Καθαρισμός κινητήρα :-)

Εδώ θα δίνονται πληροφορίες για το πως μπορούν να γίνουν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιουν 05, 2011 2:06 pm

kostas013 έγραψε:εγω δεν εχω ABS :DDDD

Εχεις ομως μοναδα ECU ΜΕΣΑ στον χωρο του κινητηρα και μαλιστα αρκετα εκτεθημενη........ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιουν 05, 2011 2:08 pm

saxon_747 έγραψε:Αν δε ξερεις που και πως να ψεκασεις νερο και τι να προστατεψεις, καλυτερα πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο πλυντηριο να σου πλυνουν τον κινητηρα...
...............και οχι απλο βενζιναδικο που σου λεει μετα "Αααααααααααααα εγω δεν ξερω τπτ.Καμεια ευθυνη δεν εχω για οτι και να γινει" PDT_Armataz_01_06
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από grigorosgeo » Κυρ Ιουν 26, 2011 2:19 am

Σε οποιο πρατηριο εχω πει το ιδιο μου λενε. οτι δεν παιρνουν την ευθυνη. και καλα κανουν!! μεχρι και στην αντιπροσωπεια πηγα και μου ειπα οτι δεν το πλενουν ουτε με σφαιρες.. γι αυτο πηρα ενα ελαφρως βρεγμενο σφουγγαρι και περασα ολες (σχεδον) τις επιφανειες και τα κολαρα και τα καλωδια με προσοχη και εδειξε αρκετα καλυτερο.οχι οπως θελω να ειναι αλλα κατι εκανα! νερο αποκλειεται να βαλω με το λαστιχο ποσο μαλλον με το πιεστικο! ξενερωσα βεβαια γιατι οι αναθυμιασεις των λαδιων δεν εφυγαν τελειως αλλα εδειξε καπως καλυτερο!
Απο κατω το εχει πλυνει κανενας????
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από GRIGIO » Κυρ Ιουν 26, 2011 2:52 am

Mάγκες εδώ στο Αίγιο το έπλυνα το μοτέρ,καλύψαμε εγκέφαλο και abs μόνο με μια σακούλα και πλύθηκε ΚΑΝΟΝΙΚΑ το μοτερ...ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ,κανένα πρόβλημα,ολα ειναι μονωμένα μια χαρά....

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από saxon_747 » Κυρ Ιουν 26, 2011 9:45 am

grigorosgeo έγραψε:Σε οποιο πρατηριο εχω πει το ιδιο μου λενε. οτι δεν παιρνουν την ευθυνη. και καλα κανουν!! μεχρι και στην αντιπροσωπεια πηγα και μου ειπα οτι δεν το πλενουν ουτε με σφαιρες..
Aυτο δε σημαινει οτι ο κινητηρας δε καθαριζεται αλλα οτι αυτοι που ρωτησες δεν ξερουν πως να τον καθαρισουν.

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Κυρ Ιουν 26, 2011 10:51 am

εγώ δεν γουστάρω αυτούς που πλένουν τον κινητήρα γιατί χρησιμοποιούν πίεση, υψηλή θερμοκρασία και σαπούνια με πολύ ψηλό πεχα (ή χαμηλό δεν ξέρω ακριβως)

και επιμένουν και πολύ ώρα... εμένα μου το έπλενε απο κάτω μια μέρα και από την πίεση έφυγε ένα κομμάτι αφρολεξ, ντάξει αναμενόμενο αλλά γίνεται η δουλειά και με το λάστιχο χωρίς πίεση


για μένα η ιδανική διαδικασια είναι:
- δουλεια σε ήλιο
- λίιιγο ζεστο μοτερ (λίγο ομως ίσα ίσα)
- λάστιχο στην μέση η βρύση
- βουρτσάκια πανάκια σαμπουαν
- καλό ξέπλιμα
- στέγωμα των παραπάνω νερων
- το αφήνουμε στον ήλιο να το δει λίγη ώρα να στεγνώσουν και τα υπολοιπα
- ενώ στις στεγνές επιφάνειες βάζουμε διάφορα προστατευτικά (σιλικόνη και αλλα...)

σε 1-2 βδομάδες θα πλύνω το μοτέρ και θα ποστάρω εικόνες, διαδικασία αποτελέσματα..
mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από GRIGIO » Κυρ Ιουν 26, 2011 11:00 am

ΘΕΛΕΙ αδερφε ΟΧΙ ζεστο μοτέρ....Η θερμοκρασιακή διαφορά νερού μοτέρ ειναι ικανή να κανει ρήγμα στο μοτερ σου....



ΘΕΛΕΙ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ και με πιεση ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ,οχι κοντα για να μη γινει καμια παπαρια...

Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από bill33 » Κυρ Ιουν 26, 2011 11:15 am

Andreas_8vpunto έγραψε:
για μένα η ιδανική διαδικασια είναι:
- δουλεια σε ήλιο
- λίιιγο ζεστο μοτερ (λίγο ομως ίσα ίσα)
- λάστιχο στην μέση η βρύση
- βουρτσάκια πανάκια σαμπουαν
- καλό ξέπλιμα
- στέγωμα των παραπάνω νερων
- το αφήνουμε στον ήλιο να το δει λίγη ώρα να στεγνώσουν και τα υπολοιπα
- ενώ στις στεγνές επιφάνειες βάζουμε διάφορα προστατευτικά (σιλικόνη και αλλα...)

