FIAT Punto Sporting Mk2 turbo ?

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
goku_oahazaru
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 5:19 pm

Δημοσίευση από goku_oahazaru » Τρί Δεκ 20, 2005 3:41 pm

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΗ ΣΤΙΝ ΤΣΕΠΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΓΚΑΖΗ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΤΡΕΛΑ Η PUNTΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΕΡΝΑΕΙ ΤΣΑΙ ΤΙΝ ΜΑΜΙΣΙΑ PUNTAPA GT ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΨΟΦΙΣΙ ΣΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ.
Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του CHRIS δεν ειναι αδύνατο αλλα το GT αν και μαμα παραμένει πολυ γρήγορο λογο της ελαφριας καρότσας του και των 21 κιλων ροπής του,οπως και να έχει μακαρι να παιζεις στα ισα με μαμα GT.

ΦΙΛΙΚΑ
GOKU



Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τρί Δεκ 20, 2005 4:16 pm

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω αντιπαράθεση...αν σηκώσει πάνω από 0.6 τότε σίγουρα θα παίζει μαμα gt στα ίσα.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Δεκ 20, 2005 4:20 pm

8a symfwnisw me ton sonicboom ,mias kai to apovaro ton amajomaton ton 2 autokiniton den einai megalo...
twra den jerw ama 8elei 0.6 , 0.8 ktl...piesi kai sigoura ola auta pou leme proypo8etoune kali douleia stin veltiosi tou moter se turbo...
swsti epilogi proionton , swsta ru8misma meigmaton kai ola ta synafi.

kai milaw panta gia mama GT kai oxi GT me otidipote allo panw tou.

filika.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
goku_oahazaru
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 5:19 pm

Δημοσίευση από goku_oahazaru » Τρί Δεκ 20, 2005 5:45 pm

Ναι παιδια ολα είναι πιθανά αλλα μη ξεχνάμε και το ξερο 7.9 0-100 του μαμά GT που το βλέπουμε σπάνια σε βελτιώσης σαν αυτη που εντινεται στο συγκεκριμένο topic και μιλάω πάντα για κόντρα απο στάση.

ΦΙΛΙΚΑ
GOKU

Άβαταρ μέλους
KLYR
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 10:39 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KLYR » Τρί Δεκ 20, 2005 6:45 pm

NAI AΛΛΑ ΚΑΙ 7.1 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100ΧΛΜ ΜΕ BRAVO ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1150KG οποτε το PUNTO TO SPORTING ΕΑΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΣΤΟ POWER ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 980KG. :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
CHRIS 20V TURBO
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2005 4:39 pm
Τοποθεσία: AΛΜΥΡΟΣ

Δημοσίευση από CHRIS 20V TURBO » Τρί Δεκ 20, 2005 7:37 pm

με 25αρα,ΣΩΣΤΟ καυσιμο,καλη εξατμιση,καλο δισκο,και πιεση 0,7,το μαμα τοGT το καταπινεις χαλαρα!
επαναλαμβανω,το ΜΑΜΑ!
γιατι και ενα σωστο GT πυροβολαει,και σκιζει οτι θες......
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ευάγγελος
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2004 8:38 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από Ευάγγελος » Τρί Δεκ 20, 2005 7:50 pm

Φίλε klyr για τη μετατροπή σε turbo δεν θα πω τίποτα υπάρχουν άλλα παιδιά που το είναι ποιο αρμόδιοι από μένα για να σου πουν!
Αυτό που εχω εγώ να σου πώ είναι προσοχή στο σασμάν γιατί κατα πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξει, άκου τι σου λέει ο sonicboom ξέρει!
Γενικά η μετάδοση από το MK2 δεν είναι για πολλά πολλά!
Powered by Abarth

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τρί Δεκ 20, 2005 8:01 pm

Οποιος παθαίνει, μαθαίνει... :roll:
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
KLYR
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 10:39 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KLYR » Τετ Δεκ 21, 2005 12:13 am

πιστευω στιν επομενη συναντιση να τα πουμε sonicboom να με πασ και καμια βολτα εαν μπορεισ

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τετ Δεκ 21, 2005 9:14 am

Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
KLYR
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 10:39 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KLYR » Τετ Δεκ 21, 2005 6:14 pm

ok τα λεμε εκει

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Δεκ 22, 2005 11:20 am

KLYR έγραψε:OXI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ PUNTO MK2 AΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΤΕΝΤΑ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΝ ΜΠΛΕΞΟΥΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΗ Η ΟΘΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ.
vasika den einai mono to tamplo.
to mk2 to punto exei body controller gia ola ta eswterika tou ilektrika , h plejouda pou paei ekei apo ton egkefalo sou 8elei olokliri pantrema kai kainourgies grammes ktl...

einai efikto na ginei alla den 8ewrite eulogi metatropi , mias kai milame gia syndesmologies ek neou akoma kai gia to A/C sou , ta para8ura sou kai ola ta synafi...

