Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
VeRDe
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2008 1:26 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευση από VeRDe » Παρ Νοέμ 28, 2008 1:53 pm

δε το γνωριζα. εντυπωσεις απο σκουπα? παντως εχω την εντυπωση οτι δε θα δεις κατι καλυτερο με το ηλεκτρικο τουρμπο.. ισως να δινει κατι σε καποιον που πριν ηταν μαμα αλλα σε εσενα που εχεις ηδη κατι δε νομιζω να αλλαξει κατι δρραματικα...



Άβαταρ μέλους
VeRDe
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2008 1:26 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευση από VeRDe » Παρ Νοέμ 28, 2008 1:54 pm

εγω με το βαρελακι κατεβασα 0-100 σε 10,8 δευτερολεπτα και σχετικα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.. πριν το καλυτερο που ειχα κανει ηταν 11 με τα χιλια ζορια.. στο 11,5 επαιζα συνηθως...

Άβαταρ μέλους
z3lios_punto
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: Παρ Αύγ 17, 2007 6:28 pm
Τοποθεσία: hell
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από z3lios_punto » Παρ Νοέμ 28, 2008 2:02 pm

περιπου τα ιδια δινουν βαρελι σκουπα...εγω αντικειμενικα δε μπορω να πω μιασ κ το αμαξι εχει παραπανω βαρος λογω κατασκευων για ηχεια...αλλα εχω δει κ διαφορα μιασ κ εχει νευρο στα χαμηλα
zelios the killer
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
z3lios_punto's new i.c.e project and engine tuning on the way...

Άβαταρ μέλους
Στέφανος
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 11:42 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Στέφανος » Σάβ Νοέμ 29, 2008 1:45 pm

Αρχικα να πουμε οτι δε δουλευει μονιμα...Ενεργοποιειται μονον οταν με το γκαζι πατησεις την ακιδα του ροτορα.
Δευτερον δεν ειναι διαδεδομενο στην ελλαδα στο εξωτερικο παρα πολυ και θα δεις πως σε λιγο καιρο θα χρησιμοποιειται κατα κορων και απο τις αυτικινητοβιομηχανιες...
Τελος θα ανεβασω και βιντεο...
Αυτα δεν εχω να σας πω κατι αλλο πανω στο θεμα(ναι γινεται και με ανεμηστηρα αλλα δυσκολα να βολεψεις μια τοσο μεγαλη φτερωτη μεσα σε μια σωληνα και επισης θελει χρονο που εγω δυστηχως δεν εχω)

bravo_vasos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 8:03 pm

Δημοσίευση από bravo_vasos » Τετ Δεκ 03, 2008 9:56 am

Απο το λίγο διάβασμα που έκανα για το 1.4 16V μοτεράκι του Bravo μου το μόνο που παίρνει για να ζωντανέψει λίγο είναι:
a)φίλτρο-κούτι bmc?
β)τελικό καζανάκι, το μεσαίο θέλει οπως κ δήποτε κατάργηση? κ αν ναι πόσο μεγαλώνει το επίπεδο θορύβου σε συνεργασία με το φίλτρο?
Ο ανάδοχος 6μηνών που έχω θα σκούζει οπως κ πριν με το SUBARU :shock: που είχα ή ολα καλά!!!
Εμεις εδώ στην επαρχία που θα βρούμε το παραπάνω φίλτροκούτι??
Αυτά τα ολίγα για αρχή και θα τα λέμε συχνα στην ωραία παρεα που έχετε..... :razz:

Άβαταρ μέλους
Στέφανος
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 11:42 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από Στέφανος » Παρ Φεβ 13, 2009 6:14 am

ναι το μεσαιο θελει οπωσδιποτε καταργηση οπως και ο καταλυτης πρεπει να φυγει απο το χταποδι και να γινει καινουριο και στη θεση που ειχες το μεσαιο να βαλεισ το καταλυτη αλλιως δε θα δεις διαφορα. Στο λεω σιγουρα αυτο επειδη εγω ξεκινησα απο το τελικο και μετα εκανα ολοκληρη την εξατμιση.

Ο θορυβος στην αρχη θα σ κουφανει αλλα μετα θα τον συνηθησεις και θα γουσταρεις!!!!!
Συμβουλη δικη μου ειναι να κανεις μια την εξατμηση και μετα να βαλεις φιλτρο για να μπορεισ να συνιθηζεις το θορυβο σταδιακα γιατι σε συνδιασμο των δυο δε παιζει να αντεξεις!!!!!!!
Προσωπικα εγω ημουν ενα βημα πριν παω να το ξηλωσω ολα!
Αυτα απ εμενα ελπίζω να σε βοηθησα!

Άβαταρ μέλους
z3lios_punto
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: Παρ Αύγ 17, 2007 6:28 pm
Τοποθεσία: hell
Επικοινωνία:

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από z3lios_punto » Παρ Φεβ 13, 2009 1:34 pm

ποσο σου πηγε φιλε στεφανε ολη η εξατμιση?εχεις αλλαξει απο χταποδι κ πισω?διαφορεσ ειδες καθολου?
zelios the killer
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
z3lios_punto's new i.c.e project and engine tuning on the way...

