Αλλαγη μοτερ mk2

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

dragster_mk2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ Απρ 06, 2013 10:43 pm

Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από dragster_mk2 » Τετ Ιούλ 31, 2013 7:44 pm

Kαλησπερα σας και παλι παιδες.με αφορμη την τελευταια μου ζημια στο καπακι της μηχανης μπαινω στην διαδικασια να αυξησω τα αλογα μου πιο συντομα αντι να ψαχνω για καπακι αφου δν μπορει να πλανιαριστει αλλο :( . εχουμε λοιπον το mk2 16v 80 hp και σκεφτομαι τι μπορω να βαλω. το καλυτερο για μενα ειναι του GT αφου μαρεσει το ''φφφιοοουυυυνννν" αλλα ταιριαζει?? μαλλον οχι αφου δν το βλεπω πουθενα.απο HGT ?? ταιριαζει?? και απο stilo μου εχουν πει και απο bravo.ισχιουν αυτα??? :-/



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Αύγ 02, 2013 6:58 pm

Απο οσα ειπες...........δεν καθετε τπτ.Μαλλον ΟΛΑ μπορουν να κατσουν ακομα και 20VT απο Coupe αλλα θα μπλεξεις πολυ ασχημα.Το πιο "ευκολο" ειναι να το κανεις 1.4 απο μκ2β ΑΛΛΑ και εκει τα πραγματα δεν ειναι ευκολα.Θελεις εγκεφαλο 1.4,ρευματα και κατι πατεντες στην πλεξουδα αν θελεις να το κανεις σωστο.Μπορεις φυσικα να βαλεις την τροχαλια στροφαλου και την πολλαπλη εγαγωγης + εξαγωγης απο το 1.4 και να κρατησεις ρευματα απο το 1.2.Μετα θελεις προγραμμα και διαφορα ακομα πραγματακια.κοστος?Τα 2000 τα κοιτας καταματα (ενω με πολυ λιγοτερα "φτιαχνεις" το αμαξι σου ξανα 12αρι (με αλλο μοτερ) και περιπου στα 100 αλογα.(πλανιαρισμενο κεφαλαρι,ροικη,χταποδι,προγραμμα κλπ)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

dragster_mk2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ Απρ 06, 2013 10:43 pm

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από dragster_mk2 » Δευ Αύγ 05, 2013 9:52 am

δηλαδη να αλλαξω μοτερ και να ξαναβαλω παλι το 16v? εε τοτε δν κραταω το υπαρχων που εχει ηδη πλανιαριστει? κανω καποιο λαθος μηπως?

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από forza italia » Δευ Αύγ 05, 2013 10:16 am

απο οτι ειπες ποιο πανω ομως δεν περνει αλλο πλανιαρισμα,οποτε ειναι αχρηστο το καπακι σου
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

dragster_mk2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ Απρ 06, 2013 10:43 pm

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από dragster_mk2 » Δευ Αύγ 05, 2013 10:22 am

σωστα αλλα να παρω το ιδιο μοτερ για να το ξαναπλανιαρω??? τι κερδιζω απο αυτο? μαλλον δν τα ξερω τοσο καλα τα πραγματα

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από forza italia » Δευ Αύγ 05, 2013 12:05 pm

dragster_mk2 έγραψε:σωστα αλλα να παρω το ιδιο μοτερ για να το ξαναπλανιαρω??? τι κερδιζω απο αυτο? μαλλον δν τα ξερω τοσο καλα τα πραγματα
αυτο που κερδιζεις με το πλανιαρισμα + ολα τα αλλα που σου ειπε ο μπαμπης ειναι καμποσα αλογακια,νομιζω αυτο ηταν το ζητουμενο
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Αύγ 05, 2013 10:49 pm

Για να καταλαβεις το δικο μου που καποτε ηταν 1,2 με πλανιαρισμενη κεφαλη (τοσο ωστε να μπορει να παρει αλλη μια φορα ΑΝ τυχον εκεγε φλαντζα),εκκεντρα μκ1,προγραμμα,εξατμιση απο χταποδι και πισω και μια παλιοσκουπα εδεινε 100αλογακια.
Το 1.4 που εχω τωρα δινει 120.
Υπαρχει και η αλλη λυση που φυσικα δεν ειναι φθηνη.Φτιαχτη φλαντζα για να ριξεις συμπιεση στο μοτερ σου και τουρμπισμα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Αύγ 06, 2013 4:13 pm

