Μαλλον μιζα

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 1:29 pm

Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από ΓΡΗΓΟΡΗΣ » Τρί Δεκ 01, 2015 11:51 am

Γεια σας,εχω αλλαξει μπταρια πριν απο κανα 6μηνο ,εβαλα μια Bosh 45 ,γυριζω τ κλειδι στη θεση on και ολα αναβουν κανονικα οταν παω ν βαλω μπροστα ακουγετε ενα τσικ κ τπτ αλλο,την προηγουμενη ημερα ειχα παει τη μανα μου ν μαθει ν οδηγει κ οταν πηγενε ν τ ξεκινησει μαρσαρε σαν κανενας καγκουρας 17 χρονων(λογικο αφου δεν ηξερε η γυναικα) το αμαξι ζεσταθηκε πολυ κ τ βεντιλατερ αναψε.την αλλη μερα πηγα ν βαλω μπροστα κ δεν εγινε τπτ.


1)πιστευεται οτι ειναι μιζα ή κατι αλλο?

2)ποιεσ ενεργειες ν κανω για να το βρω μονος μου(εχω τελιωσει μηχανολογια σε ενα τει παρολο που δεν ασχολουμε πλεον με αυτο αλλα γνωριζω πως δουλευει σε αρκετο βαθμο ενα αμαξι,επισης τακακια ,δισκοπλακες κ μπουζι τα αλλαζω μονος μου αρα εχω και αυτα τα εργαλεια,επισης και απο ηλεκτρολογικα εχω μια ιδεα πως δημιουργειται τ ρευμα κ τ μαγνητικο πεδιο),Αυτα τα γραφω για να παραθεσω τις οποιες γνωσεις εχω μηπως καποιος μου υποδειξει τις ενεργειες που πρεπει ν κανω ,μηπως κ τ παλεψω μονος μ.



bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Δεκ 01, 2015 1:21 pm

Μέτρα τη μπαταρία αρχικά. Με σβηστό το αμάξι, με αναμενο και την ώρα που μιζαρει. Αν στο μιζαρισμα πεφτει κάτω από 11,5v Η μπαταρία πέταμα, αν σβηστό σου δείχνει πάνω από 13 έως 13.8 οκ, αν αναμενο και με γκαζομα έχεις αυξομειώσεις δυναμό αν είναι σταθερή η τάση ενώ δουλεύει Κ ενώ ανεβοκατεβάζει στροφές είσαι ΟΚ από δυναμό και μπαταρια οπότε μετά ίσως είναι όντως μίζα. Αν κάπου λανθανω στα νούμερα διορθώστε με

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από bananahop » Τρί Δεκ 01, 2015 1:22 pm

Επίσης μέτρα τη μπαταρία το βράδυ πριν πέσεις για ύπνο και πριν το βάλεις μπροστά το πρωί ξαναμετρα η αν περάσουν και δύο μέρες ακόμα καλύτερα ώστε να δεις για απώλειες

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 1:29 pm

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από ΓΡΗΓΟΡΗΣ » Τρί Δεκ 01, 2015 4:24 pm

bananahop έγραψε:Μέτρα τη μπαταρία αρχικά. Με σβηστό το αμάξι, με αναμενο και την ώρα που μιζαρει. Αν στο μιζαρισμα πεφτει κάτω από 11,5v Η μπαταρία πέταμα, αν σβηστό σου δείχνει πάνω από 13 έως 13.8 οκ, αν αναμενο και με γκαζομα έχεις αυξομειώσεις δυναμό αν είναι σταθερή η τάση ενώ δουλεύει Κ ενώ ανεβοκατεβάζει στροφές είσαι ΟΚ από δυναμό και μπαταρια οπότε μετά ίσως είναι όντως μίζα. Αν κάπου λανθανω στα νούμερα διορθώστε με
ευχαριστω για την απαντηση θα παρω αυριο ενα πολυμετρο αποε να φιλο κ θα μετρησω,απλα το θεμα ειναι οτι δεν μιζαρει καθολου,αν ηταν μπαταρια πιστευω κατι θα ακουγοταν απο μιζα γιατι πολλες φορες μ εχει τελιωσει ή βρισκοταν στα τελιωματα η μπαταρια κ ξερω πως εκανε .

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από forza italia » Τρί Δεκ 01, 2015 4:31 pm

Αν έκαψε στοιχείο η μπαταρία δεν μίζαρει καθόλου ακούγεται μόνο αυτός ο ήχος που περιγράφεις, εγώ πιστεύω ότι είναι η μπαταρία και ας είναι 6μηνων,επισης τσέκαρε τους πόλους αν είναι καλά σφιγμενοι
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 1:29 pm

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από ΓΡΗΓΟΡΗΣ » Πέμ Δεκ 03, 2015 5:56 pm

παιδια δεν ηταν μπαταρια πηρα μια varta απο φιλαρακι και παλι τπτ.Οταν δοκιμασα τη παλια ειχα 12,8 σβηστο και 12,2 το κλειδι στη θεση on,και οταν πηγαινα να μιζαρω κ ακουγοταν αυτο το τσικ μονο επεφτε στα 7,6,δεν ξερω εσεισ τ λετε?οταν την πηγα σαυτον μ μπαταριεσ μ λεει δεν εχει καθολου αμπερ εκκινησης γτ παρολο π ειναι bosh ειναι σειρας μαυρης και ειναι χαλια σειρα αυτη.εσεις τι λετε?

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από GDRIVER » Παρ Δεκ 04, 2015 9:35 am

η μπαταρία φαίνεται να μην έχει amperage. έχει δηλαδή φορτίο αλλά δεν το κρατάει. από αυτό που περιγράφεις αυτό φαίνεται να είναι. βέβαια είπες πως δοκίμασες καιάλλη μπαταρία και πάλι τίποτα επομένως PDT_Armataz_01_05
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από forza italia » Παρ Δεκ 04, 2015 2:12 pm

Αφού δοκίμασες άλλη (είναι σίγουρα καλή?),ξαναδες τους πόλους αν σφίγγουν καλά και κάνε ένα οπτικό έλεγχο των καλωδίων γειώσης τάσης,οταν σε βάζουν μπροστά με καλώδια περνει κατευθείαν?
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 1:29 pm

Re: Μαλλον μιζα

Δημοσίευση από ΓΡΗΓΟΡΗΣ » Σάβ Δεκ 05, 2015 10:40 am

παιδια μαλλον μιζα ειναιγυθρισα τον στροφαλο αρα δεν ειναι μηχανικο το προβλημα και μετα πηρε μπροστα αφου αλλαξα και μπουζι γτ 1 ηταν καμμενο κ τ αλλα γεματα λαδια.Να ρωτησω καθε αυτοκινητο που βγαινει ,υπαρχεικαποιο πληρεσ αναλυτικο manual διαγραμματικο αλλα κ για καθε εξαρτημα πληρησ περιγραφη των επιμερουσ του εξαρτηματων πανταδιαγραμματικο.εστω κ για μηχανικουσ βγαινει κατι σε τετοιο manual?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”