Episis to moter 8elei douleia stis vasis tou gia na katsei alla auto jepernietai...
to allo 8elei polu douleia k analoga plironeis polles ergato-wres....kai an8rwpo (ilektrologo) pou na skampazei kai na min kolaei sto "ergostasiako" !!!
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
KLYR
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 10:39 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KLYR » Πέμ Δεκ 22, 2005 1:01 pm

Το πιο σιγουρο τρομπετο ειναι να το κανεισ HGT ειναι η μονη συγουρη λυση,

Angel
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2004 1:59 pm

Δημοσίευση από Angel » Πέμ Δεκ 22, 2005 5:56 pm

Κι όμως το έχω ψάξει....
Αν κρατήσεις τα πάντα μαμά και βάλεις ένα έξτρα μπεκ με εγκεφαλάκι, μικρή τουρμπίνα και σηκώσεις το πολύ 0.5 ίσως και να μην αντιμετωπίσεις μεγάλα προβλήματα. Αλλά είναι δυνατόν να τουρμπίσεις και μετά από λίγο καιρό να μη θέλεις κι άλλο;!
Είναι δυνατόν;
Άρα μετά θα πεις, έ να μη τσιμπήσω λίγο την πίεση; Να την τσιμπήσεις. Α! ξαφνικά ξεφουσκώνει ψηλά. Θέλεις μεγαλύτερη τουρμπίνα, θέλεις και άλλη εξάτμιση γιατί τα άλογα ανεβήκανε. Ίσως να θέλεις και άλλο χταπόδι. Χρειάζεσαι ρύθμιση εκ νέου και αρχίζεις να παίζεις με τη μοίρα σου στο θέμα της μετάδοσης αλλά και στο θέμα της πολλαπλής εισαγωγής. Κι αν το δουλέψεις μία μέρα στα 2 bar και δεν σπάσει η πολλαπλή εισαγωγής δε σημαίνει ότι θα αντέxει. Τη ζημιά την κάνει η βενζίνη από το έξτρα μπεκ που σιγά σιγά τρώει το πλαστικό και κάποια στιγμή σε χαιρετάει.
Άρα τελικά αφού κάνεις βόλτες με αυτοκίνητα φίλων λες:
Θέλω 170 πχ άλογα. Τι επιλογές έχω;
Ή έχω 3000 ευρώ τί μπορώ να κάνω; Με ικανοποιεί;
Οι μισοδουλειές τελικά πληρώνονται ακριβότερα. Καλύτερα μια και καλή με καλή τουρμπίνα, πρόγραμμα με 2 ή και 3 πιέσεις, τα σφυρήλατα είναι μεγάλη εξασφάλιση και δεν κοστίζουν πολύ. Ένα σετάκι μπιέλες από κάποιο 1.8 vag ίσως, δεν είναι ακριβό. Μια μεταλλική πολλαπλή εισαγωγής ίσως να μη κοστίσει πάνω από 500 ευρώ και ανοίγει την πόρτα για το 1+bar! Το σύστημα μετάδοσης αργά η γρήγορα ΣΙΓΟΥΡΑ θα πει το ποίημα. Αλλοιώς το hgt θα είχε ίδιο κιβώτιο. Γιατί δεν έχει; Οι απαντήσεις οδηγούν στο συμπέρασμα ότι τελικά σε τόσο μικρά αυτοκίνητα ίσως και να μην αξίζει. Η αγορά ενός hgt, fr, fiesta st,c2 vts, czt κλπ κλπ ίσως είναι προτιμότερη....

Άβαταρ μέλους
KLYR
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 10:39 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KLYR » Πέμ Δεκ 22, 2005 11:49 pm

Να σου πω αυτο που λες δεν εχεις αδικο.Γιατι εαν αρχησης και μπεις στο τριπακη με τις βελτιοσης μετα δεν σταματας και ολο τοκιζεις και μετα το αμαξη σου φτανει πολυ παραπανο αντι να το παρεις μαμισιο το πιο καλω μοντελο.Αλλα οτι και να κανεις το βελτιομενο εχει αλλη χαρη.Εγω θελω παραπολυ να παρω FIAT COUPE 20VT αλλα τα λεφτα δεν φτανουν.Οποτε τι κανω βελτιονω το puntaki μου και φτιαχνομαι εστω με τα 130 αλογα που θα βγαλει.Αλλα και παλει 220hp να το κανω και που λεει ο λογος να παταω coupe που ειναι παραπολυ δυσκολο εως ακατοθορτο αλλα λεμε θα μου φτασει 2 φορες το coupe. Οποτε δινω τα 4500 και ηρεμο καπως εμενα αυτη ειναι η αποπση μου συμφωνω απολιτα με τον ANGEL

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”