FIAT Punto Sporting Mk2 turbo ?

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
bravonick
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1169
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 3:53 pm
Τοποθεσία: Στον Κόσμο Μου!!!

Δημοσίευση από bravonick » Δευ Δεκ 19, 2005 8:38 pm

Sonicboom έγραψε: Για το bravo αυτο είχα διαβάσει κι εγώ και έμεινα λίγο m@l@k@s από τους χρόνους που έβγαλε..
αφου είναι εργαλεία τα Bravo ρε...!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Ventivalvola Potenza!

Άβαταρ μέλους
siiiii
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2005 7:39 am

Δημοσίευση από siiiii » Δευ Δεκ 19, 2005 9:07 pm

bravonick..χιχιχιχιχι!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted:
εχω και punto παμε μια βολτα?

Άβαταρ μέλους
goku_oahazaru
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 5:19 pm

Δημοσίευση από goku_oahazaru » Τρί Δεκ 20, 2005 12:29 am

Tα βήματα είναι τα εξής
-Πολλαπλή εξαγωγής,τουρμπίνα*,down pipe,καταλύτης,εξάτμιση. 1500Ε
-Σωληνώσεις intercooler. 350Ε
-ψυγείο λαδιού. 200Ε
-Μετταλική φλάντζα (μείωση λόγου συμπίεσης). 300Ε
-Μπλιντ (αναλογικο boost controller για να ρυθμίσεις τη πίεση) 50Ε
-Προγραμμα(AVANCE και ΚΑΥΣΙΜΟ"τα υπαρχον μπεκ και τρομπα σε καλύπτουν"). 350Ε
-1 βαθμό πιο ψυχρά μπουζί. 50Ε
-ΑIR FUEL/RATIO(τιμη αισθητηρα Λ) 100Ε
-Μπαρόμετρο 50Ε

Σύνολο 2950Ε.

Γνωμη μου ειναι να υοθετήσεις μια τουρμπίνα* σε διαστάσεις Τ22 ή απο AUDI (kkk K03) ή απο 200sx (garret T25 με A/R 0,46) η ακόμα και μια IHI VL7 απο τον ΜΠΑΜΠΑ GT.Επίσης με πιεσούλα γύρω στα 0.8bar και χαρη στις 16βαλβιδουλες σου θα τα βαρέσεις τα 140ps και αρκετα αξιόπιστα.Απλα να θυμάσαι η όλη ιστορία είναι το μίγμα σου το οποίο θα το ελέγχεις απο το AIR FUEL/RATIO, αν δουλεύει απο στοιχιομετρικό και πάνω και ρυθμίσεις και σωστά τη σχέση συμπίεσης (γνώμη μου 8,8:1) δεν θα έχεις προβλήματα και τρύπουλες στα πιστονάκια σου,επιπλέον σου προτείνω αμόλυβδη 100 οκτανίων για ακομη μεγαλύτερη αξιοπιστία και απόδοση. Τωρα δίσκο πλατο και σασμάν δεν θα χρειαστείς μεχρι εδώ και αν θες βεβαια να ενυσχύσεις το χτενι στο πλατό σου υπαρχουν πολλοι που την κάνουν αυτή τη δουλειά με περιπου 150Ε. Τωρα η τιμη που σου δίνω είναι στα πλαίσια της λογικής παντως δεν χρειάζεσαι παρα πολλα λεφτά οπως βλέπεις για να γινεις τουρμπάτος.

ΦΙΛΙΚΑ
GOKU

Άβαταρ μέλους
Gallatin
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2004 12:28 am
Τοποθεσία: 1 κολωνα μπροστα απο ολους!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Gallatin » Τρί Δεκ 20, 2005 12:41 am

φιλε σε βρισκω καπου "αδιαβαστο"......
ο εγκεφαλος στο σπορτινγκ πως θα μετρισει πιεση για να δωσει το καυσιμο??? απλα δεν παιζει...
μονο με παραλληλο και 5ο μπεκ.
οσο για το σασμαν θα στην "κανει" την λαδια δεν αντεχει τα παραπανω κιλα ροπης (μπολικα παραπανω)
http://www.speedtest.net/result/363494335.png
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Arguing with the moderators is like shaking your fist at God. There's nobody there; and if there is, he's not listening. And if he's listening, all you're doing is pissing him off

