Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Τρί Δεκ 13, 2011 4:43 pm

γεια σε ολους...εχω ενα πουντο μκ2 σπορτινκ του 2000 το εχουμε στην οικογενεια απο τοτε.. εγω στα χερια μου το εχω τωρα 4 χρονια και μου μπηκε η ιδεα να το κανω ¨ καινούργιο ¨ με τον μηχανικο μου μιλησα μου βρηκε τροπετο απο abarth του 10 μοντελο και μου ειπε οτι θα μ περασει τα παντα απο το αλλο και ακρα και φρενα...ξερεισ καποιος αν χρειαστω κατι που δεν το εχω υπολογισει απο τωρα εκτοσ απο εξατμιση που θα φτιαξω μια τωρα...θα ηθελα πριν παρω την αποφαση να εχω και την γνωμη σας γιατι ξερω πως πολλοι εδω μεσα εχετε ρισκαρει πολλες φορες πανω σε αυτα τα θεματα και σιγουρα η γνωμη σας μετραει..και μια ακομα ερωτηση τα φρενα απο το abarth ειναι brebo 4 πιστονα?και αν ναι με τι ζαντες θα μπορεσω να χωρεσω αυτα τα φρενα?



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Δεκ 13, 2011 9:56 pm

ΟΠΑΑΑΑΑΑΑΑα Αντρεα μισο κιλο.Δεν ξερω τι λεει το μηχανικος σου αλλα αυτο που πας να κανεις ειναι καπως ανορθοδοξο.Εν αρχη δεν θες μονο τροπετο αλλα ολοκληρο αμαξι.Τα ακρα απο το abarth δεν μπαινουν πανω το μκ2 ουτε με σφαιρες ποτε θα χρειαστει να πουλησεις τα ακρα και να βρεις να παρεις φρενα απο ΗGT για πισω και μπροστα.........τουλαχιστον 4πιστονα μπας και σταματησει καπου.Οποτε πας και για ζαντα απο 16αρα και πανω για να τα χωρεσεις,πας για αναρτηση coilover η κανα koni κιτρινο + ελλατηρια,πας για ηλεκτρολογο τσακαλο για να το κανει να παρει μπρος (μην ξεχνας οτι θα εχεις 2 εγκεφαλους 1 για το αμαξι και 1 για το μοτερ) κλπ κλπ.Συνολο?Οσο ενα Abarth δλδ.A και απο κτεο.........ουτε απ εξω.Στα μπλοκα της τροχαιας δεν ξερω πως θα την γλυτωσεις............... :|
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Τετ Δεκ 14, 2011 5:01 pm

αυτα σκεφτομαι τα υπολογισαμε στα 3.500 το τροπετο τοσο το βρηκε συν 1.000 που θελει αυτος για να το βαλει πανω μαζι με τον ηλεκτρολογο 4.500 μεχρι εδω ζαντεσ και λαστιχα 17 αρες λογικα 700 ευρω εηατμιση απο μπροστα 700 με εναν καλο καταλυτη οποτε ηδη φτασαμε στα 6.000 συν οτι αλλο βγει που θα βγει θα θελω και τρομπα βενζινης σιγουρα και πολλα αλλα οντως παει παρα πολυ...μονο με αυτα που θα φτασει παιρνω t-jet και μενει και το πουντακι μου...αν δεν χρειαζομουν ζαντες και τα φρενα του για αρχη θα κερδιζα κανενα χιλιαρικο ανετα αλλα παλι πολλα νομιζω..στην αρχη μου ειπε 4.500 για ολα και ημουν αρκετα χαρουμενος μετα ομως του ειπα να τα βαλουμε ολα κατω για να μην κλαιω μετα....!!θα δουμε αμα βρουμε τιποτα φτηνοτερο και βγει εως 4.500 -5.000 ισως και να το κανω...θα γραψω νεοτερα!!ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Δεκ 15, 2011 2:18 am

5 χιλιαρικα?Αμα σου βγει τοσο και δουλευει κιολας..............θα σου φερω να κανεις και το δικο μου. PDT_Armataz_01_04 Συγχωρεσε με με για το υφος.Δεν ειναι εριστικο απλα φαντασου οτι δεν συμφερει να κανεις ενα GP 95αρι μετατροπη σε T-Jet.Ποσο μαλλον ενα mk2 σε Abarth. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Πέμ Δεκ 15, 2011 4:29 pm

χα χα...οχι δεν παρεξηγώ ξέρω οτι υπάρχει φιλικό κλήμα!!αχ και να εμπαινε το μοτερακι απο το υνο το τουρμπο το εχω και ανετα θα το εβαζα πανω με εναν αγραφο και δεν θα ηξερε τι εκανε!!!απο οτι ξερω για να μπει αυτο θελει κόψε ράψε ε??

