Skinboy HGT SC Evo

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από iceman_n » Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:48 pm

skinboy έγραψε:γνωμη μου παντα εχοντας ακουσει τιμες διαφορες το να ειναι σκετος ο δισκος η κατι αλλο η διαφορα στο κοστος ειναι πχ 100 με 110 ε συνηθως....
καλο ειναι οι πισω μιας κ μονοι - συμπαγεις σαν υλικο να ειναι τρυπητοι, για πολλους λογους.

θα σου πω μια τιμη οταν τα τελειωσω σαν κοστος να το κανει καποιος, κ απο εκει κ περα λεπτομεριες οταν εχω.
τακακι μπορεις να παρεις μαμα πχ απο οπουδηποτε δεν αλλαζει κατι (κ εγω πισω road type τακακι χρησιμοποιω λογο ελαφρυ πισω μερους για να ζεστενετε γρηγορα)
δισκο τωρα αυτος που θα μπει δεν ξερω απο τι ειναι , ξερω μονο οτι μπορει να μπει κανονικα σε εμας , το πλακακι επισης ειναι φτιαχτω, ergal type παντα ανοδιωμενο (κοστιζει λιγο παραπανω απο τις απλες κατασκευες λογικα)

οταν θα εχω μια τιμη θα σου πω κ αποφασιζεις .

Σου ξανα λεω ομως οτι , δεν θα αξιζει να πληρωσεις οτιδηποτε λεφτα για χρηση δρομου, κ λαβε επισης υποψην σου οτι δεν μπορεις να αλλαξεις κατανομες στο φρενο σου οποτε αν ειναι πολυ πισω μπορει να εχει αρνητικα αποτελεσματα σε κανα δυνατο φρενο απο 200 πχ πανικου.
δεν το ξερω αυτο , κ ειναι ισως υπερβολικο να το λεω, αλλα δεν το αρνητε κ κανεις οτι ενδεχετε να υπαρχει.

εγω 8α τα αφηνα μαμα πισω (με καλους δισκους πχ) τπτ παραπανω.
ok θα περιμενω απαντηση οποτε ξερεις κατι παραπανω...ο μονος λογος για μεγαλυτερα ειναι η 6πιστονη μπροστα που ειναι ηδη δυνατη να εμπαινε κατι πισω ωστε να εξισοροπουσε την κατασταση...μονο για αυτο το σκεφτομουν...
οποτε εχεις νεα μου λες...οσο για το γεγονος οτι μπορεις να εχει αρνητικα αποτελεσματα στο φρεναρισμα το εχω σκεφτει και εγω.θα δουμε...μην χαλαμε αλλο το τοπικ...

σε ευχαριστω



Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Νοέμ 25, 2010 4:56 pm

Την αμαρτια μου θα την πω και ελιπζω να μην παρεξηγηθω.Παρολο που στοχος ειναι ο καλυτερος χρονος ,ο πισω προφυλακτηρας δεν μου αρεσει καθολου ετσι οπως ειναι αυτη την στιγμη γιατι ειναι κωλοβος PDT_Armataz_01_04 .Κατα τα αλλα ειναι αξιοζηλευτο το οχημα για ολους εκεινους τους λογους που μπορει να φανταστει καποιος..:-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 5:08 pm

Θα μπει κατι αλλο πισω με αλλο προφυλακτηρα μαλλον συντομα, αυτος ηταν ενα πειραμα που εν τελη δεν πηγε οπως ηθελα, για αυτο κ τον τρυπισα κιολας για πλακα...
δεν με απασχολει βασικα αμεσα αυτο το σημειο ,
αλλα ειναι προς αλλαγη εμπρος πισω οι προφυλακτηρες , στο κενο της σεζον για να κατσω να φτιαξω αυτα που θελω
σε καθε περιπτωση ομως δεν θα ειναι οσο χαμηλα ενας εργοστασιακος γιατι δεν βολευει απλα θα ειναι ισιος
εμπρος θα ειναι αρκετα ποιο χαμηλος κ μακρυτερος κ ανοιγμενος στο κεντρο ολος αναγκαστικα για την ψηξη των ψηγειων ειτε ομορφο ειτε ασχημο σαν κινηση θυσια προς την ψηξη δεν τιθετε ουτε κατα σκεψην..
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Δεκ 13, 2010 3:48 pm

