βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tuono
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 1:50 am

βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από tuono » Πέμ Μάιος 15, 2014 10:28 pm

καλησπέρα παιδια.θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με ένα t-jet 120.ελω να του κανω μια βελτιωση περιπου στα 180-190 αλογα και εκτος από την εξατμιση που είναι δεδομενη ελεγα να τοποθετησω μια vl36 από το abarth γιατι το αυτοκινητο είναι αποκλειστικα και μονο για μακρινες διαδρομες .το ερωτημα είναι ότι βρεθηκαν καποια ατομα που μου ειπαν ότι vl36 μην βαλεις και γενικως ihi γιατι ραγιζουν στην πλευρα του wastegate σε εργοστασιακη μορφη φαντασου να τις ζορισεις κιολας.τι τουρμινα ρε παιδια μου συστήνετε να βαλω χωρις να βαλω ένα σωρο περιφερειακα για να την δουλεψω.θελω δηλαδή μια σχεδόν εργοστασιακη μετατροπή.25αρα τουρμπινα στα αλογα αυτά δουλευει?ας απαντησουν καλυτερα οι ειδικοι.και να μου προτεινουν τι μπορω να βαλω.
ευχαριστω για την ζαλαδα.



Άβαταρ μέλους
george21
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 11:15 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από george21 » Παρ Μάιος 16, 2014 6:32 am

Αυτο το σεταπ που θες ηθελα και εγω ακριβος.με μια vl36 προγραμμα φιλτρο και εξατμηση εισαι στα 180 αλογα με φιλαγμενο προγραμμα και οχι στα ορια(με κατοσταρα ΠΑΝΤΑ) και οσο πιο εργοστασιακος γινεται! αυτα που σου λενε για την τουρμπινα μην ακους τιποτα.κανει απο μονη της ραγισμα αλλα μενει οσ εχει και δεν εχεισ ΚΑΝΕΝΑ απολιτοσ προβλημα. εγω και τη μαμα που εβγαλα και την vl36 που εβαλα ειχαν ενα μικρο ραγισμα και δουλευουν ακομα αψογα.ετσι ειναι απο κατασκευης.ειναι το πιο οικονομικο σεταπ που μπορεισ να κανεις και δεν αλλαζεισ και απο περιφεριακα τπτ.

Άβαταρ μέλους
tuono
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 1:50 am

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από tuono » Παρ Μάιος 16, 2014 8:19 am

γιατι όμως να κανει το ραγισμα.εχω ρωτησει τουρμπινα και μου εχει πει ότι αν ραγισει η τουρμπινα είναι αχρηστη γιατι μπορει ανα πασα στιγμη να ανοιξει τελειως.ελεγα να βαλω την gt1446 από το giulietta η το ss αλλα είναι πανακριβη.η vl36 εχει κινουρια 570 η gt1446 900 είναι μεγαλη διαφορα.αλλιως μια 25αρα και θα την δουλεψω οσο χρειαστει για 180-190 αλογα.δεν ξερω τι νακανω.την φοβάμαι την vl36.

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από AKIS P » Παρ Μάιος 16, 2014 11:08 am

εγω θα σου προτεινα να το βαλεις το σετ απ......οτι ραγιζουν απο μονες τους οι ihi πρωτη φορα το ακουω....παντως ειναι οτι πιο safe μπορεις να κανεις σε t-jet αυτο το σετ απ :wink:
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Μάιος 16, 2014 11:14 am

Και βεβαια αν ξεφυγεις απο το μαμα χταποδι-σεταπ θα πρεπει να υπολογισεις κανα 250 μαζι με την τουρμπινα επιπλεον (αν οχι και παραπανω).
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

andreaspunto
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 11:09 am

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από andreaspunto » Παρ Μάιος 16, 2014 2:39 pm

H πιο οικονομικη κ διαδεδομενη λυση ειναι η vl36 που μαζι με φιλτρο και προαιρετικα εξατμιση με ενα προγραμμα 100αρας θα σου δωσουν 180-185 καθημερινα αλογα.Απο κει και περα η μεγαλυτερη τουρμπινα θα χρειαστει και περιφερειακα(πλακακια,ρακορ,εκκεντρα) κατι που σημαινει αυξηση του κοστους,ασυμφορη λυση για την εποχη που διανυουμε.
Punto T-jet TD04..

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από iceman_n » Παρ Μάιος 16, 2014 2:46 pm

Td04

Άβαταρ μέλους
tuono
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 1:50 am

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από tuono » Παρ Μάιος 16, 2014 4:26 pm

καινουρια μια vl36 στον αντιπροσωπο εχει 570 ευρω.μεταχειρο την δινουν 350 προτιμω καινουρια.αλλα και οι δυο μεταχειρισμένες εχουν αυτό το μικρο ραγισματακι στο wastegate.

Άβαταρ μέλους
george21
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 11:15 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από george21 » Παρ Μάιος 16, 2014 9:16 pm

εγω την πειρα 190 και ο προγραμματιστης μου ειπε οτι ειναι τελεια στα πατηματα που καναμε.βαλε αφοβα την vl36.ανεβαινεις πολυ σε λεφτα σε οποιοδιποτε αλλο setup οπωσ πολυ σωστα σου λενε τα παιδια.απλα ψαξε ωστε να βρεισ μια που να εχει κανα μικρο ραγισματακι και με νορμαλ χρηση(δεν εννοω να μην το πατας) δεν θα παθει τιποτα!!!

Άβαταρ μέλους
tuono
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 1:50 am

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από tuono » Παρ Μάιος 16, 2014 10:03 pm

παιδια βρηκα μια vl38 αλλαγη σχεδιου σε πολύ ξεφτιλα τιμη.να την παρω είναι το ιδιο σε αποδοση και αντοχή?ξερει κανενας.ειναι από ΜΙΤΟ 150.μου δινει και τα μπεκ μαζι.ειναι τα ιδια με του abarth?

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Σάβ Μάιος 17, 2014 2:41 pm

Μονο το τουρμπο παρε. τα μπεκ ειναι ιδια...

οι VL στα TJET ξεκινανε να κανουν ριγμα απο τα πρωτα 20,000χλμ της ζωης τους ειτε ειναι μαμα το προγραμμα ειτε aftermarket tuned....
Ακομη και εργοστασιακα 120αρια με AFR 10.5:1 θα κανουν ριγμα.
Το αν το ριγμα θα εινα σαν τριχα ή σαν κορδωνι σε αυτο ευθυνεται αποκλειστικα η χρηση και το τελικιασμα...
Καθε τελικιασμα σημαινει + στο ριγμα...

Εαν το ριγμα ειναι σαν τριχα δν θα εχεις κανενα προβλημα, αλλα εαν ειναι μεγαλο κ διαμπερες τοτε θα εχεις ασταθεια ελεγχου πιεσης και λιγοτερη πιεση μεσαια και ψηλα!
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

filio
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2011 10:45 pm

Re: βελτιωση σε T-JET βοηθεια

Δημοσίευση από filio » Δευ Απρ 24, 2017 12:38 am

Παιδια να ρωτησω κατι,
Η vl36 κουμπωνει ετσι απλα στην θεση της vl37?Εννοω,ξεβιδωνεις την 37 και βιδωνεις την 36?
Με την td04 ισχυει το ιδιο η θελει πλακακι?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα Grande Abarth και EVO”