Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Παρ Ιούλ 23, 2010 10:35 am

κωσταντινε light turbo εννοω!

Γιατι διαφωνεις?


Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Ιούλ 23, 2010 11:32 pm

1 bar = light turbo ? :-)

0.5 bar με προσεκτικες επιλογες στα περιφερειακα θα αποδωσει λιγο πανω απο 120 ιππους και 20+κιλα ροπης .Βεβαιως ξεχναμε τις εκκινησεις στα φαναρια μιας και τα 6αρια των sporting ειναι ευαισθητα.Ασε που 1η-2α ψαχνουν για προσφυση :-) .Aπο εκει και περα με 0.7 βλεπεις 140 ιππους αλλα πλεον δεν θεωρησε light ;-) .
Τελος το να αλλαξεις τα σωθικα ενος κινητηρα που σχεδιαστηκε για Ν/Α μαλλον δεν το βρισκω συνετο (για οικονομικο ,σιγουρα δεν το συζηταμε..)
Αυτα σχετικα με τις ενστασεις μου,που βεβαιως εχουν ξανασυζητηθει.
Παρακληση:Αν καποιος διαφωνει η συμφωνει ας το κανει σε καποιο αλλο "θεωρητικο" θεμα απο τα τοσα που εχουμε και ας αφησουμε αυτο το "πρακτικο" θεμα καθαρο ;-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Chameleon
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 8:03 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Chameleon » Σάβ Ιούλ 24, 2010 12:07 am

Νομίζω πως ξεφεύγουμε απο το θέμα... Το θέμα ειναι η προσπάθεια του παιδιού και πως μπορούμε να τον βοηθήσουμε με ιδέες και λύσεις στα προβλήματά του... Σορυ για το οφ ποστ...

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Τρί Αύγ 03, 2010 10:17 am

Λόγω καλοκαιριού και απεργιών(και ενός καμένου πολλαπλασιαστή) μείναμε λίγο πίσω άλλα ΟΚ :)

Λοιπόν εχθές τέλειωσε και το θέμα της εξάτμισης η οποία αλλάχθηκε ολόκληρη και φτιάξαμε και καινούριο downpipe γιατί το προηγούμενο δεν ηταν ότι καλύτερο.....και άλλαξα και την μπούκα του τελικου,γιατι στην φωτό όπως είδατε είναι τύπου σπήλαιο που ακόμα και Evo θα σκεφτόταν να το βάλει :Ρ,ετσι είναι αρκετά πιο διακριτικό και δεν χρειάστηκε να κοπεί ο προφυλακτήρας....

Τώρα έχουμε βάλει μπροστά για τα σωληνάκια της τουρμπίνας...ένα πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι το μπεκ που έχουμε από ότι είδαμε από τον κωδικό του είναι από Fiesta 1.8 με παροχή μόλις 220cc στα 3 bar σταθερή πίεση(λογικά το παλικάρι που το δούλευε πριν πρέπει να είχε και ρυθμιστή πίεσης καύσιμου) οπότε πρέπει να δούμε λίγο και το θέμα του έξτρα καύσιμου...

Σκέφτηκα κάτι βέβαια δεν ξέρω αν είναι σωστό...το μοτέρ δεν θα μπορούσε να δουλέψει αν αντικαθιστούσαμε τα 4 εργοστασιακά μπεκ με 4 μεγαλύτερης παροχής αλλά ίδιας ωμικής αντίστασης σε συνδυασμό με έναν αναπρογραμματισμο του εργοστασιακού εγκεφαλου??
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Αύγ 03, 2010 10:51 am

Γνωμη μου (και μονο) αν θελεις να ειναι οικονομικο το αμαξι,ξεχνα τα 4 μεγαλυτερα μπεκ και δουλεψε εξτρα 1 για παροχη οταν την χρειαζεσαι πραγματικα.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Τρί Αύγ 03, 2010 11:25 am

Σε αυτο εχεις δικαιο και απο οτι μου ειπαν δεν γινεται να δουλεψει με 4 μεγαλυτερα με τον μαμα εγκεφαλο γιατι το map διαβαζει μεχρι 0 οποτε η λυση του εξτρα μπεκ φαινεται μονοδρομος....

τωρα οταν μπαινεις στην διαδιακασια του τουρμπισματος εισαι προετοιμασμενος να παρεις κατι στα χερια...καμια τουρμπινα,πολλαπλη κτλ (μακρια απο μας :Ρ) αλλα τελικα εγω πηρα στο χερι τον μπροστινο προφυλακτηρα....δυστυχως ενα παλικαρι δεν ειδε τον μικρο μου ιταλο και ο προφυλακτηρας αποτελει πλεον ιστορια....το καλο ειναι οτι εκανε δηλωση....βεβαια σκεφτομαι και ολη τη δουλεια που εγινε πανω του τις τελευταιες μερες...φτου και απο την αρχη να τον κοβω για το intercooler και το μπεκ....καποιος με εχει μουτζωσει μαλλον
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chameleon
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 8:03 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Chameleon » Τρί Αύγ 03, 2010 11:38 am

Εφόσον έκανε δήλωση το παιδί, πάρε εναν προφυλακτήρα τηου γούστου σου, πήγαινέ τον σε φαναρτζή, πολυεστερά ή οποιονδήποτε μπορεί να σου τον φτιάξει οπως θέλεις και το συνολικό κόστος στο βάζει σε ενα τιμολόγιο για να πάρεις τα λεφτά απο την ασφαλιστική... Οταν είχα τρακάρει εγώ άλλαξα πολλά πράγματα απο το αμάξι με ακριβότερα και τα έβαλα στην δήλωση της ασφαλιστικής γι'αυτο πήγε η επισκευή σχεδόν 6 χιλιάρικα...!!!