την περασμενη Πεμπτη ειχανε ετοιμαστει κ τα φρενα εν οψη του αγωνα της Τριπολης εχθες...


http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 4089_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 2381_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 6553_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 6777_n.jpg

εναν αγωνα που δυστηχως, εχασα μιας κ δεν πηγα...
δυστηχως , αρκετη η στεναχωρια αλλα καποιες φορες η τυχη επιφυλασει παιχνιδια.
Εχασα την δυνατοτητα να απολαυσω αυτο που περιμενα αρκετους μηνες απο το καλοκαιρι μεχρι τωρα, πηγε τσαμπα το ταξιδι στην πατρα κ ολα τα εξοδα (για να εχω βαθμους στο πρωταθλημα) κ δεν ξερω αν θα ξανα υπαρξει η δυνατοτητα να τρεξω Τριπολη.

χαθηκε επισης κ η ευκαιρεια κ αναμενουμε πλεον καποιο event Megara, για να δοκιμασουμε κ να στρωσουμε τα φρενα για να δουμε αν χρειαζονται κατι ακομα κ ποιο ειναι το τελειο δυνατον απο μεριας ρυθμισης για να αποδιδουνε το μεγιστο δυνατον στον τροπο που βολευομαι να οδηγω εγω.

Κριμα απλα , κριμα..
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Vandal
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 4:32 am

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από Vandal » Δευ Δεκ 13, 2010 4:22 pm

Πανεμορφο με αυτα τα φρενα και την ζαντα!! PDT_Armataz_01_01
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Δεκ 13, 2010 4:46 pm

δυστηχως ομως οι ζαντες, σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα 8α γινουνε δευτερες μιας κ ειναι 7αρες κ στενες ! θα φορανε ποιο συμβατικο λαστιχο για νερα (205-40 πχ R1R) κ μετακινησεις κ την θεση τους θα παρουνε 8 η 9 αρες με φαρδυ λαστιχο 235 κατι τετοιο.., αυτα ειναι λιγα δυστηχως για το αμαξι, τα φρενα τωρα, αν κ αστρωτα, ειναι απλα αλλου, υπομονη για εντυπωσεις μετα απο δοκιμες (να ρυθμισω κ την κατανομη γιατι τωρα εχει βασικες πρωτες ρυθμισεις..)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Yelfig
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2004 1:21 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Μαρούσι

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από Yelfig » Δευ Δεκ 13, 2010 4:52 pm

Πέτρο δλδ πήγες μέχρι Τρίπολη κ δεν έτρεξες αν κατάλαβα καλά??
Κ γιατί αποκλείεις οριστικά τη Τρίπολη από το μέλλον?

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Δεκ 13, 2010 5:06 pm

den piga , δεν μπορεσα, δεν ειχε να κανει με το αμαξι αλλα με εμενα
ετοιμαστηκα το σαββατο κανονικα αλλα δυστηχως δεν γινονταν να παω..
Δεν την αποκλειω απο μεριας μου, απλα το 11 ειναι περιεργο κ δεν ξερει κανεις ακομα κατι...
αν το GTCC δεν κανει αγωνες εκει, δεν υπαρχει κ Τριπολη, απο αυτη την αποψη το λεω

Γενικος παντος πρεπει να βρω μια λυση για τετοιες αποστασεις, δεν γινετε το οδικος, ειναι κακο για ολους κ εμενα κ το αμαξι κ ολα, πρεπει να βρεθει αλλη λυση
θα δουμε..
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Δεκ 13, 2010 5:09 pm

