DIY - Γειώσεις!!

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Akaliptos_1
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 9:20 pm
Τοποθεσία: KPHTH

DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από Akaliptos_1 » Κυρ Ιαν 09, 2011 12:28 pm

παιδια εψαξα το θεμα με τα ρευματα στα puntakia κ γενικα στα fiat διαβαζοντας λοιπόν διαφορα θέματα ελεγαν για ελλιπείς γειώσεις απο τον κατασκεβαστη.. για να διαπηστόσω με τα ίδια μου τα μάτια αυτα που έλεγαν πηρα το πολύμετρο κ μέτρισα την πτώση τάσης που είχε
1)απο την μπαταρία στον κινητήρα
2) απο την μπαταρία στον εγκέφαλο
3) απο την μπαταρία στον πλαίσιο του αυτοκινήτου
η μπαταρια για να δείς αν ειναι καλή, οταν μετρήσεις την τάση της πρέπει να σου δείχνει 12.3 volt χωρίς να ειναι σε λειτουργία ο κινητήρας κ οταν ειναι σε λειτουργεία (δηλαδή δουλεύει το δυναμό) πρεπει να δείχνει αν δε κάνω λάθος 13.8 παντως περισσότερο απ οτι πρίν. ετσι διαπήστοσα οτι εχει μια πτώση τάσης κ στις τρείς περιπτώσεις της τάξεως τον 2 volt πάνω κατω περίπου. ενώ κανονοικά πρέπει να σου δέιχνει σχεδόν το ίδιο οσα volt είναι η μπαταρία με μια μικρή διαφορα σε mV(οπως μετρισαμε σε ενους φίλουμου το αμαξι του. seat ibiza) ετσι τοποθέτησα 3 επιπλέων γειώσης μια στον κινητήρα μια στον εγκέφαλο κ μία στο πλαίσιο

ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ
υποτίθεται οτι βλέπεις μια καλήτερη ανταπόκριση στο γκάζι κατι σαν μπούστερ.το μόνο σύγουρο που πιστεύω εγώ ειναι οτι "κλίνουν" σωστα γενικότερα όλα το κυκλώματα στο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα καλύτερη λειτουργία π.χ ο εγκέφαλος διαβάζει-λειτουργεί πιο σωστά...

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!
πριν σας πω την ολλη διαδικασία θελω να σα επισημάνω οτι σε εμένα δε παρουσίασε κανένα πρόβλημα.αν διαβάσετε την όλλη διαδικασία κ έχετε αμφιβολίες ή οτι θα έχετε καποιο πρόβλημα μη την κάνεται γιατι δε φέρω καμία ευθύνη!!!!!! μη κάψετε κανένα εγκέφαλο!!!γιατι οπως λενε: ο θεός συνχορέι το ρεύμα ποτέ!!!!!! : ))

κατι ακόμα sorry αλλα εχω μόνο μια φωτο να σας δείξω τελειωμένη η ολλη διαδικασία δε τράβηξα άλλες ..


τα υλικα που χρειάστηκα ήταν
1.5 μετρο 10mm^2 μαλακό συλικονούχο καλώδιο (εγω βρήκα καλώδιο ήχου το οποίο έχει πολυ χαμιλη αντίσταση κ καλή μόνωση στηχίζει 6 ευρώ το μέτρο)

6 κοσάκια (ειναι ροδέλα οπου στην ακρη της μπορεί να συνδεθεί-πιάσει το καλώδιο) για 10mm^2 καλώδιο χάλκινα κώστος 3 ευρώ

1 μετρο θερμοσυστελλόμενο υλικό κόστος 1ευρώ ( δε θα χρειαστεί όλο, θα σας περισσέψει παρα πολυ απλα πάει με το μέτρο)
ΕΡΓΑΛΕΙΑ
μπενσα
αναπτήρα
10αρακι κλειδί
ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΚΑΛΩΔΙΩΝ

