Καθαρισμός κινητήρα :-)

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Σεπ 28, 2008 5:17 pm

Σερφαροντας επεσα πανω σε αυτο το θεμα..

Εικόνα

Συχνά - πυκνά καθαρίζουμε το εσωτερικό αλλά και το εξωτερικό του αυτοκινήτου μας τόσο μόνοι μας, όσο και σε κάποιο βενζινάδικο. Αυτό που σπάνια κάνουμε, είναι να πλύνουμε τον κινητήρα. Ας δούμε πώς μπορούμε να το πράξουμε μόνοι μας, δίχως να προκαλέσουμε βλάβες, αλλά και δίχως κόστος .

1. Πρέπει να καλύψετε τα ηλεκτρο/ηλεκτρικά μέρη
Προφανώς το νερό μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό σύστημα του αυτοκινήτου. Γι αυτό είναι σημαντικό, πριν κάνουμε το οτιδήποτε, να σκεπάσουμε σημεία όπως η μπαταρία, η μονάδα του ABS, το κουτί με τις ασφάλειες του ηλεκτρικού κυκλώματος, αλλά και οι επαφές των καλωδίων με τα μπουζί. Ιδανικό για να καλυφθούν τα μέρη αυτά του κινητήρα, είναι το πλαστικό κάλυμμα για τα μαλλιά, όπως αυτό που χρησιμοποιούν στα κομμωτήρια. Έχει ελαστική περίμετρο και αγκαλιάζει το σημείο στο οποίο εφαρμόζεται.
Εικόνα

2. Απομακρύνετε ξένα σώματα
Αφού έχουμε σκεπάσει όλα τα ευαίσθητα μέρη, πρέπει να απομακρύνουμε με το χέρι όποιο ξένο σώμα υπάρχει στην περιοχή του κινητήρα, όπως ξερά φύλλα κ.λ.π.
Εικόνα

3. Φυσήξτε με πεπιεσμένο αέρα
Χρησιμοποιώντας το μηχάνημα πεπιεσμένου αέρα, που θα βρείτε σε όλα τα βενζινάδικα, αλλά και σε καταστήματα που πωλούν εργαλεία και μηχανολογικό εξοπλισμό, φυσήξτε όλη την περιοχή. Θα δείτε ότι θα απομακρυνθεί αρκετά μεγάλο μέρος της σκόνης, που καλύπτει τον κινητήρα.
Εικόνα

4. Κουβάς με σαπούνι και σφουγγάρι
Με καθαρό νερό και σφουγγάρι σε έναν κουβά, ρίξτε μικρή ποσότητα υγρού καθαρισμού πιάτων. Αφού κάνετε λίγη σαπουνάδα, περάστε αργά και προσεκτικά όλες τις επιφάνειες του κινητήρα, τις τσιμούχες, ακόμη και τα καλώδια. Αφήστε λίγη ώρα να περάσει, ώστε το σαπούνι να μαλακώσει το χώμα και τη σκόνη.
Εικόνα

5. Σκουπίστε με νερό
Με ένα καθαρό πανί, καλά βρεγμένο, περάστε πάλι από όλες τις επιφάνειες που σαπουνίσατε πριν. Αν χρειαστεί, γεμίστε τον κουβά με καθαρό νερό και επαναλάβετε τη διαδικασία πολλές φορές, μέχρι να απομακρυνθεί η βρωμιά. Όπου αυτή επιμένει, μη φοβηθείτε να τρίψετε ελαφρά την επιφάνεια.
Εικόνα

6. Αποφύγετε το νερό με πίεση
Το νερό με πίεση που θα βρείτε στα βενζινάδικα, μπορεί να προκαλέσει αρκετές βλάβες στον κινητήρα. Γι αυτό καλό είναι να αποφύγετε τη χρήση του. Εναλλακτικά, μπορείτε να βάλετε νερό σε ένα μικρό ψεκαστήρι για χρήση σε κήπο και να ξεπλύνετε έτσι τον κινητήρα. Αυτό ψεκάζει μικρές ποσότητες και σε συγκεκριμένα σημεία που εσείς στοχεύετε.
Εικόνα

7. Γλιτώστε ακόμη και 50 ευρώ
Το πλύσιμο του κινητήρα σε βενζινάδικο ή σε κατάστημα που κάνει βιολογικό καθαρισμό κοστίζει από 20 έως και 50 ευρώ. Αν μάθετε σωστά να το κάνετε μόνοι σας, τότε γλιτώνετε αρκετά χρήματα. Προσοχή, όμως, γιατί αν κάνετε κάτι λάθος και βρέξετε κάποιο μέρος από τα ηλεκτρικά, τότε η ζημιά που θα προκληθεί, θα σας επιβαρύνει σημαντικά οικονομικά.
Εικόνα
πηγη : http://www.autotriti.gr/news/preview_ne ... A_ID=67534

Θελω να προσθεσω πως σε περιπτωσεις που υπαρχουν ξερα λαδια/βαλβολινες (πχ σασμαν) μπορει να χρησιμοποιηθει και πετρελαιο το οποιο αφου το αφησουμε λιγο να δρασει λιγη ωρα(ευτυχως ειναι "μαλακο") το ξεπλενουμε.
Ακομα καλο ειναι να καλυψουμε και την μοναδα του A/C για να μην εισελθει νερο στο ρουλεμαν και ανακτευτει με το γρασσο του.


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
fwtaras88
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2008 5:48 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη!!!

Δημοσίευση από fwtaras88 » Παρ Οκτ 24, 2008 9:54 pm

φιλτατε εχω και μια εναλακτικη και πιο ευκολη λυση...υπαρχει ενα ειδικο σπρευ...ψεκαζεις την μηχανη(ακομα κ το λαδι φευγει)και μετα ριχνεις αερα με πιεση...κοστος 5 ευρω :razz:
Πετρούπολη Rulez ...



