DIY - Επισκευή Subwoofer Punto mk2

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

DIY - Επισκευή Subwoofer Punto mk2

Δημοσίευση από sotirisk » Παρ Σεπ 02, 2016 10:30 pm

Καλώς ή κακώς τα ηχεία στα mk2 έχουν φτάσει όλα τα 10 χρόνια, οπότε σιγά σιγά αρχίζουν και τρίβονται τα λάστιχα που έχουν στους κώνους και κάνουν το ενοχλητικό τρίξιμο.

Πέρυσι άλλαξα τα 4 ηχεία γιατί παρέδωσαν πνεύμα με διαφορά μηνών, και φέτος ήρθε η σειρά του subwoofer, το οποίο έτριζε εδώ και ένα μήνα.

Τελικά δεν κατάφερα να βρω ηχείο DVC (dual voice coil), οπότε χρησιμοποίησα μόνο το ένα ζεύγος από τα καλώδια και το άλλο το άφησα ασύνδετο. Ιδανικά θα μπορούσε να γίνει μια μόντα στο subwoofer housing με ένα δεύτερο ηχείο και έτσι να γλιτώσει κανείς την ανάγκη του DVC, αλλά προς το παρόν και με τη μισή ισχύ είμαι ικανοποιημένος, μιας και γέμισε πάλι το μπάσο και δεν ακούω το τριμμένο μεγάφωνο.

Το ηχείο που χρησιμοποίησα είναι με Kevlar και χωρίς tweeter, μονού δρόμου, 40W RMS στα 4Ω. Δεν χρειάστηκα ούτε καν κολλητήρι, το μόνο που έκανα ήταν να ξεβιδώσω το Sub, να βγάλω τις 10-12 βίδες που το χωρίζουν στα 2, να κόψω τα παλιά καλώδια και να μονώσω το ζεύγος που δεν χρησιμοποίησα. Επίσης έβαλα ένα σπιράλ προστατευτικό για να μην ακουμπάνε τα καλώδια του βύσματος στην ψύκτρα του ενισχυτή, μιας και το υλικό που είχε απ' τη μάνα του τρίβεται (έχει καεί μάλλον από τις θερμοκρασίες).

http://imgur.com/a/TDgBj

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

hisXLNC
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 3:07 pm

Re: DIY - Επισκευή Subwoofer Punto mk2

Δημοσίευση από hisXLNC » Παρ Αύγ 10, 2018 4:33 pm

Καλησπέρα, και εγώ με τη σειρά μου έπρεπε να αλλάξω το ηχείο στο subwoofer μου γιατί είχε διαλυθεί τελείως, όμως το εργοστασιακό ηχείο δεν υπήρχε πουθενά, έτσι νομίζω βρήκα τη καλύτερη επιλογή για αντικατάσταση, το Ciare CS130. Είναι ίδια διάσταση ακριβώς με το εργοστασιακό και είναι διπλοπηνικό. Έχει όμως πολύ μεγαλύτερο μαγνήτη το οπίο θα μας δημιουργήσει ένα μικρό πρόβλημα στο κλείσιμο του γούφερ αλλά λύνεται εύκολα. Το αγόρασα από eBay, εμένα μου ήρθε από Ιταλία οπότε δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάτι σε τελωνείο.
Εικόνα

Αφού ανοίξουμε το κουτί βγάζοντας τις βίδες, κόβουμε τα υπάρχοντα καλώδια που πάνε στο εργοστασιακό ηχείο.
Εικόνα

Μετά εγώ έφτιαξα άκρα για να μπορώ να τα συνδέω/ξεσυνδέω από το καινούριο ηχείο εύκολα. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κολλητήρι ή απλά να συνδέσετε τα καλώδια :P
Εικόνα

Οπότε αφού βιδώσουμε το ηχείο με τις τέσσερις βίδες και ενώσουμε τα καλώδια, έχουμε κάτι τέτοιο:
Εικόνα

Έπειτα το μόνο που μένει είναι να κλείσουμε το κουτί, το οποίο δεν γίνεται, γιατί ο μεγάλος μαγνήτης του καινούριου ηχείου "βρίσκει" στο πάνω μέρος του κουτιού. Ο μόνος τρόπος για να κλείσει είναι να πάρουμε θερμοπίστολο, να ζεστάνουμε το επίμαχο σημείο του κουτιού και να μαλακώσει το πλαστικό, και σιγά σιγά πιέζοντας το κουτί να κλείσει το ηχείο από μέσα θα κάνει ένα εξόγκωμα.
Εικόνα

Μην δοκιμάσετε να το κάνετε με πιστολάκι μαλλιών, το δοκίμασα, το είχα 15 λεπτά και δεν έκανε τίποτα, δυστυχώς θέλει θερμοπίστολο. Φυσικά το εξόγκωμα δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στη τοποθέτηση στο αυτοκίνητο.

