DIY Επισκευή διακόπτη ρύθμισης ηλεκτρικών καθρεπτών σε Grande Punto

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

DIY Επισκευή διακόπτη ρύθμισης ηλεκτρικών καθρεπτών σε Grande Punto

Δημοσίευση από mixalis » Σάβ Μαρ 31, 2018 9:10 pm

Εδώ και αρκετό καιρό μου είχε σπάσει ο διακόπτης που ρυθμίζει τις πλαϊνούς καθρέπτες. Τόσο καιρό όπου και να ρωτούσα μου έλεγαν αλλαγή του διακόπτη με κόστος ανταλλακτικού 30-50€ για μεταχειρισμένο. Ποσό που θεωρώ κοροϊδία για ένα τόσο μικρό εξάρτημα.
Οπότε τον είχα αφήσει έτσι μέχρι χθες.
Βήμα πρώτο: Βγάζουμε όλο το σώμα με τους διακόπτες των παραθύρων και για τους καθρέπτες. Στο μπροστά μέρος έχει μια εγκοπή, με ένα ίσιο κατσαβίδι σαν μοχλό βγαίνει ολόκληρο προς τα πάνω. Το γυρνάμε ανάποδα και εντοπίζουμε το βύσμα για τους καθρέπτες(σε μένα είχε μπλε χρώμα). Με το ίσιο κατσαβίδι εντοπίζουμε και βγάζουμε τις 4 εγκοπές που κρατάνε τον διακόπτη στην θέση του. Προσοχη μην ανοίξετε τις εγκοπές που κρατάνε τον διακόπτη ολόκληρο γιατί όλα τα "εντόσθια" του διακόπτη θα βρεθούν είτε στο πάτωμα είτε μέσα στην πόρτα. ΔΕΝ τραβάμε το βύσμα με δύναμη γιατί πρέπει πρώτα να σπρώξουμε το μαύρο λεβιέ που το ασφαλίζει στην θέση του. Αν όλα πήγαν καλά πρέπει να κρατάτε ολόκληρο τον διακόπτη στο χέρι σας. (Photo 1)
Βήμα δεύτερο: Καλό θα είναι να αφήσετε το αμάξι και να πάτε σε ένα τραπέζι γιατί θα χρειαστεί να λύσετε όλο το διακόπτη. Παρατηρώντας την Photo 1 τι υπάρχει κάτω από το κομμάτι που έσπασε, παρατηρούμε ένα άσπρο πλαστικό κομμάτι που είναι απομεινάρι από το κομμάτι που έσπασε. Για να βγάλετε το απομεινάρι θα πρέπει να λύσετε όλο τον διακόπτη. Όλα βγαίνουν με ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι. Ξεκινήστε με τον επιλογέα για το αριστερό-δεξί καθρέπτη. Όταν φτάσετε στο σημείο με το λευκό πλαστικό μπορείτε να το βγάλετε σπρώχνοντας το από την άλλη μεριά με το μικρό κατσαβίδι.
Βήμα τρίτο: Περνάμε στην συναρμολόγηση. Λοιπόν τώρα υπάρχουν 2 εκδοχές α) αν το κεφάλι της βίδας που θα κολλήσετε χωράει στην τρύπα του μαύρου πλαστικού τους μπορείτε να την κολλήσετε τώρα και β) αν δεν χωράει τότε πρέπει πρώτα να το συναρμολόγησετε και μετά να κολλήσετε. Εγώ επέλεξα το β. Συμβουλές για το β, προσέξτε όταν θα βάλετε την κόλλα να μην ακουμπήσει στο μαύρο πλαστικό γιατί μετά δεν θα μπορείτε να κουνήσετε τον διακόπτη, ρίξτε τη κόλλα χρησιμοποιώντας μια οδοντογλυφίδα. Συμβουλές γενικότερα χρησιμοποιείτε μια δυνατή κόλλα, δεν ξέρω αν τύπου logo θα κρατήσει, εγώ έβαλα εποξική (2 συστατικών), χρησιμοποίησα βίδα μήκος 2 εκατοστών με πυκνό σπείρωμα για να χωράει άνετα μέσα, χωρίς να χρειάζεται να την βιδώσο. Το αποτέλεσμα το βλέπετε στις φωτογραφίες.ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απο το μελος dimnim

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: DIY Επισκευή διακόπτη ρύθμισης ηλεκτρικών καθρεπτών σε Grande Punto

Δημοσίευση από puntomad » Σάβ Μαρ 31, 2018 9:31 pm




Sent from my iPhone using Tapatalk
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: DIY Επισκευή διακόπτη ρύθμισης ηλεκτρικών καθρεπτών σε Grande Punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Δευ Απρ 02, 2018 6:48 am

πολύ καλό, και λογικά θα κρατήσει τώρα μία ζωή.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: DIY Επισκευή διακόπτη ρύθμισης ηλεκτρικών καθρεπτών σε Grande Punto

Δημοσίευση από sotirisk » Τρί Απρ 10, 2018 10:25 am

Υπάρχει και η λύση του 3d printed part, λογικά 3 ευρώ για κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά :)
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”