Skinboy HGT SC Evo

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Νοέμ 23, 2010 4:49 pm

περι συνεχειας,
τα φρενα ειναι ετοιμα.
355x32 6πιστονα με μονομπλοκ Alcon racing δαγκανα για εμπρος με διαιρουμενους δισκους πλευστους τρυπητους (γιατι ειναι μεγαλη η διαφορα βαρους τους με τους χαρακτους κ το θελαμε αυτο)
κ ετοιμαζεται κ κιτ για μαμα δαγκανα με 281 δισκο μονο για πισω . για να ολοκληρωθει το πακετο αναβαθμισης μοτερ-φρενα τωρα.

επισης θα προσπαθησουμε να αντιγραψουμε καπως η να κατασκευασουμε πυργολεβιε με τις ντιζες να περνανε απο μεσα κ οχι απο κατω για ποιο σαφες κουμπωμα στις ταχυτητες κ ρυθμιζομενες διαδρομες κ υψος.
στοχος ειναι να μην αναγκαστω να αγορασω το bacci μιας κ κανει 1600ε αλλα με πολυ μικροτερο κοστος να κανουμε κατι που να ειναι οπως το θελουμε.
αυτο προφανος δεν 8α το εχω στην Τριπολη στις 12 Δεκεμβριου αλλα το επομενο ετος


Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Νοέμ 24, 2010 2:58 pm

τα εξαρτηματα των φρενων ασυναρμολογητα..

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 6195_n.jpg

απο την φωτογραφια λειπουνε οι βιδες πλευστοτητας μονο.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Νοέμ 24, 2010 8:29 pm

Σαν ψευτικα φαινονται :mrgreen:
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από iceman_n » Τετ Νοέμ 24, 2010 8:48 pm

κοστος για αγορα του πισω κιτ για τι μαμα δαγκανα ?
αν θελει καποιος να τα αγορασει χωρις να ερθει το αμαξι εκει...

φανταζομαι χρειαζεται πλακακι, δισκο ιδια χαρακτηριστικα με μαμα με μονη αλλαγη στη διαμετρο και τακακι ιδιο με το μαμα αφου μπαινει στην ιδια δαγκανα...

αν μπορουμε να μαθουμε μια τιμη και αν περιλαμβανει και κατι αλλο...ημουν και γω σε μια τετοια σκεψη απο περσι αλλα το αφησα λογο στρατου να γινουν ολα οταν τελειωσω, αλλα αφου υπαρχει τωρα αν ειναι λογικη η τιμη το συζηταμε...ειχα βρει να το κανω με δισκο απο lancia δε ξερω εδω τι βαλατε....

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από iceman_n » Τετ Νοέμ 24, 2010 8:56 pm

iceman_n έγραψε:κοστος για αγορα του πισω κιτ για τι μαμα δαγκανα ?
αν θελει καποιος να τα αγορασει χωρις να ερθει το αμαξι εκει...

φανταζομαι χρειαζεται πλακακι, δισκο ιδια χαρακτηριστικα με μαμα με μονη αλλαγη στη διαμετρο και τακακι ιδιο με το μαμα αφου μπαινει στην ιδια δαγκανα...

αν μπορουμε να μαθουμε μια τιμη και αν περιλαμβανει και κατι αλλο, η τιμη βεβαια εξαρταται απο τη ποιοτητα δισκο και τακακι θα βαλει καποιος...οποτε αν γινετε μια τιμη για τα πλακακια και για εναν δισκο με τακακι νορμαλ για δρομο και τιποτε αλλο...

ημουν και γω σε μια τετοια σκεψη απο περσι αλλα το αφησα λογο στρατου να γινουν ολα οταν τελειωσω, αλλα αφου υπαρχει τωρα αν ειναι λογικη η τιμη το συζηταμε...ειχα βρει να το κανω με δισκο απο lancia δε ξερω εδω τι βαλατε....

