Φίλτρο K&N για Grande Punto 1.4 8v .

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
kostas3650
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 3:36 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα/Πάτρα

Φίλτρο K&N για Grande Punto 1.4 8v .

Δημοσίευση από kostas3650 » Τρί Σεπ 25, 2007 5:23 pm

Λοιπόν έχω το Grande Punto 1.4 με τα 77 άλογα και πήρε το μάτι μου ένα φίλτρο που έχει βγάλει η Κ&Ν ειδικά γι'αυτο και συγκεκριμένα πρόκειται για το http://www.knfilters.com/search/product ... od=57-0655

Όπως ισχυρίζονται χαρίζει επιπλέον 4 άλογα με την τοποθετησή του αλλά και λιγότερη κατανάλωση (;) ισχύει κάτι τέτοιο;
Υπάρχει κάποιος που να το έχει βάλει ώστε να μου πει εντυπώσεις; όχι μόνο θεωριτικά αλλά και πρακτικά αν παρατήρησε διαφορά.
Τέλος με την εγγύηση τι γίνεται;Θα την χάσω;Μπορώ όταν το πηγαίνω στην αντιπροσοποία να βάζω το αρχικό φίλτρο ή για την εγκατάσταση του Κ&Ν απαιτούνται τρύπες/κοψίματα οπότε θα το καταλάβουν;

Ευχαριστώ!



Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Grande Punto K&N Filter

Δημοσίευση από TOLAROS » Τρί Σεπ 25, 2007 5:35 pm

kostas3650 έγραψε:Λοιπόν έχω το Grande Punto 1.4 με τα 77 άλογα και πήρε το μάτι μου ένα φίλτρο που έχει βγάλει η Κ&Ν ειδικά γι'αυτο και συγκεκριμένα πρόκειται για το http://www.knfilters.com/search/product ... od=57-0655

Όπως ισχυρίζονται χαρίζει επιπλέον 4 άλογα με την τοποθετησή του αλλά και λιγότερη κατανάλωση (;) ισχύει κάτι τέτοιο;
Υπάρχει κάποιος που να το έχει βάλει ώστε να μου πει εντυπώσεις; όχι μόνο θεωριτικά αλλά και πρακτικά αν παρατήρησε διαφορά.
Τέλος με την εγγύηση τι γίνεται;Θα την χάσω;Μπορώ όταν το πηγαίνω στην αντιπροσοποία να βάζω το αρχικό φίλτρο ή για την εγκατάσταση του Κ&Ν απαιτούνται τρύπες/κοψίματα οπότε θα το καταλάβουν;

Ευχαριστώ!
Μικρότερη κατανάλωση;;;;;;;Αδύνατο!Με φίλτρο θα έχεις περισσότερο αέρα,η ECU θα το καταλάβει και θα δίνει-λίγο-περισσότερο καύσιμο,άρα πλουσιότερο μίγμα=λίγη άυξηση ισχύος(αν και 4 άλογα...ξέρω γω).Πώς γίνεται να έχει λιγότερη κατανάλωση;Ψάξτο καλύτερα...
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
kostas3650
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 3:36 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα/Πάτρα

Δημοσίευση από kostas3650 » Τρί Σεπ 25, 2007 5:46 pm

Απλά το έιχα διαβάσει σε ένα φόρουμ όπως έψαχνα στο google και μου έκανε και εμένα εντύπωση, ούτε εγώ πιστεύω να ισχύει κάτι τέτοιο. Έλεγαν πως γίνεται καλύτερη καύση γι'αυτό με την ίδια ποσότητα καυσίμου έχεις μεγαλύτερη απόδοση άρα διανύεις περισσότερα χιλιόμετρα...
Αξίζει η εγκατάσταση ενός φίλτρου δεδομένου όσων προσφέρει, του κόστους του αλλά και της (λογικά) αύξηση της κατανάλωσης ή όχι;

Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Τρί Σεπ 25, 2007 5:49 pm

kostas3650 έγραψε:Απλά το έιχα διαβάσει σε ένα φόρουμ όπως έψαχνα στο google και μου έκανε και εμένα εντύπωση, ούτε εγώ πιστεύω να ισχύει κάτι τέτοιο. Έλεγαν πως γίνεται καλύτερη καύση γι'αυτό με την ίδια ποσότητα καυσίμου έχεις μεγαλύτερη απόδοση άρα διανύεις περισσότερα χιλιόμετρα...
Αξίζει η εγκατάσταση ενός φίλτρου δεδομένου όσων προσφέρει, του κόστους του αλλά και της (λογικά) αύξηση της κατανάλωσης ή όχι;
Μην πιστεύεις τπτ αν δε δεις δυναμόμετρο πριν και μετά.Αν θες γκάζια,κάνε οικονομία και αργότερα βάλε φπε,turbo ή κάτι άλλο,δε σώζεται το grande μ'ένα φίλτρο
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
kostas3650
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 3:36 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα/Πάτρα

Δημοσίευση από kostas3650 » Τρί Σεπ 25, 2007 6:04 pm

Καλά αυτό είναι σίγουρο! Απλά δεν είμαι της φιλοσοφίας να φτιάξω το αυτοκίνητο...πόσο μάλλον αν είναι 77 άλογα! Όμως 75 ευρώ που θα κάνει το φίλτρο για 3-4 άλογα τα δίνω!

