Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Σάβ Μαρ 10, 2012 4:34 pm

φιλε μου ετσι το ειχα σκεφτει και εγω!! αν οντως μπαινει κουτι και δεν χρειαζεται αλλο εγκεφαλο εκτος απο εναν παραλληλο δλδ οπως θα καναμε αν τουρμπιζαμε το δικο μας..μην ξεχνας ομως οτι θελεις ιντερκουλερ 350-400 με σολυνωσεις, ψυγειο νερου δεν ξερω τιμη , αναρτηση κανενα 500 να βαλεις καμια καλη και φρενα 350 πες απο hgt, εξατμιση μαζι me down pipe με καταλυτη για να μην εισαι εκτος τελειως θες 1000 αμα τα βαλεις κατω μαζευονται!! αμα εβγαινε μεχρι 3 θα το ειχα κανει με κλειστα ματια!! αν βρεις καμια καλη ακρη στειλε μου γιατι ενδιαφερομαι και εγω!



Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μαρ 10, 2012 6:09 pm

Kαι νομιζετε πως με τα δικα σας μπεκ θα δουλεψει εστω ρελαντι ?Επισης ,δεν νομιζω να εχετε μεγαλη αντλια καυσιμου, οποτε μαλλον θα την χρειαστειται και αυτην..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Σάβ Μαρ 10, 2012 8:25 pm

αντλια οντως θα μπει αλλη ...αλλα μπεκ θα μπουν απο οποιο μοτερ μπει μιας και ειπαμε να μπει κομπλε μοτερ..

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μαρ 10, 2012 9:07 pm

Μα καθε μπεκ θελει και τους αναλογους παλμους για να δουλεψει.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
GusAbarth86
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 11:10 pm

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από GusAbarth86 » Κυρ Μαρ 11, 2012 5:09 pm

στα 2500 που είχα αναφέρει έβαλα μέσα και intercooler aftermarket που είχα βρει από έξω με 250 ευρώ περίπου, αλλά όχι φρένα ανάρτηση και τρόμπα... προσωπικά πιστεύω μια καλή σπορ ανάρτηση είναι εντάξει, δεν χρειάζεται να μπει ανάρτηση super έστω για αρχή. Φρένα εγώ φοράω μπροστά από Punto GT με σωληνάκια υψηλής και σύντομα θα μπουν και καλύτερες δισκόπλακες οπότε μέχρι ένα σημείο είμαι καλυμμένος. Για πίσω φρένα βρίσκεις με περίπου 150 ευρώ άξονα από HGT, τα μπροστινά τα βάζεις από το GT όπως έκανα και εγώ και τα βρίσκεις με το πολύ 100 ευρώ. Για την τρόμπα έχεις απόλυτο δίκιο αλλά και αυτή πιστεύω την βρίσκεις σχετικά φθηνή αρκεί να έχεις υπομονή να ψάξεις και εντάξει ίσως να ταιριάζει και από το tjet κομπλέ στο σύστημα το δικό μας(αυτό δεν το έχω ψάξει ακόμα για να το πω με σιγουριά). Για την εξάτμιση τώρα στην τιμή που είχα βρει το μοτέρ 1200 ευρώ είχε και το doun pipe με τον καταλύτη μαζί, το υπόλοιπο μέχρι πίσω θέλω να πιστεύω ότι θα κοστίσει μέχρι 400 ευρώ χωρίς να μπει μεσαίο καζανάκι έτσι και αλλιώς θόρυβο κόβει αρκετά η τουρμπίνα ! Το ψυγείο νερού γιατί να το αλλάξουμε όμως είναι μεγαλύτερο του tjet λες ?? Για τα μπεκ αν δεν ταιριάζουν από το tjet να δουλέψουν με την δική μας ecu μέχρι ένα σημείο όπως είχα σκεφτεί μπορούμε να ψάξουμε να βρούμε μπεκ από κάποιο αυτοκίνητο που έχει αντίστοιχα με τα δικά μας αλλά μεγαλύτερης παροχής !
When in Doubt........Flat Out

Fiat Punto Mk2a/b Group At Facebook
https://www.facebook.com/groups/250917300790/

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Μαρ 11, 2012 5:41 pm

:roll:
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Κυρ Ιούλ 01, 2012 5:21 pm

τελικα το επιχείρησε κανενας?? εχουμε κανενα νεοτερο? ακουω πολλα και οτι μπαινει κουτι και οτι ειναι το πιο ευκολο που μπορεις να βαλεις σε σχεση με αλλα μοτερ αλλα δεν βλεπω κανεναν να το αναλυει..

