Μετασκευή cruise control σε grande punto

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
abarth20
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2014 10:19 am

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από abarth20 » Τετ Μαρ 18, 2015 1:45 pm

Έχει μπει κανείς στην διαδικασία να προσθέσει ledaki στον πίνακα οργάνων?



Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 2:48 pm

χρειάζεσαι ένα led πράσινο τύπου plcc2. στο φανό θα βρείς με 0,75 ευρώ
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από sotirisk » Τετ Μαρ 18, 2015 2:51 pm

GDRIVER αφού το έχεις να σε ρωτήσω, στον εγκέφαλο αν δεν έχει προεγκατάσταση πώς κλέβεις το σήμα? Το σκέφτομαι μη χαλάσω τις στεγανοποιημένες φύσες.
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 2:55 pm

δεν κλέβεις κανένα σήμα. απλώς προσθέτεις ένα μικρό καλωδιάκι.επίσης η καλωδίωση είναι μέσα στο ταμπλό δε μπαίνεις καθόλου σε περιοχή κινητήρα. εμένα δεν είχε προεγκατάσταση , μην ξεχνάς πως εσύ με ξαναπρίζωσες να κοιτάξω πιο διεξοδικά το θέμα cruise control. ένα μικρό καλωδιάκι στο pin 7 του πάνω φυς της φλασιέρας και ένα μέσα στο φύς του body πίσω από την ασφαλειοθήκη. έχει δύο φυς έσένα σε ενδιαφέρει μόνο αυτό με τα πολλά και λεπτά καλωδιακια.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 3:01 pm

pin 7 έγραψα ; λάθος pin 8 είναι
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 3:07 pm

φίλε abarth20 είσαι σίγουρος πως δεν έχεις ledακι; έκανες το test cruise control bulb από το multiecuscan; κάντο για να είσαι σίγουρος πως δεν έχεις .
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 3:10 pm

συγνώμη ρε φίλε sotirisk τώρα το θυμήθηκα πως δεν έχεις το grande αλλά το mk2 αν θυμάμαι καλά. εσένα έχει διαδικασία όμοια με του stilo. όντως μπαίνεις σε λημέρια του χώρου κινητήρα.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από sotirisk » Τετ Μαρ 18, 2015 3:22 pm

Ναι έχω καιρό να ασχοληθώ και επειδή έχω χρόνο τώρα θέλω να το μοντάρω, αλλά με τον ασφαλέστερο δυνατό τρόπο για τις φύσες.
Επίσης θέλω να φτιάξω αυτό που έχω δει στο youtube να στέλνει πληροφορίες από το obd2 στην οθόνη του trip computer, το έχεις δει αυτό?
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
abarth20
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2014 10:19 am

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από abarth20 » Τετ Μαρ 18, 2015 6:05 pm

Το έκανα GDRIVER το τεστ και από εκεί είδα ότι δεν έχω.

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 7:54 pm

sotirisk έγραψε:Ναι έχω καιρό να ασχοληθώ και επειδή έχω χρόνο τώρα θέλω να το μοντάρω, αλλά με τον ασφαλέστερο δυνατό τρόπο για τις φύσες.
Επίσης θέλω να φτιάξω αυτό που έχω δει στο youtube να στέλνει πληροφορίες από το obd2 στην οθόνη του trip computer, το έχεις δει αυτό?
εννοείς τον τύπο που άλλαξε τις ενδείξεις και έβαλε ό,τι ήθελε αυτός. στο youtube το είχα δει και τον ρώτησα αλλα η απάντηση ήταν όπως και στα σχόλια.
"sorry , to much personal work involved to disclose the procedure for free"
ένας γνωστός μου κάτι έκανε στο fiesta του (το τελευταίο μοντελο) με το κινητό του και με μία βάση , εφαρμογή, και bluetooth έβαλε μέχρι και τάση μπαταρίας όλα σε πραγματικό χρόνο. απλώς όχι από το καντράν του αυτοκινήτου αλλά από το κινητό του τηλεφωνο.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 7:56 pm

abarth20 έγραψε:Το έκανα GDRIVER το τεστ και από εκεί είδα ότι δεν έχω.
εάν δε θες να μπλέκεις εσύ με κολλήσεις υπάρχει μαγαζί στο χαϊδάρι που έχει αποκλειστική δουλειά αλλάγή και τοποθέτηση μικρων led σε κονσόλες και καντράν.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Μαρ 18, 2015 8:00 pm

sotirisk έγραψε:Ναι έχω καιρό να ασχοληθώ και επειδή έχω χρόνο τώρα θέλω να το μοντάρω, αλλά με τον ασφαλέστερο δυνατό τρόπο για τις φύσες.
Επίσης θέλω να φτιάξω αυτό που έχω δει στο youtube να στέλνει πληροφορίες από το obd2 στην οθόνη του trip computer, το έχεις δει αυτό?
για τις φύσες σου υπάρχει τρόπος να τις υδρομονώσεις. και μάλιστα τις κάνεις πολύ καλλίτερα μονωμένες. η λύση είναι υγρή ταινία με πινέλο και απλώς βάφεις τα πάντα.όταν στεγνωσει έχει δημιουργήσει ένα λαστιχένιο κέλυφος εκεί που έχεις βάψει. αργότερα το αφαιρείς με κοπίδι και σιγά σιγά το κόβεις εάν καποια στιγμή θες να το γυμνώσεις πάλι.βάλε στο google υγρή ταινία και νομίζω πως αυτή είναι η λύση σου.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από sotirisk » Πέμ Μαρ 19, 2015 12:06 pm

