Eξάτμιση για HGT

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
holiday_st
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 2:10 pm

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από holiday_st » Τετ Νοέμ 24, 2010 1:51 pm

Αν βαλω εκκεντρα με μαμα χαρτογραφηση που κερδιζω και που χανω;το μοτερ δουλευει safe η θα μου ερθει κανα πιστονι στο ματι; :)

το κωρονοπηνιο τι τελικη περιπου δινει;

εχω δει rallye με κοντο κωρονοπηνιο και η διαφορα ηταν τρομακτικη!σχεδον 3 καροτσια διαφορα...Iceman εσυ φορας αγραφο;skinboy εσυ εβαλες αγραφο ταυτοχρονα με τον κομπρεσορα η το δουλεψες ατμοσφαιρικο πρωτα??

Πρεπει να βρεθουμε και απο κοντα να τα πουμε σε καποια συναντηση ισως!


tomorrow is just a useless word...

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Νοέμ 24, 2010 3:33 pm

φορουσα αγραφο πριν τον κομπρεσσορα για 1.5 χρονο περιπου , κ δουλευα κ με εκκεντροφορους με μαμα εγκεφαλο επισης κανα 2 χρονια.
το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρεις το καταλληλο βημα απο εκκεντροφορους για να ειναι οκ κ στο λεω εξ αρχης αποδοση - κοστος δεν ειναι αναλογο.
εμεις το ειχαμε απλα κανει σαν δοκιμη , αλλα οι εκκεντροφοροι μου ειναι χειροποιητη απο colombo με δικα μας ρυθμισματα , δεν μπορεις να τους βρεις ιδιους κ με κατι διαφορετικο δεν ξερω αν ειναι το ιδιο μιας κ αυτα πανε βαση δοκιμης κ συγκεκριμενων πραγματων.

κορωνα πινιο που λες, ειναι σχετικο , το ποιο θα βαλεις, κ το τι ζαντες φορας.
πρεπει να κανετε calculate τι θελετε ακριβως.

βαλε για αρχη μια εισαγωγη (που οπως λες πηρες) κ μια ολοκληρη σωστη εξατμιση κ στο μελλον βλεπεις τα λοιπα..
Εγω την κινηση αγραφο σε βολταδικο HGT δε θα την εκανα, γιατι θα πρεπει να αφησεις την μιση πλεξουδα του μαμα για τα καθημερινα ηλεκτρικα σου, σε εμενα ξυλωθηκε ολη κ μπηκε αλλη σκετη κ εχω ενα εγκεφαλο για το μοτερ κ τπτ αλλο.

επειδη μετα απο τοσα χρονια εχω πλεον καταλληξει σου λεω δεν αξιζει τον κοπο. πολλα λεφτα πολλα ολα κ μετα απο καποιο καιρο το αμαξι πρεπει να πουληθει, δεν αξιζει.
εγω δεν το πουλαω το αμαξι ακομα κ 30κ να μου δωσουνε χερατα εν λευκο...;-)

μην καταστρεφεις ενα ομορφο αμαξι καθημερινο για 10-15 ιππους, σκοπος ειναι να σε πηγαινει παντου οπως μαμα απλα να ειναι λιγο ποιο δυνατο.

αυτο ειναι
εξατμιση εισαγωγη κ αργοτερα κ αμα ενα κ/π.

φιλικη συμβουλη!! αν μου το επιτρεπεις..
εγω ψαχνω να αγορασω αλλο ενα HGT μκ2 σειρα, στο οποιο θα κανω ακριβως κ μονο αυτα που σου λεω (κ επειδη τα εχω κ spare parts πλεον)
φρενα αναρτηση κ μιζα κ εφυγα ;-)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Νοέμ 24, 2010 3:39 pm

επισης (σορρυ για το διπλο ποστ) το αμαξι μου δυσκολο να το δεις καπου γιατι δεν το κυκλοφορω στο δρομο παρα μονο απο το γκαραζ πιστα κ συνεργειο , δεν το παω πουθενα αλλου κ πολυ σπανια το κανω βολτα σε δημοσιο δρομο πλεον.
Ο μονος τροπος να το δει καποιος ειναι η τυχαια στο συνεργειο αν ειναι εκει η σε καποια πιστα
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Νοέμ 24, 2010 3:44 pm

αποψη μου εφοσον θα λυσεις σασμαν-διαφορικο κλπ για κορωνοπηνιο
να κανεις σε εναν τορνο ελαφρωμα βολαν
και να κοιταξεις μιας και θα ειναι ανοιγμενο το αμαξι σου και για αλλον δισκο πλατο...
ενισχυμενο εβαλα εγω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος
βεβαια δεν ξερω τι χλμ εχεις τωρα και αν χρειαζεται αλλαγη...
αλλα το λεω πληροφοριακα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
holiday_st
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 2:10 pm

