Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Παρ Αύγ 06, 2010 12:21 pm

καλα το πυρομετρο ειναι Ultra MUST.....

γιατι με 10.3 συμπιεση που εχει, θα το εκτινασσει στα υψη για πλακα!


Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Τετ Αύγ 11, 2010 2:42 pm

αρχικα θελω να ευχαριστησω ολους οσους βοηθησαν και ειδικα τον αδερφο μου και τον φιλο μου τον Mat
προσωπικη μου γνωμη και συμβουλη ειναι αν θελετε να μπειτε σε αυτη τη διαδικασια να αποφυγετε μεταχειρισμενα ''κιτακια'' οσο δελεαστικη και αν ειναι η χαμιλη τιμη τους εκτος αν ειναι ακριβως απο το ιδιο αυτοκινητο,για παραδειγμα απο το ''κιτακι'' που αγορασα εγω....το intercooler ειχε τρυπα και το κοστος της επισκευης της ηταν το μισο απο οσο ενα καινουριο front mount intercooler με μεταλλικα καπακια,το παραλληλο εγκεφαλακι δεν ταιριαζει,το εξτρα μπεκ εχει μικρη παροχη για την δικη μου μετατροπη,τα κολλαρα ηταν λιωμενα οποτε και αλλαχθηκαν,το downpipe στις κουρμπες του ειχε ζαρες και δεν ειχε και σπυραλ οποτε πας σε καινουριο,οποτε το μονο που εμεινε ειναι η τουρμπινα :P και τα αλλα πηγαν τσαμπα
το καλυτερο ειναι να κανεις μια λιστα με τα πραγματα που θα χρειαστεις και να τα παρεις ενα ενα αποφευγοντας μεγαλα πακετα

λιγο χοντρικα οι τιμες ειναι:
600€ το κιτακι (στην θεση του υπολογιστε μονο την τιμη της τουμπινας που θελετε)
600€ εξατμιση (πολλαπλη,dowpipe,σπυραλ,σωληνα 60αρα,τελικο)
350€ περιφεριακα (κολλαρα,σωληνακια τροφοδοσιας λαδιου τουρμπινας,λαδια,μπουζι,εξτρα μπεκ)
400€ εγκεφαλακι
+κατι σουβλακια-πιτσες και ενα δωρο για την γυναικα του αδερφου μου για να την καλοπιασω και να μας αφησει να δουλεουμε :)

παντως υπαρχουν μηχανικοι που ειναι αστερια στην δουλεια τους και δεν κοιτανε να βγαλουν το μηνιατικο τους απο εναν πελατη αρκει να ψαχθεις λιγο

κατι ασχετο....παλια που ειχα cinquecento ειχα δει ενα παλικαρι με ενα 1,2 8ν turbo και μου ειχε πει οτι φορουσε διπλι μαμα φλαντζα κολλημενη με duril,αν το λεω καλα,γνωριζει κανεις κατι παραπανω?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Αύγ 12, 2010 7:32 pm

Με την σειρα μου να πω ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που εκατσαν και ασχοληθηκαν για το αποτελεσμα.
Παντος το 2χιλιαρο αν βαλουμε και το δωρο το πατησες. :lol: Αληθεια αν πηγενες σε μηχανικο ποσο θα σου κοστιζε?

σσ.Για της 2πλες φλαντζες θα ακουσεις πολλα.Η ουσια ειναι οτι κανουν δουλεια αλλα θελει προσοχη στο αρχικο παχος της μιας και υπαρχει περιπτωση να πεσει πολλυ η συμπιεση.Βεβαια........τουρμπακι ειναι.............θα ανεβασεις την πιεση :mrgreen:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
mixalios tjet
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 21, 2010 6:43 pm

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από mixalios tjet » Παρ Αύγ 13, 2010 12:18 am

φίλε μου συγχαρητήρια, ανέβασε βιντεάκι αν μπορείς να ακούσουμε τούρπισμα ... άντε και σε λίγο καιρό να κάνεις και κανά πάτημα να δεις πως πάει ...
ευχαριστημένος/δυσαρεστημένος απο επίσημες αντιπροσωπείες ... ρωτήστε με πμ

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Παρ Αύγ 13, 2010 9:46 am

κοιτα σε μηχανικο η πιο οικονομικη προσφορα ηταν 3500€ και εφτασε μερχι τα 5000 απο τον γνωστο απατεωνα των turbo
βεβαια οτι εγινε εγινε με την βοηθεια μηχανικων που ηξεραν :)

βιντεακι θα ανεβασω αμεσω μολις μπει και το εγκεφαλακι οπως και την δυναμομετρηση
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
siiiii
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2005 7:39 am

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από siiiii » Δευ Αύγ 16, 2010 3:20 pm

κατι ασχετο....παλια που ειχα cinquecento ειχα δει ενα παλικαρι με ενα 1,2 8ν turbo και μου ειχε πει οτι φορουσε διπλι μαμα φλαντζα κολλημενη με duril,αν το λεω καλα,γνωριζει κανεις κατι παραπανω?
αυτος πρεπει να ητανε ο maxristos.το εχω γνωρισει αυτο το πουντο και το εχω κανει βολτα.του εβγαλε 135 τροχο πολλοι απο εδω μεσα τα εχουνε κανει τουρμπο οπως ο sonicboom μπραβο σου για την υπομονη σου και για την δουλεια σου.αυτο που δεν προσεξα για να μην ξαναδιαβαζω ολο σου το εργο πιστονια σφυρηλατα εβαλες?
εχω και punto παμε μια βολτα?

