Bελτίωση κινητήρα T-Jet

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Ιαν 25, 2013 4:08 pm

Καταπονητε οσο εσυ θελεις.Μπορεις να το εχεις στα 210 αλογα safe και με τουρμπινα.Οχι κατι σαν τουρμπινα που φουσκωνει στης 1000 και κρεμαει στις 3500.


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

vlachos1990
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2012 12:55 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι, Πειραιάς

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από vlachos1990 » Σάβ Ιαν 26, 2013 4:25 am

σωστα ολα αυτα. απλα το σκεπτικο μου ηταν κατι κατευθειαν bolt on σχετικα.δλδ ενα t jet με τα 170 της alfa η τα 180 του essesse για παραδειγμα.
τα υπερ της td 04 σιγουρα ειναι πολλα ομως το θεμα ειναι οτι χρειαζεται ρακορακια, πατεντα στο πλακακι για να κατσει και φυσικα αλλο down pipe- καταλυτη που θα το βγαζει κατω απο το μοτερ. δλδ μιλαμε για 400 ευρω τουλαχιστον παραπανω μονο απο το τελευταιο. και κατι ισως σημαντικο οι td 04 ειναι καπως παλιες και πιο παλιες απο τις VL38/36, εχουν ομως καλες τιμες γι αυτα που δινουν, ειναι ομως περισσοτερο καταπονημενες.
ολα αυτα καταληγουν οτι πρεπει να συγκρινουμε και τις τιμες, που μαλλον δεν ειναι συγκρισιμες αφου της td πρεπει να ξεγευγει λιγο. οσοι θελουν 220 αλογα και σιγουρα ειναι οτι πρεπει.

και για το ''φουσκωνει 1000 και κρεμαει 3500'' ενταξει παιδια με ενα προγραμματακι ομως εχεις 26 κιλα ροπη απο ενα αμαξακι που καποιοι το λενε ΄΄πολης΄΄ και ολα αυτα στις 2000 στροφες στο ξαφνικο.δεν ειναι και τιποτα. σιγουρα βεβαια οταν κρεμας 4800 με 5000 εχεις θεμα αλλα μην ειμαστε και αχαριστοι.

στα πλαισια συζητητσης παντα ετσι, δεν το λεω για να παρεξηγηθουμε.

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από lambros » Σάβ Ιαν 26, 2013 4:17 pm

προσεχε απλα πριν αγορασεις vl36 / vl38 γιατι την εχω πατησει ηδη μια φορα....ορισμενοι της πουλανε σε τιμες ευκαιρια αλλα στο τελος τις παιρνεις στο χερι....χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η κλασικη ρογμη μεταξυ αξονα και wastegate

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Ιαν 26, 2013 9:31 pm

Επ ουδενη λογο για παρεξηγηση.Ισα ισα κανουμε μια χαλαρη κουβεντα.
Η τελικη αποφαση ειναι σιγουρα δικη σου.Βλεπεις τι θελεις,βλεπεις το τελικο κοστος και αποφασιζεις.Υπαρχει πχ ενα κιτ για πουλημα απο TD 04 το οποιο βγηκε απο αμαξι οποτε εχει μεχρι και το τελαιυτεο ρακορακι.
Αυτο που πρεπει να "ζυγισεις" σωστα ειναι μονο αν θες κατι με 180 αλογα και λες στοπ εδω ειμαι ή αν μετα απο λιγο καιρο θα ζητας κατι παραπανο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

vlachos1990
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2012 12:55 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι, Πειραιάς

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από vlachos1990 » Σάβ Ιαν 26, 2013 9:38 pm