σε τρειλερ παιζει?
βγαζεις αδεια η μπα?
αλλιως πες στην εξπρες σερβις οτι εχει προβλημα και πες να στο πανε εκει που ειναι ο μηχανικος σου
ΧΔΔΔΔΔΔΔΔ
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Δεκ 13, 2010 5:17 pm

για τρειλερ μιλαω κ εγω...
βγαινει αδεια απλα εχει καποιες διαδικασιες , αλλα βγαινει. βεβαια ο νομος ειναι περιεργος αλλα δουλεια γινετε.
κ αυτοκινηταμαξα παιζει, αλλα ολοι ειναι μεσα μεχρι τελευταια στιγμη που λενε οχι κ μενεις μπουκαλα ,παντα !!!
τα πανε οδικος κ πληρωνουνε ενα σκασμο λεφτα, κ με ρισκα τρελα...
περιμενω ομως να δω τι 8α γινει να ξερω αν εχουμε αγωνες εκτος αττικης (μεγαρα οκ παω οδικος..) να δω τι θα κανω, αλλιως να το παρω ενα χρονο μετα, να μην μπω σε εξοδα τωρα..
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από vdsracing » Τετ Δεκ 15, 2010 4:04 pm

Απο τα βιντάκια και μόνο που εχω δει το αμάξι φαίνεται πολύ καλό και αποτελεσματικό.
Απορρώ πως δεν εχεις πάει ακόμα Σέρρες εστω σε κάποιο Open day που κάνει η πίστα κάθε μήνα,ωστε να το φχαριστηθείς ακόμα περισσότερο το αμάξι!!
Όπως και να εχει,μπράβο για την πολύ καλή δουλειά που εχεις κάνει.
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Δεκ 15, 2010 5:24 pm

o λογος ειναι πολυ απλος.
πρωτον γιατι οι προτεραιοτητες του ειναι αλλες κ ολα μαζι δεν γινονται, κ γιατι για να παω Σερρες θελω αλλο βημα στο σαζμαν γιατι αλλιως απο τα χρονομετρα κ μετα περιπου εχω τελειωσει τωρα κ ειναι ανωφελο να κανω 300 - 400 μετρα μεκοφτη η ασε..
και το να αλλαξω πχ εστω κ/π μονο για αυτο το λογο ειναι επισης εκτος σχεδιων μου!

αν ηθελα κ σερρες στο μενου θα επρεπε ναεχω μια ποιο απλη (κοστολογικα κ απο μεριας συντηρησης) κατασκευη να κανω απλα το κεφι μου χωρις να κηνηγαω το απολυτο
Αυτο το κατασκευασμα απο ενα σημειο κ μετα εχει αλλο στοχο ,εν γνωση μου με λιγοτερο οδηγημα ποια , σε σχεση με πριν απο 2 χρονια πχ..
αυτο πλεον εχει ορες λειτουργιας , δυστηχως..
επιλογες ειναι αυτες καλος η κακος :-(
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Ιαν 04, 2011 11:22 am

τις γιορτινες μερες το αμαξι τις περασε στο Herby , o οποιος ετοιμασε τις αλλαγες που χρειαζομουνα
χιαστες στις πορτες απο την μονη που ειχε πριν με μεγαλες ενισχυσεις στο κεντρο, μιας κ πλεον οι πορτες ειναι κουφαρι μεσα ,
κ μια βαση δοκος για το καθισμα του οδηγου στις πισω θεσεις αφαιροντας τα εργοστασιακα κουτια στηριξης για να κατσει με ποιο σωστο τροπο κ ασφαλεια το καθισμα κατω (οπως προβλεπουνε κ οι νεες προδιαγραφες ασφαλειας βαση J.
στο συνοδηγο δεν το καναμε μιας κ καθισμα δεν μπαινει κ αν μπει ειναι αραια κ που οπου βολευεται με της εργοστασιακες θεσεις μια χαρα.
επισης για το τελος μου εφτιαξε κ δυο φολιες στο πατωμα του αυτοκινητου για να δενουνε κρικοι ζωνης εκει για τις 6 σημειων που πριν τις δυο αυτες τις ενωνα σε ενα κρικο κατω απο το καθισμα ενω με δυο ειναι ποιο ισιες κ ποιο σωστες.