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Δευ Αύγ 16, 2010 4:09 pm

το παλικαρι που σου λεω ειναι ο Asteris και ειχε ενα ασημι seicento ;)
προς το παρον μεχρι να μπει το εγκεφαλακι ειμαι με μαμα πιστονια και συμπιεση...για αρχη μαλλον θα παιξουμε με την συμπιεση ομως για αυτο ρωταω και για την διπλη φλαντζα για να δω αν η διαφορα μεταξυ ποιοτητας και τιμης αναμεσα σε διπλη μαμα με μεταλλικη αξιζει
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από GRIGIO » Δευ Αύγ 16, 2010 8:22 pm

Αρχικά να σου πώ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ και Συγχαρητήρια για το όλο project..

Στη συνέχεια θα συμφωνήσω με τον Chameleon για το χταπόδι,μου φάνηκαν πολλές οι συγκολλήσεις αλλά προς στιγμήν ειναι οκ....

Επίσης για οργανα κτλ θα σου προτείνω το ScanGauge 2 της Telematica το οποίο ειναι μόνιμα συνδεμένο στην OBD θύρα και διαβάζει τα πάντα.
Δες το εδώ
http://atlasteam.gr/eshop/catalog/produ ... cts_id=684

Πολύ χρήσιμο όργανο αλλά απο τη στιγμή που ξέρεις να μεταφράσεις το ΤΙ λεει στην πράξη..
Επίσης 1 θετικό που έχει ειναι ότι ειναι ΑΡΙΣΤΟ Value For Money και 1 αρνητικό ότι δε δείχνει πίεση και θερμοκρασία λαδιού...

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Αύγ 16, 2010 9:14 pm

Νοα αν μπορεις να παρεις μεταλλικη διπλη φλαντζα ειναι πολλυ καλυτερα απο το κολλας φλαντζες μεταξυ τους.Μην ξεχνας οτι δεν μιλας και για κανει φλαντσα που αντε να χασει λιγα λαδακια αλλα για την "μεση" του κινητηρα σου. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Αύγ 17, 2010 10:24 am

υπαρχουν αρκετοι στην Αθηνα οι οποιοι φτιαχνουν φλατζες!

Φτιαξε μια φλατζα αρκετα παχυτερη, υπολογισε ποσο παχυτερη χρειαζεται για να ριξει συμπιεση στο 9 - 9.5 MAX

εκει θα μπορεις να παιξεις με πιεση μεχρι 1bar! μετα θα χρειαστεις καπακοβιδες για να παιξεις με παραπανω πιεση!

Στο 1bar θα ειναι πολυ καλο το αμαξι!

Επισης 1 σετακι εκκεντρα απο το 1200αρι μκ1 θα ηταν οτι πρεπει για να βγαλεις κ δυναμη μεχρι 7000!

προαιρετικα αν θες τοποθετεις βαλβιδες ελατηρια απο 1200αρι μκ1 (εχει διπλα ελατηρια) κ στροφαρεις μεχρι 7500+ αφοβα, αρκει να εχει παροχη η τουρμπινα σου κ με πιεση 0.9 να ειναι ξυραφι ψηλα!

;)
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Τρί Αύγ 17, 2010 11:38 am

να εισαι καλα ρε φωτη με εχεις βοηθησει πολυ!μια τιμουλα που μου εδωσαν σημερα για μεταλλικη φλαντζα ειναι στα 120€
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Αύγ 17, 2010 2:39 pm

τιποτα ;)

φτιαχτη να υποθεσω στο παχος που θες ετσι?

κανονικη τιμη

;)
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
Noa
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:12 am
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από Noa » Τρί Αύγ 17, 2010 5:15 pm

ναι φτιαχτη για να ριξουμε τη συμπιεση στο 9 περιπου

Αντωνη πολυ καλο το οργανακι που μου εστειλες εχει πολλες χρησιμες ενδειξεις και γλυτωνω και το αμαξι απο το να γινει χριστουγεννιατικο δεντρο απο τα πολλα οργανα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από GRIGIO » Τρί Αύγ 17, 2010 10:38 pm

Noa έγραψε:ναι φτιαχτη για να ριξουμε τη συμπιεση στο 9 περιπου

Αντωνη πολυ καλο το οργανακι που μου εστειλες εχει πολλες χρησιμες ενδειξεις και γλυτωνω και το αμαξι απο το να γινει χριστουγεννιατικο δεντρο απο τα πολλα οργανα


:grin: :grin: :grin: Δεν εισαι ο μονος που το 'ζαχαρώνει' Απλα ψάχνω πρώτα απο ολα Oil Pressure και Oil temp....

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Τουρμπιζοντας το Punto mk2 sporting χωρίς μηχανικό (+φωτό)

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Πέμ Αύγ 19, 2010 12:07 am

σιγα εσυ, λες κ θα ανεβασεις συμπιεση 13....

Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”