πολυ σωστο αυτο που λες. αν και δεν νομιζω οτι θελω να ξεφυγω πανω απο 190-200.
βεβαια αυτο το ετοιμο σετακι ειναι καπως τσιμπιμενο απο θεμα χρηματων, αν δεν κανω λαθος.βεβαια εννοειται οτι εχει τα παντα επανω.
με vl απ οτι βλεπω με 600 ευρω μαξ μπορεις να ξεκαθαρισεις και να εισαι πιεσμενα οπως ειπες και εσυ αλλα δοκιμασμενα 170-175αλογα με 95αρα βενζινη.
με td04 γινεσαι θηριο 200 αλογα απροβληματιστα απ οτι βλεπω ομως ακουμπας 850 ευρω για πλακα ελπιζοντας μαμα ic και σκαστρα να δουλευουν σωστα και να μην σε προδωσουν και 100αρα βενζινη.
θελει σκεψη και με εχετε βαλει σε πολλη.....

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από forza italia » Σάβ Ιαν 26, 2013 10:47 pm

+1 απο μενα για τις VL,δοκιμασμενη λυση με τα λιγοτερα λεφτα που θα σου κρατησει το κεφαλι ησυχο απο ζημιες αν το κρατησεις χαμηλα δλδ κατω απο 175 αλογα,παιδες για μενα λυπαμαι που το παραδεχομαι και δημοσια,αλλα το αμαξακι δεν ειναι για πολλα πολλα,ισως να μην αξιζει ουτε καν και αυτο το setup,αν θελετε γγρηγορο τουτου παρτε αλλο και τελος,ταβανι για μενα ειναι τα 180 αλογα για αυτο το μοτερ και αυτο με αρκετες επιφυλαξεις,περαιτερο βελτιωση ξεφευγει σε φραγκα και μειωνει πολυ την αξιοπιστια
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

alexandrosbak
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 24, 2010 1:45 pm

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από alexandrosbak » Σάβ Ιαν 26, 2013 10:48 pm

παιδια συγνωμη που επεμβαινω... αλλα θεωρω πως ο νόμος της βελτίωσης είναι το χαρακτηριστικό της... ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ!! καλα τα 190 ίσως και 210 με νερά και περιφερειακά που μπορέις να πάρεις με μία vl36 ίσως και 230 με ξυραφιάσματα και μεγαλύτερες φτερωτές αλλά κινδυνεύεις όταν πάς μια τουρμπίνα πάνω απο τα όριά της να την πάρεις στο χέρι σε δυνατό πάτημα και να πετάξεις εν γένει τα λεφτά για την μετατροπή. ενα αυτό αλλά σκέψου οτι αν παίξεις με 36άρα έχεις χαμηλό ανώτατο όριο και ας μην γελιόμαστε, αν βάλεις td04 το αυτοκίνητο θα έχει βάσεις να υποστηρίξει πολλά άλογα αν πχ σου περάσουν απο το μυαλό τίποτα περίεργα σφυρήλατα...... οπότε καλύτερα βάλε ένα μεγαλύτερο τούρμπο απο την αρχή, έτσι ώστε να δουλεύει πιό άνετα, αλλά και το μοτέρ σου να είναι πιο οικονομικό μέσα στην πόλη καθώς θα τουρμπίζεις ψηλότερα. γνώμη μου πάντα.

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από forza italia » Σάβ Ιαν 26, 2013 10:56 pm

φιλε μου ολα καλα με το big turbo και τα περιφεριακα τα σφυρια κτλ,αλλα ολα αυτα θελουν και καποιον να τα δεσει,και δεν εννοω τον μηχανικο αλλα τον προγραματιστη,ποιος ξερει να μου πει ποσα big turbo t-jet εχουν σπασει;;; ή μηπως δεν εχεται ακουσει κανενα γιατι δεν τα λενε....ποσα big turbo εστω δουλευουν σωστα και τα χαιρονται οσοι τα εχουν;;;
στο πρωτο ερωτημα η απαντηση ειναι πολλα(τα περισσοτερα για την ακριβεια)
και στο δευτερο δεν εχω ακουσει κανενα.....
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Ιαν 26, 2013 11:17 pm