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από holiday_st » Τετ Νοέμ 24, 2010 8:52 pm

skinboy τωρα μου ηρθε φλασια πρεπει να ειχα δει το αμαξι σου πριν 2-3 χρονια στον καρτοδρομο στις Αφιδνες.Τεσπα στο θεμα μου τωρα θα προχωρησω εισαγωγη και εξατμιση και τα υπολοιπα εν καιρω..Το αμαξι το πηρα πριν κανα μηνα και ο δισκος φαινεται ολοκαινουργιος οποτε θα αργησω να λυσω!το αμαξι εκανε μονο ταξιδια απο οτι μου ειπανε και ητανε οντως χαρτι!Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι οταν του εκανα τα μαζεματα ανακαλυψα οτι η μπροστα δεξια βαση ηταν σχεδον διαλυμμενη!Εχουν ευαισθησια οι μαμα βασεις η ετυχε;;
tomorrow is just a useless word...

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από iceman_n » Τετ Νοέμ 24, 2010 9:00 pm

εγω δεν εχω θεμα με βασεις...αφου το πηρες τωρα, ενημερωτικα η καλη συντερηση ειναι αλλαγες λαδιων καθε 5000χιλιομετρα με λαδι 10w40...motul...σε φουλ συνθετικο το v300 και σε ημισυνθετικο το 6100 για να μην βαραει και ο μεταβλητος...

στο θεμα σου βαλε την εισγωγη που πηρες και 55mm εξατμιση απο τον καταλυτη και πισω...

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:28 am

η βαση διπλα απο τα λουρια, δυαλειεται πσιλο ευκολα ναι.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
holiday_st
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 2:10 pm

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από holiday_st » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:11 pm

Ναι αυτη η βαση διαλυθηκε δυστυχως!λαδια καθε 5000 σκεφτομουνα και γω αν και ειναι πανακριβα τα συγκεκριμενα και επειδη με εχουν φοβισει με την βιδα του καρτερ οτι χανει βολτες και δν μονωνει καλα φοβαμαι να τα αλλαξω μονος μου!Με τα ημισυνθετικα δν θα βαραει ο μεταβλητος;Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας και σορρυ που τα ρωταω ετσι σκορπια αλλα τωρα πηρα το αμαξι και εχω ενα σορο αποριες!
tomorrow is just a useless word...

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:20 pm

Δημητρη καλα κανεις και ρωτας.Φυσικα θελει να αφιερωσει χρονο για να δει ολα οσα εχουν υποθει για το αμαξι σου.Οι μισες και παραπανω αποροιες που εχεις θα βρουν απαντηση.\

Τωρα αν και off topic αν βαλεις ημισυνθετικο ΔΕΝ θα βαραει ο μεταβλητος αρκει να καλυπτει τις προδιαγραφες.Οσο για την βιδα του καρτερ.................φτιαξτην οσο ειναι καιρος,Μια κλωτσημενη βιδα μπορει να φυγει ακομα και στον δρομο.Και δεν θελει κατι τετοιο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από iceman_n » Παρ Νοέμ 26, 2010 9:56 am

holiday_st έγραψε:Ναι αυτη η βαση διαλυθηκε δυστυχως!λαδια καθε 5000 σκεφτομουνα και γω αν και ειναι πανακριβα τα συγκεκριμενα και επειδη με εχουν φοβισει με την βιδα του καρτερ οτι χανει βολτες και δν μονωνει καλα φοβαμαι να τα αλλαξω μονος μου!Με τα ημισυνθετικα δν θα βαραει ο μεταβλητος;Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας και σορρυ που τα ρωταω ετσι σκορπια αλλα τωρα πηρα το αμαξι και εχω ενα σορο αποριες!
βιδα καρτερ αγοραζεις new δεν το σκεφτεσαι δεν εχω κανενα θεμα εγω παντως που τα αλλαζω μονος μου απλα βιδωνεις με το χερι στην αρχη να μην στραβωβιδωσει και μετα σφιγκεις κανονικα...

οσο για τα λαδια μονο motul τιποτε αλλο...τα v300 οντως ειναι ακριβα και λιγο περιεργα λαδια...δεν θα εχεις θεμα με τα 6100 παντως...

