Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Ιούλ 16, 2010 8:13 am

Διπλης ροης ποια θεωρεις?Το μεγεθος παιζει ρολο μονο γιατι πρεπει να χωρεσει μεσα στο κουφαρι της σκουπας.Επισης σημασια εχει η διατομη του σωληνα οπως αναφερθηκε και στα αλλα θεματα..


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από panos2 » Σάβ Ιούλ 24, 2010 1:42 pm

ο σωληνας πρεπει να ειναι σιλικονης η αλουμινενιος?πρεπει να εχει καποια μονωση?

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Ιούλ 24, 2010 2:03 pm

Oι μεταλλικοι μαλλον κρατανε θερμοκρασια σε σχεση με τους σιλικονουχους/λαστιχενιους/πλαστικους
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από panos2 » Σάβ Αύγ 07, 2010 9:25 pm

η σκουπα στη μετωπη πως θα κατσει για να ειναι σταθερη?με βιδες η την αφηνουμε ετσι?η μαμα επιστροφη για τις αναθυμιασεις λαδιου θα μπει στο σωληνα που παει απο τη πεταλουδα στη σκουπα?υπαρχει περιπτωση να βρωμιζει τη πεταλουδα πιο πολυ απο το να εβαζα φιλτρο αναθυμιασεων?συγνωμη αν σας κουρασα.

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Αύγ 08, 2010 3:46 pm

Την σκουπα θα την στιριξεις με βιδες στην μετωπη.Στο σωληνακι αναθυμιασεων μπορεις να βαλεις ενα μικρο φιλτρακι ελευθερας (σαν αυτα που βαζαν στα παπακια) και να το δεσεις καπου χαμηλα.Οσο για την πεταλουδα..........πρωτων θα γλυτωσει απο τις αναθυμιασεις και δευτερον ειτε με σκουπα ειτε με χωρις αυτην απο την στιγμη που βγαζεις το μαμα φιλτρο θα χρειαζετε λιγο πιο συχνα καθαρισμα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από panos2 » Δευ Αύγ 09, 2010 11:39 am

παιδια πηγα ρωτησα για σκουπα σε ενα μαγαζι στη κλεισθενους που εχει σελιδα στο ιντερνετ και μου ειπε η σκουπα δεν μπαινει και δεν θα ρουφαει αερα και για να μπει θα μου τρυπησει ολη τη μετωπη και κοστος ολα μαζι 250ευρω.δεν μου αρεσαν αυτα που ακουσα.μου ειπε για ενα πλακε βαρελακι της bmc οχι το cda κοστος 320 ευρω. ξερεται κανενα καλο μαγαζι που να ξερει τι κανει να μου στειλεται pm?

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Αύγ 09, 2010 12:35 pm

εγω φοραω (μκ2α)φιλτροχοανη αεροπορικου τυπου απο ανθρακονηματα
προγραμμα
αλλαγμενο χταποδι
εξατμιση μεσσαιο τελικο ρεμους
με μαμα ελατηρια-αναρτησεις και μπαινει και μια χαρα στις στροφες...
αρα η λυση ειναι ΦΠΕ σιγουρα και απο εκει και περα βλεπεις τι θελεις χοανη, βαρελακι κλπ. διαλεγεις το ειδος τοπυ προγραμματος σου για να εχεις και τις αναλογες επιδοσεις (με τα αναλογα θετικα και αρνητικα παντα) και το τελικο που θες για τον αναλογο ηχο που προτιμας...
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από g » Δευ Αύγ 09, 2010 1:34 pm

Κλεισθενους;;;; Καλλιθεα μιλας στο γνωστο μαγαζι πριν το φαναρι για να πιασουμε Καλιρροης ή λεω αλλα ντι αλλα...
Φιλε οι τιμες που λεει ο ανθρωπος εκει ειναι ΑΛΛΟΥ!!!
Και σαν ανταλλακτικα να το αγορασεις και να πας σε συνεργειο να το βαλεις θες το πολυ 30 εργασια. Αρα η σκουπα αγορα κανα 150 επωνυμη γτ απο site βρησκεις κυφαρι με πανελακι μεσα απο 70 ευρω.Επισης βαρελακι εγω φοραω look carbon απο την εταιρεια που βγαζει τα Simota αλλα χωρις την επωνυμια(το ιδιο βαρελακι δλδ αλλα χωρις τη μαρκα) και το Αγορασα 60 ευρω και 5 ευρω ενα φιλτρακι αναθυμιασεων= 65. Εργασια δε μου πηρε ο ανθρωπος γτ με ξερει.
ΣΚΟΥΠΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, το εχουν κανει πολλα πολλα ατομα εδω κ μαλιστα εχω οδηγησει και ενα στο παρελθον. Το αμαξι μετα τις 4 ηταν πολυ πιο ροπατο. εδινε ωραια κ με πολυ ωραια ακουστικη.

