Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Φεβ 13, 2013 2:15 pm

καλημέρα. μία ερώτηση. έχω μία χαλάσμένη βάση μηχανής (κομμένες λαστιχένιες ακτίνες) ,αυτήν που είναι αριστερά όπως κοιτάς τη μηχανή ,από πάνω ,και μία κόντρα κιβωτίου ταχυτήτων κομμένη και εκείνη.αυτές έχουν αντικατασταθεί με νέες αλλά και οι καινούριες αντί για γεμάτες είναι με ακτίνες.σκέφτηκα να κρατήσω τις παλιές και να προσπαθήσω να τις πάω σε επαγγελματίες που ασχολούνται με ελαστομερή για να τις επισκευάσουν. μετά σκέφτηκα να πάρω μαύρη κόλλα της sikaflex kαι 3Μ και να το κάνω μόνος μου γεμίζοντας τα κενά. θέλω να ρωτήσω εάν κάτι τέτοιο γενικώς το κάνουν μερικοί ''ψαγμένοι'' ας πούμε ,και αν είναι ασφαλές όχι βέβαια για αγώνες και περιττά ζορίσματα του κινητήρα, αλλά πιο πολύ για να κρατήσει περισσότερο από την εργοστασιακή και να μην ''πλέει'' ο κινητήρας και το κιβώτιο . βρήκα μερικές αναφορές στο διαδίκτυο όπου μερικοί το κάνουν τουλάχιστον όμως η πλειΟψηφία είναι κάτοχοι honda όπου έχουν βάλει και φωτογραφίες για τη συγκεκριμμένη τεχνική σε βάσεις και ''κόκκαλο''. μάλιστα όπως διαβάζω αυτή η τεχνική (τουλάχιστον για honda ) δουλεύει άψογα και πως είναι πολύ καλή για ενίσχυση των βάσεων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GDRIVER την Πέμ Φεβ 14, 2013 12:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Επισκευή σινεμπλόκ

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Φεβ 13, 2013 4:01 pm

το λεγομενπ κοκαλο που λες ειναι η ρακετα κοινως... η θα ρνισχυσεις μαμπριζοκολλα η θα πας σε μαγαζι να στο γρμισει πολυουρεθανη... η με τεφλον και αλουμινιο αλλα μετα θα ριναι λες και καθεσαι σε κομπρεσερ
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Επισκευή σινεμπλόκ

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Φεβ 14, 2013 9:48 am

Nαι φίλε μου αυτό λέω. η μαύρη κόλλα είναι η παμπριζόκολλα και θέλω να το γεμίσω με αυτή. είναι μία καλή ενίσχυση αυτή χωρίς πολλές παραχωρήσεις στην άνεση ; θεωρώ την πολυουρεθάνη και το αλουμίνιο ειδικά για τη κόντρα, πολλή σκληρή λύση.όλοι οι κραδασμοί από τη λειτουργία της μηχανής θα περνούν στην καμπίνα υποβαθμίζοντας την ποιότητα κύλισης.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Επισκευή σινεμπλόκ

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Φεβ 14, 2013 10:46 am

ακριβως βγαλτες και τουμπανιασε τες με παμπριζοκολλα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Επισκευή σινεμπλόκ

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 07, 2014 12:47 pm

και τώρα που συμβιώνω με τις ενισχυμένες και "γεμάτες" βάσεις μηχανής για 7 μήνες τώρα να συγκεντρώσω όλα τα καλά και τα κακά που παρατήρησα στο αυτοκίνητο μου.

κακά: στην αρχή δονήσεις (όχι υπερβολικές) και πολύς θόρυβος. Ύστερα από 1 μήνα περίπου , μόνο ο θόρυβος έχει μείνει. και εδώ σταματούν τα κακά.

καλά : έχει δέσει πολύ το μπροστινό σύστημα με αποτέλεσμα να έχεις περισσότερη σιγουριά στο στρίψιμο. οι βάσεις όσο λιγότερο κινούνται και όσο πιο σταθερές στην ουσία προσδίδουν στον κινητήρα μία μικρή λειτουργία μπάρας θόλων. (δυστυχώς της ultra-racing δεν μπαίνει γιατί είναι πολλή χαμηλή και βρίσκει).