Άβαταρ μέλους
Dreamcatcher
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2006 5:40 pm
Τοποθεσία: Salonica
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamcatcher » Τρί Σεπ 25, 2007 6:12 pm

4 αλογα και ειδικα ετσι απλα με φιλτρο σε 8v; μμμ φιλε μου χωρις να θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν νομιζω πως κατι τετοιο ειναι εφικτο:) εγω πχ καποτε ειχα ενα ελευθερας της Κ&Ν στο δικο μου (sporting) και αναθεμα αν ειδα μεγαλες διαφορες.. καπακι εβαλα σκουπα χεχε! τωρα οτι θα δωσει λιγο ζωντανια θα δωσει, αυτο ειναι σιγουρο, απλα μην περιμενεις θαυματα:)
Red like passion!!

Άβαταρ μέλους
kostas3650
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 3:36 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα/Πάτρα

Δημοσίευση από kostas3650 » Τρί Σεπ 25, 2007 6:19 pm

Μάλιστα, σας ευχαριστώ παιδιά! Αν θέλει κάποιος άλλος φίλος να πει τίποτα μη διστάσει!

Άβαταρ μέλους
BLUE SCORPION
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 17, 2006 2:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από BLUE SCORPION » Τρί Σεπ 25, 2007 6:20 pm

μονο ηχο θα αποκτησεις τπτ αλλο ισως να εχεις μια μικρη διαφορα στην ροπη αλλα σε τελικες θα σε κοβει
και οπως θα περνω τις στροφες με 130 χωρις λαστιχα και αντιστρεπτικες εσυ αν θελεις κοιταζε με
"esy eisai o monos an8rwpos ston kosmo pou exeis mprostokinhto kai kaneis kalyteres pantes apo piswkinhto"cool_pipis
http://www.youtube.com/watch?v=A2CQ3YE4 ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=SsDY0nbZtSI
http://www.youtube.com/watch?v=SBKOpFVggr8

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Σεπ 25, 2007 6:40 pm

Bλεποντας την τοποθετηση του,το μονο που μπορω να σκεφτω αυτη την στιγμη ειναι οτι σε καθε σταματημα στο φαναρι το αμαξι θα ρουφαει ΜΟΝΟ ζεστο αερα (για να μην πω οταν ανοιγει το βεντιλατερ).Πρακτικα αυτο σημαινει μειωση των επιδοσεων του αυτοκινητου σου τουλαχιστον οταν θα ξεκινας.Παρολα αυτα αν κινεισαι με 100ή 120 χλμ δεν γνωριζω αν τελικως αυτος ο σωληνας θα εχει εκεινη την παροχη που πρεπει ωστε να σου φερνει τοσο δροσερο αερα ωστε η θερμοκρασια του αερα στο engine-bay να μην επηρρεαζει την αποδοση του.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις πολυ ωραιο ηχο απο την πεταλουδα σου..:-)

Εν κατακλειδι θα ελεγα να μην το δοκιμασεις..Καλυτερα να προτιμησεις καποιο φιλτρο που να βλεπει κατευθειαν μετωπη.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Τρί Σεπ 25, 2007 7:02 pm

το πωε θα δουλεψει εξαρταται που θα το τοποθετησεις..για λιγοτερη καταναλωση δεν υπαρχει περιπτωση..τωρα για +4αλογα μονο το δυναμομετρο θα κρινει
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Σεπ 25, 2007 7:43 pm

Οι 4 ιπποι αφορουνε την τοποθετηση της KN .Aν δεις το installation sheet θα καταλαβεις.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Spartiatis No2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 7:02 pm
Τοποθεσία: Σπάρτη

Δημοσίευση από Spartiatis No2 » Τετ Σεπ 26, 2007 5:04 pm

Καλά. όλοι οι φιλτράδες υπόσχονται τα καλύτερα. Κάτι θα πάρεις, αλλά μείωση κατανάλωσης καυσίμου με τίποτα. Πάντως αυτό δεν σημαίνει οτι θα υπάρξει και αύξηση. +4 άλογα με τίποτα πάλι. +2 άλογα το πολύ. Το BMC CDA σε Focus 1.4 λένε οτι δίνει 7 άλογα, αλλά σε τεστ σε περιοδικό απέδωσε +4. Και είναι και carbon.

Άβαταρ μέλους
Prime
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 2:36 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευση από Prime » Τετ Σεπ 26, 2007 6:50 pm

παιδια μια ερωτηση.εχει βγει σκουπα για grande punto ή πεφτει πατεντα?
εχω ψαξει αλλα δεν βλεπω τιποτα ετοιμο.help.... PDT_Armataz_01_09
Those are my principles. If you don't like them, I have others

Άβαταρ μέλους
AngelFire
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2007 10:11 pm

Δημοσίευση από AngelFire » Παρ Σεπ 28, 2007 2:35 pm

Επειδη το φοραω το φιλτρο τηs k&n που εχει βγαλει αποκλειστικα για το Grande,αλλα μαζι με τελικο που εχω βαλει,ζητημα να πηρα 4-5 αλογα!!Πολυ καλο ηχο...μεγαλυτερη καταναλωση..κ μεγαλυτερη τελικη κ οχι μικροτερη οπωs λεει εναs φιλοs πιο πανω!!Αλλα εγω εχω το Sporting με τα 95 hp

Άβαταρ μέλους
AngelFire
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2007 10:11 pm

Δημοσίευση από AngelFire » Παρ Σεπ 28, 2007 2:42 pm

Σκουπα για το Grande δεν εχει βγει ακομα,μονο αυτο το φιλτρο υπαρχει!Μπορειs βεβαια να βαλειs αλλα εγω δε θα το εκανα απο την στιγμη που καποια εταιρια δεν εχει βγαλει αποκλειστικα για το Grande.π.χ αν βαλειs αλλο,πρωτον θα κανειs πατεντα κ δευτερο μπορει αντι να κερδισειs κατι να χασειs!Οσο για το φιλτρο δεν χρειαζεται καποια πατεντα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα Grande Abarth και EVO”