Άβαταρ μέλους
goku_oahazaru
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 5:19 pm

Δημοσίευση από goku_oahazaru » Τρί Δεκ 20, 2005 1:41 am

Οπα ναι εχεις δίκιο GALLATIN μου είχε διαφύγει η εξαρση της τεχνολογίας για τους καινούριους εγκεφάλους,οσο για το σασμαν γνωμη μου είναι οτι αντεχει και συνήθως στις light μετατροπές δεν προτεινουν απαραιτήτος αλλαγη αλλα και να το αλαξει κερδος του θα είναι...

Angel
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2004 1:59 pm

Δημοσίευση από Angel » Τρί Δεκ 20, 2005 2:04 am

Όλα αργά η γρήγορα θα παραδώσουν πνεύμα. Ή κάνεις κάτι σωστά ή δε το κάνεις καθόλου. Για να μη κάνεις προσευχές κάθε φορά που τουρμπίζεις μάλλον θα χρειαστείς πιστόνια, μπιέλες, ζύγισμα στροφάλου και βολάν, κιβώτιο, έξτρα μπεκ και εγκεφαλάκι, ίσως βαλβίδες, σίγουρα ροϊκή και μια μεταλλική πολλαπλή εισαγωγής γιατί η πλαστική θα πει το ποίημα. Άραγε αξίζει;

Άβαταρ μέλους
goku_oahazaru
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 5:19 pm

Δημοσίευση από goku_oahazaru » Τρί Δεκ 20, 2005 2:42 am

Όλα αργά η γρήγορα θα παραδώσουν πνεύμα. Ή κάνεις κάτι σωστά ή δε το κάνεις καθόλου. Για να μη κάνεις προσευχές κάθε φορά που τουρμπίζεις μάλλον θα χρειαστείς πιστόνια, μπιέλες, ζύγισμα στροφάλου και βολάν, κιβώτιο, έξτρα μπεκ και εγκεφαλάκι, ίσως βαλβίδες, σίγουρα ροϊκή και μια μεταλλική πολλαπλή εισαγωγής γιατί η πλαστική θα πει το ποίημα. Άραγε αξίζει;
Δε νομίζω πως μιλας για light turbo αυτη η βελτιωση που αναφέρεις μαζι με αλλα περιφεριακα αγγιζει τα 10000+ δεν θελει 250 αλογα ο ανθρωπος.Καπου πρεπει να έχεις μπερδευτεί πάντος φιλε μου γιατι αυτα που λες μου δεινουν την εντυπωση οτι δεν πρεπει να το εχεις ψαξει παρα πολύ.

ΦΙΛΙΚΑ
GOKU

Άβαταρ μέλους
goku_oahazaru
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 5:19 pm

Δημοσίευση από goku_oahazaru » Τρί Δεκ 20, 2005 2:45 am

A οσο για την πλαστικη πολλαπλη εισαγωγης συμφωνω αλλα με πιεση της ταξης 0.7 δεν εχουν παρουσιαστει προβλήματα στις πλαστικές εισαγωγές.

Άβαταρ μέλους
CHRIS 20V TURBO
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2005 4:39 pm
Τοποθεσία: AΛΜΥΡΟΣ

