αλλαγη κατραν

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

teoo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 4:31 pm

αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από teoo » Τρί Μαρ 17, 2015 7:53 pm

Καταρχην καλησπερα σας! σκεφτομαι να αλλαξω κατραν στο fiat punto mk2 !μου ειπανε οτι υπαρχει πιθανοτητα να κλεισωσει το immobilizer επειδη το εχει περασμενο πανω στο κατραν! ξερει κανεις αμα ισχυειι κατι τετοιο?! PDT_Armataz_01_05



Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Μαρ 17, 2015 7:58 pm

Οχι δεν ισχυει αυτο που σου ειπανε για το καντραν.Απλα πες μας τι εκδοση εχεις και απο τι εκδοση θελεις να βαλεις..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

teoo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 4:31 pm

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από teoo » Τρί Μαρ 17, 2015 8:29 pm

παλι απο mk2 θελω να βαλω ! ειχε χαλασει ο δεικτης βενζινης και ειπα να το ανοιξω για να αλλαξω και τα LED απο μεσα! και καταφερα να μιν λειτουργει τπτ σωστα!και ειχε σπασμενα και κτ κλιψακια!και ειπα να το αλλαξω μια και καλη

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Μαρ 18, 2015 6:41 pm

Ρωτησα για εκδοση και οχι για μοντελο.Πχ αν εχεις 8v δεν μπορω να σου πω με σιγουρια οτι αν βαλεις καποιο απο 16v θα σου δουλευουν ολα τα επιπλεον οργανα.
Επισης οτι ειχε χαλασει ο δεικτης βενζινης πως το εξακριβωσες?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

motoman416
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 16, 2015 9:29 pm

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από motoman416 » Κυρ Απρ 19, 2015 8:30 am

Καλημέρα σας, έχω κι εγώ punto 8v mk2 a ,είναι το μοντέλο με το κοντέρ μόνο και δείκτη βενζίνης. Διαβάζοντας παλαιότερες δημοσιεύσεις αποφάσισα να αλλάξω το Κάντραν και να βάλω αυτό με δείκτη θερμοκρασίας ,στροφομετρο κτλ . Ακολούθησα την διαδικασία που διάβασα σε διάφορα άρθρα , αλλά δεν δούλεψε τίποτα :sad: αν μπορούσε κάποιος που έχει κάνει την αλλαγή να με διαφωτίσει στα εμείς.
1 . Μπαίνει καταρχήν στο συγκεκριμένο μοντέλο το όργανο με το δείκτη θερμοκρασίας ?
2 . Πρέπει να νε από κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?
3 .χρειάζεται κάποια ρύθμιση ?
Ας απάντηση κάποιος που το χεί κάνει και καίρναω σουβλάκια.... :razz:
Ευχάριστω εκ το προτέρων :help

Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από the14captain » Κυρ Απρ 19, 2015 1:47 pm

Aπ' τα λίγα που ξέρω γίνεται να δουλέυει κανονικά.Να το κάνεις μόνος σου είναι πολύ δύσκολο...Χρειάζεσαι το multiecu scan (50€) έτσι ώστε να το συγχρονιστεί το καντράν με τον εγκέφαλο!Επίσης το νέο σου καντράν θα πρέπει να είναι 99-03 και λιγότερα χλμ απ τα δικά σου για να το πάς παραπάνω και να το φέρεις στα ίδια.το πρόγραμμα αυτό δεν γίνετε να κατεβάσει χλμ.Αλλιώς θα flashάρει ο χλμετρητης.Οπότε ταπεινή μου γνώμη πληρώνεις κάποιον που ν ασχολείται με καντράν..Στο φόρουμ υπάρχουν πολλοί περισσότεροι γνώστες από εμένα οπότε θα σ πουν καλύτερα.Εγώ μια εικόνα σου δίνω απ τη δική μου έρευνα!

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από arpas » Κυρ Απρ 19, 2015 2:54 pm

Όπως έχει γραφτεί και στο παρελθόν, γίνεται τοποθέτηση του καντράν με στροφόμετρο και δείκτη θερμοκρασίας σε απλό. Το πολύ-πολύ να χρειαστεί proxy alignment (αυτό που ανέφερε παραπάνω ο φίλος με το multiecuscan) για το οποίο απαιτείται το πρόγραμμα και τα αντίστοιχα καλώδια που μπαίνουν στη θύρα obd του αυτοκινήτου. Αν είσαι από Αθήνα, υπάρχουν παιδιά που μπορούν να σε βοηθήσουν. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, ενδεχομένως να μπορώ εγώ. Αλλιώς πας σε ηλεκτρολόγο-συνεργείο που έχει διαγνωστικό φιατ και στο φτιάχνει...

