Σκούπα της Green για sporting 1.4

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

puntomaniac2004
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 9:47 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

Δημοσίευση από puntomaniac2004 » Κυρ Φεβ 11, 2007 5:11 pm

Και εγω εχω σκουπα και πριν λιγες μερες απεκτησα και προγραμμα στον Tuning faster.Τα αποτελεσματα ειναι αρκετα καλα θα ελεγα καθως το αμαξι πλεον δινει και ψηλα με τον συνδυασμο σκουπα προγραμμα (συγκεκριμενα μεχρι τις 6500 παει μια χαρα με κοφτη τις 6800).Μαλιστα επειδη τα punto εχουν το γνωστο προβλημα με την μετωπη που φραζει τον αερα και δεν αφηνει τη σκουπα να ρουφαει αρκετο σκεφτομαι να παω στον A.R.D και να κανω καπιες τρυπες καθως και νεα μασκα με σητα για καλυτερη ροη αερα.Το αμαξι τοτε θα γινει ακομα καλυτερο πιστευω.Θα σας πω νεα οταν ολοκληρωσο το project...



Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Κυρ Φεβ 11, 2007 5:24 pm

τι αμαξι εχεις φιλε?
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

puntomaniac2004
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 9:47 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

Δημοσίευση από puntomaniac2004 » Κυρ Φεβ 11, 2007 9:10 pm

Εχω το 1.4 sporting(mk2b).Aυτο με τα 95 ονομαστικα αλογα :x

puntomaniac2004
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 9:47 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

Δημοσίευση από puntomaniac2004 » Κυρ Φεβ 11, 2007 9:15 pm

P.A.D.R.C να σε ρωτησω κατι φιλε?Στη φωτογραφια που δειχνεις τη σκουπα (υποθετω ειναι το δικο σου αμαξι ετσι?).Παρεπιπτωντος εχω και εγω την ιδια σκουπα :grin: Τεσπα ηθελα να σε ρωτησω απο που προερχονται ολα αυτα τα λαδια στο καπακι του μοτερ σου?Ρωταω γιατι και το δικο μου εχει στο ιδιο σημειο λαδια.Ξερει κανεις απο που προερχονται?

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Κυρ Φεβ 11, 2007 9:26 pm

κυριως απο τις αλλαγες-συμπληρωσεις λαδιων!
See you in another life . . .

puntomaniac2004
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 9:47 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

Δημοσίευση από puntomaniac2004 » Κυρ Φεβ 11, 2007 9:32 pm

Παιζει να ειναι απο αυτο?Μακαρι να ειναι απο κατι τετοιο.Εμενα μεχρι που πηγε το μυαλο μου οτι μπορει να χανει λαδια απο τις βιδες που δενουν το καπακι :shock:

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Κυρ Φεβ 11, 2007 9:36 pm

δεν ξερω στα σιγουρα αλλα ειπα οτι κυριως απο εκει!!

το χω παραρηρησει οταν παω να συμπληρωσω λαδι και καμια φορα <<αστοχω :lol: >> και πεφτει λιγο εξω...
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Κυρ Φεβ 11, 2007 9:39 pm

ωχ,double post!! :sad:


τωρα το ειδα....εσυ ελεγες μηπως ειναι απο την κυλινδροκεφαλη?χοντρο το κοβω...δεν ξερω σιγουρα...περιμενε να απαντησει καποιος αλλος...

αν και ειμαστε εκτος τοπικ αν σκεφτεσαι να πλυνεις μοτερ προσεξε που το πας,εχω ακουσει τρελα πραγματα!!


off topic and go...
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Κυρ Φεβ 11, 2007 9:58 pm

νεα απο το μετωπο....το λαδι σε ενα βαθμο ειναι φυσιολογικο αφου οι βιδες στο καπακι εχουν τσιμουχες που με τον καιρο ξεραινονται και απο εκει περναει λιγο λαδι!
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Φεβ 12, 2007 1:19 am

το λαδι σε ενα βαθμο ειναι φυσιολογικο αφου οι βιδες στο καπακι εχουν τσιμουχες που με τον καιρο ξεραινονται και απο εκει περναει λιγο λαδι
+1 και οχι μονο..
Οπως φαινεται στην φωτογραφια δεν υπαρχει φιλτρο αναθυμιασεων-το καλυτερο βεβαιως ειναι το δοχειο περισυλλογης αυτων..Επισης οταν συμπληρωνουμε λαδι λερωνεται μονο γυρω απο την ταπα του λαδιου(αν ειμαστε απροσεχτοι),οχι ολοκληρο το καπακι :smile:!
Παρολα αυτα και ολα αυτα να ηταν τελεια,παλι θα ειχαμε λερωμενο καπακι,γιατι ολοι κινητηρες βγαζουν.Ετσι καθε τοσο πρεπει να το καθαριζουμε!Oσο για τον γενικο καθαρισμο,να προσεχετε τα ηλεκτρικα σας..!