Το ηχείο ακούγεται ωραία, πιο ωραία από το εργοστασιακό, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατί το παλιό ηχείο μου είχε χαλάσει πριν πολύ καιρό και μπορεί να μη θυμάμαι καλά.
Εννοείται πως οι γνώστες δεν θα εντυπωσιαστούν με τις επιδόσεις του ηχείου αφού αποτελεί αντικατάσταση του εργοστασιακού, και απλά γεμίζει λίγο τον ήχο στο αυτοκίνητο.
Νομίζω ότι το Ciare μπαίνει και σε πολλά άλλα subwoofer FIAT και Alfa που χρησιμοποιούν ίδιο μέγεθος ηχείο.

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: DIY - Επισκευή Subwoofer Punto mk2

Δημοσίευση από sotirisk » Κυρ Αύγ 26, 2018 9:41 am

Μπράβο πολύ ωραίο :)
Τώρα για το παλιό ηχείο, μην το πετάξεις.
Υπάρχουν κιτ επισκευής για το πολυουρεθανικό λάστιχο.
Αν δεν έχει φαγωθεί πολύ, φτιάχνεται και με σιλικόνη.
Εγώ κάποια άλλα δυσεύρετα ηχεία υπολογιστή που έχω τα έχω επισκευάσει με σιλικόνη και παίζουν έτσι 2 χρόνια.

Το pioneer που έβαλα είναι από τα καλύτερα ηχεία σε low frequency response στο μέγεθος αυτό, πιστεύω ότι αν το συνδύαζα με έναν πιο καλό μονοκάναλο ενισχυτή θα είχα πολύ καλύτερο μπάσο.
Επίσης μια άλλη πολύ καλή πατέντα είναι να βάλεις ένα δίδυμο subwoofer στο δεξί φτερό και αντί για 2ο πηνίο να οδηγήσεις με τον εργοαστασιακό ενισχυτή 2ο subwoofer, σκεφτόμουν μήπως πάρω το housing από το grande και το προσάρμοζα. Βέβαια ο χρόνος που χρειάζονται όλα αυτά τα αφήνουν μια σκέψη :p
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

hisXLNC
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 3:07 pm

Re: DIY - Επισκευή Subwoofer Punto mk2

Δημοσίευση από hisXLNC » Πέμ Αύγ 30, 2018 12:00 am

sotirisk έγραψε:
Κυρ Αύγ 26, 2018 9:41 am
Τώρα για το παλιό ηχείο, μην το πετάξεις.
Υπάρχουν κιτ επισκευής για το πολυουρεθανικό λάστιχο.
Δεν θα το πετάξω αλλά δεν σκοπεύω να ασχοληθώ αφού πήρα το άλλο.
sotirisk έγραψε:
Κυρ Αύγ 26, 2018 9:41 am
Επίσης μια άλλη πολύ καλή πατέντα είναι να βάλεις ένα δίδυμο subwoofer στο δεξί φτερό και αντί για 2ο πηνίο να οδηγήσεις με τον εργοαστασιακό ενισχυτή 2ο subwoofer, σκεφτόμουν μήπως πάρω το housing από το grande και το προσάρμοζα.
Ωραία ιδέα είναι αυτή. Το woofer του Grande απότι βλέπω είναι ιδιαίτερα δυσεύρετο βέβαια. Θεωρητικά δεν θα μπορούσες να σπλιτάρεις όλα τα καλώδια του woofer και να τα επεκτείνεις στην άλλη μεριά όπου θα βάλεις του Grande και να δουλέψει κανονικά το ηχείο; Ή δεν δουλεύει έτσι; Επίσης υπάρχει εργοσταστιακός ενισχυτής κάπου ή εννοείς αυτόν μέσα στο woofer;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”