βελτιωση μκ2 1242 8v

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Σάβ Δεκ 31, 2005 9:48 pm

Sorry το ξέχασα...ονειρευόσουνα! Παλι καλα που υπάρχουν και μάρτυρες :D


Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
MAXRISTOS
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 2:43 pm

Δημοσίευση από MAXRISTOS » Δευ Ιαν 02, 2006 8:23 pm

Sonicboom έγραψε:Sorry το ξέχασα...ονειρευόσουνα! Παλι καλα που υπάρχουν και μάρτυρες :D
εφοσον δεν υπαρχει κανενας μαρτυρας θα μας πεις???

Άβαταρ μέλους
Gallatin
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2004 12:28 am
Τοποθεσία: 1 κολωνα μπροστα απο ολους!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Gallatin » Δευ Ιαν 02, 2006 10:14 pm

Sonicboom έγραψε:Sorry το ξέχασα...ονειρευόσουνα! Παλι καλα που υπάρχουν και μάρτυρες :D
οι πελατες εχουν παντα δικιο δεν χαλαω χατηρι. :D
http://www.speedtest.net/result/363494335.png
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Arguing with the moderators is like shaking your fist at God. There's nobody there; and if there is, he's not listening. And if he's listening, all you're doing is pissing him off

Άβαταρ μέλους
Ziggy
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2006 6:13 pm
Τοποθεσία: σε 2 και σε 4 ρόδες

Δημοσίευση από Ziggy » Δευ Ιαν 02, 2006 11:55 pm

Καλησπέρα παιδιά.
Να ρωτήσω με τη σειρά μου, τι θα ήταν το πρώτο που θα μου προτείνατε για να βελτιώσω την απόκριση στο ΜΚ2 8ν 60αρι (ηλεκτρόγκαζο) μοντ2000 πουντάκι μου χωρίς να κάνω τρομερές παρεμβάσεις και πολλά έξοδα?

Να βάλω φίλτρο πιο ελευθέρο, να βγάλω το φιλτροκούτι?
Για εξάτμιση δεν θέλω να πειράξω καθώς στο συγκεκριμένο εκτιμώ που είναι αθόρυβο, διακριτικό και ξεκούραστο... δεν ήταν και ποτέ δεν θα γίνει GT οπότε δεν βλέπω το νόημα να το πολυσκαλίζω...

αλλά καποια βελτίωση στην απόδοση (χωρίς ρίσκο όμως) θα την εκτιμούσα, όσο μικρή και να είναι.

Άβαταρ μέλους
MAXRISTOS
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 2:43 pm

Δημοσίευση από MAXRISTOS » Τρί Ιαν 03, 2006 4:07 pm

Ziggy έγραψε:Καλησπέρα παιδιά.
Να ρωτήσω με τη σειρά μου, τι θα ήταν το πρώτο που θα μου προτείνατε για να βελτιώσω την απόκριση στο ΜΚ2 8ν 60αρι (ηλεκτρόγκαζο) μοντ2000 πουντάκι μου χωρίς να κάνω τρομερές παρεμβάσεις και πολλά έξοδα?

Να βάλω φίλτρο πιο ελευθέρο, να βγάλω το φιλτροκούτι?
Για εξάτμιση δεν θέλω να πειράξω καθώς στο συγκεκριμένο εκτιμώ που είναι αθόρυβο, διακριτικό και ξεκούραστο... δεν ήταν και ποτέ δεν θα γίνει GT οπότε δεν βλέπω το νόημα να το πολυσκαλίζω...

αλλά καποια βελτίωση στην απόδοση (χωρίς ρίσκο όμως) θα την εκτιμούσα, όσο μικρή και να είναι.

Καλησπερα

Κατ αρχας ΜΚ2 8V 2000μοντ (60αλογα),ηλεκτρογκαζο δεν υπαρχει,εκτος και εαν ειναι 16v.Για μενα εφοσον δεν θες να κανεις ας το πουμε πολλα στο αυτοκινητο σου,δηλαδη εισαι και ευχαριστημενος με την μαμα εξατμιση,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ενα ελευθερο φιλτρο (πχ της Κ&Ν),απλα για να αναπνεει καλυτερο σε ολο το φασμα στροφων μεσα στο φιλτροκουτι του ομως.

Άβαταρ μέλους
Ziggy
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2006 6:13 pm
Τοποθεσία: σε 2 και σε 4 ρόδες

Δημοσίευση από Ziggy » Τρί Ιαν 03, 2006 5:48 pm

Για να το λές για το γκάζι κάτι θα ξέρεις. Απλά έτσι μου είχαν πει, και έχει και κάποια καθυστέριση στην απόκριση και έτσι νόμιζα πως και το δικό μου ηλεκτρικό είχε.
Για την εξάτμιση, είναι που είναι αργό, τώρα τουλάχιστον δεν μου ζαλίζει και τα αυτιά. Θα την άλλαζα μόνο σε κάτι που μπορεί να κουνήσει τα λάστιχά του, σε κανένα σπόρτινγ ίσως, αλλά θα μου φαινόταν γελοίο σε αυτό που ψιλοσέρνεται.

