Mk2 καπάκι, καντράν και μειωμένες επιδόσεις.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Xeonator
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 1:30 pm

Mk2 καπάκι, καντράν και μειωμένες επιδόσεις.

Δημοσίευση από Xeonator » Τρί Μάιος 09, 2017 7:07 pm

Χαιρετώ την παρέα. Έχω ένα Punto που μέχρι πριν 1 χρόνο το έλεγα σκυλί (το έχω από το 2000) φτου φτου, μην το ματιαξουμε και άλλες τέτοιες αηδιες. Η αλήθεια είναι πως από προβλήματα μηδέν. Μέχρι φέτος. Μετά τα κρύα του χειμώνα στραβωσε το καπάκι της μηχανής με αποτέλεσμα να χάνει και να και λάδι, σε σημείο που δεν μπορούσες να το οδηγήσεις.
Πήγα στον μηχανικό μου και ισιωσαμε το καπάκι σε έναν άλλον τύπο στην Θεσσαλονίκη, αλλάξαμε σετ φλάντζες, λάδια, paraflu, ιμάντα και βάση μηχανής. Όλα αυτά +εργασία βγήκαν 450€. Θέλω να μου πείτε αν είναι σεβαστό ποσό. Φυσικά πριν φτιαχτεί ανεβαζε θερμοκρασίες και άναβε το βιντιλαντερ κάθε τρεις και λίγο.

Αφού το φτιάξαμε λοιπόν, μετά από έναν μήνα σχεδόν άρχισε τα κόλπα. Και τι εννοώ, το βιντιλαντερ ανάβει σε άκυρες στιγμές εκεί που είναι κρύο, εκεί που είναι ζεστό αλλά πάντα για λίγα δευτερόλεπτα, σαν να κολλάει ο θερμοστάτης (τον τσεκαρε ο μηχανικός και είναι οκ). Το άλλο τώρα, όταν έχει ζεσταθεί στην θερμοκρασία κανονικής λειτουργίας αρχίζει να κάνει έναν ψιλοεντονο ήχο που δεν τον έκανε πριν φτιαχτεί, σαν να βαρανε δυνατά οι βαλβίδες ένα πράμα. Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι. Επίσης δεν τραβάει καθόλου. Δοκίμασα τις ίδιες ανηφόρες που ανέβαινα πριν για πλάκα και τώρα το αυτοκίνητο δεν θέλει ούτε να τις βλέπει.
Τι μπορεί να φταίει;
Με συγχωρείται για το μακροσκελές ποστ μου αλλά ελπίζω να βρω λύση.

Το αυτοκίνητο είναι ένα Punto mk2 1.2 8v 60hp (ούτε 30 δεν είναι τώρα). Απείραχτο.

Άλλη μια ερώτηση τώρα. Επειδή έχω το απλό καντράν (μόνο ταχύμετρο) μπορώ να του κουμπωσω αυτό που έχει και στροφόμετρο ώστε να βλέπω και την θερμοκρασία του κινητήρα;

Οποιαδήποτε βοήθεια φυσικά ευπρόσδεκτη.

(Πρώτο ποστ και έχει μόνο προβλήματα)

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Mk2 καπάκι, καντράν και μειωμένες επιδόσεις.

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Μάιος 13, 2017 1:49 am

καλωσηρθες στη παρεα μσς κατ αρχην.
στο θεμα στραβωσε καπακι εννοεις εκαψε φλατζα οκ κανατε επισκευη
στη συνεχεια αναβει το βεντιλατερ λες κ τσεκαρατε θερμοστατη, ο θερμοστατης ειναι ενα καθαρα μηχανικο τμημα που δρα μονο του δε δινει εντολη δε παιρνει εντολη... θα πρεπεινα τσεκαρετε βαλβιδα θερμοκρασιας που ισως σας κανεικουλα...

οσο για τον ηχο δυστυχως απο εδω δε μπορουμε ευκολα να σχολιασουμε κατι μιας κ δε μπορεις ν το περιγραψεις καλα...
στο οτι δε τραβαει εγω πιστευω οτι μετα τις θερμοκρασιες που σηκωσε το μπλοκ σου μαλλον τα ελατηρια πιστονιων σου γινανε σιδερακια και δε κρατανε καλη συμπιεση... μια συμπιεσομετρηση θα μας λυσει τις αποριες αρχικα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Xeonator
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 1:30 pm

Re: Mk2 καπάκι, καντράν και μειωμένες επιδόσεις.

Δημοσίευση από Xeonator » Σάβ Μάιος 13, 2017 7:45 am

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα. Θα δούμε και την βαλβίδα θερμοκρασίας όπως λες αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είναι και τα ελατήρια. Μας το είχε πει ο μηχανικός αλλά δεν τα αλλαξαμε. (Είπε ότι μπορεί να τα αλλάζαμε)

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Mk2 καπάκι, καντράν και μειωμένες επιδόσεις.

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Μάιος 13, 2017 11:55 pm

το κριμα ειναι οτι θα πρεπει ν ξαναπληρωσεις ν ανοιξεις μοτερ
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”