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Ιούλ 01, 2012 5:41 pm

δεν το αναλυει κανεις γιατι ετσι οπως το παμε οχι μετατροπη σε τιτζετ αλλα σε 2κυλινδρο απο 500αρακι με την τιμη της βενζινης χαχαχα
κακα τα ψεμματα αξιζει περισσοτερο να παρεις ενα τιτζετ απο το να κανεις αυτην την μετατροπη...
και τωρα μαλιστα που χρηματα δεν υπαρχουν δυσκολα καποιος ανοιγεται για κατι τετοιο
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GusAbarth86
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 11:10 pm

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από GusAbarth86 » Δευ Ιούλ 02, 2012 9:51 am

ακριβώς αυτό που λέει ο Κώστας βλέπω να κάνουμε στο τέλος δυστυχώς... Βέβαια από πολλές απόψεις το μοτέρ tjet συμφέρει γιατί είναι η πιο σχετικά απλή μετατροπή και βελτιώσιμη και να μην υπάρχουν και νομικά προβλήματα όπως πχ βάζοντας ένα 18άρι μοτέρ από HGT αδήλωτο. Το tjet σε σχέση με το 1.2 16v εξωτερικά είναι απολύτως όμοια πέραν των περιφερειακών !! Πολλοί είμαστε εδώ που θα θέλαμε να το επιχειρήσουμε αλλά ελλείψει χρημάτων μένει στην άκρη προς το παρόν... Ψάξε λίγο και στο google όλο και κάποιος θα το έχει επιχειρήσει και αν όχι στην Ελλάδα στο εξωτερικό σίγουρα. Αν ψάξεις και στο youtube υπάρχουν βίντεο που έχουν βάλει tjet μοτέρ σε seicento και cinquecento !!!
When in Doubt........Flat Out

Fiat Punto Mk2a/b Group At Facebook
https://www.facebook.com/groups/250917300790/

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Δευ Ιούλ 02, 2012 4:44 pm

ναι αυτα τα εχω δει..και βλεποντας τι κανουν ψήνομαι ακομα πιο πολυ!!! απο την μια σκέφτηκα να το δωσω και εγω αλλα αντε να βρεις καποιον να ενδιαφερεται και σιγουρα πολυ φτηνα δλδ θα χρειαστω τουλαχιστον 5-6 χιλιαδες ευρω παραπανω για να παρω ενα τ-τζετ που σε τι κατασταση θα ειναι??αντε να βγαλει και καμια τιμονιερα και τετοια πας αλλου συν μεταβιβασεις ξανα και τετοια! οποτε λεω αν εχουμε καμια ακρη απο καποιον που το εκανε φτηνα ειναι καλα! εγω εχω αρκετα ανταλλακτικα οπως φρενα και τετοια να βαλω γτ εχω ενα υνο για ανταλλακτικα οποτε μερικα τα βαζω απο εκει.
πριν ποσο καιρο ειχα βρει τροπετο απο abarth 3.600 αλλα μαζι με φρενα. τωρα πιστευω ενα τροπετο απο t-τzet να εχει 2 χιλιαρικα. συν 1.000 ειχε πει ενας μηχανικος να τα βαλει ολα πανω και τα ηλεκτρικα του. δλδ μια εξατμιση θες εξτρα και κατι ψηλο πραγματα! το θεμα μου ειναι οτι το αμαξι μου μου αρεσει πιο πολυ απο ενα grande και ειναι και πιο ευκίνητο μεσα στην πολη!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Ιούλ 02, 2012 6:58 pm

τα φρενα απο γκραντε δεν ταιριαζουν σε μκ2α κατ αρχην..
επειτα σε βασανιζει η αξιοπιστια ενος μαμα τιτζετ? εμενα θα με απασχολουσε περισσοτερο η αξιοπιστια του αυτοκινητου μετα την μετατροπη καθως και η οδηγικη συμπεριφορα του..
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Δευ Ιούλ 02, 2012 8:04 pm

ναι μετα το εμαθα οτι δεν ταιριαζουν αλλα θα τα πουλουσα..καλα δεν νομιζω να εχει θεμα το πουντο με αυτα τα 40 αλογα παραπανο..ηδη εχει καλα αμορτισερ και ελατηρια ενα συν στα φρενα θελει και μια 15 αρα ζαντα με καλα λαστιχα.. τωρα το μονο θεμα ειναι τα ηλεκτρικα αν και αμα τα φτιαξει κανενας καλος ηλεκτρολογος θα ειναι κομπλε μια ζωη!

