Skinboy HGT SC Evo

Εδώ θα γράφουμε τίς βελτιώσεις πού έχουμε κάνει ό κάθε ένας ξεχωριστά στό αμάξι τού

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Δεκ 13, 2011 3:33 pm

kala συμφωνω, αλλα στην Τριπολη απλα δοκιμαζα (εστω κ εν ωρα αγωνα) τι γινετε , μιας κ ειχα ειδη την ανεση βαθμολογικα να κερδισω το πρωταθλημα....
απλα επρεπε να τερματισω, κ αυτο εκανα , στον δευτερο τριτο γυρω που ειπα εχεις κενο μπροστα πισω πατα μια να δουμε ποσο κατεβαινεις σε χρονο, κλασανε τα 888 (κ ηταν καινουργια)
οταν ειδα οτι τρομπαρουν , το αφησα απλα (δεν εμπλεξα με συναγωνιζομενο μου τους αφησα να φυγουνε) τερματισα , κ πηρα τ οπρωταθλημα απλα κ σωστα....

επισης στην S2 μετα εχασα την 2ι θεση στο πρωταθλημα , κ εμεινα στην 3ι αφου απο λαθος μπηκα καπακια 1 4αδα στην S2 Κ ακομα δεν ειχα παρει ανασα ουτε εγω ουτε τα λαστιχακια απο την Saloon. δοκιμασα να κανω κατι δεν αποτελεσε καλο παραγωντα , πηρα κ εκει αν δεν κανω λαθος το 3 κυπελο για το 11 κ πηγα για καφε στα πιτ.

οτι το αμαξι σκοτωνει τωρα ναι το ομολογο.
οτι 8ελει 4 σλικ για να δω τι κανει επισης.


ΥΓ: αν δεις το βιντεο 8α δεις οτι κ στο πατημα στο γκαζι ειναι προοδευτικο δεν ειναι παντοφλα ;-) δεν υπηρχε καν λογος κουρασης σε τιποτα , μονο στα φρενα να δω οτι το συστημα δουλευει σωστα...μονο αυτο κ στις εξοδους παταω αργα κ σιγουρα... δεν οδηγω εγω τοσο ηρεμα γενικα κ το ξερεις απο παλιοτερα ;-)


Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Παρ Απρ 13, 2012 12:46 am

Αφου κερδισα κ την Saloon στο GTCC για το 2011, αποφασισα να κανω κατι διαφορετικο (αλλα ποιο λιγο αναγκαστικα ποια..) για το 2012.

ετσι λοιπον με τον δευτερο αγωνα Πανελληνιου πρωταθληματος ταχυτητος το Ιουνιο 2012 , το δευτερο σαββατοκυριακο 9 - 10 / 6 /2012 θα συμετασχω στην formula saloon εκει πλεον.

για φρουτακι, το προηγουμενο σαββατοκυριακο ακριβως θα συμετασχουμε σε ενα προτοπορειακο για τα ελληνικα δεδομενα αγωνα, αντοχης με καρτ , αγωνα 12 ωρων με ομαδες 8 στο συνολο απο 8 οδηγους η καθεμια.
4χρονα αργα καρτακια σε ενα αγωνα μοναδικο στην SpeedPark στον ασπροπυργο , στις 2-3 Ιουνιου !!

νεος στοχος, αγωνας με κατατακτηριες δοκιμες, με ζεστη κ με 15 + γυρους μαχη....
για να δουμε θα αντεξει ο καραισκακης ;) !!!!

Οποιος ενδιαφερετε να παρακολουθει το Project μπορει μεσω FB .

Ευχομαι σε ολους κ σε ολες να εχετε καλη ανασταση κ καλο πασχα να οδηγητε προσεκτικα, κ να πατε κ να επιστρεψετε σωοι κ αβλαβης ολοι !!
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Απρ 13, 2012 10:39 am

Πετρο καλη επιτυχια να εχεις στην καινουρια προσπαθεια.
Καλη ανασταση και πανω απο ολα με υγεια.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Μάιος 08, 2013 12:03 pm

Το οτι εχω καιρο να γραψω κατι δεν σημαινει οτι τελειωσε κατι...
αλλαξανε οι ρυθμοι κ καποια δεδομενα, λογο πολλων καλων αλλα κ δυσκολων γεγονοτων (κριση κ περιορισμος σε λεπτομεριες..) αλλα ειναι ζωντανο !! και φουσκωνει !

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/ ... 9863_n.jpg
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Ιουν 04, 2013 7:37 am

Καπως ετσι δηλαδη...
νεοι εσωτερικοι θολοι.
μεγαλα κενα, αρκετο κοψιμο, αρκετο ραψιμο κ χωρος για 225 , 235/45/17 (σε semi) 230-610-17 σε slics...

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 6100_n.jpg


ΥΓ: τωρα αν θα το χαρουμε η αν θα το κοιταμε στο γκαραζ , μονο ο θεος το ξερει..
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Ιουν 04, 2013 2:02 pm

πετρο αρχικα δε μου αρεσαν εμφανισιακα τα φτερα τα προσθετα αυτα...
αλλα τωρα αρχιζουν και δειχνουν πιο ωραια!!!

συγχαρητηρια πολλα στον Herby για τη δουλεια του!!! ειναι απιστευτη!!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Μαρ 05, 2014 2:59 pm

εμενα δεν με τρελενουνε κιολας Κωστα, αλλα ειναι λειτουργικα κ ιδιαιτερα οποτε οκ.