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:33 am

ουτε εγω ξερω τι θα βαλουνε, μπορω ομως να ρωτησω κοστος (γιατι δεν το ξερω μεμονομενα μιας κ το κοστος σε εμενα ηταν πακετο ολα, κ τα νουμερα ειναι για ηρεμιστικα πρωτα κ μετα να τα ακους) και να σας το πω.
πισω μιλαμε για πλακακι + δισκο (κ αναλογος τακακι η οχι απο το ποσο οκ ειναι τα δικα σου, γιατι πχ καλο ειναι να πατησουνε ολα New εκει κ οχι με διαλυμεωνο παλιο τακακι), λογικο νομιζω..
επισης εχε υποψην σου οτι ενδεχομενος να θες μακρυτερο σωληνακι για να μην τεντωνει το μαμα μηκος (ειτε μαμα σωληνακι ειτε υψηλης σε μαμα μηκος οπως λογικα ειναι ολα..)

δεν ξερω ομως αμα αξιζει να σου πω την αληθεια, αλλα θα σου πω τιμη σε μερικες μερες.
και ναι μπορεις να τα αγορασεις κ να τα τοποθετησεις οπουδηποτε
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:36 am

P.A.D.R.C έγραψε:Σαν ψευτικα φαινονται :mrgreen:
και εγω αυτο σκεφτομουνα οταν τα κρατουσα, σα Lego eιναι!!
προσπαθουσα να καταλαβω κ να συνιδητοποιησω πως ειναι δυνατον αυτα τα πραγματακια να κανουνε τοοοοσα λεφτα!!! :shock:
γιατι σε ενα καταλογο βιτρινα τετοιο κιτ για evoX κοστιζε οριακα 4000ε
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:40 am

κ η αλλη ειρωνεια ειναι οταν φρεναρεις κ ακινητοποιητε το αμαξι οτι ακους κ γκουπ απο τις βιδες πλευστοτητας, σαν κατι να εχει τζογο (απο οσο μου ειπανε βεβαια) δεν το ξερω ακομα, αλλα ειπαμε αγωνιστικα ειναι , κ θορυβο να κανουν (εμενα μου αρεσει) το αποδεχεσαι , αρκει να αποδιδουνε.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:51 am

επισης,
σχετικα με την συγκριση ραλλυτζιδικα Michelin N20 κ semi toyo r888 σε διαστασεις τα πρωτα 190 κ τα δευτερα 225 μπορω να σας επιβεβαιωσω οτι το Ν20 ειναι ετη φωτος μπροστα.
δεν τριζει δεν τσιριζει κραταει κ στριβει απλα.
κ εντυπωση επισης κανει οτι το λαστιχο ειναι 4 ετων , δυο ολοκαινουργια εμπρος απατητα, 2 πισινα τα οποια εχουνε κανει μια φτερη ;-) γομα μεσαια προς μαλακη λιγο κ προφανος με μειωμενες επιδοσεις λογο πολυκαιριας τους.
η φθορα τους ειναι μικρη κ ομοιομορφη με διαφορα στο σημειο ζεσταματος μεταξυ τους.
τα 8αρια ειναι οκ στο δευτερο γυρω, τα Michelin θελουνε λιγο ποιο καλο ζεσταμα , αλλα ειναι προβλεψιμα απο κρυα
σημειωτεο επισης οτι το κομπρεσσορατο εγραφε μεσα σε στροφη κ 3ι ευκολα σε βαθυ πατημα με 80χλμ περιπου , γκαζιου που μας δειχνει οτι θελει 200 σλικ η 210 κανονικα σε διαμετρο στα 620χιλιοστα (σε αντιστοιχια αυτο ειναι σαν 225-50-16 διαμετρο τροχου.
Ο μηχανικος μου ειχε δικιο στο οτι δεν υπαρχει λογος να παιδευομαι πλεον με 15ρες κ 225 κτλ κ οτι με 17 εχω μονο οφελει κ κανενα μειων.
στενοτετο πελμα για ιδια αποδοση μεγαλυτερος χωρος για φρενα καλυτερο ρολλαρισμα γενικα για αυτο το μοτερ πλεον (εμενα ομως μου αρεσε ποιο πολυ με τις 15, αλλα οκ)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:53 am