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από Pani_EVO » Δευ Ιούλ 02, 2012 10:11 pm

Θεωρείς ότι η διαφορά του 1.2 16V με το t-jet είναι απλά 40 άλογα; Σου λέει κάτι η διπλάσια σχεδόν ροπή σε μεγάλο φάσμα στροφών, όπως και η πολύ καλύτερη καμπύλη ιπποδύναμης;
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από arpas » Δευ Ιούλ 02, 2012 10:54 pm

GusAbarth86 έγραψε:Βέβαια από πολλές απόψεις το μοτέρ tjet συμφέρει γιατί είναι η πιο σχετικά απλή μετατροπή και βελτιώσιμη και να μην υπάρχουν και νομικά προβλήματα όπως πχ βάζοντας ένα 18άρι μοτέρ από HGT αδήλωτο.
Το hgt δηλώνεται κανονικά, μιας και έβγαινε punto hgt 1.8...
antreas1989 έγραψε:ναι αυτα τα εχω δει..και βλεποντας τι κανουν ψήνομαι ακομα πιο πολυ!!! απο την μια σκέφτηκα να το δωσω και εγω αλλα αντε να βρεις καποιον να ενδιαφερεται και σιγουρα πολυ φτηνα δλδ θα χρειαστω τουλαχιστον 5-6 χιλιαδες ευρω παραπανω για να παρω ενα τ-τζετ που σε τι κατασταση θα ειναι??
Δηλαδή ένα μοτέρ μεταχειρισμένο που ΑΝ δουλέψει, θα είναι με πατέντα, θα είναι πιο αξιόπιστο από ένα κακομεταχειρισμένο t-jet?
Και τα φρένα από uno, τι διάσταση έχουν???

Άβαταρ μέλους
GusAbarth86
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 11:10 pm

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από GusAbarth86 » Τρί Ιούλ 03, 2012 10:23 am

Δεν είπα ότι δεν δηλώνετε το HGT φίλε μου arpa και το ξέρω ότι τι έβγαζε και τι δεν έβγαζε σε punto πολύ καλά γιατί συνέχεια το ψάχνω αλλά πες μου κάποιον που θα έκανε τέτοια μετατροπή και θα πήγαινε να το δηλώσει ένα 1800 αμάξι με τα σημερινά δεδομένα σημάτων φορολογίας κλπ... από αυτή την άποψη το λέω !!! Γνώμη μου πάντως είναι να μην βάλει κάποιος τα ηλεκτρικά από το tjet γιατί είναι λίγο μπλέξιμο και θέλει πολύ προσοχή, η πιο σωστή λύση πιστεύω είναι ένας άγραφος και είσαι κομπλέ!!!
Όσο για το μοτέρ δεν θεωρώ πως θα είναι πατέντα γιατί μπορεί να μπει στις ίδιες βάσεις με ένα 1.2 16V ή ένα 1.4 16V απλά πιο ενισχυμένες προφανώς, το μόνο που θα είναι ας το πούμε πατέντα είναι ο άγραφος!!! Τα φρένα από UNO δεν ξέρω αν θα μπουν αλλά εγώ έχω βάλει από Punto GT1 και μπαίνουν χωρίς καμία απολύτως μετατροπή, βάζεις και πίσω άξονα με δισκόφρενα από HGT και είσαι άρχοντας !!! Μοτέρ από tjet είχα βρει πριν από λίγο καιρό με 1200 ευρώ με τουρμπίνα downpipe και καταλύτη γιατί κάποιοι δεν τα δίνουν αυτά, ο άγραφος ας πούμε για έναν DTA S60 πάει κοντά στα 2000 ευρώ τοποθετημένος και ρυθμισμένος ! Τα περαστικά του μοτέρ όμως δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να πάνε γιατί ότι κάνω εγώ το κάνω μόνος μου :D :D !!!
When in Doubt........Flat Out

Fiat Punto Mk2a/b Group At Facebook
https://www.facebook.com/groups/250917300790/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”