μέτρησα τις 3 αποστάσης απο τον αρνητικό πόλο κ έκοψα το καλώδιο όπως δέιχνω στην φώτο μετά τοποθέτησα στις άκρες του κάθε καλωδίου απο ένα κοσάκι (μη ξεχάσετε πρώτα να κοψετε ενα κομάτι 5cm θεροσιστελόμενο κ να πέρασετε απο μέσα του το καλώδιο)μετα γδέρνετε το καλώδιο βαζετε το κοσάκι κ το σφιγκετε οσο πιο πολύ μπορείτε να πιάσει καλά. τέλος περνετε έναν αναπτήρα κ ζεσταίνετε το θερμωσιστελόμενο ετσι ώστε να πιάσει το μισό θερμοσιστελόμενο το καλώδιο κ το άλλο μισό το εκτεθημένο-γδαρμενο καλώδιο που ειναι πάνω στο κοσάκι μεχρι την ροδέλα- τρύπα.αυτή την διαδικασία την κάνεται κ στα τρία καλώδια.

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ

ξεσυνδέουμε πρώτα τον θετικό πόλο της μπαταρίας κ τον μονώνουμε με μονωτική ταινία για να ειμαστε σίγουροι μη γείνει κανενα βραχυκύκλωμα μετα βρίσκουμε τα 3 σημεία που θα τοποθετήσουμε τις γειώσεις

εγω στον κινητήρα το βίδωσα εκει που βιδώνει το φιλτροκούτι , στον εγκέφαλο ξεβίδωσα την μεσα δεξιά βίδα (οπως τον κοιτάμε) τοποθέτησα την ροδέλα-κοσάκι κ το ξαναβίδωσα.Στο πλαίσιο βρήκα μια βίδα στο δεξί φτερο (οπως κοιτάμε την φώτο) έξυσα λιγο το χρώμα για να μπορεί να κάνει καλή επαφη κ το τοποθέτησα
Τελος αυτα τα τρία καλώδια τα σύνδεσα στον αρνιτικό πόλο τα έσφιξα καλά κ ξανατοποθέτισα τον θετικό πόλο.
προσέχετε πάντα μην ακουμπήσουν τα καλώδια στον θετικό πολο της μπαταρίας
ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΛΑ ΚΑΛΟ ΣΦΙΞΙΜΟ!!!!
Εικόνα

ενα απλο σχεδιο
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akaliptos_1 την Δευ Ιαν 10, 2011 5:46 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.



Akaliptos_1
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 9:20 pm
Τοποθεσία: KPHTH

Re: ΓΕΙΩΣΕΙΣ!!

Δημοσίευση από Akaliptos_1 » Κυρ Ιαν 09, 2011 12:30 pm

δε μπορω να ανεβασω την φωτο μου λεει οτι ειναι πολυ μεγάλη την εχω μικρύνει οσο πιο πολυ μπορω..μηπως ξέρει κανεις να μου πει πως θα την ανεβασω..?

Άβαταρ μέλους
Wazie
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2010 11:35 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΕΙΩΣΕΙΣ!!

Δημοσίευση από Wazie » Κυρ Ιαν 09, 2011 12:44 pm

Θα πας στην σελιδα http://www.imageshack.us θα ανεβασεις την φωτογραφια σου εκει και μετα θα αντιγραψεις το 2ο link που σου δινει και θα το βαλεις αναμεσα εδω [img]LINK[/img] που το βρισκεις στα ΒΒcodes :razz:

προσεξε μονο να την κανεις Resize σε 600χ480 (board forums) :razz:
Cut One...All Bleed

Εικόνα PG spec... By Τοny Tunning Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ΓΕΙΩΣΕΙΣ!!