Δημοσίευση από CHRIS 20V TURBO » Τρί Δεκ 20, 2005 8:24 am

λοιπον,συμφωνω με τον goku,αλλα μιας και ειχα καποτε ενα mk2 sporting turbo,θα πω δυο βασικα πραγματακια,που θα βοηθησουν τον φιλο μας.
5ο μπεκ,μονο 550 παροχη,γιατι θα στεγνωνεις,και θα βαρας 1000+ βαθμους στο πυρομετρο.ακομη καλυτερα αντι για 5ο μπεκ,ειναι ο εγκεφαλος της autodelta,μεχρι 1 βαρ υποστηριζει,και εχεις το κεφαλη σου ησυχο.
20ν,η πλαστικη πολαπλη εισαγωγης,ειναι πλαστικη,ναι,αλλα εγω το φυσουσα 1-1,2 και δεν ειχα παθει το παραμικρο.
αρα εσυ αν το φυσας 0,8-0,9 μην φοβασαι τιποτα!
το σασμαν δεν παθαινει επισης τιποτα,εγω το ειχα μετρησει 167 αλογα,με μαμα δισκο!!!!!!!μετα λογικο,παρεδωσε πνευμα!ενας ενυσχυμενος ειναι απαραιτητος.
και τελος η τουρμπινα.
μια 25αρα ρουλεμανατη,ειναι οτι καλυτερο!
οτιδηποτε αλλο,ειναι απλα λιγο.
σου μιλαω εκ πειρας,
ελπιζω να πετυχεις οτι καλυτερο!!!
φιλικα
χρηστος
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τρί Δεκ 20, 2005 9:23 am

Θα διαφωνήσω σχετικά με το σασμαν... Το 6αρι ειδικά δεν είναι για πολλά. Στα 20000 χιλιομετρα έβαλα τουρμπίνα και στα 50000 περίπου είχε γίνει κομματάκια. Οχι δεν είμαι κανίβαλος, όχι δεν βαράω καρφωτές! Το 5αρι παραδόξως δεν έχει βγάλει πρόβλημα, αυτό που βγάζει πρόβλημα πλέον είναι το διαφορικό...και διαφορικό μόνο του λίγο δύσκολο να βρεις.
Δίσκο οπωσδήποτε θέλει ενισχυμένο αλλά και πάλι αν είναι να το πηγαίνεις τσίτες συχνά μην περιμένεις να βγάλει πολλά χιλιόμετρα.
Οσό αξιόπιστο έχει βγει το μοτέρ, αλλα τόσα προβλήματα μου έχει βγάλει η μετάδοση.
Αν ήταν ντε και καλά να το ξανατούρμπιζα τώρα, με όλα αυτά που γνωρίζω, πάνω από 120 άλογα δεν θα το πήγαινα.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
CHRIS 20V TURBO
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2005 4:39 pm
Τοποθεσία: AΛΜΥΡΟΣ

Δημοσίευση από CHRIS 20V TURBO » Τρί Δεκ 20, 2005 9:55 am

εμενα παντως δεν ειχε κανει "κιχ"..........
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τρί Δεκ 20, 2005 10:12 am

Πόσα χιλιομετρα έχει κάνει με την τουρμπίνα? Κι εμένα μέχρι τα 50 χιλιάδες ήταν σχεδον άψογο, σιγά σιγά άρχισε να γρατζουνάει τη 2α μετά την 3η και μετά σκόπρισαν όλα...
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
CHRIS 20V TURBO
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2005 4:39 pm
Τοποθεσία: AΛΜΥΡΟΣ

Δημοσίευση από CHRIS 20V TURBO » Τρί Δεκ 20, 2005 10:50 am

τωρα....δυστυχως δεν θυμαμαι...αλλα δεν ειχε δωσει κανενα τετοιο δειγμα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KLYR
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 10:39 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KLYR » Τρί Δεκ 20, 2005 12:53 pm

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΗ ΣΤΙΝ ΤΣΕΠΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΓΚΑΖΗ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΤΡΕΛΑ Η PUNTΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΕΡΝΑΕΙ ΤΣΑΙ ΤΙΝ ΜΑΜΙΣΙΑ PUNTAPA GT ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΨΟΦΙΣΙ ΣΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ.

Άβαταρ μέλους
Gallatin
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2004 12:28 am
Τοποθεσία: 1 κολωνα μπροστα απο ολους!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Gallatin » Τρί Δεκ 20, 2005 1:23 pm

φιλε γραφε με μικρα γραμματα σε παρακαλω.
http://www.speedtest.net/result/363494335.png
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Arguing with the moderators is like shaking your fist at God. There's nobody there; and if there is, he's not listening. And if he's listening, all you're doing is pissing him off

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”