Μάλλον θα ακολουθήσω την πρότασή σου και θα βάλω ένα πιο ελεύθερο φίλτρο στο φιλτροκούτι.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Ιαν 03, 2006 5:58 pm

Για να καταλαβεις αν ειναι ηλεκτρογκαζο σηκωσε το καπου σου και κοιτα την πεταλουδα(πισω απο το μοτερ-στο βαθος).Ψαξε λιγο και αν βλεπεις καποιο συρματοσχοινο εχεις μηχανικο γκαζι.Αλλιως ηκεκτρικο.

Παρεπιπτοντως μηπως ενα λιγο καλυτερο μπουζωκαλωδιο να βοηθουσε?Λεω μηπως..Α! και ενα καλο σερβις φιλε μου αν εχει κανει χλμ..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
MAXRISTOS
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 2:43 pm

Δημοσίευση από MAXRISTOS » Τρί Ιαν 03, 2006 8:19 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Για να καταλαβεις αν ειναι ηλεκτρογκαζο σηκωσε το καπου σου και κοιτα την πεταλουδα(πισω απο το μοτερ-στο βαθος).Ψαξε λιγο και αν βλεπεις καποιο συρματοσχοινο εχεις μηχανικο γκαζι.Αλλιως ηκεκτρικο.

Παρεπιπτοντως μηπως ενα λιγο καλυτερο μπουζωκαλωδιο να βοηθουσε?Λεω μηπως..Α! και ενα καλο σερβις φιλε μου αν εχει κανει χλμ..

Οσοα αφορα τα μπουζωκαλωδια σωστη η παρατηρηση σου,αλλα για μενα προσωπικα θα χρειαστουν κατω απο αλλες συνθηκες οσο αφορα το 8v.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Ιαν 03, 2006 8:30 pm

Eσεις που τα εχετε μαλλον ξερετε καλυτερα :-).Παντως αν ειναι να τα αλλαξει γιατι να μην δοκιμασει και κατι καλυτερο!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
siiiii
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2005 7:39 am

Δημοσίευση από siiiii » Τρί Ιαν 03, 2006 10:09 pm

επειδι εχουμε το ιδιο πουντο φιλε μου δεν εχει ηλεκτρογκαζο ειναι με συρματοσχοινο.εγω εβαλα εκκεντροφορο colobo bariani φιλτροκουτι της dia tis bmg ρυθμιζομενο γραναζι και ενα τελικο remus.τωρα μενει να βαλω και προγραμμα.αλλα καλο ειναι να δεις του maxristo ο πουντο.....
εχω και punto παμε μια βολτα?

Άβαταρ μέλους
NEA_KIOS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2005 12:20 pm
Τοποθεσία: NAFPLIO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NEA_KIOS » Τρί Ιαν 03, 2006 11:45 pm

εγω εχω βαλει φιλτροκουτι της bmg dia και τελικο της sebring. ποσο σου κοστισε φιλε για ρυθμιζομενο γραναζι και εκκεντροφορο? ενδιαφερομαι.

Άβαταρ μέλους
siiiii
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2005 7:39 am

Δημοσίευση από siiiii » Τετ Ιαν 04, 2006 7:41 am

τον εκκεντροφορο τον ειχα παρει 135.000χιλ.τοτε.το γραναζι εκανα το ιδιο στον <<μπουμπι>>δεν θυμαμαι ποσο
εχω και punto παμε μια βολτα?

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Τετ Ιαν 04, 2006 9:30 am

Φίλε siiiii, σου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα από τότε που έβαλες τον εκκεντροφόρο?? Έχεις χάσει στα χαμηλά?? παίζει το ρελαντί και τα σχετικά??
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
Ziggy
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2006 6:13 pm
Τοποθεσία: σε 2 και σε 4 ρόδες

Δημοσίευση από Ziggy » Τετ Ιαν 04, 2006 11:40 am

φίλε Κωνσταντίνε, για το service συμφωνώ απολύτως. Δεν τα αμελώ τα τακτικά, ενώ και εκτακτα πηγαίνω να μου το ελέγχουν αν κάτι δεν μου πάει καλά. Την προηγούμενη εβδομάδα, μετά από πολλες μέρες ακινησίας πήγα να μου αλλάξουν μπουζί, κάποιες τάπες λαστιχάκια βαλβίδων κτλ.
Τώρα για να αλλάξω μπουζοκαλώδια, δεν ξέρω, αν είναι να αλλαχτούν κάποια φορά, ίσως να ακολουθήσω την συμβουλή σου, ανάλογα και με το έξοδο.

Φίλε noooo ... εχμ εννοούσα siiiii :mrgreen: (just joking) μάλλον θα πάω για φίλτρο, όπως συμβουλεύετε όλοι. Για τελικό, δεν ξέρω. Σε εσάς που αλλάξατε, δυνάμωσε πολύ ο θόρυβος?
Ο εκκεντροφόρος έκανε μεγάλη διαφορά? Και το ρυθμιζόμενο γρανάζι, τι εστί?
Φίλτρο+εκκεντροφόρος+τελικό = γύρω στα 600 να υπολογίζω?
Το όφελος ποιο θα είναι χονδρικά? Υπάρχουν προβλήματα?
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Ziggy
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2006 6:13 pm
Τοποθεσία: σε 2 και σε 4 ρόδες

Δημοσίευση από Ziggy » Τετ Ιαν 04, 2006 11:43 am

siiiii έγραψε:αλλα καλο ειναι να δεις του maxristo ο πουντο.....
Γιατί ??? για να μου μπούν ιδέες? :twisted:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”