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Ιαν 09, 2011 12:55 pm

Wazie έγραψε:Θα πας στην σελιδα http://www.imageshack.us θα ανεβασεις την φωτογραφια σου εκει και μετα θα αντιγραψεις το 2ο link που σου δινει και θα το βαλεις αναμεσα εδω [img]LINK[/img] που το βρισκεις στα ΒΒcodes :razz:

προσεξε μονο να την κανεις Resize σε 600χ480 (board forums) :razz:
Καλο ειναι να φτιαξεις ενα λογαριασμο πρωτα ωστε να μην "χαθουν" μετα απο λιγο καιρο...To resize δεν ειναι απαραιτητο και βεβαια 640χ480 ειναι λιγο..1024χ768 ειναι σιγουρο ικανοποιητικες σαν αναλυση και επιλεον δεν ειναι "τεραστιες".
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από Vicepresident » Κυρ Ιαν 09, 2011 2:55 pm

Λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πολύ χαίρομαι που άνοιξε αυτό το θέμα!!!!!!!!!! :razz: :razz: :razz: :razz:

Στην δικιά μου γλώσσα,αλλά και στην Αμερική,αυτό λέγεται "BIG 3"
Αλλά δεν γίνεται ακριβώς έτσι.

Να συμφωνήσω και εγώ στο ότι τα FIAT δεν τα πάνε καθόλου καλά με τις γειώσεις τους
αλλά ΚΑΙ με το καλώδιο που πάει από το δυναμό στην μίζα και ύστερα στην μπαταρία.
Μιλάω για το + ή ΚΟΚΚΙΝΟ,όπως θέλει ο καθένας το λέει.

Μια ανακεφαλαίωση με 2 μικρές διορθώσεις.
Η μπαταρία είναι καλή όταν βρίσκεται μεταξύ 12,3 έως 12,7 σταθερή πάντα χωρίς φορτία.
Να επισημάνω ότι μια μπαταρία λέγεται καλή ΟΧΙ ΜΟΝΟ όταν έχει αυτές τις ενδείξεις (12,3 - 12,7) αλλά και όταν
δεν πέφτει κάτω από τα 11,1 εως 11,5 βολτ στο μυζάρισμα.Δεν αρκεί ΜΟΝΟ να έχει βολτ.Πρέπει να τα κρατάει
κιόλας.Αυτή είναι η δεύτερη ιδιότητα της μπαταρίας και λέγεται Αμπεράζ.Η πρώτη ιδιότητα είναι το βολτάζ
Όταν βρίσκεται σε λειτουργία ο κινητήρας το βολτάζ που πρέπει να βλέπεις στο βολτόμετρο σου
(στα PUNTO) πρέπει να είναι από 13,8 έως 14,1.Μπορεί κάποιες φορές (σπάνια) να δεις στιγμιαία 14,2.

Στις γειώσεις τώρα!!

Το Big 3, που λένε και οι Αμερικανοί, είναι η αναβάθμιση των καλωδίων μεταξύ δυναμό - μπαταρίας - μηχανής - σασί.
Πιο συγκεκριμένα:
1. Από τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας στο σασί. Είτε βγάζουμε αυτό που έχει και βάζουμε ένα μεγαλύτερο, είτε το αφήνουμε όπως είναι και άπλα προσθέτουμε άλλο ένα.
2. Από τη μηχανή στο σασί. Εναλλακτικά μπορούμε να βάλουμε από τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας στη μηχανή. Εννοείται ότι μπορούμε να κάνουμε και τα δυο.
3. Τέλος και πιο σημαντικό από το δυναμό (+) στον θετικό πόλο της μπαταρίας.
Δεν ξέρω για άλλα αυτοκίνητα αλλά στα PUNTO το θετικό καλώδιο που πάει στην μπαταρία
περνάει πρώτα από την μίζα.
Το Big 3 είναι απαραίτητο σε κάθε περίπτωση και κοστίζει ελάχιστα. Είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση στα ρεύματα μας.

Το καλώδιο που πρέπει να τοποθετηθεί για αυτή την δουλειά πρέπει να είναι 2g ή 4g.
Καλώδιο ηχείου δυστυχώς δεν κάνει.

Να και ένα βιντεάκι,έτσι για να υπάρχει!!



Τα DIY πραγματοποιούντε πάντα με δική σας ευθύνη…Γι’ αυτό….ΠΡΟΣΟΧΗ ! ! !