Εγω ειχα ΚΝ φιλτρο μεσα εδω και 5-60.000 χλμ και το εχω αμα θες να κανεις μια απλη αλλαγη. Το αλλαξα γτ εσπασαν ολες οι βαεις του παπα. Με το ελευθερας ειδα διαφορα αλλα οχι χαοτικα. Απλα ανεπνεε καλυτερα σε πιο ζορικες διαδρομες και ειχε ενα πολυ αμυδρο ελαφρυ μπασο ηχο. Κοστος με ολα 75 ευρω.
Τωρα με το βαρελακι εχω πολυ καλυτερο και αγριο ηχο, το αμαξι τραβαει σε ολο το φασμα καλυτερα απο πριν. Στα πολυ χαμηλα με ζεστη οκ εχει μια αδρανεια, αλλα οχι χειροτερα απο το εργοστασιακο. μετα τις 3 ανεβαζει ωραια για να ερθει να μην εχει να προσφερει τιποτα μετα τισ 6...κατι σα τη σκουπα. Στα ψιλα δεν προσφερουν τιποτα, εννοω κοφτη!
ΣΚΟΥΠΑ δεν εχω δοκιμασει αλλα εχουν βαλει πολλοι οποτε εμπιστευομαι την γνωμη τους.
Επισης αν θυμαμαι καλα οντως μετα τις 4 που ανοιξα με τη σκουπα τραβαει καλυτερα απο το βαρελακι.
Εγω επειδη δε ειχα χρονο να ψαχτω και να δινω κ πολλα!!! εβαλα αυτο και ξεμπερδεψα.
Το αμαξι φιλε μου το εχω απο τον 7/2003, απο το 2/2006 φοραω μεσαιο, σωληνα, τελικο με εξωτερικη 47+ αρα 48 πες κοντα, Ολα χειροπποιητα και ανωξειδωτα ελευθερας και απο τοτε φιλτρο ΚΝ. Ηχος διαφορετικος και το αμαξι δινει την αισθηση οτι τραβαει απο χαμηλα πολυ καλυτερα απο μαμα και ψιλα επισης τραβαει καλα αλλα οχι τρελες διαφορες απο το μαμα. ΘΑ εισαι αντε 2-3 αλογα με ολα τα δικα μου παραπανω, αλλα η ροπουλα θα εχει βελτιωθει και η αισθηση κυριως ειναι διαφορετικη.
ΚΤΕΟ εχω περασει κανονικοτατα 2 φορες και με βαρελι και χωρις. το αμαξι ειναι Φ-Ε απο 40000χλμ και εχω 115000 τωρα.

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από panos2 » Δευ Αύγ 09, 2010 3:21 pm

φιλε μου ειναι στο γερακα το μαγαζι.αυτο που λες με το σιμοτα βαρελι μου το εδειξε για οικονομικο δεν εγραφε πουθενα σιμοτα και το εδινε 120 ευρω.απατεωνας τελειως.μπορεις να μου στειλεις το γνωστο μαγαζι σε πμ η καποιο αξιοπιστο μαγαζι?καποιος που να ξερει μαγαζι στα βορεια προαστια?

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από g » Δευ Αύγ 09, 2010 10:41 pm

εχεις πμ...

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από panos2 » Τετ Αύγ 11, 2010 12:29 pm

παιδια με φιλτρο αναθυμιασεων λαδιου υπαρχει περιπτωση να γεμισει το μοτερ λαδι?

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από g » Τετ Αύγ 11, 2010 3:26 pm

απο οσο ξερω εγω μιας κει εχω βαλει και στο βαρελι μου, θελει τρακτικα αλλαγη καθε 5-10.000 το πολυ για να μην εισερχονται μεσα το οτιδηποτε. Ετσι μου παν ετσι λεω. Δεν ξερω, αλλα ας μιας διαφωτισει καποιος που να ξερει γτ με ενδιαφρερει και εμενα!!

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από panos2 » Τετ Αύγ 11, 2010 3:40 pm

γιωργο θελει τακτικα αλλαγη η καθαρισμα τι σου ειπαν?

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από g » Τετ Αύγ 11, 2010 4:16 pm

τακτικα αλλαγη μιας και εχει 5 ευρω κοντα!! τελικα τι εκανες στειλε πμ να μου πεις, απο περιεργεια...χχιιχιχ, ειμαι κοτσομπολης

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ατμοσφαιρική βελτίωση για punto sporting mk2b

Δημοσίευση από panos2 » Πέμ Αύγ 12, 2010 1:02 pm

παιδια τις σκουπες race sport τις εχει δοκιμασει κανεις?εχουν καλο φιλτρο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”