της Λ. Γεωργικής Σχολής με άδειο δρόμο. Δίπλα μου MiTo με μαμά ζάντες και χρωμιωμένη απόληξη εξάτμισης (αυτό έγινε αντιληπτό μετά το περιστατικό.. ;) ).
Ξεκινάμε μονοκάβαλοι και οι δύο μέχρι τρίτη δικιά μου στα 130. Το αποτέλεσμα ήταν να είμαι από μισή καρότσα μέχρι ένα φτερό μπροστά. Μετά έκοψα και παρατήρησα τη λεπτομέρεια με τη χρωμιωμένη απόληξη της εξάτμισης. Το κακό είναι ότι δε μπορώ να είμαι σίγουρος για το ποιο ακριβώς μοτέρ φορούσε αν και προσωπικά πιστεύω ότι ήταν είτε multiair με 105 είτε diesel με 95 άλογα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”