Άβαταρ μέλους
VeRDe
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2008 1:26 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από VeRDe » Παρ Φεβ 13, 2009 2:48 pm

παιδες εγω στο δικο μου πηγα και εβγαλα το μεσαιο και εβαλα ενα τελικο εσωτερικης διαστασης 46.. αποτελεσμα το αμαξι εχασε παντου. ψηλα χαμηλα παντου... παω ξανα βαζω το εργοστασιακο μεσαιο και το αμαξι εξακολουθει να πηγαινει χειροτερα απο πριν στις μετρησεις που κανω.. συμβουλη μου αφου αν δε παθεις δε μαθαινεις να ψαξετε για 43αρι εσωτερικη τελικο. γιατι σε αντιθετη περιπτωση θα χασετε τρελη συμπιεση... εγω οσο και να εψαξα 43αρι universal δε βρηκα και τα αποτελεσματα ειναι αυτα.... μπορει ο θορυβος να δημιουργει την ψευδαισθηση οτι κατι παει καλα αλλα πολλες φορες γινεται το αντιθετο. βασικα δωστε 150 ευρω παραπανω και παρτε κατι επωνυμο τυπου ragazzon η supersprint και θα δουλεψει φανταζομαι μια χαρα!

Άβαταρ μέλους
staikos
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 01, 2006 12:04 am
Τοποθεσία: Πειραιάς-Αίγιο

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από staikos » Παρ Φεβ 13, 2009 3:51 pm

Οι Universal λύσεις, δεν αποτελούν λύσεις ουσίας. Είναι μόνο προς χάρην εντυπωσιασμού!
Μια επώνυμη εξάτμιση για το συγκεκρυμένο μοντέλο ή αν θέλετε μια χειροποίητη εξάτμιση made in Greece θα είχε σαφώς καλύτερα αποτελέσματα.

Βέβαια μια εξάτμιση δεν φέρνει <<την Ανοιξη>>! Τουλάχιστον όμως, συμφωνα με το παράδειγμα του VERDE, να μην χάσουμε και σε απόδοση. Ο στόχος μιας εξάτμισης για τα αυτοκίνητά μας, δεν πρέπει να είναι η δύναμη, αφού τα οφέλη είναι πολύ μικρά. Θα πρέπει όμως να είναι μια πιο ροπάτη λειτουργία στο μοτέρ μας. Αυτό είναι το κερδος.

Περιμένουμε εξελίξεις, αν κάποιος έχει τοποθετήσει κάτι άλλο.
ΕικόναΕικόνα

__________________________________________________

Άβαταρ μέλους
Στέφανος
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 11:42 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από Στέφανος » Παρ Φεβ 13, 2009 4:22 pm

Ναι η εξατμηση εχει αλλαχτει ολοι και ειναι κομπλε. Παει σαφως καλυτερα ειναι χειροποιητη σε ενα μαστορα στη θεσσαλονικη και μου κοστισε 700 ευρα!!!! Πηρα τελικα και το βαρελι της BMC και μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο! Ενα προγραμμαρακι τωρα εχει σειρα το οποιο ειναι απαρετητο για την αρμονικη λειτουργεια του μοτερ :) !!!!

Άβαταρ μέλους
Darko
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 8:00 pm

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από Darko » Τρί Ιουν 09, 2009 11:05 pm

http://www.ziptuning.nl/en/customchip/F ... tml#header

για ρηχτε και μια ματια σε αυτο το site ρε παιδια μπας και δουμε και εμεις με τα starjet καμια ασπρη μερα!!!
Sanity is for the Weak.

Άβαταρ μέλους
VeRDe
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2008 1:26 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από VeRDe » Τρί Ιουν 09, 2009 11:47 pm

για ποιον εγκεφαλο ειναι ομως????

Άβαταρ μέλους
Στέφανος
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 11:42 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από Στέφανος » Πέμ Ιουν 11, 2009 2:00 am

Οκ!!!! Τα νουμερα που λεει εκει μηπως είναι λίγο γελεία???? 12 αλογα με ενα προγραμμα και με μικροτερη καταναλωση???? Παρολα αυτα θελω να το δοκιμάσω :) για πες??????? Υπαρχει αντιπρόσωπος στην ελλάδα???? ξερείς????

n3m0
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 10:33 am

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από n3m0 » Τρί Ιούλ 21, 2009 12:45 pm

Με λίγο ψάξιμο ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα

Greece Ziptuning

x

Τηλεφωνικά 400 ευρόπουλα ........... ποιο καλό "παιδί" θα τα ψάξει από κοντά ??
________________________________________________________________________________
edit by Orange:Φιλτατε αυτου του ιδους οι πληροφοριες, επειδη χαρακτηριζονται διαφημηση, μπορεις να τις στελνεις με "πμ"(προσωπικο μηνυμα), σ' οσους ενδιαφερονται. :wink:

Άβαταρ μέλους
Στέφανος
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 11:42 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Βελτίωση για grande punto sporting 1.4 βενζίνη

Δημοσίευση από Στέφανος » Τρί Ιούλ 21, 2009 1:47 pm

ναι αντε ρε παιδια να το δει καποιος.... Ειμαι θεσσ αλλιως θα τ κοιτουσα εγω!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα Grande Abarth και EVO”