Puntoγειτονες come to burn the streets

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Οκτ 24, 2008 11:02 pm

Δεν μας λες και ποιο ειναι αυτο?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Παρ Οκτ 24, 2008 11:55 pm

fwtaras88 έγραψε:φιλτατε εχω και μια εναλακτικη και πιο ευκολη λυση...υπαρχει ενα ειδικο σπρευ...ψεκαζεις την μηχανη(ακομα κ το λαδι φευγει)και μετα ριχνεις αερα με πιεση...κοστος 5 ευρω :razz:
Μια χαρα θα ηταν αυτο
Το μοτερ μου ειναι οχι απλα βρωμικο, αλλα και προστυχο!!!
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Σάβ Οκτ 25, 2008 2:22 am

Δεν είναι τπτ αυτό που λές,εαν λέμε το ίδιο...Αλλά αυτό φίλε μου έχει ένα μεγάλο κακό,συμβάλει στον εκφυλισμό των πλαστικών,με πιάνεις??Αντίσοιχο είναι και το σπρέυ για καθαρισμό της μάκας από τα τακάκια....

Άβαταρ μέλους
fwtaras88
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2008 5:48 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη!!!

Δημοσίευση από fwtaras88 » Σάβ Οκτ 25, 2008 4:09 am

φιλταται σου χρωσταω(χοανη info) τν Δευτερα θα ξερω 100 τα 100...δν νομιζω να λεμε το ιδιο....τηα μαθω μαρκα κ θα σ πω...Δευτερα :cool:
Πετρούπολη Rulez ...



Puntoγειτονες come to burn the streets

nasoskrs
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2006 11:35 pm

Re:

Δημοσίευση από nasoskrs » Τρί Μάιος 12, 2009 6:19 pm

fwtaras88 έγραψε: να μαθω μαρκα κ θα σ πω...Δευτερα :cool:
εμεις να μη μαθουμε?

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Σάβ Ιουν 04, 2011 9:23 am

Δοκίμασε κανένας να πλύνει το μοτερ γιατί το έχω στα σχέδια μου για το καλοκαίρι...;
mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Ιουν 04, 2011 4:10 pm

Αντρεα το πλυσιμο του μοτερ ειναι σαν να περνεις την τηλεωραση,να την βουτας στην μπανιερα και μετα να την φυσσιξεις απο εξω και να την βαλεις στην πριζα.Θα το εκανες ποτε?
Για να πληθει το μοτερ θελει δυνατο φαρμακο για να ξεκολλησουν λαδια κλπ,νερο χωρις πολυ πιεση,καλο σκεπασμα ασφαλειοφηκες,εγκεφαλακια,ABS κλπ,καλο ξεβγλαλμα και μετα........ξεπριζομα μια μια της φυσες,σπρει επαφων και καλο φυσημα.Κοινος θα σου παρει μια μερα.Και αν μπορει μετα να το χτυπαει ο ηλιος με ανοιχτο το καπο ακομα καλυτερα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Σάβ Ιουν 04, 2011 11:35 pm

ξέρω μωρέ και εγώ σκέφτομαι να το κάνω ζεστή καλοκαιρινή μέρα με ήλιο και να έχει ημι-ζεσταθεί η μηχανή....

σε άλλα φορουμ (περιποίησης αυτοκινήτου) που έχω δει είναι τύποι που σε κάθε πλύσιμο ρίχνουν με πιεστικό και πλένουν το μοτερ εδώ και χρόνια και δεν νιώθει....δεν έτυχε κάποιος να έχει punto βέβαια αλλά ντάξει....

πιστεύω μια καλή μόνωση, νερό χωρίς πίεση, υπομονή, ένστικτο και ένα σπρει επαφών θα δουλέψει καλά :)
mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Ιουν 04, 2011 11:44 pm

εγω το επλυνα
οριστ το μοτορι μου καθαρο...
αχ μακαρι να ηταν ετσι και τωρα
καταραμενο φιλτρο αναθυμιασεων
(παλι καλα πηρε ποδι πλεον χαχα)

τα ξυπνοπουλια της φιατ μου ειχαν αφησει την ταπα λαδιου ανοιχτη και εκανα 200χλμ στην εθνικη πριν το παρω πρεφα με τα αναλογα αποτελεσματα στο χωρο της μηχανης
πλεον εχει αφαιρεθει το ψευτοκαπακο λογω σκουπας και μονο εκει εχει απομεινει λαδι πλεον
θα πλυθει συντομα και θα σας δειξω νεα φωτο να ζηλεψετε :PPPPPP

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
powerakis
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 7:02 pm
Τοποθεσία: pireus
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από powerakis » Κυρ Ιουν 05, 2011 12:49 am

Εγω 2 φορεσ που το εχω πλυνει με πιεστικο το εκανα και εγινε τελειο

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιουν 05, 2011 1:25 am

Παιδες δεν ειναι απαραιτητο να γινει ζημια.Υπαρχουν ομως απειρα παραδειγματα που εγινε ζημια και μαλιστα ακριβη.Πχ να καψεις την μοναδα του ABS.
Τωρα φυσικα ο καθενας κανει οτι θελει και με δικια του ευθυνη. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Ιουν 05, 2011 7:35 am

εγω δεν εχω ABS :DDDD
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από saxon_747 » Κυρ Ιουν 05, 2011 8:42 am

Αν δε ξερεις που και πως να ψεκασεις νερο και τι να προστατεψεις, καλυτερα πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο πλυντηριο να σου πλυνουν τον κινητηρα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”