GDRIVER έγραψε:
sotirisk έγραψε:Ναι έχω καιρό να ασχοληθώ και επειδή έχω χρόνο τώρα θέλω να το μοντάρω, αλλά με τον ασφαλέστερο δυνατό τρόπο για τις φύσες.
Επίσης θέλω να φτιάξω αυτό που έχω δει στο youtube να στέλνει πληροφορίες από το obd2 στην οθόνη του trip computer, το έχεις δει αυτό?
εννοείς τον τύπο που άλλαξε τις ενδείξεις και έβαλε ό,τι ήθελε αυτός. στο youtube το είχα δει και τον ρώτησα αλλα η απάντηση ήταν όπως και στα σχόλια.
"sorry , to much personal work involved to disclose the procedure for free"
ένας γνωστός μου κάτι έκανε στο fiesta του (το τελευταίο μοντελο) με το κινητό του και με μία βάση , εφαρμογή, και bluetooth έβαλε μέχρι και τάση μπαταρίας όλα σε πραγματικό χρόνο. απλώς όχι από το καντράν του αυτοκινήτου αλλά από το κινητό του τηλεφωνο.
Καλά αυτό με το bluetooth το έχω κάνει κι εγώ, απλά θες ένα bluetooth obd και android συσκευή ή wifi obd και iphone.
Σε android το είχα συνδέσει στο δικό μου και έπαιζα με το torque (δείχνει αρκετά πραγματάκια, π.χ. μπαταρία που λες, θερμοκρασία νερού κλπ.) αλλά επειδή μετά από 2-3 μέρες που το είχα πάνω μου κλείδωσε το καντράν (ανάψαν όλα τα λαμπάκια :p) και έχασα και την ηλεκτρική υποβοήθηση στο τιμόνι δεν είμαι σίγουρος αν είναι οκ να το έχω μόνιμα πάνω. Με το που το έβγαλα έφτιαξαν τα λαμπάκια κλπ. χωρίς να βγάλω τον πόλο.
Υπάρχει και ένα πολύ ψαγμένο interface για iphone με 100+ ευρά το οποίο και καλά δεν κάνει κολλήματα κλπ. όπως τα φτηνά κινέζικα.

Αυτό το κολπάκι με το ταμπλό προυποθέτει να ξέρουμε τι περιμένει να διαβάσει το ταμπλό και πώς, μέσω του CAN. Δεν έχω ασχοληθεί αλλά αν υπάρχουν βιβλιοθήκες για Arduino έχω το απαιτούμενο hardware. Αν δε υπάρχει και OBD βιβλιοθήκη και γλιτώσουμε και το extra interface (σειριακό θα χρειαστεί για arduino γιατί δεν έχουν usb2host) τότε μπορεί να γίνει αρκετά κομψά και να χωρέσει όλο το κουτάκι εκεί που είναι το obd interface.

Ας ανοίξουμε ένα νέο θέμα για αυτά γιατί δεν είναι σχετικά με το Cruise, και θα ποστάρω εκεί το τι θα βρω.
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Μαρ 19, 2015 1:39 pm

ποτέ δεν έχω δει καλώδιο από ide να βγαίνει σε 12 πινο. υπάρχει έτοιμο τέτοιο ή είναι custom κατασκευή;
θεωρητικώς με το board και το λογισμικό του arduino μπορείς να αναπρογραμματίσεις τα πάντα στο αυτοκίνητο. έτσι όπως το βλέπω μπορείς να βάλεις κατράν από abarth σε 1.2 και να "παίξει" κανονικά.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
cmosfxx
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 3:27 am
Τοποθεσία: Χανιά-θες/νικη

Re: Μετασκευή cruise control σε grande punto

Δημοσίευση από cmosfxx » Πέμ Μαρ 19, 2015 11:58 pm

Ειναι αρκετα απλο να διαβασεις καποιο PID με το can shield που υπαρχει. Απλα ακομα δεν εχω καταλαβει που θα στειλεις τα δεδομενα. (ποια η LCD δηλαδη στο can)

Ειχα ασχοληθει παλια οταν ειχα δει και εγω αυτο το βιντεο στο youtube που εχει ανεβασει με το Grande (Ελληνας ειναι κιολας) αλλα το παρατησα γιατι σκαλωσα στην lcd

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”