Μου αρεσει η αγγελια σας ,και μιας και διαβασα ολα τα ποστ σας θα συμφωνησω μαζι σας.Επιπλεον θα συμβουλευα οποιον σκεφθεται ξυραφισμενη τουρμπινα και πιεση στον θεο να το ξεχασει.Ειναι κριμα να κλαταρει πανω στο δυναμομετρο ή ακομα χειροτερα σε καμμια προσπεραση PDT_Armataz_01_01 .Και ολα αυτα γιατι?Για να παρεις μερικους ιππους παραπανω και να μην φτιαξεις πλακακι για μια μεγαλυτερη αξιοπιστη τουρμπινα.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

vlachos1990
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2012 12:55 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι, Πειραιάς

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από vlachos1990 » Κυρ Ιαν 27, 2013 3:35 pm

ναι ρε παιδια ''μεγαλυτερη και αξιοπιστη'', ''οικονομικο γιατι τουρμπιζεις ψηλοτερα'' αλλα δε ειναι και τοσο απλο το θεμα. οταν βαζεις μια τουρμπινα με παροχη απο 260-280 που τη φορανε μποξερ 2λιτροι και 2,5λιτροι στο 1,4 σου που ειναι και καποιας παλαιας τεχνολογιας ειναι καπως ρισκο για το αν θα δουλεψει σωστα. εγω ναι να τη βαλω 250 ευρω τουρμπινα και με πλακακια, ρυθμιστες, περαστικα να ξεφυγει ισως μερικα 100αρικα ευρω παραπανω απο ενα setup με vl, ως διαφορα. το θεμα ειναι αυτο που λεει ο forza italia για τα big turbo tjet. εχει βγει κανενας να πει ειμαι 220αλογα απροβληματιστα να το κανω αυριο το πρωι αμα ειναι. εχουμε ομως ενα essesse με τη vl του ή τη garrett του και δουλευει ρολοι απο τη φιατ δοκιμασμενα. ή επισης εχουμε abarth 1o σταδιο 175 αλογα κανονικοτατα.
συμπερασμα---->η δοκιμασμενη λυση μαλλον ειναι καλυτερη απο τη στιγμη κιολλας που εχω 145 και αργησα να τα βαρεθω, τα 170-180 ισως οταν τα βαρεθω και αντεχει η τσεπη μου να παω σε alfa tbi οχι td04 PDT_Armataz_01_06

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Ιαν 27, 2013 3:52 pm

ναι εχουμε στην πατρα αρκετα t jet δια χειρος φωτη με td04 τα οποια δεν καταλαβαινουν τιποτα... και ειναι αρκετο καιρο ετσι!!!
με μαμα σωθικα!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Ιαν 27, 2013 4:51 pm

Εγω προσωπικα δν εγραψα "βρειτε μτχ μεγαλυτερη τουρμπινα" ;-) .
Και στην τελικη πως να το κανουμε ρε παιδια..Ο,τι πληρωνεις περνεις .Δν γινεται να φτιαξεις αμαξι 500 αλογα,να ειναι βολταδικο,dragsteραδικο ,στριφτερο και ταξιδιαρικο,να καιει λιγο ,να μην χαλαει και να κοστισει οσο ενα πακετο τσιχλες.

Για μενα αναζητηστε ομοιογενεια στο αμαξι αν το εχετε ενα και το πονατε.Φτιαξτε μια λιστα με το τι χρειαζεστε και που θα το βρειτε για ενα πληρες πακετο και αν δειτε οτι σας λειπουν χρηματα αναβαλετε το μεχρι να κανετε τα κουμαντα σας και να εξοικονομησετε.Ολα μεχρι και το τελυταιο σεντ.
Επισης αναλογιστειτε ποσο καιρο θα κρατησετε το αμαξι.Πολλοι την εχουν πατησει ριχνοντας λεφτα στον κουβα και οταν τον αλλαξαν και πηραν ενα σωστο αμαξι δν ειχαν να το προικισουν..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Ιαν 27, 2013 4:53 pm