το αυτοκίνητο δεν πάσχει από περίεργα σβησίματα πλέον μέσα σε κίνηση σε πόλη την ώρα που ξεκινάς. ξέρετε που όταν κάτι δεν πατάς σωστά και σου σβήνει. πλέον δε σβήνει γιατί περνάει όλη η ροπή στους τροχούς και δεν έχεις απώλεια.

τέλος πια το γρατζούνισμα της όπισθεν και πλέον δε χρειάζεται να βάλω πρώτη και καπάκι όπισθεν. (έπαιξε ρόλο και ένα κόλπο που ανακάλυψα με το δακτύλιο στο λεβιέ που ανασηκώνεις πριν βάλεις όπισθεν)

επίσης όλα τα περιστρεφόμενα μέρη που κινούνται με ιμάντες έχουν ακριβέστερη λειτουργία. από δυναμό μέχρι και κλιματισμό με αποτέλεσμα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αυτών. επίσης όσον αφορά τη μικρή τσιμούχα του κιβωτίου ταχυτήτων πλέον δεν πιέζεται από τις διάφορες κλίσεις της μηχανής, με αποτέλεσμα επιμήκυνση της ζωής της.

σε φρενάρισμα η μηχανή δε μουλαρώνει εμπρός και το νιώθεις άμεσα αυτό με όποια εάν υπάρχουν οφέλη, στην πέδηση κάθως και στην αίσθηση του πεντάλ.

εξαφανίστηκαν κάποια περίεργα κενά και γδούποι από την κρεμαργιέρα (έπαιξε ρόλο και η καλλίτερη μπαταρία ) και καλλίτερη πληροφόρηση από το δρόμο. όσον αφορά το δεύτερο πολύ μικρή βελτίωση αλλά υπαρκτή.

Συγγνώμη εάν σας φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά, αφού τα παρουσιάζω λες και έφτιαξα ένα ariel -atom μόνος μου με σκουπίδια (όπως ο iron-man ). απλώς είμαι πολύ ενθουσιασμένος τί μπορεί να προσφέρει μία πολυουρεθάνη των 10 ευρώ. ειλικρινά δε μπορείς να κάνεις λάθος με τέτοιο ποσό.

Για μένα , κάντε το , αξίζει τα χιλιαπλάσια σε οφέλη από την τιμή που την αγοράζεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GDRIVER την Τετ Ιαν 08, 2014 1:38 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Επισκευή σινεμπλόκ

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 07, 2014 1:04 pm

και φυσικά ένα πλεονέκτημα που ξέχασα...η διάρκεια ζωής των ίδιων των βάσεων.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Ιαν 07, 2014 2:01 pm

ποια πολυουρεθανη χρησιμοποιησες?
κατι τετοιο?

http://www.karagewrgiou.gr/%CE%B1%CF%86 ... stprice.gr
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 07, 2014 2:06 pm

στις δικές μου χρησιμοποίησα της 3M την 08693.(http://3mcollision.com/products/mechani ... 08693.html) 24ωρη και καλά , αλλά στην πραγματικότητα ήθελε 24 μέρες. στου φίλου χρησιμοποίησα τη sikaflex 256 η οποία έχει βαθμό σκληρότητας 75Α. της 3Μ είναι λίγο σκληρότερη με 85Α.
η sikaflex είναι καταλληλότερη εφόσον θέλεις να διατηρήσεις και το θόρυβο σε ''πολιτικά'' επίπεδα.
τώρα αγόρασα μία της 3Μ ταχυστέγνωτη των 3 ωρών, άρα 3 ημέρες. είναι η 08615 σε λευκή συσκευασία(http://catalogue.3m.eu/en_eu/eu-aad/Gla ... e_FC~08613)
ναι ξέρω αυτή είναι η 13 αλλά είναι οι ίδιες.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Ιαν 07, 2014 2:11 pm