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από skinboy » Παρ Νοέμ 26, 2010 10:58 am

me semi synthetic oils θα σου βαραει ο μεταβλητος, καλυπτει η οχι τις προδιαγραφες, απλα οσο ποιο καλα τοσο νωριτερα η αργοτερα θα βαρεσει, αλλα οτι θα βαρεσει ειναι σιγουροτατο.
με τα 300v 10-40 κανω 5 χρονια αγωνες κ δεν εχει κανει κιχ ο μεταβλητος ΠΟΤΕ. δεν ειναι τυχαιο.. κ τρωει ζορια το μοτερ κ στροφες παραπανω απο στοκ.
λαδια εγω αλλαζω καθε 500 - 1000 , αλλες φορες κ πολυ νωριτερα βιδα καρτερ εχω αλλαξει στα 7 + χρονια 2 φορες μονο. δηλαδη προληπτικα καθε 2 χρονο βαζω νεα.
δεν χανει ποτε, την βουτας στο λαδι κ την ξανα βιδωνεις κανονικα με προσοχη , αυτα που σου λενε ειναι χαζομαρες απο ειδικους ασχετους...
βεβαια , πρεπει να την σφιγγεις με ροποκλειδο ;-) κανονικα, η εμπας περιπτωση να δεις στο χερι σου σε σχεση με ενα ροποκλειδο ποτε πρεπει να σταματησεις
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
holiday_st
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 2:10 pm

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από holiday_st » Παρ Νοέμ 26, 2010 2:05 pm

Επειδη σηκωσα πολλα hgt πριν καταληξω το 99% ειχε θεμα με τη βιδα του καρτερ!Το δικο μου ειχε σιλικονη γυρω απο τη βιδα!Εγω την αφαιρεσα αλλαξα λαδακια βιδωσα και βιδωνε μια χαρα!και οσο το εχω παρακολουθησει δεν εχει διαρροη μεχρι στιγμης!Οντως εχουμε βγει εντελως εκτος topic και ζητω συγγνωμη γι'αυτο!Ισως πρεπει να αλλαξω τον τιτλο...
tomorrow is just a useless word...

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από skinboy » Παρ Νοέμ 26, 2010 2:23 pm

Κοιτα , δεν ξερω τι κανει ο καθενας ειτε σαν συνεργειο ειτε μονος τους στο βιδακι κ στο καρτερ κ γενικα στο αμαξι του.
παντος προσωπικα πιστευω οτι δεν υπαρχει HGT που να εχει λυθει δεθει (γενικα) αλλα κ ειδικα στην βιδα του καρτερ για αλλαγη λαδιων περισσοτερο απο το δικο μου...
και εγω στ οεπιβεβαιωνω δεν υπαρχει προβλημα.
το προβλημα για να υπαρξει πρεπει να το δημιουργησει καποιος (ιδιωτης ειτε μηχανικος)

πχ φετος εχω αλλαξει 5 φορες σιγουρα λαδια στο μοτερ αν σου λεει κατι αυτο
δηλαδη στα 2 χρονια μιλαμε για περιπου 10 λυσε δεσε , αν το πας με χιλιομετρα αν κανεις αλλαγη ανα 5κ εσυ πχ μιλαμε για 50.000κμ κ αλλαγη βιδακι σε νεο.
ποσα χρονια θες για να κανεις 50κ χιλιομετρα ??? δινεις κ 2ευρω κ περνεις ενα βιδακι απο φιατ.
και σου ξανα λεω για να ειμαι ξεκαθαρος, μπορει να του πινουμε το αιμα σαν λειτουργια στο μοτερ, αλλα οτιδηποτε γινετε σφιγγεται με ροποκλειδο , οτιδηποτε εχει σχεση με μηχανικο συστημα σε μενα, καθαρα κ μονο γιατι ετσι λειτουργουνε στο συνεργειο που παει το αμαξι , ετσι εχουνε μαθει απο τους αγωνες τοσα χρονια.
ετσι με εχουνε μαθει κ εμενα εχω το ροποκλειδο κ το manual (για το δικο μου παντα..) κ πρατω ετσι

οπως κ να εχει , δεν υπαρχει προβλημα με το βιδακι.
απλα τα κακομεταχειριζονται τα αμαξια τους κ αυτο ειναι ολο.
το φροντιζεις σωστα κ το αξιοποιεις , ετσι ειναι το σωστο.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
holiday_st
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 2:10 pm

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από holiday_st » Παρ Νοέμ 26, 2010 9:45 pm

Σιγουρα οφειλεται και σε ατσουμπαλα λυσιματα συμφωνω αλλα η βιδα ειναι το λιγοτερο..Αν το προσεχεις σε προσεχει και αυτο...Γι'αυτο και ρωταω ενα σωρο για να δειξω την απαιτουμενη προσοχη οπου πρεπει..
tomorrow is just a useless word...

Άβαταρ μέλους
holiday_st
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 2:10 pm

Re: Eξάτμιση για HGT

Δημοσίευση από holiday_st » Τετ Μαρ 23, 2011 2:16 pm

Επανερχομαι στο θεμα!Χθες εβαλα 55αρα σωληνα απο καταλυτη και πισω!Και ερωτω καταλυτη να βαλω αγωνιστικο η οχι?μου ειπαν 350 ευρω!πολλα δεν ειναι??ο κολλητος μου επιμενει να βαλω americat με 150 ευρω περιπου!χταποδι να βαλω το ιδιο χωρις προκαταλυτες η μεγαλυτερο??
tomorrow is just a useless word...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”