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Τρί Αύγ 03, 2010 11:45 am

να σου πω την αληθεια ο abarth μου αρεσει αρκετα δεν θα ηθελα να τον αλλαξω απλα η βλακεια ειναι οτι τρεχαμε για να προλαβουμε πριν κλεισουν τα συνεργεια,που τα περισσοτερα κλεινουν στις 6/8 και τωρα μενουμε πισω...τεσπα ας βγει γερο το αμαξι και χαλαλι ο προφυλακτηρας :Ρ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Πέμ Αύγ 05, 2010 3:35 pm

με μεγαλη μου χαρα ανακοινωνω οτι σχεδον τελειωσαμε...σημερα τελειωσε και το θεμα με τα σωληνακια του λαδιου της τουρμπινας και το βαλαμε για πρωτη φορα μπροστα :) αλλαχθηκαν και τα μπουζι με ψυχρωτερα ιριδιου και ειμαστε μια χαρα...το μονο που εχει μεινει ειναι το εγκεφαλακι με το εξτρα μπεκ,δυστυχως το εγκεφαλακι που εχω απο οτι μου ειπαν διαβαζει μονο πιεση και οχι στροφες :( οποτε πρεπει να παμε σε καινουριο...οπως και καινουριο μπεκ....εχω παραγκειλει ενα της sard 600cc ωστε να μας καλυψει σε περιπτωσει που χρειαστουμε παραπανω καυσιμο στο μελλον ;)

το αυτοκινητο μεχρι να τελειωσει το θεμα με το μπεκ κινητε σαν ατμοσφαιρικο,παρολα αυτα μπορω να πω οτι ο ηχος της τουρμπινας που φουσκωνει ειναι κατι απιστευτο....δεν συγκρινεται με τιποτα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chameleon
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 8:03 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Chameleon » Πέμ Αύγ 05, 2010 4:45 pm

Αντε καλορίζικο το βουμβουμτσουουουουφφφφφφφ.....!!!! Πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε τον παράληλο έτσι...? Δεν κάνει να έχεις τουρμπίνα και να δουλεύει με παραμέτρους ατμοσφαιρικού... Κάτι θα την ακούσει σίγουρα... Βάλε και καμιά φωτό μέσα-έξω να δούμε το μωρό σου...!!!

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Πέμ Αύγ 05, 2010 5:00 pm

ναι βεβαια εννοειται οταν λεω ατμοσφαιρικο εννοω οτι η πεταλουδα περνει αερα απο φιλτροχοανη και οχι απο την τουρμπινα μεχρι να λυθει και το θεμα του καυσιμου...

ακολουθουν μερικες φωτο...δυστυχως ο μπροστινος προυλακτηρας ειναι λιγο στραπατσαρισμενος αλλα δεν θα μου κλεψει την χαρα :Ρ

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

η επιστροφη του λαδιου στο καρτερ και τα σωληνακια τροφοδοσιας λαδιου της τουρμπινας
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chameleon
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 8:03 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Chameleon » Παρ Αύγ 06, 2010 12:33 am

Μια χαρά φαίνεται...!!! ΜΠΡΑΒΟ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σε εσένα και στα φιλαράκια σου... Βλέπουμε τι μπορεί να κάνει το μεράκι και η κ@υλα μας... Ενημερωτικά βάλε και τιμές να ξέρουμε όσοι τσιγκλιζόμαστε να κάνουμε κάτι ανάλογο... Να ξέρουμε που θα κυμανθεί το κόστος στο περίπου...

Άβαταρ μέλους
Chameleon
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 8:03 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Chameleon » Παρ Αύγ 06, 2010 12:37 am

Α, τώρα που το ειδα μια παρατήρηση... Στο χταπόδι βλέπω πολλές κολλήσεις... Οχι και τόσο καλό... Οι κολλήσεις ναι μέν ειναι απο το ίδιο υλικό αλλά στην αντίδραση με τον αέρα μπαίνουν και άλλα σωματίδια στο μέταλλο με αποτέλεσμα στις υψηλές θερμοκρασίες στο σημείο της κόλλησης να αναπτύσσονται διαφορετικές θερμοκρασίες σε σχέση με το σκέτο μέταλλο. Αποτέλεσμα συστολή/διαστολή και τα αποτελέσματα φαντάζομαι τα γνωστά.... Βέβαια όχι σύντομα αλλά όσο λιγότερες κολλήσεις έχει το χταπόδι τόσο καλύτερα...

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Παρ Αύγ 06, 2010 1:13 am

600αρι? χοχο! Τεραστιο ειναι αλλα οκ επλιζω να δουλεψει σωστα!

Παντως για παραλληλο επελεξε το εγκεφαλακι που σ προτινα. Διαχειριζεται κ 5το αλλα κ 6το μπεκ!

Λιγο τσιμπιμενο στα 350, αλλα μην τσιγγουνευτεις ουτε ευρω στην διαχειριση καθως ειναι το Α κ το Ω για την μακροζωια του κινητηρα σου!

;)
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από andrew » Παρ Αύγ 06, 2010 11:17 am

αρχηγε μπραβο για το project σου!!μεγαλη μαγκια για μενα αυτο που κανατε,ουτε λεφτα σε μηχανικους ουτε τιποτα και η επιβραβευση της προσωπικης δουλειας ολη δικη σας,ωραιοι!!

καλα τουρμπισματα!!
και κατι απο μενα αν και θα το εχεις σιγουρα,οργανακια εποπτειας μοτερ(πυρομετρο,χαλμιτερ και μπαρομετρο)!

καλη συνεχεια...
See you in another life . . .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”