Led στο πίσω κεντρικό stop του grande

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Led στο πίσω κεντρικό stop του grande

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Ιαν 10, 2018 2:26 pm

Καλημέρα στα παιδιά. Επιτέλους τελείωσε ένα άλλο ζήτημα, αλλά θα είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα αν δεν είχα τα δικά μου κολλήματα.
Λίγο πολύ, όλοι έχουμε σκεφτεί να αλλάξουμε τις λαμπίτσες μας (τύπου t5) , στο κεντρικό stop.
1η λύση: αγορά 8 μεμονωμένων T5 led και απλή αντικατάσταση. Τρία είναι τα προβλήματα εδώ. Το πρώτο είναι ότι η πολύ μικρή κατανάλωση των λαμπών αυτών , να προκαλεί το λεγόμενο τρεμόπαιγμα. Αυτό λύνεται εύκολα και χωρίς να χρησιμοποιήσετε αντίσταση, απλώς βάζετε μόνο 7 λαμπίτσες led και αφήνετε μόνο μία συμβατική. Εδώ όμως δημιουργείται το πρόβλημα της ασύμμετρης φωτεινότητας, μικρό το κακό και πάλι που σχεδόν αντιμετωπίζετε αν καλύψετε με διάφανο κόκκινο βερνίκι τη συμβατική λαμπίτσα. το τελευταίο πρόβλημα είναι η φωτεινότητα , που στην καλλίτερη είναι απλώς αστεία. σε έντονη ηλιοφάνεια δε φαίνεται να ανάβει.
2 λύση: Η λύση της φωτεινότητας έρχεται με αγορά t5 λαμπών led, αλλά που να χρησιμοποιούν 5050 λεντάκι. όμως , ναι για 0,3mm δε χωρούν να περάσουν από την τρύπα. Εδώ μπορείτε να δώσετε λύση τριμάροντας λίγο το εσωτερικό πλαστικό του κατόπτρου. Αλλά αυτή είναι μόνιμη τροποποίηση. Και εδώ είναι το κόλλημα μου. Ό,τι κάνω πρέπει μην έχει μόνιμο χαρακτήρα. Πρέπει να μπορεί να επιστρέψει στην εργοστασιακή του μορφή.
3 λύση: Λεντοταινία είτε αδιάβροχη είτε απλή . Εδώ ανοίγονται δύο δρόμοι. Πήρα μία με κόκκινη απόχρωση αλλά απογητεύτηκα. Ενώ το κόκκινο ήταν πορφυρότερο, εντούτoις δεν μου φαινόταν τόσο φωτεινό. Όμως η θερμή λευκή (2900-3000Κ) μου φάνηκε αρκούντως έντονη και έτσι συνεχίστηκε η δουλειά με τη θερμή λευκή. Εδώ πρέπει να προμηθευτείτε λεντοταινία με μεγάλη κατανάλωση. Υπάρχουν και των 20 watt. Να θυμάστε πως η κατανάλωση αφορά σε 1 μέτρο μήκος. Εμείς όμως θα χρειαστούμε μόλις 16-17 εκατοστά. Εγώ χρησιμοποιήσα των 14,4 watt γιατί δε βρήκα μεγαλύτερη. Πιστεύω πως με των 20 watt θα είστε σίγουροι πως δε θα αντιμετωπίσετε τρεμόπαιγμα. Σημειώστε δε , πως το κεντρικό stop δεν έχει can-bus check.
Επειδή η λύση δεν είναι μόνιμη , ήταν κατά περιπου 15 λεπτά πιο χρονοβόρα από τις προηγούμενες λύσεις που αφορούσαν απλή αντικατάσταση των λαμπτήρων με λαμπτήρες led.
Θα στείλω στον αγαπητό κώστα τις φωτογραφίες για να κάνουμε και το μοντάρισμα με λόγια και να βγεί ολοκληρωμένος οδηγός.

εδω βλέπετε πως στη λεντοταινία συνδέθηκε στα καλώδια της μία βάση από λαμπίτσα t5. αυτή θα συνδεθεί πάνω σε μία οποιαδήποτε θέση στο κεντρικό στοπ και η λεντοταινία θα ανάβει.
Εικόνα
άλλο ένα κοντινό από ολοκληρωμένη την κατασκευή Εικόνα
εδώ κολλάμε δύο μικρά βελονάκια στα καλώδια, γιατί αυτά θα αποτελέσουν τα μεταλλικά βύσματα που θα κουμπώσουν σε μία από τις 8 θέσεις Τ5.
Εικόνα
Ξεγυμνωμένα τα καλώδια έτοιμα προς κόλληση.Όσοι αναρωτηθήτε τί έιναι και που βρίσκονται αυτά τα βελονάκια, εγώ τα βρήκα μέσα σε δεματικά καλωδίων από οικιακές συσκευές. ξέρετε αυτά που τα στριφογυρίζεις. Εναλλακτικώς κόβετε τα «ποδαράκια» από ένα απλό led.
Εικόνα
Εικόνα
πίσω από την ταινία led έχουμε κόψει ένα παραλληλόγραμμο πλαστικό, το οποίο κρατά σε ευθεία και σε τεντωμένη στάση τη λεντοταινία. Στην κορυφή της έχει σκαλιστεί μία κοιλότητα προκειμένου να περάσουν ευκολότερα τα καλώδια από την πίσω μεριά.
Εικόνα
εδώ το Τ5 λαμπάκι από το οποίο πήρα τη βάση Τ5.
Εικόνα
το πλαστικό που έκοψα προκειμένου να κολλήσω πάνω τη λεντοταινία.
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GDRIVER την Πέμ Ιαν 11, 2018 2:03 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.


μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Led στο πίσω κεντρικό stop του grande

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Ιαν 10, 2018 10:03 pm

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”