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Πέμ Φεβ 23, 2012 7:03 pm

τελικα το εψαξε κανεις αλλος??εχουμε κανενα νεο απο κανεναν για τετοια μετατροπη?

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Φεβ 26, 2012 12:06 am

Ουδεις.......... :P
Και αμα παει η αμολυβδη ακομα πιο κοντα στο 2ευρω βλεπω η επομενη μετατροπη να ειναι Abarth σε 800αρι Matiz. PDT_Armataz_01_04
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

SilverPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2005 10:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από SilverPunto » Κυρ Φεβ 26, 2012 12:38 pm

Gazofonix έγραψε:Ουδεις.......... :P
Και αμα παει η αμολυβδη ακομα πιο κοντα στο 2ευρω βλεπω η επομενη μετατροπη να ειναι Abarth σε 800αρι Matiz. PDT_Armataz_01_04
+1

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Τετ Φεβ 29, 2012 4:52 pm

δεν εχεις και αδικο!!!απλα ακομα με καιει το θεμα και γιαυτο ρωτησα!!

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Τετ Φεβ 29, 2012 4:58 pm

βασικα γινεται να βαλουμε μονο κορμο απο t-jet με μπιστονια μπιελες και στροφαλο στο δικο μας??με εναν παραλληλο να δουλεψουμε και να το κανουμε 120 αλογα οσο ενα t-jet? αυτο θα ειναι νομιζω θα βγει λιγο πιο οικονομικο..

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Φεβ 29, 2012 7:05 pm

Παλι μπλεκεις.Καλυτερα να κανεις ενα light turbo το μοτερ που εχεις.Ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για αυτο που εχεις στο μυαλο σου.Και αποδοση περιπου στα 120 αλογα.Με κλειστο μοτερ. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Τετ Φεβ 29, 2012 7:28 pm

ναι αλλα μετα δεν θα ειμαι με τον φοβο?? ολα αυτα τα ψαχνω γτ ελεγα να δωσω το πουντο και να παρω ενα t-jet ..λεω ομως αν μπορω να κανω αυτο λιγο πιο γρηγορο αλλα πιο αξιοπιστο οσο ενα καινουργιο αμαξι γτ παω ταξιδια και γενικα το χρησιμοποιω πολυ.. καθε μερα κανω 100 χιλιομετρα..δεν θελω κατι για κοντρες απλα μονο για το λιγο παραπανω χωρις φοβο σαν να εχω ενα t-jet αλλα με την ομορφια που εχει το πουντακι μ γιατι για μενα ειναι το πιο ομορφο!!γουστα ειναι αυτα! επισης οτι λυση βρω τελικα θα την κανω στο γκαραζ μου με βοηθεια φυσικα απο εμπειρα χερια οποτε το κοστος δεν θα ειναι οσο ακουγεται απο συνεργεια!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Φεβ 29, 2012 7:39 pm

Κοιτα αν θες να εχεις κατι αξιοπιστο,να μην μπλεκεις με συνεργεια,να σου βγει οικονομικα και να κανεις οτι ειναι να κανεις στο γκαραζ................πουλα το και παρε t-jet.Ετσι απλα. :|
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
antreas1989
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 4:16 pm
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από antreas1989 » Τετ Φεβ 29, 2012 8:15 pm

οκ ευχαριστω για την συμβουλη σου!!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Mοτερ απο gp abarth σε punto mk2α

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Μαρ 02, 2012 10:54 am

antreas1989 έγραψε:βασικα γινεται να βαλουμε μονο κορμο απο t-jet με μπιστονια μπιελες και στροφαλο στο δικο μας??με εναν παραλληλο να δουλεψουμε και να το κανουμε 120 αλογα οσο ενα t-jet? αυτο θα ειναι νομιζω θα βγει λιγο πιο οικονομικο..
Ανεφικτο γιατι οι διαστασεις των πιστονιων ειναι διαφορετικες.Ασε που για να αποκτησεις τον κορμο θα ειναι σαν να αγοραζεις ολοκληρο μοτερ.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”