Πηγή..: http://www.streetbassclub.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Orange την Κυρ Ιαν 09, 2011 6:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Fixed the flash video size
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Akaliptos_1
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 9:20 pm
Τοποθεσία: KPHTH

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από Akaliptos_1 » Κυρ Ιαν 09, 2011 4:46 pm

σωστος Vicepresident. οσο αφορα την μπαταρια κατι ακομα οταν βαλεις μπροστα το αμαξι κ το βολτομετρο σου δείχνει πάνω στην μπαταρια 13.8++ στην ουσία ετσι τσεκάρεις αν σου δουλεύει σωστα κ το δυναμό.. οσο αφορά το καλώδιο ήχου που έβαλα δεν είναι απλα καλώδιο ήχου ειναι μαλακό καλώδιο τύπου ΝΥΜ(δε θυμαμαι να σου πω την καινούργες ονομασίςε με τα πρότυπα ΕΛΟΤ θα το ψαξω κ θα σου πω..) με χαμιλά ΩΜ και μόνωση απο σιλικόνη ετσι ώστε να αντέχει στις υψιλές θερμοκρασίες .το συγκεκριμένο καλώδιο το δουλεύουν κ στα συστήματα ήχου λογο καλής ποιότητα

οσο αφορά την περήπτωση 2 πιστεύω οτι ειναι καλύτερα να φεύγουν ολα απο τον αρνητικό πολο κ οχι αλυσιδωτά..λογο πτώσης τάσης.προσωπική μου αποψη..
κατι τελευτέο εγω χρησιμοποίησα κοκκινο χρώμα γιατι την στιγμη που πήγα να το αγοράσω δε βρήκα μαυρο.καλο θα ειναι να ειναι μαυρο το καλώδιο μη μπερδεύουντε τα χρώματα...

πιστεύω να βοήθησα λιγο γιατι απ οτι εψαξα το forum δεν ειδα να υπαρχει καποια συζήτηση κ ειπα να το ανοίξω...

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Ιαν 09, 2011 4:56 pm

σε ηλεκτρολογο τι κοστος θα εχει περιπου?
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από Vicepresident » Κυρ Ιαν 09, 2011 5:26 pm

Καλά έκανες φιλαράκι.....που δεν βρίσκω πουθενά το όνομα σου!!!
Όσο για τα πιστεύω σου στην δεύτερη περίπτωση να σου πω το εξής......
Εγώ,καθαρά λόγο hobby,ψάχνω και τα ελάχιστα 0,000 του βολτ.
Θα σου πω λοιπόν ότι όταν πέρασα γειώσεις στο δυναμό,πέρασα 2 καλώδια.
Το ένα από το σασί του αυτοκινήτου στο σώμα του δυναμό και το άλλο από το - της μπαταρίας
ΠΑΛΙ στο σώμα του δυναμό.......
Το αποτέλεσμα ήταν 0,09 βολτ επάνω.... :shock: :shock: :shock:
Με λίγα λόγια.....
Όσες περισσότερες γειώσεις έχεις....τόσο καλύτερα είναι!!!!!!!!


Φίλε Κώστα σε ηλεκτρολόγο δεν έχω ρωτήσει για τιμή.Το έκανα μόνος μου.
Κάνε έναν κόπο και ρώτα και άμα σου πει μα κ μου πες του να γίνει
πωλητής παπουτσιών καλύτερα...........Στεγνά..........

Αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος σου δυσκολία θα βρεις μόνο
σε ότι αφορά το δυναμό και αυτό γιατί είναι τοποθετημένος
από την κάτω μεριά..
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από panos2 » Κυρ Ιαν 09, 2011 9:36 pm

τα καλωδια μπορουμε να τα βρουμε σε καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου?το big 3 φευγει απο το δυναμο και παει στο θετικο πολο της μπαταριας?αυτο σε τι εξυπηρετει?τι διαφορες θα δω με τις εξτρα γειωσεις?

Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από Vicepresident » Κυρ Ιαν 09, 2011 10:10 pm

Τα καλώδια αυτά δεν θα τα βρεις σε τέτοια καταστήματα.
Μόνο σε ΚΑΛΑ καταστήματα με car audio.
Από τις ερωτήσεις που κάνεις μάλλον δεν έχεις κατανοήσει τα παραπάνω ποστ.......
Ρίξε πάλι μια καλύτερη ματιά..
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από panos2 » Κυρ Ιαν 09, 2011 11:30 pm

αν καταλαβα καλα στο βιντεο φερνει το καλωδιο απο το δυναμο στο θετικο πολο της μπαταριας?αυτο το καλωδιο λογικα δεν επρεπε να φευγει μεσα απο το δυναμο?αν μπορεις να εξηγησεις γιατι το παει στο θετικο και οχι στον αρνητικο πολο.

Akaliptos_1
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 9:20 pm
Τοποθεσία: KPHTH

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από Akaliptos_1 » Δευ Ιαν 10, 2011 1:51 am

κατσε γιατι τα εχεις μπερδεμενα panos2 το δυναμο ουσιαστικά φορτίζει την μπαταρία οποτε φευγει απο το δυναμο ενα καλώδιο κ πηγένει στον θετικο πολο της μπαταριας.ξαναρήξε μια ματια στα πρώτα που έγραψα.. οσο αφορα τωρα το κώστος κ πόσο θα σου παρει ενας ηλεκτρολογός ειναι αναλόγως στο ατομο που θα πέσεις...παντος μαστορικά αμα σου πάρει πάνω απο 30 ευρώ για εμένα ειναι κλέφτης...!!! αυτα τα 3 καλώδια που εβαλα δεν ειναι ουτε μισή ωρα δουλειά πιο πολυ ώρα μου εφαγε να τα μετρήσω κ να τα φτιάξω παρα να τα τοποθετίσω... οσο για το κώστος υλικών υπολόγιζε ενα 15-20 ευρω το πολύ!

Vicepresident Νικος ειναι το ονομα μου! : )
90mV δηλαδή πάνω?!?!? ειναι κατι κ αυτό!!!
συνφονώ σε αυτο που λες αλλα κοιτα διαφορα πτωσης τάσης που θα εχεις αμα πάρεις μόνο ενα καλώδιο γειωσης για το δυναμο
ή απο το σασι ή απο τον αρνητικο πολο. σίγουρα απευθείας απο τον αρνητικό πολο θα εχεις μικρότερη πτώση τάσης..
απ οτι καταλαβενω Vicepresident δεν σου ειναι μονο χομπι πρεπει να ειναι κ η δουλειά σου σχετική με ηλεκτρολογικα...

Άβαταρ μέλους
dimnim
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 10:39 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Santa Barbara

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από dimnim » Δευ Ιαν 10, 2011 11:23 am

Αυτό σε τι οφελεί το αυτοκίνητο?
Καλύτερη απόδοση?
Προστασία από βραχυκύκλωμα?
Όταν μιλάς στο Θεό είναι προσευχή.
Όταν σου μιλάει ο Θεός είναι παράνοια.

Fiat Grande Punto 1.4 95HP 5D (13/01/2010)

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από panos2 » Δευ Ιαν 10, 2011 1:24 pm

θα το πω αναλυτικα μαλλον δεν εχεται καταλαβει τι εννοω.το καλωδιο στο βιντεο φευγει απο το δυναμο (κελυφος-σασσι-γειωση) και πηγαινει στον θετικο πολο της μπαταριας.αυτο ειναι σωστο?δεν φευγει απο το εσωτερικο του δυναμου σαν αντικατασταση του καλωδιου που ερχεται απο το δυναμο στη μπαταρια.

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: DIY - Γειώσεις!!

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Ιαν 10, 2011 1:43 pm

ρε παιδια μας εχετε μπερδεψει
καποιον να κανει μια ανακεφαλαιωση με το που πρεπει να ειναι οι γειωσεις και πως
και αν στην τελικη αξιζει και θα αποδωσει αυτα που ειπωθηκαν στο αρχικο ποστ!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”