μια ακομα διορθωση εγινε, η βελτιωση οπως το παρει κανεις.
με δεδομενο οτι θελουμε να υπαρχει το κανονικο φως το μεσαιο (εμπρος) λειτουργικο, εκατσα κ εφτιαξα ενα νεο φαναρι , απο ενα προηγουμενο εργοστασιακο το οποιο χωρισε στην μεση αφαιρεθηκε ολο το υλικο στερεωθηκε εξ αρχης ο μηχανισμος μεσα, χωρισε το κενο για να μην περνεις νερα μεσα κ στο εσωτερικο κομματι του εγινε μια εισαγωγη τυπου ramair, απο ανθρακονηματα (τα οποια εκοψα απο πατρον κ προσαρμοσα με ηρεμια κ υσηχια κ με κλασικες μεθοδους κολητα, κ πριτσινοτα) εγινε το τελικο αποτελεσμα.

εκει μπηκε μια φιλτροχοανη διπλης ροης, παροχης (ενδεικτικα) εως 350 αλογα , σε ενα στομιο που τοποθετηθηκε σφηνωτα στο πλαινο κομματι .

το αποτελεσμα ειναι να εχεις μια φιλτροχοανη, σε ενα σημειο που , τροφοδοτητε ΜΟΝΙΜΑ με αερα ο οποιος ερχετε απο εξω χωρις να εχει μπλεξει με ζεστες επιφανειες, το πανω μερος "ιδανικα" κλεινει κ δημιουργει (περιπου) κουτι απο το καπο αλλα ο αερας δεν εχει πισω επιφανεις να στομονει κ να δημιουργει αντισταση σε χιλιομετρικη αυξηση.
απο εκει εγινε μια νεα διαδρομη μεχρι τον κομπρεσσορα οπου κ αναλαμβανει να συμπιεσει τον αερα αναλογα

στις παρακατω φωτογραφιες φαινετε η δουλεια που εγινε

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Μαρ 06, 2014 9:30 pm

Ωραια πατεντα Πετρο.Το εχω πει πολλες φορες.Χαλαλι στο κουραγιο σου.
Απο αισθητικης αποψης τωρα.............πρεπει να κλεισεις τουλαχιστον εξωτερικα με κανα αυτοκολλητο μαυρο και το δεξι φαναρι για να δειχνει πιο "ιδιο" με το αριστερο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Μαρ 07, 2014 12:37 am

Μα η διαφορετικοτητα το κανει ωραιο :)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Μαρ 07, 2014 12:57 am

Εμενα μου αρεσει το διαφορετικο αλλα μου αρεσει να ειναι και συμμετρικο το αποτελεσμα.
Γουστα ειναι.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Μαρ 11, 2014 9:03 am

δεν θελω να πειραξω το δεξι φαναρι γιατι θελω να εχει ΟΛΕΣ τις λειτουργιες πανω διαθεσιμες, αλλιως θα ηταν ευκολο. το αριστερο ΟΛΟ ομοιωμα με αεραγωγο κ το δεξι καπακι σκετο :( οποτε μονονοδρομος
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από Lefteriskou » Τρί Μαρ 11, 2014 8:53 pm

Εμένα μου αρέσει πολύ σαν αποτέλεσμα.

Το κομμάτι κάρμπον, από που το αγοράστηκε και τι κόστος έχει?
Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Μαρ 12, 2014 7:56 am

Υπηρχε, αλλα μπορεις να βρεις ειτε σε καποιον που φτιαχνει ειτε στο ebay αν σε καλυπτει σε μεγεθος κατι ετοιμο, κ το παχος του κτλ, το κοστος ειναι σχετικο , απο 25 -100 ενα μεγεθος απο Α4 - Α3 , κ αναλογος παει κ παραπανω, αν ειναι σε καλουπι διπλης οψης κτλ... ολα ειναι σχετικα.

τα υλικα που χρησιμοποιησα, ενδεικτικα ειναι κοστους , στα 150ε + προσαρμογη + πατρον + χρονος +++

αλλη ποιο κυριλε επιλογη να το δωσεις εξω σε καποιον να στο κανει απο καλουπι σωστα , αλλα προφανος κ αλλο κοστος, δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.
εγω τα ειχα τα υλικα κ ειπα να κατσω να κανω κατι κ το αποτελεσμα ειναι αυτο (για αυτο που θελω ειναι υπεραρκετο ισως κ περισσοτερο απο οσο πρεπει)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Απρ 29, 2015 8:55 am

μετα απο αρκετο καιρο, με πολυ περιορισμενο budget με επιλογες χωρις υπερβολες (που καποιες φορες ειναι κ οι ποιο σωστες), με ηρεμια κ συνεση κ με λιγο τυχη με το μερος μου (καιρος ηταν μετα απο πολλες χαζες στραβες) ενα απολυτο αποτελεσμα, (το οποιο εμενα δεν μου λεει πολλα γιατι ηταν λιγο ποιο ψηλα απο το στοχο) αλλα μενει παντα αποτυπωμενο.

1ος και στα δυο σκελη του αγωνα (κατηγορια R3,2κινητα υπερτροφοδοτουμενα χωρις κανενα περιορισμο) κ 1ος Γενικης στην κατηγορια μου (Racing). (under Formula Saloon T2 Κανονισμους)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 2900c22d5a

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ec0afcd129

με ταχυτερο μετρημενο γυρο στο 1.10.5 (καπου 2 ποιο αργος απο οτι επρεπε)
Ενα νεο πρωταθλημα Circuit Battles κ ενα δυνατο come back για τον καραισκακη μου...

το δευτερο Incar του αγωνα :

https://www.youtube.com/watch?v=cDF1NT8REC8
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Skinboy HGT SC Evo

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Απρ 29, 2015 1:29 pm

Ωραιος ο Πετρος.
Καλη συνεχεια και πλεον χωρις αλλες στραβες και προβληματα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιγραφή Βελτιώσεων Αυτοκινήτων Μελών”