Το 20vt μαζι με visco δν χωραει :-P .Το πιο ευκολο ειναι μαλλον του HGT .Ενα κλικ πιο πανω,αν θελεις οπωσδηποτε τουρμπινα ,ειναι τα 2.0 16vt των coupe/lancia ή αν θελεις να μπλεξεις πιο πολυ ενα τροπετο απο t-jet μαζι με ολα τα ηλεκτρολογικα του.Aν αξιζει ,καθως και τι αλλο θα χρειαστεις ειναι (σιγουρα φρενα και αναρτηση) ειναι κατι που πρεπει να το σκεφθεις παντως πριν προχωρησεις.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από Frazle2 » Τρί Αύγ 06, 2013 4:18 pm

Κατι για hgt δεν ειπατε...δεν κανει?εχω βρει τροπετο....
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Αύγ 06, 2013 10:56 pm

Μια χαρα κανει.Απλα δεν θες μονο τροπετο.Θες και φρενα μπροστα πισω,αναρτηση και φυσικα μαστορα που θα παρει καμποσα ευρωπουλα για να φτιαξεις απο 2 αμαξια 1.Κατα προτημηση να πιανουν και τα χερια του ηλεκτρολογικα γιατι θα χρειαστει να βγαλει ταμπλο για να αλλαξει πλεξουδα body.
Ουσιαστικα θες ολοκληρο αμαξι και οχι μονο τροπετο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από Frazle2 » Τετ Αύγ 07, 2013 8:36 am

Αυτα ειναι τα ωραια...υπαρχουν ολα!!απλα απο την στιγμη που εγω ασχοληθηκα με ηχο γιατι να μην το μαθει καποιος που ενδιαφερεται..αν εχεις και σωστο μαστορα δεν θα σου παει πανω απο εναμιση..βεβαιο το ταμπλο δεν ειναι εντελος αναγκαίο;p
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Αύγ 07, 2013 9:47 am

δεν ειπε για ταμπλο... για πλςξουδα ταμπλο
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από Frazle2 » Τετ Αύγ 07, 2013 1:02 pm

Παραπληροφορηση τοτε ναι οταν ρωτησα εγω ηταν μεσα στην τιμη;)
Paperplanes

dragster_mk2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ Απρ 06, 2013 10:43 pm

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από dragster_mk2 » Τετ Αύγ 07, 2013 6:23 pm

forza italia έγραψε:
dragster_mk2 έγραψε:σωστα αλλα να παρω το ιδιο μοτερ για να το ξαναπλανιαρω??? τι κερδιζω απο αυτο? μαλλον δν τα ξερω τοσο καλα τα πραγματα
αυτο που κερδιζεις με το πλανιαρισμα + ολα τα αλλα που σου ειπε ο μπαμπης ειναι καμποσα αλογακια,νομιζω αυτο ηταν το ζητουμενο

μα ειναι ηδη τσιτα πλανιαρισμενο.γτ αφου ειναι ετσι να μην κανω μονο τα υπολοιπα?

dragster_mk2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ Απρ 06, 2013 10:43 pm

Re: Αλλαγη μοτερ mk2

Δημοσίευση από dragster_mk2 » Τετ Αύγ 07, 2013 6:27 pm

Gazofonix έγραψε:Για να καταλαβεις το δικο μου που καποτε ηταν 1,2 με πλανιαρισμενη κεφαλη (τοσο ωστε να μπορει να παρει αλλη μια φορα ΑΝ τυχον εκεγε φλαντζα),εκκεντρα μκ1,προγραμμα,εξατμιση απο χταποδι και πισω και μια παλιοσκουπα εδεινε 100αλογακια.
Το 1.4 που εχω τωρα δινει 120.
Υπαρχει και η αλλη λυση που φυσικα δεν ειναι φθηνη.Φτιαχτη φλαντζα για να ριξεις συμπιεση στο μοτερ σου και τουρμπισμα.

και ποσο σου κοστισε η μετατροπη ? απο mk2b ετσι? περιπου το ιδια χρηματα δν χρειαζονται ειτε βαλεις απο hgt η απο 1.4?? η αφηνεις πλεξουδες πανω ιδιες και αλλα?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”