Υ.γ δεν ειναι ο δικος μου κινητηρας,διοτι δεν θα επετρεπα τοσο λαδι..:smile:
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Δευ Φεβ 12, 2007 3:14 am

P.A.D.R.C έγραψε:
το λαδι σε ενα βαθμο ειναι φυσιολογικο αφου οι βιδες στο καπακι εχουν τσιμουχες που με τον καιρο ξεραινονται και απο εκει περναει λιγο λαδι
+1 και οχι μονο..
Οπως φαινεται στην φωτογραφια δεν υπαρχει φιλτρο αναθυμιασεων-το καλυτερο βεβαιως ειναι το δοχειο περισυλλογης αυτων..Επισης οταν συμπληρωνουμε λαδι λερωνεται μονο γυρω απο την ταπα του λαδιου(αν ειμαστε απροσεχτοι),οχι ολοκληρο το καπακι :smile:!
Παρολα αυτα και ολα αυτα να ηταν τελεια,παλι θα ειχαμε λερωμενο καπακι,γιατι ολοι κινητηρες βγαζουν.Ετσι καθε τοσο πρεπει να το καθαριζουμε!Oσο για τον γενικο καθαρισμο,να προσεχετε τα ηλεκτρικα σας..!

Υ.γ δεν ειναι ο δικος μου κινητηρας,διοτι δεν θα επετρεπα τοσο λαδι..:smile:
εγω παντως απο αυτε ςτις τσιμουχες εχασα σχεδον ολο το λαδι μου σε μια βδομαδα..ειχα δωσει 170 ευρω νομιζω...120 μονο εργασια..
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

puntomaniac2004
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 9:47 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

Δημοσίευση από puntomaniac2004 » Δευ Φεβ 12, 2007 4:21 pm

Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σας εχει καποια βαση η σκεψη μου οτι μου φενεται σαν να χανει απ τις βιδες του καπακιου.Ειναι γεγονος στο δικο μου παντως οτι μου καιει πολυ λαδι δηλαδη καθε 5000χλμ ο δειχτης λαδιου ειναι στεγνως οταν κανω μετρηση :shock: Δεν εχει σταλα πανω του δηλαδη πρεπει να καιει περιπου 1 λιτρο στα 5000χλμ περιπου.Δηλαδη αν αλλαξω τα τσιμουχακια η ζημια θα φτιαξει?Δηλαδη δε θα χανει τοσο λαδι?

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Φεβ 12, 2007 4:44 pm

δεν μπορει να χανει 1λτ λαδι απο φλατζα...
ποσοτητα του ενος λιτρου να το δεκτο , αλλα απο εκει και μονο με τιποτα.
αν ητανε ετσι σε 10.000κμ το μηχανοστασιο σας θα ειχε την εμφανιση τηγανιου που του εχει μεινει το χρησιμοποιημενο λαδι μετα απο τηγανισμα πατατων.......
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Φεβ 12, 2007 5:26 pm

Εγω θελω 1 λιτρο/3000 χλμ οποτε εισαι καλα :smile:-υπαρχει και αναλογο τοπικ..H ποσοτητα που εξατμιζεται και βγαινει απο τα τσιμουχακια ειναι απειροελαχιστη φιλε puntomaniac2004.Για να το επιβεβαιωσεις αυτο σου προτεινω να μαζεψεις μια φορα τις αναθυμιασεις σου σε ενα δοχειο και να τις συγκρινεις με το νωτισμα στις βιδες!Επισης και να αλλαξεις τσιμουχακια παλι θα ξεραθουνε και θα βγαλουνε-εννοειται η λυση σφιγγω οσο παει δεν ευδοκιμει..απεναντιας τα κοβει και μετα δακρυζουν πιο πολυ!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Δευ Φεβ 12, 2007 6:17 pm

εμενα ειχε χασει παραπανω απο λιτρο απο τα τσιμουχακια εκτος και αν ηθελαν σφιξιμο και οι βιδες και ξεχασε να μου το πει...παντως τωρα ειναι ολα οκ και τα λαδια στη θεση τους εδω και 4.000 χλμ
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”