ναι γιατι εμενα η προηγουμενη αποπειρα να ενισχυσω τη ρακετα με καοτσουκ στο πρωτο 24ωρο ηταν ρευστο ακομη ενω θα στεγνωνε σε μερικες ωρες
μου τη βαρεσε την εβαλα στο ψυγειο και εγινε τουμπανο (εξωτερικα) σε αλλες 24ωρες
την τοποθετησα γιατι δε μπορουσα να περιμενω και το ρευστο εσωτερικο μεχρι να κανω 2 χλμ απο συνεργειο σπιτι ειχε βγει εξω :DDDDDDDDD


θα ψαξω αυτη τη ταχυστεγνωτη εχω μια σασμαν και μια κοντρα για πειραμα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 07, 2014 2:16 pm

εάν θες να εξασφαλίσεις και στέγνωμα μέσα βαθιά και στα σίγουρα κάνε ένα κόλπο. όταν από την απέξω μεριά το δεις πέτρα με μία καρφίτσα ή πρόκα τρύπησε ελαφρά από τη μία πλευρά εώς την άλλη. αυτό θα επιτρέψει την εισαγωγή αέρα και στα εσωτερικά στρώματα που θα επιταχύνουν τη διαδικασία. και όταν τις βάλεις γράψε τις εντυπώσεις σου να δούμε. καλή εργασία.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Ιαν 07, 2014 2:18 pm

στη ρακετα η αλλιως dog bone εχω κανει αυτο εγω

Εικόνα
στην ουσια 2 χοντρες ροδελες ειναι
περναει ελαχιστο κρανδασμο στο ρελαντι που πλεον το εχω συνηθισει και δε το αντιλαμβανομαι περαν ελαχιστων περιπτωσεων
εχει καλυτερη αισθηση το σασμαν και ελπιζω η βαση να αντεξει περισσοτερο γιατι τις κοβω για πλακα!!!
μεχρι στιγμης εχει δειξει καλα δειγματα...
ειναι και ψευτοενισχυμενη με καοτσουκ απο τη μια πλευρα (απο την αλλη το ξερασε) PDT_Armataz_01_04
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 07, 2014 2:21 pm

πολύ ωραία λύση αυτή. θα τη δοκιμάσω όταν ψοφήσουν οι δικές μου.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Ιαν 07, 2014 2:26 pm

μου την ειπε φιλος του πατερα μου που δουλευε παλια μηχανικος στη φιατ
μη περιμενεις τραγικα πραγματα αλλα ειναι μια απλη πατεντα που δουλευει...

σε συνδιασμο με γεμισμενη βαση θα δουλεψει αρκετα καλυτερα πιστευω
και ειναι σαντουιτς
ροδελα πανω βαση και ροδελα κατω
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 07, 2014 2:46 pm

πολύ ωραία. υπάρχουν άνθρωποι που θα πουν " καλά ρε παιδιά εσείς με μία πολυουρεθάνη και μία έμπνευση της τουαλέτας θα βάλετε τα γυαλιά στις ερευνητικές ομάδες των αυτοκινητοβιομηχανιών και ήρθαμε εμείς οι έξυπνοι;'' εκ πρώτης όψεως έτσι φαίνεται αλλά ξεχνάμε πως ο κάθε κατασκευαστής έχει συγκεκριμένες τιμές NVH που πρέπει να τηρήσει. άσε που και η εξοικονόμηση επιβάλλει πως απλά πράγματα στα αυτοκίνητα ήρθε η ώρα να γίνουν περισσότερο αναλώσιμα άρα και περισσότερα έσοδα από ανταλλακτικά. κάτι αντίστοιχο που έχει συμβεί με θερμοστάτες, αντλίες νερού και την τελευταία δεκαετία και οι βάσεις μηχανής.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ενίσχυση βάσεων μηχανής!!!

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 07, 2014 2:57 pm

πάντως κώστα με μπρίζωσες με τη δική σου λύση με τις ροδέλες.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”