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Απρ 19, 2015 11:23 pm

motoman416 έγραψε:Καλημέρα σας, έχω κι εγώ punto 8v mk2 a ,είναι το μοντέλο με το κοντέρ μόνο και δείκτη βενζίνης. Διαβάζοντας παλαιότερες δημοσιεύσεις αποφάσισα να αλλάξω το Κάντραν και να βάλω αυτό με δείκτη θερμοκρασίας ,στροφομετρο κτλ . Ακολούθησα την διαδικασία που διάβασα σε διάφορα άρθρα , αλλά δεν δούλεψε τίποτα :sad: αν μπορούσε κάποιος που έχει κάνει την αλλαγή να με διαφωτίσει στα εμείς.
1 . Μπαίνει καταρχήν στο συγκεκριμένο μοντέλο το όργανο με το δείκτη θερμοκρασίας ?
2 . Πρέπει να νε από κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?
3 .χρειάζεται κάποια ρύθμιση ?
Ας απάντηση κάποιος που το χεί κάνει και καίρναω σουβλάκια.... :razz:
Ευχάριστω εκ το προτέρων :help
Κατι εχεις κανει.........απλα λαθος.Μπορει να μην κουμπωσε καποια φυσσα σωστα η να εκαψες καμεια ασφαλεια.
Μπορεις να βαλεις κανονικα το καντραν που να εχει στροφομετρο,δεικτη θερμοκρασιας.ενδειξη ανοιχτης πορτας κλπ κλπ
και το μονο που θα χρειαστει ειναι να κανεις την ρυθμιση για τα χλμ (μεσο διαγνωστικου) οποτε καλο θα ειναι να θυμασε ποσα ειχες.Και αν θυμαμε καλα παιζει να λειτουργει και o υπολογιστης ταξιδιου (το κουμπακι που λεει "trip") στο καινουριο.(μονο να θυμασε οτι η καταναλωσει ειναι χλμ βγαζει το καθε λιτρο και οχι ποσα λιτρα καει ανα 100)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

motoman416
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 16, 2015 9:29 pm

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από motoman416 » Δευ Απρ 20, 2015 4:20 am

ευχαριστω για την πληροφορηση παιδες. θα δω τι κοτσανα κανω και θα επανελθω :smile: :smile:

motoman416
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 16, 2015 9:29 pm

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από motoman416 » Δευ Απρ 20, 2015 6:39 pm

Λοιπον το θεμα τακτοποιοιθικε, :smile: ηταν λαθος το οργανο ηταν απο πιο νεο μοντελο, τελικα το αλαξα με το σωστο και δουλευουν ολα , μαλον σχεδον ολα , ο μετριτης χιλιομετρων αναβοσβηνη συνεχεια παροτι εβγαλα τον πολο :shock: .
υπαρχει καπιος να μου σιστησετα που να το φταιξει απο πειραια και γυρο περιοχες; :help

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Απρ 21, 2015 10:26 pm

αναβοσβηνει γιατι βλεπει διαφορετικα χλμ στο καντραν αλλα στον εγκεφαλο και φρικαρει... στη πειραιως κατω κατω απεναντι απο μια bmw και τον φωτεινελη (πειραιως 20 περιπου) ειναι καποιοι που κανουν σερβις σε ιταλικα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

motoman416
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 16, 2015 9:29 pm

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από motoman416 » Τετ Απρ 22, 2015 9:23 pm

ευχαριστο παιδες για τις πολυτιμες πλοιροφοριες , δεν ξερω τι θα κανα χωρις αυτες :grin:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Απρ 23, 2015 1:48 pm

οτι θελεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε :D
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από the14captain » Τετ Απρ 20, 2016 8:47 pm

Σε mk2 απλό το καντράν έχει ελαφρώς πιο ζωηρό φωτισμό από ένα sporting?Γιατί τοποθέτησα ένα αλλά φοβάμαι μήπως έχει καμμένο κανένα led..φάινεται πιο ''μουντό'' το πορτοκαλί και ένα τόνο κάτω σε φωτεινότητα!Ξέρει κανείς που έχει αλλάξει?

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: αλλαγη κατραν

Δημοσίευση από mixalis » Τετ Απρ 20, 2016 11:15 pm

Δεν νομιζω να εχει διαφορα στο φως μαλλον αρχιζει σιγα σιγα το led να πεφτει η απιδοση του.εκτως κ αν εχει να ρυθμησης την φωτηνοτητα αλλα δε νομιζω :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πικατσου διαλεγω εσενα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”