σε 1-2 βδομάδες θα πλύνω το μοτέρ και θα ποστάρω εικόνες, διαδικασία αποτελέσματα..
Η δικια μου γνωμη:Για αρχη θες κρυο μοτερ,δεν δουλευεις σε ηλιο,οπου υπαρχει βρωμια απο λαδια/γρασσα ριχνεις πετρελαιο πρωτα ή ειδικα χημικα καθαριστικα (προτιμω πετρελαιο παντως),καλυπτεις τα ευαισθητα ηλεκρονικα(πχ εγκεφαλο,μοναδα abs συναγερμο),με πιεστικο θα καταναλωσεις πολυ λιγοτερο νερο απο οτι με το λαστιχο ,οπου εχει τσιμουχα ή φλατζα δεν επιμενεις καθολου γιατι η πιεση θα την διαλυσει,στεγνωνεις τα παντα με αερα αντι να περιμενεις να στεγνωσουν μονα τους.Τα διαφορα προστατευτικα δεν θα τα εβαζα για να μην κολλαει η σκονη παλι πανω τους.

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Κυρ Ιουν 26, 2011 11:18 am

δεν είπα ζεστό μοτέρ...
λέω λίγοο ζεστό, αυτό σημαίνει το βράδυ έχει μείνει το αμάξι πόσες ώρες παρκαρισμένο, ανάβουμε την μηχανή το πρωί για κανα 5λεπτό ίσα ισα

αυτό που λες "ζεστό νερό και με πίεση" το λες για να καθαρίσει; γιατί και χωρίς πίεση και με κρύο πάλι καθαρίζει και είναι και πιο ασφαλές....

εγώ συνήθως όπου έχω δει να καθαρίζουν κινητήρα το πιεστικό είναι ελάστιχτα εκατοστά από τις επιφάνειες...τα γαμάνε όλα μέσα



Σωστός και πίεση με αέρα μετά, υπάρχουν και άλλα προστατευτικά που δεν κολλάνε, πιεστικό είναι επικίνδυνο όπως και να το κάνουμε... εκτός αν έχουμε φίλο μηχανικό!
mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από bill33 » Κυρ Ιουν 26, 2011 1:01 pm

Εγω με πιεστικο πλενω την μηχανη και ποτε δεν ειχα προβλημα.Βεβαια δεν επιμενω συνεχεια στο ιδιο σημειο γιατι κανει ζημια.Πρωτα ψεκαζω πετρελαιο να μαλακωσει η βρωμια και μετα απο λιγη ωρα ξεπλενω με το πιεστικο.Δεν εχω και κανενα πιεστικο τερας,ενα μικρο της καρχερ εχω που βγαζει 150μπαρ μαξιμουμ.Στο βενζιναδικο που δουλευω εχει ενα πολυ δυνατο που σου φευγει απο τα χερια οταν πατησεις την σκανδαλη!Εκεινο με τιποτα δεν θα το εβαζα στην μηχανη,ακομα και απο εξω που το πλενω το κανω απο αποσταση.
Καλο ειναι να κανεις μονος του την εργασια αυτη.Αλλιως θα προσεξεις εσυ το αμαξι σου και αλλιως ενας υπαλληλος.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός κινητήρα :-)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Μαρ 26, 2012 11:12 am

bill33 έγραψε:Εγω με πιεστικο πλενω την μηχανη και ποτε δεν ειχα προβλημα.Βεβαια δεν επιμενω συνεχεια στο ιδιο σημειο γιατι κανει ζημια.Πρωτα ψεκαζω πετρελαιο να μαλακωσει η βρωμια και μετα απο λιγη ωρα ξεπλενω με το πιεστικο.Δεν εχω και κανενα πιεστικο τερας,ενα μικρο της καρχερ εχω που βγαζει 150μπαρ μαξιμουμ.Στο βενζιναδικο που δουλευω εχει ενα πολυ δυνατο που σου φευγει απο τα χερια οταν πατησεις την σκανδαλη!Εκεινο με τιποτα δεν θα το εβαζα στην μηχανη,ακομα και απο εξω που το πλενω το κανω απο αποσταση.
Καλο ειναι να κανεις μονος του την εργασια αυτη.Αλλιως θα προσεξεις εσυ το αμαξι σου και αλλιως ενας υπαλληλος.
Aκριβως ετσι.Πετρελαιο και το πιεστικο σε ανοιχτη δεσμη .Βεβαιως μετα το πετρελαιο καλο ειναι να ριξετε και tide για να φυγει η λαδιλα του πετρελαιου.
Επισης ,κατι που σιγουρα δεν το εχει κανεις σπιτι του ειναι το ζεστο νερο σε χλιαρο κινητηρα.

Ξεχασα να πως μετα το πλυσιμο εχει φυσημα και πως πετρελαιο ριχνουμε μονο στα μεταλικα μερη και οχι στα λαστιχενια κολλαρα & σωληνες γιατι σαπιζουν.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάχτο μόνος σου”