αα κ η διαφορα η αλλη ειναι στα κερμπς, πατανε πανω κ δεν σε γλιστραει να σε πεταξει απο κατω αλλα μενει πανω κ επιταχυνει εκει, κ αυτο μου εκανε πολυ εντυπωση.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από iceman_n » Πέμ Νοέμ 25, 2010 12:15 pm

skinboy έγραψε:ουτε εγω ξερω τι θα βαλουνε, μπορω ομως να ρωτησω κοστος (γιατι δεν το ξερω μεμονομενα μιας κ το κοστος σε εμενα ηταν πακετο ολα, κ τα νουμερα ειναι για ηρεμιστικα πρωτα κ μετα να τα ακους) και να σας το πω.
πισω μιλαμε για πλακακι + δισκο (κ αναλογος τακακι η οχι απο το ποσο οκ ειναι τα δικα σου, γιατι πχ καλο ειναι να πατησουνε ολα New εκει κ οχι με διαλυμεωνο παλιο τακακι), λογικο νομιζω..
επισης εχε υποψην σου οτι ενδεχομενος να θες μακρυτερο σωληνακι για να μην τεντωνει το μαμα μηκος (ειτε μαμα σωληνακι ειτε υψηλης σε μαμα μηκος οπως λογικα ειναι ολα..)

δεν ξερω ομως αμα αξιζει να σου πω την αληθεια, αλλα θα σου πω τιμη σε μερικες μερες.
και ναι μπορεις να τα αγορασεις κ να τα τοποθετησεις οπουδηποτε
ok οποτε μπορεσεις μαθε τιμη για το πλακακι + δισκο + τακακι για χρηση δρομου...απλο δισκο ουτε τρυπιτο ουτε χαρακτο και τακακι νορμαλ...σαν πακετο τιμη αυτο

και τελος τιμη μονο το πλακακι μεμονομενα ωστε να μην παρω πραγματα που δε θα μπουν αμεσα...αν γινεται να παρω μονο το πλακακι...

σωληνακια εχω πιο μακρυα ειναι απο τις μπροστινες δαγκανες οταν ειχα τις μαμα δαγκανες με υψηλης οποτε θα βαλω αυτα...

σε ευχαριστω....

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 2:25 pm

γνωμη μου παντα εχοντας ακουσει τιμες διαφορες το να ειναι σκετος ο δισκος η κατι αλλο η διαφορα στο κοστος ειναι πχ 100 με 110 ε συνηθως....
καλο ειναι οι πισω μιας κ μονοι - συμπαγεις σαν υλικο να ειναι τρυπητοι, για πολλους λογους.

θα σου πω μια τιμη οταν τα τελειωσω σαν κοστος να το κανει καποιος, κ απο εκει κ περα λεπτομεριες οταν εχω.
τακακι μπορεις να παρεις μαμα πχ απο οπουδηποτε δεν αλλαζει κατι (κ εγω πισω road type τακακι χρησιμοποιω λογο ελαφρυ πισω μερους για να ζεστενετε γρηγορα)
δισκο τωρα αυτος που θα μπει δεν ξερω απο τι ειναι , ξερω μονο οτι μπορει να μπει κανονικα σε εμας , το πλακακι επισης ειναι φτιαχτω, ergal type παντα ανοδιωμενο (κοστιζει λιγο παραπανω απο τις απλες κατασκευες λογικα)

οταν θα εχω μια τιμη θα σου πω κ αποφασιζεις .

Σου ξανα λεω ομως οτι , δεν θα αξιζει να πληρωσεις οτιδηποτε λεφτα για χρηση δρομου, κ λαβε επισης υποψην σου οτι δεν μπορεις να αλλαξεις κατανομες στο φρενο σου οποτε αν ειναι πολυ πισω μπορει να εχει αρνητικα αποτελεσματα σε κανα δυνατο φρενο απο 200 πχ πανικου.
δεν το ξερω αυτο , κ ειναι ισως υπερβολικο να το λεω, αλλα δεν το αρνητε κ κανεις οτι ενδεχετε να υπαρχει.

εγω 8α τα αφηνα μαμα πισω (με καλους δισκους πχ) τπτ παραπανω.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 2:53 pm

καπως ετσι ειναι το αμαξι αυτη την στιγμη

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 1928_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 7765_n.jpg
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από saxon_747 » Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:32 pm

Τερας :evil:

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:42 pm

Καλουλι ειναι πλεον, εχει χαβαλε, ευχομαι να μην το συνηθισω γρηγορα για να μην το αναβαθμισω αλλο!!
Punto HGT SC Evo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”