τις επομενες μερες θα μεταφερθει κ θα κλειδωθει στο γκαραζ του περιμενοντας απο εβδομαδα κ μετα την πρωτη δυνατοτητα δοκιμης του για να δω τι θα γινει τελικα με το θεμα αντλιες σεβρο κτλ...για να αποδωσουνε τα μοσχαρια τα φρενα οπως με βολευει καλυτερα
κ ευχομαι το 2011 να ξεκινησει κ να συνεχισει οσο καλυτερα γινετε κ απο μεριας διασκεδασεις κ απο ολες τις υπολοιπες λεπτομεριες..
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Μαρ 10, 2011 4:09 pm

Υπαρχει ενα μεγαλο ενδεχομενο να το πουλησω το αμαξι.
Αν καποιος υπαρχει περιπτωση να σκεφτετε κατι τετοιο ας ερθει σε επικοινωνια.

η τιμη του ειναι απαγορευτικη για τα σημερινα δεδομενα κ σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει το περιθωριο καλυτερων τιμων.

επειση μιλαμε για ιδεαζουσα περιπτωση οχηματως , η αποφαση ειτε για πωληση, ειτε για αγορα απο καποιον αλλον ειναι ιδιαιτερο κεφαλαιο κ 8α παει κατοπιν συνενοησης συζητησης μεταξυ μας.

για αρχη μοιραζομαι την σκεψη μου, κ μενει να παρθει οριστικα η αποφαση κ να βρεθει ο καταλληλος αγοραστης.
το κοστος αυτου του αυτοκινητου ειναι 60.000 (χοντρικα κ φιλικες τιμες παντα) για να ειναι οπως ειναι σημερα, και ειναι Professional built οχι με προχειροτητες (οσοι ξερουνε καταλαβαινουν τι εννοω)
τα spec's του ειναι 3 σελιδες οποτε ανωφελο να αναγραφουν (θα υποδειχθουν αν χρειαστει)

απο φετος θα ειναι κ ομολογκαρισμενο για την Open κλαση που ακουει στο ονομα Saloon , Και ειναι ready to race - play.

o μονος λογος που το σκεφτομαι να το δωσω, ειναι οτι δεν το χαιρομαι οσο θα θελα πρωτον κ δευτερον ειναι κριμα να το οδηγω τοσο λιγο

σαφος κ αν προχωρησει το θεμα θα γινει ελεγχος σε οτιδηποτε χρειαζετε υποχρεωτικα κ καλο ειναι να εχει στο μυαλο του αν καποιος το θελει οτι σε καμια περιπτωση δεν πεφτει η τιμη κατω απο το 50% τις αξιας του, αλλα κ πρεπει να εχει στο μυαλο του ποιος θα ακολουθησει να το συντηρει , γιατι δεν ειναι ευκολο να το κανει οποιοσδηποτε (σωστα εννοω..για να μην τρεχει ο ιδιοκτητης του μετα..)

:-(
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: 900kg HGT + full stage2 engine (stand alone ECU)

Δημοσίευση από polatov » Πέμ Μαρ 10, 2011 9:20 pm

Πετρο εγω που ξερω το αμαξι απο τοτε που ηταν μαμα εχω να πω οτι ειναι πολυτιμο πλεον.
Δυστυχως ομως σε τετοια εποχη δεν μπορει να εκτιμησει κανεις κατι τετοιο..
ειναι κριμα παντως αλλα...
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”