Και για να κλεισω ,συμφωνω με τα bolt-on δοκιμασμενα setup που ειναι πιο αξιοπιστα μεν αλλα λιγοτερα δυνατα.. PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
eisvoleas
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 11:38 am
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από eisvoleas » Κυρ Ιαν 27, 2013 6:50 pm

vlachos1990 έγραψε:σωστα ολα αυτα. απλα το σκεπτικο μου ηταν κατι κατευθειαν bolt on σχετικα.δλδ ενα t jet με τα 170 της alfa η τα 180 του essesse για παραδειγμα.
τα υπερ της td 04 σιγουρα ειναι πολλα ομως το θεμα ειναι οτι χρειαζεται ρακορακια, πατεντα στο πλακακι για να κατσει και φυσικα αλλο down pipe- καταλυτη που θα το βγαζει κατω απο το μοτερ. δλδ μιλαμε για 400 ευρω τουλαχιστον παραπανω μονο απο το τελευταιο. και κατι ισως σημαντικο οι td 04 ειναι καπως παλιες και πιο παλιες απο τις VL38/36, εχουν ομως καλες τιμες γι αυτα που δινουν, ειναι ομως περισσοτερο καταπονημενες.
ολα αυτα καταληγουν οτι πρεπει να συγκρινουμε και τις τιμες, που μαλλον δεν ειναι συγκρισιμες αφου της td πρεπει να ξεγευγει λιγο. οσοι θελουν 220 αλογα και σιγουρα ειναι οτι πρεπει.

και για το ''φουσκωνει 1000 και κρεμαει 3500'' ενταξει παιδια με ενα προγραμματακι ομως εχεις 26 κιλα ροπη απο ενα αμαξακι που καποιοι το λενε ΄΄πολης΄΄ και ολα αυτα στις 2000 στροφες στο ξαφνικο.δεν ειναι και τιποτα. σιγουρα βεβαια οταν κρεμας 4800 με 5000 εχεις θεμα αλλα μην ειμαστε και αχαριστοι.

στα πλαισια συζητητσης παντα ετσι, δεν το λεω για να παρεξηγηθουμε.
φιλε μου ειναι πολυ απλη η μετατροπη για td04..δεν θα εισαι ο πρωτος και δεν ξερεις τι θα χρειαστει κλπ κλπ...μετα οτι τουρμπινα παρεις μεταχειρισμενη θελει ενα κοιταγμα απο τουρμπινα και το καλητερο απο ολα να τις εκανες και ενα service για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...και για εμενα αν μπλεχτεις με τουρμπινα θα δωσεις λεφτα τουλαχιστον βαλε td04 να δεις διαφορα αλλιως ασε το αμαξακι μαμα! :) εχω μπει σε abarth με td04 και εβγαζε ωραια δυναμη..για td04 αξηζει τον κοπο!!
Εικόνα]Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ VL38 ή VL36

Δημοσίευση από lambros » Κυρ Ιαν 27, 2013 9:20 pm

vlachos1990 έγραψε:πολυ σωστο αυτο που λες. αν και δεν νομιζω οτι θελω να ξεφυγω πανω απο 190-200.
βεβαια αυτο το ετοιμο σετακι ειναι καπως τσιμπιμενο απο θεμα χρηματων, αν δεν κανω λαθος.βεβαια εννοειται οτι εχει τα παντα επανω.
με vl απ οτι βλεπω με 600 ευρω μαξ μπορεις να ξεκαθαρισεις και να εισαι πιεσμενα οπως ειπες και εσυ αλλα δοκιμασμενα 170-175αλογα με 95αρα βενζινη..
vl36 + προγραμμα μονο 600 ευρω???? δεν παιζει.....για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....χτυπας καινουργια vl36 ( φτηνοτερη απο 570 ευρω δεν εχω βρει)....+ αλλα 400-450 το προγραμμα...πας 1000 ρικο! εχεις 175 αλογακια χωρις την παραμικρη σκοτουρα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα Grande Abarth και EVO”