Ξεθόλωμα πλαστικών φαναριών

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ξεθόλωμα πλαστικών φαναριών

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Απρ 04, 2013 2:23 pm

ντεπο 55 το ενα τα ειχα παρει (μαζι με προβολακι)
εχει κανα χρονο τωρα.... μκ2α


Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ξεθόλωμα πλαστικών φαναριών

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Παρ Απρ 05, 2013 12:01 am

Happy_Grigio έγραψε:
Γιωργος punto έγραψε: pad-applicator με sealant... υπαρχουν σε ολα τα μαγαζια με προιοντα detailing!
Τι είναι αυτό;
pad applicator: http://swell.gr/car/components/com_virt ... d18b47.jpg

το pad μπορουμε να το χρησιμοποιουμε για την εφαρμογη αλοιφων, για κερωμα κλπ!!! :)

το sealant ειναι σαν προστασια... το βαζεις για να εχει διαρκεια το αποτελεσμα απο την δουλεια που θα κανεις στο φαναρι! :wink:
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ξεθόλωμα πλαστικών φαναριών

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Παρ Απρ 05, 2013 12:05 am

GDRIVER έγραψε:
Γιωργος punto έγραψε:παιδια για να ξαναμπει βερνικι πανω στο φαναρι ειναι δυσκολο! πρεπει να το γνωριζεις πολυ καλα να το κανεις...

το ντουκοχαρτο χρειαζεται, καθως πρεπει να φυγει το βερνικι που εχει καταστραφει απο τον ηλιο! μετα περασμα με αλοιφη για να γυαλισει και περναμε τελος για προστασια με ενα pad-applicator με sealant... υπαρχουν σε ολα τα μαγαζια με προιοντα detailing!
γιώργο για πες μου υπάρχει ειδική διαδικασία για το βερνίκι στο φανάρι ; νόμιζα πως απλώς περνάς αστάρι πλαστικών διάφανο και μετά ένα βερνίκι 2 συστατικών κατα προτίμηση αντιχαρακτικό . είναι άλλη η διαδικασία; πες μου σε παρακαλώ επειδή με ενδιαφέρει πολύ.ευχαριστώ .
εγω αφου τα περνουσα τα φαναρια με ντουκοχαρτο για να φυγει το παλιο-κατεστραμενο βερνικι απο το φαναρι, περνουσα μετα με αλοιφη για να γυαλισουν... αφου εβλεπα οτι τα φαναρια ειχαν γινει σαν καινουργια, μετα περναμε με καποιο sealant για προστασια! ή γενικα οτι προιον βρουμε που θα προσφερει διαρκεια και θα "σφραγισει" το αποτελεσμα μας! :)

@:εγω τις αλοιφες τις περνουσα με το χερι με πολυ δυναμη και τριψιμο για αρκετη ωρα, για να σηκωθει θερμοκρασια αναμεσα στο πανι που ετριβα και το φαναρι, για να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα! για καλυτερη δουλεια, μπορεις να το κανεις με αλοιφαδορο! :)

αν δεν σε καλυψα με ρωτας οτιδηποτε θελεις! :)
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”